ויקיטקסט:מזנון

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המזנון

קיצור דרך: וק:מ

המזנון של ויקיטקסט משמש לדיונים כלליים, קביעת מדיניות, קבלת החלטות כלליות ובקשות לעזרה - אך ניתן להודיע בו על כל דיון המתקיים במקום אחר.

הערות ושאלות לגבי ערכים ספציפיים יש לשאול בדף השיחה של הערך עצמו.

Crystal Clear app file-manager.png דף הדיונים הנוכחיפתיחת דיון חדש
2004 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2005 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2006 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2007 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2008 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2009 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2010 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2011 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2012 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2013 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2014 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2015 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2016 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר

המזנון במיזמים עבריים נוספים: ויקיפדיהויקימילוןויקיציטוטויקיספרויקימסע


תוכן עניינים

JavaScript[עריכה]

Hi. I can see that this project has old JavaScript that needs to be updated. I would happily make the required updates myself, but I would have to – at least temporarily – become an admin here to do that (because the relevant pages are in the MediaWiki namespace). I have already made these updates on a number of other projects, so it would be very easy for me to do this. If no one does anything, some JavaScript-related tools will break later this year. If you want me to make these updates, you can grant me admin rights and I will make the updates as soon as I can. Nirmos (שיחה) 07:07, 3 ביוני 2016 (IDT)
יש לנו כאן כמה אדמינים ("מפעילי מערכת") שמתמצאים בתחום. לדעתי, עדיף שמישהו מהם ילמד את הנושא ויתקן את הטעון תיקון (מישהו כמו משתמש:Guycn2, למשל). דעתכם?--נחום - שיחה 11:30, 3 ביוני 2016 (IDT)
@User:Nirmos, please advise local admins which scripts should be updated. ‏– Fuzzy ‏– 15:07, 3 ביוני 2016 (IDT)

Agreed.--נחום - שיחה 01:43, 6 ביוני 2016 (IDT)

הבחור בהחלט נראה אמין. הייתי מציע פשוט לתת לו הרשאות זמניות ולשלול אותן ממנו אחרי העדכון. במידה ואתם מעדיפים לא לתת, אני יכול ללמוד ממנו מבחינתי. איתן96 (שיחה) כ"ט באייר ה'תשע"ו • 19:32, 5 ביוני 2016 (IDT)
אם זה יהיה מסובך מדי בשביל אנשינו ללמוד, ניתן לו סמכויות, אבל אם אפשר אני מעדיף שנעשה את זה בעצמנו.--נחום - שיחה 01:43, 6 ביוני 2016 (IDT)
מסכים עם נחום. אין סיבה לתת הרשאות, גם לא באופן זמני. יש אצלנו בעלי הרשאות עם ידע טכני לעדכון הסקריפטים. מעבר לזאת, עדיף שמי שמעדכן יהיה כאן אם יווצר צורך להחזיר את המצב לקדמותו מכל סיבה שהיא. ‏– Fuzzy ‏– 00:03, 16 ביוני 2016 (IDT)

תרגום אונקלוס לפי התאג'[עריכה]

שלום לכולם, בעזרתו הנדיבה של אלי לוי, שלקח על עצמו לעשות את כל מלאכת הגהה לתרגום אונקלוס על חמישה חומשי תורה, הספקתי עכשיו להעלות את הפרשה האחרונה. עכשיו בפעם הראשונה יש לנו כאן באתר תרגום אונקלוס שלם, וגם מנוקד ומדויק.

ניתן להשתמש בטקסט הזה כדי לבנות מהדורות יפות ומעוצבות של "מקרא ותרגום", או "שנים מקרא ואחד תרגום", וגם להכניס את אונקלוס לתוך דפי המקראות הגדולות ביחד עם הפרשנים. אודה למי שיכול להכניס לתוך דפי התרגום את הקוד הדרוש לכך.

במשך הקיץ אנסה בעזר"ה לסיים לכתוב הסבר מלא על המהדורה. שוב תודה לאלי, וברוך שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה. Dovi (שיחה) 13:35, 7 ביוני 2016 (IDT)

עדכון: העברתי את כל המהדורה של משתמש:Dovi לדף "תרגום אונקלוס (תאג')" ודפי המשנה שלו, במטרה ליצור בדף הראשי ("תרגום אונקלוס" ודפי המשנה שלו שיצר דובי) מהדורה מתוקנת, שיש בה תגי קטע לכל פסוק (לשימוש במהדורת שניים מקרא ואחד תרגום של משתמש:אור אביטל א, מקראות גדולות ועוד), ואין בה את הנקודה באמצע פסוק המשבשת את הקריאה ומבלבלת את ההבנה. הכנתי סקריפט בפיתון שמשמש אותי בהמרת הדפים של דובי, ואני מקווה להמשיך ולעבוד על זה, פרק בכל פעם.--נחום - שיחה 01:56, 16 ביוני 2016 (IDT)
שלום נחום. ראשית כל אני מתנצל, זמני אינו בידי ולא היתה לי אפשרות להתפנות לנושא זה (וגם אין לי עדיין מעבר להערה זו).
אני מבין שהכוונה טובה, אבל לדעתי המהלך ממש לא נכון. מבקש בכל לשון בקשה: עצור בינתיים! לדעתי ממש לא נכון שיהיו שתי מהדורות מקבילות. וגם לא נכון שלא יהיה פיסוק במהדורה הראשית. הדרך הנכונה הוא לסמן בקוד את הפיסוק, כדי לאפשר לקהילה לבחור את הדרך המועדפת עליה בלי לאבד את המידע, ואולי אפילו כדי להציע למשתמש לבחור את מה שעדיף עליו אם הסביבה הטכנית תאפשר את זה.
נחום, המון זמן הושקע במהדורה זו (אלפי שעות ע"י שני אנשים שונים) במשך למעלה משנה. זוהי הפעם הראשונה שיש לנו בכלל אונקלוס מלא בוויקיטקסט, וזוהי גם הפעם הראשונה שיש טקסט כזה בכלל במהדורה דיגיטלית ומדויק וברשיון חופשי. נחשוב מה שנרצה לחשוב לגבי הפיסוק, אבל זה בוודאי לא העיקר כאן, ולא מספיק סיבה טובה כדי להתחיל לפעול לשתי מהדורות שונות ולהעביר את כל החומר.
אני מבקש שבינתיים תחזיר את המצב לקדמותו, כי בכל מקרה יש עוד מה לעשות בבסיס של אונקלוס שהעליתי לגבי הגהה וסימון תווים מיוחדים, ולחכות בסבלנות עד הקיץ. מקווה שאז אוכל להתפנות לדיון קהילתי סביר בכל הנושא הזה. בינתיים שום דבר לא בוער. שבת שלום, Dovi (שיחה) 09:53, 17 ביוני 2016 (IDT)
אני לא מבין את טענותיך. אם אתה רוצה להמשיך ולעבוד על מהדורת התאג', אתה יכול להמשיך ולעבוד עליה, במרחב שהעברתי אותה אליו. בינתיים במרחב הראשי, צריכה להיות מהדורה מתוקנת. לא יכול להיות לענ"ד שבמרחב הראשי, בדף ברירת המחדל של התרגום, לא תהיה מהדורה מתוקנת, כל עוד יש מישהו שמתנדב לעבוד עליה ולהכין אותה. אני בסה"כ עושה עבודה טכנית, של תגי קטע והכשרת הטקסט לקריאה נוחה על ידי הקטנת הפונט והשמטת הנקודה המפריעה שבאמצע הפסוקים.
אני ממש לא מסכים לטענתך שמרחב הראשי והעיקרי של התרגום צריכות להופיע הנקודות של התאג'. הן אינן חלק מתרגומו המקורי של אונקלוס ואין להן מקום כלל בשום מהדורה של אונקלוס, למעט כזו המיועדת ספציפית להציג מהדורה של התאג'. אני מסכים שנוסח התאג' יכול וצריך לשמש בסיס לנוסח המהדורה הראשית. הנקודות אינן חלק מהנוסח ואין להם מקום כלל שם.
אם אתה רוצה שאחרים לא יעבדו על המהדורה שלך, בשביל זה יש את מרחב המשתמש שלך, כפי שעשית במהדורת המקרא על פי המסורה. הסיבה היחידה שאני רואה להעלות מהדורה לא מושלמת למרחב הראשי היא כדי לאפשר למתנדבים נוספים לעבוד עליה ולשפר אותה.
בינתיים אני עוצר את עבודתי כדי לאפשר לך ולאחרים כאן לשטוח את טענותיהם. יביעו נא גם אחרים כאן את דעתם. מתייג: משתמש:Roxette5, משתמש:Erel Segal, משתמש: אור אביטל א. גם אחרים מוזמנים להצטרף לדיון. בברכה, נחום - שיחה 15:51, 17 ביוני 2016 (IDT)
לדעתי אפשר שבינתיים יישאר התרגום כפי הפיסוק של התאג׳ עד אשר תושלם מלאכת הפיסוק והקיטוע בטיוטה נפרדת, ואת הפיסוק המקורי יהיה ניתן להעביר לחזקת התאג׳. מה דעתכם? --אוֹר אֲבִיטָל אשיחה 16:08, 17 ביוני 2016 (IDT)
הצעה לדרך הפיסוק
 1. קיסרים -
  1. סילוק - נקודותיים מעויינות - ׃
  2. אתנח - נקודה פסיק - ; ובפסוקים קצרים פסיק - ,
 2. מלכים - פסיק - , ובפסוקים קצרים אפשר שלא לציינם.
 3. משנים - בפסוקים ארוכים מן הרגיל - פסיק ,
 4. משרתים - לא צריך לציין כלל.
מה דעתכם? --אוֹר אֲבִיטָל אשיחה 16:58, 17 ביוני 2016 (IDT)
@משתמש:אור אביטל א: כמי שלמד לעומק את נושא פיסוק הטעמים, החלוקה שהצעת רחוקה מלהיות מושלמת. לא ניתן בשום אופן להמיר בצורה אוטומטית או טכנ ית כלשהי טעם ספציפי לסימן פיסוק ספציפי. הדבר נעשה במהדורת "מכון ממרא" ויצר פיסוק קלוקל ובלתי קריא כלל.
בנוסף לכך, למיטב ידיעתי לאף אחד כאן באתר אין את הזמן הדרוש כדי להכין מהדורה מפוסקת של התרגום, לי בוודאי שאין את הזמן לכך.
אי לזאת, אינני מבין את הצעתך להשאיר את מהדורת התרגום הנוכחית עם סימני הנקודה במרחב התרגום הראשי עד לביאת המשיח. בכל מהדורות האונקלוס הנדפסות (מלבד זו של התאג') נקודות אלו אינן מופיעות והאונקלוס אינו מפוסק. מדוע עלינו לשים מהדורה מפוסקת בפיסוק קלוקל כמהדורה הראשית? בברכה, נחום - שיחה 14:29, 19 ביוני 2016 (IDT)

אני אישית קצת טרוד בעניינים וגם עניין של מקרא ונוסח התאג' אינו משהו שאני מתמחה. אולם, אלה הם בקיצור הדעות שלי:

 • אם מעלים גירסה מיוחדת של אונקלוס מן הראוי שהדבר יציג כך בשם. אם רוצים שהגולש יבחור לעצמו איזה גירסא של אונקלוס חביב עליו צריך שיהיה מוצג בשם של הדף שהגירסא שבו היא צופה שייך לתאג', מעבר להודעה בדבר המיזם בדף הראשי של תרגום אונקלוס. בנימה דומה כך עשינו בעבר במיזמים כמו הספרא (מלבי"ם, גר"א, דפוסים), ספר החינוך (דפוס פרנקפורט V דפוס ויניציה), תוספתא, מסכת שמחות. למה לעבוד על גירסה מיוחדת (אונקלוס ע"פ תאג') ואז לתת לו שם סתמי של "אונקלוס" שמתבלבל עם כל יתר האתרים ודפוסים?
 • אם מהדורת התאג' מיוחדת בכך שיש לה טעמים (שדבר כזה לא ראיתי אף פעם בשום מהדורה של אונקלוס) אז הדבר פשוט הוא שצריך להיות בשם אונקלוס (תאג') ולא תחת "אונקלוס" סתם כי גולש שמחפש למילה "אונקלוס" מחפש את הגירסא שבו הוא מכיר כל חייו. כמובן שניתן לשים קישור בדף של "אונקלוס" למעבר למהדורת התאג' כמו שעשינו במקרים של מהדורת המקרא הראשי ומרחב הביאור.
 • אולי לא הבנתי, דובי אמר "לסמן בקוד". אם הכוונה שלו להשתמש בתבניות כמו {{נוסח}} בכדי להכניס הערות לטקסט של חלון העריכה שאינן מוצגות במסך -- אני מתנגד לכל מהלך כזה ותמיד הבעתי התנגדות לכך, גם כאשר דובי עבד על המיזם של המקרא. לדעתי להכניס קוד כזה אינו עוזר ואף מקלקל.
 • יהיה אשר יהיה, אני מבין את הדייקנות של נחום לגבי הסרת הפיסוק, היות וזה אינו חלק של אונקלוס. אולם, ישנם כמה דברים בויקיטקסט שאינם מושלמים או כפופים לנוהל של "העאלת טקסט" גרידא ולכן אני כבר לא יודע איפה עלינו לבחור לשים קו אדום ואיפה לא...
 • חזק וברוך לכל המתנדבים שעמלו לילות כימים להגדיל תורה ולהאדירה. תתברכו מן השמיים.--Roxette5 (שיחה) 07:53, 19 ביוני 2016 (IDT)
תודה לך דניאל. לגבי הסרת הפיסוק, הבעייה שלי איננה רק שזה אינו חלק מאונקלוס, כי אם גם שזה מקלקל את הקריאה.--נחום - שיחה 14:38, 19 ביוני 2016 (IDT)

נחום, שוב, אין שום סיבה מצדקת ליצור שתי מהדורות מקבילות של כמעט-אותו-דבר. זה מזיק מאוד לקראת העתיד, כי יש עוד שיפורים משמעותיים שצריכים עוד להיכנס לטקסט, ולכן אי-אפשר להפריד. אני גם לא מסכים לטענות לגבי הפיסוק, והמסורת, וכו'. מה הבעיה להשאיר את מה שקיים עד הקיץ, אז נוכל לעשות דיון סביר בעניין (כעת אינני יכול), ולעבוד עליו עם הפיסוק בינתיים? כבר כתבתי בעבר שתיאור מלא של המהדורה בכלל (כולל עניין הפיסוק) יצטרך לחכות. זאת אומרת, המהדורה עוד לא שלמה. עם כל הכבוד, אי אפשר למהר את הדברים האלה, וגם לא טוב למהר אותם. Dovi (שיחה) 17:44, 19 ביוני 2016 (IDT)

הצעה טכנית זעירה: אפשר בינתיים אם יש רצון להפוך הנקודות לפסיקים, כמו שעשו במקראות גדולות "תורת חיים" וכאן במקראות גדולות "על התורה (האחרון לקח את הטקסט שלנו ועשה את השינוי הקל הזה שאינו מאבד שום מידע). Dovi (שיחה) 17:46, 19 ביוני 2016 (IDT)
לדעתי האתנח קרוב יותר בדרגת ההפסקה לנקודה־פסיק מאשר לפסיק. ואם צריך - אני מוכן לקחת על עצמי את מלאכת הפיסוק. --אוֹר אֲבִיטָל אשיחה 20:36, 19 ביוני 2016 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────נ״ב, כוונתי לא היתה להמיר את הטעמים באופן אוטומטי, אלא באופן ידני, אע״פ שהדבר יכול להימשך זמן רב. --אוֹר אֲבִיטָל אשיחה 21:04, 19 ביוני 2016 (IDT)

מה שצריך לעשות בינתיים הוא להפוך את כל נקודות הפיסוק לתבנית אחידה. ניתן לעשות את בקלות ע"י בוט. לאחר שזה ייעשה, כל האפשרויות תהיינה פתוחות, כי את התבנית ניתן ליישם בכל דרך שרוצים שיראה פסיק, או נקודה, או כלום (כמו שנחום רוצה ואני מבין גם את ההיגיון בעמדתו). ואולי זה אפילו יתן אפשרות למשתמש לבחור את מה שמועדף עליו.

לגבי פסיק, או נקודה פסיק, וכו', אני מבין את הנימוקים. לדעתי צריך להתרחק מזה, ולבחור משהו פשוט ואחיד (נקודה או פסיק), כי ראו את הבלגן המכוער שזה עשה בתנ"ך ובתרגום באתר מכון ממרא. שיטת הפיסוק שונה באופן מהותי ועקרוני משיטת הטעמים, וזה לא מומלץ לעשות המרות מחושבות באופן אוטומטי. וגם לפעמים מקום הפיסוק בתרגום אינו מתאים כלל לחלוקת הפסוק לפי הטעמים, בגלל פרשנות אחרת בתרגום. צריך לעסוק בכל הדברים האלה בסבלנות ולא לחפש פתרונות מהירים וקלים. Dovi (שיחה) 21:26, 19 ביוני 2016 (IDT)

אוקיי, אבטל את דעתי מפני דעתם של משתמש:Dovi ומשתמש:אור אביטל א ופשוט אהפוך את כל הנקודות לתבנית (שבשלב הזה תהיה ריקה, ובעתיד אם יוחלט להציב בה פסיק וכדו', הדבר יהיה אפשרי). בינתיים מהמקום שאליו הגעתי ואילך. אחזיר תחילה את כל הדפים בחזרה, מכיוון שמשתמש:Dovi אינו מעוניין לקיים מהדורה נפרדת של התאג'.
@משתמש:Roxette5: אני אישית לא כ"כ אוהב את ריבוי תיעוד הנוסח שבמהדורות המקרא והתרגום של משתמש:Dovi, אך בדיעבד לאחר שהוא כבר טרח על כך, חבל לענ"ד לאבד את המידע שהוא השקיע כ"כ בהכנתו, והפיתרון שבהצגתו רק בעריכה ולא לקורא הוא הרע במיעוטו לענ"ד, הן במקרא והן בתרגום. -- הודעה זו נכתבה על ידי המשתמש/ת Nahum (שיחה | תרומות | מונה) ששכח/ה לחתום.
תודה רבה נחום. אשתדל בקיץ (מקווה שיעלה בידי) לסיים לכתוב את דף המידע על תרגום אונקלוס, ואז נוכל לקיים דיון ממצה לגבי השאלה המעשית (מה להציג לקורא). לגבי השאלה העקרונית, כל עוד יש תבנית אז אין שום בעיה, כי המידע לא הולך לאיבוד וגם אין כפילות של הטקסט. אז תודה רבה על ההבנה.
לגבי שיטת תיעוד הנוסח, לא אדון כאן באופן כללי. אבל נקודה אחת ראויה לאזכור לגבי אונקלוס: כאשר מדובר על המקרא, אין בדרך שום סיבה שהקורא יראה את רוב רובם של הערות הנוסח, כי אין בהם משמעות עבורו (תפקידם לקבוע את עצם אמינותו של הנוסח, ולא את הקורא שכבר סומך על הנוסח). אבל לגבי אונקלוס, ברוב המקומות שיש בו שינוי נוסח, דווקא יש בו משמעות מסויימת אף לקורא. בהרבה מאוד פעמים אף מדובר על מילה חילופית. בינתיים שמתי אותם בתבנית:נוסח כמו שעשיתי במקרא, אבל ייתכן שנכון לשקול לשים אותם בתבנית כגון "ב" כדי שהקורא יוכל לראות את הגירסה האחרת כשישים את העכבר על המילה. Dovi (שיחה) 06:40, 20 ביוני 2016 (IDT)

חיפוש[עריכה]

יש אפשרות לחפש בתוך ספר או קבוצת ספרים מסוימים, לדוגמה בכל המקרא? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת.

בתוך ספר אפשר לחפש על ידי הצבת התבנית {{חיפוש}} או {{חיפוש2}}. קח לדוגמא, דף מגן אברהם. החיפוש יכיל כל דף ודף שמתחיל בביטוי "מגן אברהם". לגבי כל המקרא, יש את החיפוש הכללי למעלה משמאל של כל האתר אבל אינני יודע על חיפוש שממוקד רק על כל ספרי המקרא בלבד. אולי מישהו אחר יודע.--Roxette5 (שיחה) 09:35, 9 ביוני 2016 (IDT)
בחיפוש המתקדם יש אפשרות לבחור קטגוריה. הטקסטים המקראיים שותפים לקטגוריות כמו קטגוריה:תורה וגם קטגוריה:תנ"ך... -- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • ט' בסיוון ה'תשע"ו • 14:20, 15 ביוני 2016 (IDT)
לא הבנתי את דברי ידידי (אני מקווה) דניאל אבן הרוזטה-- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • ט' בסיוון ה'תשע"ו • 14:20, 15 ביוני 2016 (IDT)
הבנתי אחרי שנכנסתי לדף 'מגן אברהם'. מן הראוי לנסות את זה בדפי תנ"ך. מעניין אם זה יעבוד על פי "כותרת עליונה לדפי תנ"ך" או ש'מגן אברהם' זה בעצם דף 'תיקיה' שתחתיו יש מגן אברהם/פתיחה, מגן אברהם/פרק א וכדומה?-- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • ט' בסיוון ה'תשע"ו • 14:30, 15 ביוני 2016 (IDT)

הבהרה לגבי הבהרת מרחב הביאור[עריכה]

הבהרה: יש רוב גדול בעד השינוי המוצע. לי אין זמן, ולא זוכר איך, (ונמאס לי להתווכח על העזרה הלא יעילה, לכן פותח קבוצה באנגלית בסטאק אקסצּינג) אז מישהו מוכן בבקשה להעלות את זה להצבעה איפה שצריך וכאן להפנות להצבעה? -- הודעה זו נכתבה על ידי המשתמש/ת Pashute (שיחה | תרומות | מונה) ששכח/ה לחתום.


הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.

הצעה לשיפור תבנית הבהרת מרחב ביאור.
ראשית אציע בפניכם את הבעיה:
תארו לעצמכם שהייתי מצרף תבנית:הבהרת מרחב ביאור - בראש ההערה הזו. ניתן לשער שזה היה מקשה על הקריאה. התסכימו לִדְבָרַי?
הבעיה: כאשר מצרפים קישור ברשתות החברתיות לדף ממרחב הביאור, מלל ההבהרה תופס את מקומו של הערך.
נניח שברשת חברתית קישרתם לדף במרחב הביאור של ויקיטקסט הנקרא 'הנושא החשוב', והפותח בכותרת חשובה המסבירה מהו הנושא החשוב.
בדף של הרשת החברתית מצורף אוטומטית "תמונת תקציר" של הערך, עם הכותרת ואולי גם התמונה הראשונה המופיעה בראש האתר.
אך אם זהו דף של מרחב הביאור, אנו מקבלים את מלל ההבהרה ולא מגיעים לקרוא את הערך עצמו.
דבר דומה קורה גם בתוצאות מחיפוש במנועי חיפוש. המלל של ההבהרה תופס את מקום התוצאה. בהחלט לא מה שהמחפשים רצו לראות, ומפריע להם לדעת איך נראה הדף שהם "מצאו".
פתרון? קיצור ההבהרה למשפט קצר ואפשרות לקרוא יותר, הקטנת הגופן של ההבהרה והעברת ההבהרה לצד או לשורה השניה של הטקסט.
הצעה ראשונית למלל הקצר: הבהרה: דף זה כולל פרשנות מקורית חדשה
הקשה על הקישור של פרשנות מקורית חדשה, מביאה את המלל המלא של ההבהרה הנוכחית. -- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • ט' בסיוון ה'תשע"ו • 14:08, 15 ביוני 2016 (IDT)
אני מסכים להצעה.--אראל סגלשיחה • ט' בסיוון ה'תשע"ו 14:25, 15 ביוני 2016 (IDT)
אין דרך לשים תגים בתוך התבנית כך שרשתות החברתיות לא יציגו אותה? אולם, גם אם אין, אני אישית מתנגד להצעה. אוהב את ההבהרה הבוטה הנוכחית של מרחב הביאור.--Roxette5 (שיחה) 15:07, 15 ביוני 2016 (IDT)
לדעתי ההבהרה לא צריכה לתפוס כ"כ הרבה מקום. צריך לעניות דעתי למצוא פיתרון שימשיך להשאיר את ההבהרה בולטת לעין, מבלי שהיא תתפוס כ"כ הרבה מקום בדף על חשבון התוכן עצמו.--נחום - שיחה 16:57, 15 ביוני 2016 (IDT)
ניסיתי לעשות חיפוש
https://he.wikisource.org/wiki/ביאור:בראשית_כא_ג
Translate this page
Jun 2, 2016 - כאשר אלוהים הודיע לאברהם שבן יוולד לו, אברהם נפל "עַל פָּנָיו, ויִַּצְחָק" (ביאור:בראשית יז יז) כי הוא עצמו לא האמין שהוא ושרה יכולים ללדת. צחוקו של אברהם ...
 • הבהרה מתחת לפסוק - "ביאור אסתר ג א" - גוגל נתן ביאור:אסתר ג א – ויקיטקסט
https://he.wikisource.org/wiki/ביאור:אסתר_ג_א
Translate this page
Apr 6, 2016 - אסתר ג א: "אַחַר הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה גִּדַּל הַמֶּלֶךְ אֲחַשְׁוֵרוֹשׁ אֶת הָמָן בֶּן ... ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:אסתר ג א, בדף שהמילה ...
אני מסכים עם משה, נחום ואראל: לקצר את ההבהרה, למצוא מקום מתאים לקורא, ולארגן שלא יגרע מהתקציר המופיע בחיפוש. ilan sendowski 18:26, 15 ביוני 2016 (IDT)
גם אני בעד לקצר. גם בגלל שזה נראה מאיים ומפחיד קצת...

Ahituvrs (שיחה) 20:15, 15 ביוני 2016 (IDT)

דניאל שאל לגבי תגים. אכן, יש דרך לשים תגים בדף כך שפייסבוק יציגו את הטקסט הנכון. ראו למשל כאן. לדעתי כדאי לעשות את זה גם בלי קשר לסוגיית אורך ה"הבהרה". אני לא יודע מה הדרך הנכונה להכניס את התגים האלו לויקיטקסט. --אראל סגלשיחה • ט' בסיוון ה'תשע"ו 20:22, 15 ביוני 2016 (IDT)

גם לי מפריעה מאוד ההברה הזו. הגודל שלה, ההדגשה שלה, ואף המיקום שלה. לדעתי אפשר להסתפק בשורה אחת בלבד, שלא תהיה ממוסגרת, ואפילו אפשר לשים בתחתית הערך כמו שמקובל בויקיפדיה למשל בערכי רפואה שהם לא פחות קריטיים מאשר פרשנויות. "הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.". (אפשר להתרשם כאן למשל). מי שנכנס לערך מן הסתם לא נכנס בשביל לקרוא הבהרות או תנאי רישוי, וכל פעם שהוא צריך לרפרף על כמה שורות זה די מטריד. אפשר גם לכתוב הבהרה תמציתית ולתת קישור להבהרה מורחבת. --אפי ב. (שיחה) 17:43, 16 ביוני 2016 (IDT)
לדעתי אפשר להסתפק בשורה: "הבהרה: דף זה במרחב הביאור עשוי להכיל פרשנות שאינה בהכרח מייצגת את הפרשנות המסורתית.". --אפי ב. (שיחה) 17:47, 16 ביוני 2016 (IDT)

סיכום - דרושה הצבעה[עריכה]

יש רוב גדול בעד השינוי המוצע. לי אין זמן, ולא זוכר איך, (ונמאס לי להתווכח על העזרה הלא יעילה, לכן פותח קבוצה באנגלית בסטאק אקסצּינג) אז מישהו מוכן בבקשה להעלות את זה להצבעה איפה שצריך וכאן להפנות להצבעה?---- הודעה זו נכתבה על ידי המשתמש/ת Pashute (שיחה | תרומות | מונה) ששכח/ה לחתום.

השאלה היא על מה בדיוק מצביעים. נראה שיש קונצנזוס רחב על כך שדרוש שינוי, אבל אין הסכמה מוחלטת על מהות השינוי. נחום - שיחה 17:35, 23 ביוני 2016 (IDT)
ביצעתי שינוי בתצוגת ההבהרה, וקיצרתי את הטקסט. חוו דעתכם. בברכה, נחום - שיחה 18:08, 23 ביוני 2016 (IDT)
קיצור ומיקום טוב מאוד, אבל (1) הכתב קטן מדי לזקן כמוני לקרוא בלי להתקרב למסך. (2) האדום וסימן עצור מפחידים. (3) מאז ההברה, הבאור מופיע, בלי הבהרה, במרכז הדף, בקטגוריה עצמה, ודוחף את הפרושים המסורתים כלפי מטה מחוץ למסך. האם אפשר לתקן את הבעיות הקטנות האלה? ilan sendowski 19:59, 23 ביוני 2016 (IDT)
ועכשיו?--נחום - שיחה 02:18, 24 ביוני 2016 (IDT)
לי זה נראה הרבה יותר טוב, ואולי מספיק טוב. האם ניסית להסתכל על ה'קטגוריה' ולראות את בעיה מספר (3)? ilan sendowski 02:26, 24 ביוני 2016 (IDT)
זה משהו שאינני מבין בו, לצערי.--נחום - שיחה 02:56, 24 ביוני 2016 (IDT)

בית יוסף באתר סאפריה[עריכה]

ראה זה מצאתי חדש באתר ספאריה. הם לא מזמן עשו שינוי טוטאלי בממשק שלהם והדבר יוצר לי בעיות עכשיו בהעתק והדבק. נראה מה אפשר לעשות.

הלוואי ומשתמש:אלישיב ליפא יכול לעבוד על זה עם הכישורים הטכניים שלו. לידיעת הציבור הרחב. משתמש:השוחט משתמש:Nahum. בברכה,--Roxette5 (שיחה) 14:36, 21 ביוני 2016 (IDT)

מותר? -- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • י"ז בסיוון ה'תשע"ו • 04:26, 23 ביוני 2016 (IDT)
מותר מה?--נחום - שיחה 17:16, 23 ביוני 2016 (IDT)

חיפוש מתקדם מסווג (בלעז: לפי קאטעגוריא)[עריכה]

בדיון בויקימדיה המרכזי (באנגלית) ענו לי שחיפוש מסווג, כלומר חיפוש לפי קטגוריה אינו אפשרי בויקיפדיה בויקימקור ובויקימילון שבאנגלית. אני מניח שבעברית עוד פחות מכך. ישנה הרחבה שויקי יכול לבחור להתקין, ואז תתאפשר גם חיפוש בתוך קטגוריות.

הייתי מציע שנבחן את העניין, ביחוד לאור הרצון לחפש בתוך "תחומים מסויימים" (ספרות חז"ל, ספרות הקודש, התנ"ך, הספרות התנאית, ספרי מקרא מסויימים (חיפוש בתוך כל המהדורות של איוב, חיפוש בתוך כל המהדורות המנוקדות של איוב, חיפוש בתוך מהדורה מסויימת של איוב, חיפוש בתוך כל הספרות הטראגית שבויקימקור וכה הלאה וכדומה).

הנה ההתכתבות. אם יש כאן מומחים, או אם אתם יודעים היכן המקום הנכון להעלות את העניין ומול מי בויקימקור האנגלי או בויקימדיה, או כאן בויקיטקסט, אנא אימרו לי. תודה -- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • י"ז בסיוון ה'תשע"ו • 04:38, 23 ביוני 2016 (IDT)

אני בעד. --נחום - שיחה 18:17, 23 ביוני 2016 (IDT)

קישור מוויקיפדיה העברית לוויקיטקסט[עריכה]

שלום רב
איך מקשרים מוויקיפדיה העברית לוויקיטקסט? קישור מוויקיטקסט לוויקיפדיה נעשה כך [[w:ויקיפדיה|ויקיפדיה]]. קישור מוויקיפדיה לוויקיטקסט [[וק:לשאלת ציון וטריטוריה|לשאלת ציון וטריטוריה]] נותן דף שאינו קיים. תודה על התשובות. עורך בורוכוב (שיחה) 18:57, 23 ביוני 2016 (IDT)

s:לשאלת ציון וטריטוריה--נחום - שיחה 18:59, 23 ביוני 2016 (IDT)
כמו כן יש בויקיפדיה תבנית בשם "ויקיטקסט" {{ויקיטקסט|לשאלת ציון וטריטוריה}}.--Roxette5 (שיחה) 19:05, 23 ביוני 2016 (IDT)

מלבי"ם[עריכה]

שלום,

העלתי חומר של המלבי"ם על ספר שמות. אני רואה בספר שני אופנים לסדר את הספר :

 1. בדומה למלבי"ם על ישעיהו
 2. בדומה להתורה והמצוה על שמות

אני העלאתי את מלבי"ם על שמות אך אני רואה כי חלק מהפרקים קיימים בהתורה והמצוה על שמות והקישור אינו מתעדכן אוטומטי.

כאשר אני מסדר לפי מלבי"ם על שמות, בדף של לדוג' שמות טז ב נוסף הפרשנות להבדיל מדפי "התורה והמצוה על שמות" (בהם יש ללחוץ "הראה"). האם אפשר להסב את הדפים "תורה והמצוה על שמות לפורמט של מלבי"ם על שמות? ומדוע סודר הספר באופן שונה לאותו פרשן. תודה ושבת שלום, --Tomsky2015 (שיחה) 12:25, 24 ביוני 2016 (IDT)

למיטב זכרוני חלק גדול מ'התורה והמצוה' אם לא הכל הועלה כבר על ידי דניאל (משתמש:roxette5) במהדורת "ביאור" שהיא למעשה מהדורה רגילה עם מעט עימוד. כדאי להתייעץ איתו ולבדוק מה כבר נעשה ומה חסר. -- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • כ"ד בסיוון ה'תשע"ו • 13:31, 30 ביוני 2016 (IDT)
כבוד ר' משה טועה. אני רק העליתי את המלבי"ם על ספר ויקרא בסגנון של "התורה והמצוה על ויקרא א". זה היה תחילת דרכי בויקיטקסט ולא הייתי מודע בכלל לארגון של ספרי המלבי"ם באתר. אחר כך יצרתי גם דפי הפניות בשם "מלבי"ם על ספרא.." שמופנים אל הדפים של "התורה והמצורה על ויקרא" וכולי. יתר מצוה לא התעסקתי.--Roxette5 (שיחה) 14:08, 30 ביוני 2016 (IDT)

עזרה עם תבנית ניווט[עריכה]

מישהו יכול להתבונן בשאלה שלי שיחת ביאור:בבלי בבא קמא פרק א - מעומד ? תודה -- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • כ"ד בסיוון ה'תשע"ו • 13:24, 30 ביוני 2016 (IDT)

תכנת OCR[עריכה]

שלום לכולם.

בנוסף לעבודתי כאן אני עובד אחרונה גם בהעלאה של סיפורי חסידים לאינטרנט. מתבקש להפעיל עבור כך OCR טוב.

שאלתי למשתמשים ולכותבים: מי מכיר תוכנת OCR טובה, שיודעת לזהות גם כתב רש"י (לצערי רוב הסיפורים הם בכתב רש"י)? איך אפשר להשיג את התוכנה, או זכות שימוש בה?

Ahituvrs (שיחה) 18:12, 30 ביוני 2016 (IDT)

יש תוכנת OCR טובה שנרכשה על ידי העמותה בדיוק למטרה זו. אפשר להסתכל בעזרה:OCR. אפשר לפנוץ אלי לעזרה נוספת במייל. איתן96 (שיחה) כ"ה בסיוון ה'תשע"ו • 18:18, 30 ביוני 2016 (IDT)

Editing News #2—2016[עריכה]

m:User:Elitre (WMF), 20:20, 3 ביולי 2016 (IDT)

חיפוש בקטגוריה - יש![עריכה]

ובכן רבותי, לרגע שמחתי וכבר מיהרתי לכתוב שעלינו להודות לאחמד ו' כימה מעורכי הויקימדיה, שטרח ומצא איך מחפשים באתרי מדיויקי בתוך דפים המסומנים בקטגוריה. אלא שאין זה מאופשר עדיין בויקיטקסט. אתם שם למעלה, ראו מה ניתן לעשות. זה יפתור את הצורך מדפי "חיפוש בתנ"ך" וכדו...

 • הדיון המקורי כאן
 • למשל חיפוש:בתנ"ך - עדיין לא זז רוורס... למרות שויקיטקסט:חיפוש בתוך ספר מתקדם למדי
 • בויקיטקסט חיפוש בקטגוריה בדף החיפוש המתקדם די עונה על הצורך. למה לא לאמץ כאן? הנה כאן - חיפוש מיוחד (לא שמישהו יודע על זה, אפילו פעם אחת לא זכרתי איך להגיע לדף הזה, ורק אחרי עשרות נסיונות אני נזכר שוב שלחיצה על הזכוכית המגדלת היא המביאה את הדף ההוא...)

אין פלא שכשמחפשים באנגלית בגוגל "עזרה לויקיפדיה" (האנגלית) מקבלים את השאלה "האם התכוונת לגיהינום בויקיפדיה -- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • כ"ח בסיוון ה'תשע"ו • 17:21, 4 ביולי 2016 (IDT)

Open call for Project Grants[עריכה]

IEG barnstar 2.png

אנא סייעו בתרגום הדף:

Greetings! The Project Grants program is accepting proposals from July 1st to August 2nd to fund new tools, research, offline outreach (including editathon series, workshops, etc), online organizing (including contests), and other experiments that enhance the work of Wikimedia volunteers.
Whether you need a small or large amount of funds, Project Grants can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.
Also accepting candidates to join the Project Grants Committee through July 15.
With thanks, I JethroBT (WMF) 18:25, 5 ביולי 2016 (IDT)

'מקראות גדולות הכתר'[עריכה]

שלום, שמי עמנואל כהן, אני בנו ועוזרו הבכיר (בהתנדבות) של פרופ' מנחם כהן במפעל מקראות גדולות הכתר באונ' בר אילן.
מעוניין לקדם שיתוף פעולה בין ויקיטקסט למפעל הכתר.
אפרט מעט יותר: מפעל 'מקראות גדולות הכתר' הוא מפעל מדעי הקיים כבר למעלה מ-30 שנה באונ' בר אילן בראשות פרופ' מנחם כהן. הטקסט של המקרא נעשה על פי כתר ארם צובא, ופרופ' כהן הוא היחיד ששיחזר את החלקים החסרים של הכתר לרמת זהות כמעט מלאה למקור, גם בטקסט, גם בניקוד וגם בטעמים.
במסגרת מפעל זה הוצאו עד היום 17 מתוך 21 כרכים של התנ"ך במהדורה מודפסת ופותחה תוכנה מתקדמת המאפשרת חיפוש מתקדם על הטקסט, הניקוד והטעמים של המקרא וחיפוש מתקדם במסורה, במפרשים ובתרגום. בשנה האחרונה החליט פרופ' כהן להנגיש את הטקסט ישירות באינטרנט וללא תשלום. הטקסטים כבר נמצאים באתר נסיון ויועלו במהלך השבועיים הקרובים לאתר הרגיל.

ניתן להפנות באתר לכל פרק ופסוק בתנ"ך ושם ניתן להיכנס למפרשים, למסורה, לעין המסורה (אפראט של מנחם כהן על המסורה) לתרגומים (אונקלוס בתורה, יונתן ותרגומים נוספים בנ"ך). כמו כן ניתן להציג תיקון קוראים של הטקסט עם ניקוד וטעמים מול כתב סת"ם.

קישור לדוגמא: פרשת נח - http://mgketer.com/mikra/1/6/9

תלחצו על המקום שבו כתוב "ניקוד וטעמים" ושם תבחרו "מקראות גדולות" ותוכלו לראות את כל הפרשנים, המסורה והתרגום.

ומכאן להצעתי לשיתוף פעולה: השתלת קישור בכל דפי ויקיטקסט המפנים לטקסט המקראי שיאפשר לקורא לראות את הטקסט של מקראות גדולות הכתר כמו שהוא נראה בקישורים לעיל, וכמובן שמשם יוכל להיכנס לכל המפרשים, התרגום וכד'. אשמח לשמוע את דעתכם.---- הודעה זו נכתבה על ידי המשתמש/ת Emmanuel678 (שיחה | תרומות | מונה) ששכח/ה לחתום.

שלום עמנואל, וברוך בואך לוויקיטקסט.
זה לא אמור להיות מסובך לדעתי – פשוט להוסיף באמצעות התבנית המתאימה אצלנו, בדף של כל פסוק ב"מקראות גדולות" שלנו, קישור לפסוק המתאים באתר שלכם, ומשם יוכל המשתמש לבחור מה להציג. כמובן שזה יצטרך להמתין עד לגרסה הסופית אצלכם, כדי שהקישור יהיה לשם ולא למהדורה הנסיונית.
מתייג: משתמש:Erel Segal המטפל בתבניות של מקראות גדולות, לחוות דעתו על הצד הטכני של העניין. אני לא רואה לכך התנגדות עקרונית. בברכה, נחום - שיחה 04:09, 8 ביולי 2016 (IDT)
בנוסף לאמור לעיל, הנך מוזמן להציץ במהדורת ה"מקרא על פי המסורה" הקיימת אצלנו באתר במהדורה המוטעמת, ולהציץ שם אל "מאחורי הקלעים" באמצעות לחיצה על "עריכה", ולהביט בעבודה שנעשתה כאן בתיעוד נוסחאות כתה"י השונים. ניתן להגיע למהדורה זו מכל פסוק ע"י הקלדת שם הספר פרק פסוק (לדוגמא: בראשית ו ט) ובחירת המהדורה המבוקשת.
אם תרצו להשתמש בעבודתנו כאן תחת תנאי הרשיון הסטנדרטיים של ויקיטקסט, נשמח. כמו כן אתה מוזמן להציץ בעבודה שנעשתה אצלנו בתרגום אונקלוס, במהדורה החדשה שלנו שנעשתה ע"פ כת"י של תאג'ים תימניים ומכילה תיעוד של הנוסח בצורה דומה לזו שבמקרא. בברכה, נחום - שיחה 04:13, 8 ביולי 2016 (IDT)
שלום עמנואל וברוך בואך לוויקיטקסט! וגם תודה על הצעתך. זה מרגש שהמפעילים בפרויקט מקראות גדולות הכתר באים ברצון טוב כדי להנגיש את התכנים החושבים לציבור הרחב!
ותודה נחום על תשובתך לעמנואל. אני מסכים לגמרי עם נחום: זה לא אמור להיות מסובך, אלא סה"כ מדובר על שינוי בתוך התבניות לדפי הפסוקים ולדפי הפרקים.
למרות העבודה שכבר קיימת כאן על "מקרא לפי המסורה" ותורגום אונקלוס, לדעתי תהיה ברכה בכך אם תהיה קישוריות לגירסת מקראות גדולות הכתר. אבל עוד יותר חשוב שתהיה קישוריות ישירה לשם מהסיבה הפשוטה שבמג"ה יש הרבה חומר נוסף שלא קיים כאן: מסורה ותרגומים נוספים ומפרשים רבים. אז כדאי אם כן שנוסיף את הקישוריות הישירה כשנוכל. Dovi (שיחה) 05:18, 8 ביולי 2016 (IDT)
תודה רבה Nahum ו Dovi, כמובן שאני אעלה את הקישורים כאשר נפעיל את האתר החדש בכתובת האינטרנט הקבועה.אני אפרט שבוע הבא את כל הפרשנים שיש במפעל הכתר ואת הייחודיות של העבודה המדעית שנעשתה על הטקסטים. עמנואל (שיחה) 15:41, 8 ביולי 2016 (IDT)
הוספתי קישור לתבנית:דף של פרק תנך. אפשר לראות אותו בדפי הפרקים, למשל בראשית א. הקישור מסתמך על מספר הספר הנוכחי - לא בטוח שהוא תואם למיספור של אתר ה"כתר" בכל הספרים. צריך לבדוק. --אראל סגלשיחה • י"ג בתמוז ה'תשע"ו 08:09, 19 ביולי 2016 (IDT)
האתר עלה בגירסתו הסופית (מבחינת מבנה ההפניות) כתבתי לך בדף את המבנה. אם אתם מעוניינים לאפשר בדף הראשי של המקרא לבחור את הספר, הפרק, הפסוק והמפרש, ובלחיצה לאפשר לראות את הדף הרלוונטי באתר, נשמח לעשות זאת, והמתכנת של האתר שלנו יוכל גם לתכנת את זה (אם זה אפשרי מבחינת ויקיטקסט). אני בטוח שממשק כזה יתרום רבות לויקיטקסט וגם למפעל הכתר. (Emmanuel678 (שיחה) 22:14, 6 באוקטובר 2016 (IDT))
בהערת אגב, כדאי ללמוד מהידידותיות למשתמש של אתר הכתר. קל מאוד ונוח לנווט שם בין הספרים, הפרקים והפרשנים. --אפי ב. (שיחה) 19:18, 28 ביולי 2016 (IDT)

עלו דפי פרשת שבוע באתר 'מקראות גדולות הכתר', הדפים כוללים את הפרשה ואת ההפטרה לפי הספרדים, האשכנזים והתימנים. כמו כן בלחיצה על כל מילה בפרשה ובהפטרה ניתן לראות את כל הפרשנים שמפרשים אותה והערות מסורה, אם קיימות עליה. אשמח אם מישהו יסביר לי איך מכניסים את הדפים לתבנית פרשת השבוע של ויקיטקסט. הקישור לדפים: https://www.mgketer.org/parasha/1 לבראשית, סיומת-2 לנח, 3 ל-לך לך, וכד'. (Emmanuel678 (שיחה) 19:53, 15 בינואר 2017 (IST))

חלוקת הפרקים בתלמוד הבבלי[עריכה]

יש כמה וכמה מסכתות שבהן במידה ופרק מתחיל באמצע עמוד, וכך העמוד שייך גם לפרק הקודם וגם לפרק הבא - ברשימת חלוקת הדפים לפי פרקים העמוד מופיע רק בפרק החדש, למרות ששייך גם לפרק הקודם. במסכת ברכות ושבת - זה בסדר אבל בפסחים ויומא ועוד מסכתות זה לא בסדר. האם יש לכך איזו סיבה?-- הודעה זו נכתבה על ידי המשתמש/ת Eliashivf (שיחה | תרומות | מונה) ששכח/ה לחתום.

אני יכול לענות על כך. בעצם, אני בניתי את הדפים ורשימות האלו מלפני זמן רב. אני לא זוכר בדיוק מה היה הסיבה אבל משום מה זה חסך לי הרבה זמן במשימה לא לעיין בסוף כל פרק ופרק ולבדוק אם אכן הפרק מסתיים בדיוק בסוף הדף או שהוא ממשיך לדף הבא. לכן פשוט "עיגלתי" את זה. אחר כך, במהלך העלאת החומר של ראשונים (כמו הרשב"א והשיטה מקובצת), היות ואני כבר בו בזמן עוסק בהתחלה וסיום המדויק יותר של דברי הראשונים אני גם תיקנתי בדפי רשימת הדפים של המסכתות. לכן התיקונים רק מופיעים במסכתות אלו שמכילים חומר של ראשונים שהעליתי. מסיבה זו תראה בתקציר של העריכה של דף המסכתא כתבתי "ליתר דיוק" בדפים אלו.
לא חשבתי באמת שהדבר יפריע להרבה אנשים ולכן לא עשיתי עבודה יסודית לעבור על כל מסכת ומסכת ולתקן. גם עכשיו אני קצת לחוץ עם משימות אחרות ולכן אין לי כוונה לעת עתה לפנות למשימה זו של יתר דיוק מיספור הדפים. כמובן אתה מוזמן לתקן. צריך להסתכל בדף של "גרסאות קודמות" של דף המסכת ולבדוק אם ביצעתי עריכה עם התקציר "ליתר דיוק" כדי לדעת איזה מסכתות כבר עברתי ותיקנתי. בברכה, --Roxette5 (שיחה) 18:15, 13 ביולי 2016 (IDT)

אוקי - השלמתי את התיקון ב 12 מסכתות (שליש מן המסכתות בערך). לא בדקתי פרק פרק בכל המסכתות. ברגע שראיתי שיש פרק או שנים שהם בסדר - עברתי למסכת הבאה. זה לקח לי שעה, אולי קצת פחות. --Eliashivf (שיחה) 13:19, 14 ביולי 2016 (IDT)

תודה רבה לך כל הכבוד!--Roxette5 (שיחה) 23:23, 14 ביולי 2016 (IDT)

דרוש עזרה - איורים לטור הלכות עירובין (ועוד)[עריכה]

שלום לכולם,

מיזם הטור מתקדם והולך. משתמש:השוחט ערך את כל הטקסט של הטור או"ח ואני בקרוב בעז"ה אסיים להעלות את חומר הבית יוסף על אורח חיים. מה שחסר עכשיו הוא כמה איורים וציורים של הטור בהלכות עירובין ושבת (ואולי עוד סימנים). דרוש מישהו שיעתיק ויעלה עותק או צילום של ציורים אלה, להעלות אותם לאתר כאן או ב"ויקימדיה", ואז להכניס את הקישורים שלהם לתוך כל סימן וסימן שמכיל ציור.

דרך אחד לחפש לכל המקומות שקיים בהם ציור הוא ע"י חיפוש הביטוי כזה, שלרוב מציין ציור. הוספתי תבנית של {{חיפוש2}} לתוך הדף של טור אורח חיים ואני מקווה ע"י כך ניתן להיעזר בו למצוא ולאתר סימנים שמכילים ציורים ביתר קלות.

מי שיכול לעזור ולתרום - תבא עליו הברכה. כל הנותן, נותנים לו משמיים.--Roxette5 (שיחה) 22:01, 17 ביולי 2016 (IDT)

אם תרכז לי רשימת סימנים שחסר בהם איורים, אנסה לעזור.--נחום - שיחה 02:20, 18 ביולי 2016 (IDT)
ריכזתי. שיחה:טור אורח חיים--Roxette5 (שיחה) 02:27, 18 ביולי 2016 (IDT)
האם יש באיזה מקום את האיורים הללו, או לפחות דוגמה לאיך הם צריכים להיות, או שצריך ללמוד את הסעיפים ולהכין את האיור על פי התוכן? --אפי ב. (שיחה) 10:16, 28 ביולי 2016 (IDT)
טעות שלי. הנחתי שהאיורים נמצאים בדפוס אבל כנראה שלא. אז נכון, מישהו שירצה להוסיף את האיור יצטרך להכין את זה מעצמו ע"פ התוכן.--Roxette5 (שיחה) 17:09, 28 ביולי 2016 (IDT)

IMPORTANT: Admin activity review[עריכה]

Hello. A new policy regarding the removal of "advanced rights" (administrator, bureaucrat, etc) was adopted by global community consensus in 2013. According to this policy, the stewards are reviewing administrators' activity on smaller wikis. To the best of our knowledge, your wiki does not have a formal process for removing "advanced rights" from inactive accounts. This means that the stewards will take care of this according to the admin activity review.

We have determined that the following users meet the inactivity criteria (no edits and no log actions for more than 2 years):

 1. Rotemliss (administrator)

These users will receive a notification soon, asking them to start a community discussion if they want to retain some or all of their rights. If the users do not respond, then their advanced rights will be removed by the stewards.

However, if you as a community would like to create your own activity review process superseding the global one, want to make another decision about these inactive rights holders, or already have a policy that we missed, then please notify the stewards on Meta-Wiki so that we know not to proceed with the rights review on your wiki. Thanks, Rschen7754 05:04, 22 ביולי 2016 (IDT)

דרוש עזרה בדף {{דף של מדרש}}[עריכה]

שלום לכולם.

ברצוני לשנות את את התבנית הנ"ל כך שהקישורים לפסקאות שמופיעים בתחילת הדף, ישמשו כקישורי "קפיצה" אל תוך הפסקאות שנמצאות בתוך הדף של הפרק עצמו ולא קישור שמוביל את המשתמש לדף הפסקה הנפרדת.

כך למשל, בדף שיר השירים רבה ד נמצא כמעט בראשית הדף קישורים ל16 פסקאות בפרשה זו. כאשר לוחצים על פסקה "א" בדף זה הקישור מוביל לשיר השירים רבה ד ב במקום שיר השירים רבה ד#ב. (שים לב שצריכים להוסיף נקודה לאחר מספר הפסקה גם כן). ניסיתי לבצע שינוי זה בתבנית אבל ללא הצלחה. מישהו יכול לעזור?--Roxette5 (שיחה) 07:56, 7 באוגוסט 2016 (IDT)

השינוי הנ"ל לעיונך, Roxette5. בברכה, נדב ס (שיחה) 09:25, 7 באוגוסט 2016 (IDT)

שינוי הכיתוב של כפתור השמירה[עריכה]

Whatamidoing (WMF) (talk) 21:02, 9 באוגוסט 2016 (IDT)

שיפור בתבנית חדש {{כתב יד}}, ספר חדש סבא אליהו[עריכה]

שלום לכולם,

משתמש:DO2OR תרם ספר חדש ע"פ כת"י לאתר כאן. סבא אליהו. ראיתי לנכון ליצור תבנית שיסמן על דפים כאלו שהם מיוחדים במינם ואינם נמצאים בדפוס. מוזמנים להוסיף או לשפר בניסוח הקיים.

בנוסף, חשבתי שזה יהיה יפה להוסיף לתבנית הנ"ל אופציה להוספת קישורים למקור הכתבי יד (בדוגמה של הספר הנ"ל ישנם 2 שעליהם התבססה ההקלדה). כך במידה ויסופק פרמטר נוסף של קישור התבנית יציג איזשהו ניסוח תוכן כזה:

קישורים לסריקה המקורי: 1. אוניברסיטת פרנקפורט, 2. מאגר מדינת רוסיה

אינני יודע איך לעשות דבר כזה בעצמי.

בברכה, --Roxette5 (שיחה) 23:59, 11 באוגוסט 2016 (IDT)

בעיות במקראות גדולות איכה[עריכה]

שלום לכולם,

לאור השלמת תרגום איכה שהוסיף משתמש:נדב ס שמתי לב שהחל מדף מ"ג איכה ב ד לא מופיע ולא משתלב הקטעים של תרגום שהוא הוסיף. מישהו יודע איזהו הוא הדרך המיטבית לתקן את הבעיה ולסדר את הדפים?--Roxette5 (שיחה) 07:33, 16 באוגוסט 2016 (IDT)

סודר בס"ד.--יהויכין (שיחה) 09:03, 16 באוגוסט 2016 (IDT)
תודה רבה לך!--Roxette5 (שיחה) 10:09, 16 באוגוסט 2016 (IDT)

עזרה בתבנית {{מצוות לסמ"ג}}[עריכה]

שלום לכולם,

מלבד רשימת תרי"ג מצוות שנמצא בספר סמ"ג ישנם 5 מצוות (והלכות) דרבנן בסוף חלק העשין שצריכים להוסיף לדף הראשי של סמ"ג עשה. אינני מבין במבנה התבנית הנ"ל ואינני יודע איך (או אם אפשר) להוסיף קישורים ל5 דפים אלו בלי לסבך את הדף של חלק הלאוין.

אני רוצה להוסיף 5 דפים בפורמט של סמ"ג עשה הלכות עירובין וכולי.

אם מישהו יכול לעזור ולתקן, סבבה. במידה שלא אני אחליף את התבנית עם רשימה ידני. תודה.--Roxette5 (שיחה) 08:33, 22 באוגוסט 2016 (IDT)

בעייה חדשה - לאן הלך כפתור "חיפוש/והחלפה"?![עריכה]

מאד מוזר אבל הכפתור רק מופיע לי בחלק מחלונות עריכה שאני פותח ובחלק אינו מופיע. ליתר דיוק, רק בחלון העריכה עכשיו של כתיבת פסקה חדשה הכפתור מופיע אבל בכל לחיצה של "עריכה" בדף רגילה -- אינו מופיע לי. יש לאחרים בעייה כזו אצלהם?--Roxette5 (שיחה) 15:50, 12 בספטמבר 2016 (IDT)

סרגל הגרסאות[עריכה]

Birgit Müller (WMDE) 18:08, 12 בספטמבר 2016 (IDT)

דבר זה נראה לי מאד שימושי. אני רוצה להכניס אותו לממשק שלי אבל איני יודע איך. מישהו יכול לעשות בשבילי?--Roxette5 (שיחה) 18:12, 12 בספטמבר 2016 (IDT)
תוכל לעשות זאת רק בעוד כחודש. זה עדיין לא זמין.--נחום - שיחה 18:58, 12 בספטמבר 2016 (IDT)
@Roxette5, @נחום: למעשה, ניתן לעשות את זה כבר החל ממחר. כל מה שצריך לעשות זה להיכנס מחר להעדפות => אפשרויות בטא, לסמן את האפשרות ”סרגל הגרסאות“ ולשמור את ההעדפות. ‏Guycn2 · ‏ 21:15, 12 בספטמבר 2016 (IDT)
אופס, טעיתי בחודש.--נחום - שיחה 01:27, 13 בספטמבר 2016 (IDT)

דרוש עזרה להעלות טקסט של הב"ח מאתר סאפריה[עריכה]

שלום לכולם,

לאחרונה המחשב העיקרי שלי כנראה הולך ומתקלקל. אינני יכול לבצע כמה דברים שונים בעריכת ויקיטקסט. לעומת זאת, יש לי עוד מחשב (CHROMEBOOK) אבל לצערי הוא איננו יכול לפתוח קבצים של טקסט עברי.

היות שכן, ברצוני להעלות את החומר של הבית חדש מאתר סאפריה אבל את הצעד הראשון של העלאת הטקסט לדף המשתמש שלי כאן חסום לי. אני צריך עזרה ממישהו.

 1. ללכת לדף הראשי של הב"ח באתר סאפריה, ללכת עד לתחתית הדף, יש שמה חלון של הורדת הקובץ. אני רוצה להתחיל עם אבן העזר. צריכים לבחור בקובץ של TUR EVEN HAEZER VILNA ואז לסמן שרוצים את הקובץ כTXT. ואז להוריד קובץ זו.
 2. לפתוח את הקובץ TXT הנ"ל שהורד, העתק הדבק, ואז להעלות את הטקסט לדף כלשהו כאן. למשל: משתמש:Roxette5/בית חדש/אבן העזר. לא נראה לי שדף אחד יכול להכיל את כל החומר. ממליץ להעלות בין 600,000 ל1 מיליון אותיות. ניתן ליצור עוד דפים כאלו בכדי להשלים את הטקסט או אפשר לעבוד איתי בהדרגה וככל שאני מסיים להעביר את הטקסט בדף הנ"ל אתם יכולים להעלות שוב את החומר החדש החל מאיפה שהגענו בהעלאה שלפניו.
 3. זהו. כל שאר העבודה אני כבר אוכל לבצע בעצמי. אולם, מי שרוצה לקחת חלק יותר פעיל במשימה מוזמן בשמחה.

תודה רבה. --Roxette5 (שיחה) 08:38, 15 בספטמבר 2016 (IDT)

שלום Roxette5, העליתי את הקטקסט שביקשת בשני דפים:

בהצלחה ותזכה למצוות, Dovi (שיחה) 17:14, 15 בספטמבר 2016 (IDT)

חזק וברוך! תודה רבה!--Roxette5 (שיחה) 18:12, 15 בספטמבר 2016 (IDT)
סיימתי אבן העזר. מישהו יכול לעשות אותו דבר עבור יורה דעה עכשיו? אני איכשהו עכשיו יכול להעלות. לא צריך. תודה. Roxette5 (שיחה) 23:24, 19 בספטמבר 2016 (IDT)

תרגום אונקלוס[עריכה]

סיימתי את התיקונים שהוסכם עליהם במהדורת התאג' של תרגום אונקלוס בעזהש"י.--נחום - שיחה 00:31, 30 בספטמבר 2016 (IDT)

יישר כוחך! עכשיו הכל אחיד, והכל הרבה יותר שימושי בגלל התגים שהכנסת. ישלם ה' פעלך. וגם מצאת (כפי שזכור לי) טעויות אחדות בהתחלת הדרך ותיקנתי אותם. האם שאר הטקסט נראה לך פחות או יותר תקין? תודה ושבת שלום, Dovi (שיחה) 04:49, 30 בספטמבר 2016 (IDT)
אני לא יכול לדעת אם זה תקין או לא כי אין לי תיגאן לבדוק לפיהם.--נחום - שיחה 14:29, 30 בספטמבר 2016 (IDT)

Grants to improve your project[עריכה]

אנא סייעו בתרגום הדף:

Greetings! The Project Grants program is currently accepting proposals for funding. There is just over a week left to submit before the October 11 deadline. If you have ideas for software, offline outreach, research, online community organizing, or other projects that enhance the work of Wikimedia volunteers, start your proposal today! Please encourage others who have great ideas to apply as well. Support is available if you want help turning your idea into a grant request.

I JethroBT (WMF) (talk) 23:11, 30 בספטמבר 2016 (IDT)

Handwrite work in Hebrew[עריכה]

Hello. Uploading books from Vernadsky National Library of Ukraine I have found file that could be interestening for your community File:Пінкас релігійної школи «Талмуд-Тора», Копичинці, 1873—1889.pdf.

Sorry for English and (maybe) wrong left-right-write markers. Artem.komisarenko (שיחה) 23:49, 2 באוקטובר 2016 (IDT)

Thank you kind sir.--נחום - שיחה 03:22, 5 באוקטובר 2016 (IDT)

Creative Commons 4.0[עריכה]

Hello! I'm writing from the Wikimedia Foundation to invite you to give your feedback on a proposed move from CC BY-SA 3.0 to a CC BY-SA 4.0 license across all Wikimedia projects. The consultation will run from October 5 to November 8, and we hope to receive a wide range of viewpoints and opinions. Please, if you are interested, take part in the discussion on Meta-Wiki.

Apologies that this message is only in English. This message can be read and translated in more languages here. Joe Sutherland (talk) 04:35, 6 באוקטובר 2016 (IDT)

בקשה להצבעה - קישורים לנושאים בויקיפדיה בתוך דפים של הסימנים של שו"ע[עריכה]

שלום לכולם,
יש ביני לבין משתמש:Nahum חילוקי דיעות בעריכות האלו -- שו"ע קיח ושו"ע תקפ"ב . לסיכום, מדובר בסימן בשולחן ערוך שמדבר בנושא עשרת ימי תשובה. משתמש:מיכאל משיכון בבלי רצה להוסיף קישור לויקיפדיה על עשרת ימי תשובה בתוך הדפים של סעיפי השו"ע.
דעתי היא שיש מקום לשים קישורים כאלו בדף הראשי של הספר או בדף של המחבר אבל להתחיל לשים קישורים של ויקיפדיה בכל דף פרטי שנמצא בתוך ספר מסוים -- קצת אבסורד. לפי דיעה זו כל ספר וספר כאן בויקיטקסט ניתן להוסיף באמצע הדפים שלו קישורים לויקיפדיה וזה גורע בעצם רעיון של ספר מקוון. ויקיפדיה מלא עם מושגים שונים, ניתן בכל דף פרטי של ספר להוסיף בו כמה קישורים שונים לויקיפדיה. לא הגיוני שדף בודד של ספר יהפוך לרשימה של קישורים כמו בנמצא בדף הראשי.
משתמש:נחום סובר שהיות וויקיפדיה היא מיזם אחות אפשר להוסיף בו קישור בדפים אלו.--Roxette5 (שיחה) 17:41, 6 באוקטובר 2016 (IDT)

לא ברור לי במה מדובר. כאשר אני כותב ומשתמש במילה ״מערת המכפלה״ אני הופך את זה להקשר מערת המכפלה וכך מי שרוצה לדעת יכול לקפוץ, לקרוא ואולי לחזור. גם בטקסט של ספר או בפרוש של רש״י ניתן להוסיף, למרות שרש״י לא כתב כך. הכתוב נשאר כמו במקור ולא הופך לרשימת הקשרים, אפילו עם הכל מקבל צבע כחול. ilan sendowski 15:22, 9 באוקטובר 2016 (IDT)
מר אילן, אנחנו לא דנים על מקרים כאלו. ראה בדפי שולחן ערוך שצוינו לעיל לדוגמא על מה אנו דנים כאן.--Roxette5 (שיחה) 15:41, 9 באוקטובר 2016 (IDT)

הצבעה
נגד הוספת קישורים:

 1. Symbol oppose vote.svg נגד מנימוקיו של Roxette5. אלחנן המקלידן (שיחה) 12:51, 9 באוקטובר 2016 (IDT)
 2. Symbol oppose vote.svg נגד אבל אני מוכן להתפשר במקרים שבו הקישורים יופיעו אך ורק בתחתית הדף, לכאורה הדבר לא גרע מאשר להוסיף הערת שוליים של ויקיעורך. זאת אומרת שאני מוכן להתפשר לשים קישור כמו ששם ר' נחום בדף של שולחן ערוך אורח חיים תקפב א (וליתר ביטחון לשים תגים של NOINCLUDE) אבל לא כמו שערך משתמש:מיכאל משיכון בבלי בדף של שולחן ערוך אורח חיים תקפב (ראה בהיסטוריית הדף).-- הודעה זו נכתבה על ידי המשתמש/ת Roxette5 (שיחה | תרומות | מונה) ששכח/ה לחתום.

בעד הוספת קישורים למיזמי אחות (ויקיפדיה, ויקיציטוט וכד'):

 1. Symbol support vote.svg בעד--נחום - שיחה 01:22, 7 באוקטובר 2016 (IDT) יובהר שאני בעד הפשרה של משתמש:Roxette5 לעיל.--נחום - שיחה 19:27, 9 באוקטובר 2016 (IDT)

תולדות תנאים ואמוראים[עריכה]

שלום לכולם.

אני רוצה להעלות לויקיטקסט את הספר תולדות תנאים ואמוראים, אבל נתקלתי בכמה בעיות. דבר ראשון רציתי לוודא כי הזכיות על הספר פגו וכי אפשר להעלותו לויקיטקסט, המחבר מת בשנת 1937 כך שלפי הידוע לי הזכיות פגו. דבר שני עדיין לא יצא לי להעלות ספר לויקיטקסט כך שאני עדיין לא יודע מה הנוהל לגבי ספרים, איך לסדר אותו ואיך לקשר בין הפרקים השונים. בתודה מראש זאב קטן (שיחה) 09:25, 11 באוקטובר 2016 (IDT)

ישנם כמה דרכים שונים לסדר את הספר אבל אני מציע לך אחד מהם. אם תעיין איך שעשיתי בעבודת שם הגדולים. במקראה שלך הייתה יוצר דפים בפורמט הבא: סדר תנאים ואמוראים/חלק א/א -- עבור כל אות של האל"ף בי"ת ואז הייתי פשוט מקליד את כל הערכים במערכת א', כמו שתראה שעשיתי שם בשם הגדולים. בנוסף לקישור אוטומטי שנוצר בראש הדף תוכל להכניס תבנית של {{סרגל ניווט}} עבור קישור הפרקים אחד בשני.
לעומת זאת יש אפשרות לסדר ערכים כמו שמסדר משתמש:נדב ס בעבודתו על ספר הערוך, כמו שאני רואה כבר התחלת בדף המשתמש שלך. זאת אומרת, לתת כותרות לכל ערך וערך. אישית אני לא אוהב את זה כי בדף שמכיל הרבה ערכים נוצר המון כותרות בתוכן העניינים והדבר רק נראה מבלבל לדעתי. דוגמא לכך ניתן לראות בספר הערוך/אות א.
הצעתי היא להתחיל במשהו ולהעלות קצת תוכן ואז אני ואחרים יכולים לכוון אותך ע"י דוגמאות של עריכות בפועל במקום לדבר עליהם באופן מילולי בלבד. בהצלחה ויישר כחך!--Roxette5 (שיחה) 10:03, 11 באוקטובר 2016 (IDT)
Roxette5 תודה רבה על התשובה. עוד שאלה קטנה, ראיתי איפושהוא (אני לא מצליח להיזכר איפה) שיש אפשרות לסורק קבצי pdf ולהפוך אותם לטקסט, עד כמה הסריקה הזאת טובה? אם היא טובה למי אפשר לפנות שיעשה אותה? זאב קטן (שיחה) 10:48, 11 באוקטובר 2016 (IDT)
העלאה בדרך זו היא משהו שאני לא מיומן בו. כדאי לדבר עם משתמש:Nahum. או לחכות שהוא יענה כאן (אולי גם יש לו מה להוסיף לגבי השאלה של זכויות יוצרים).--Roxette5 (שיחה) 11:59, 11 באוקטובר 2016 (IDT)
זאב שלום,
אם המחבר\עורך נפטר בשנת 1937 אין בעייה של זכויות יוצרים.
מי שיודע איך להתעסק עם הסריקה הוא איתן, כמדומני ששם המשתמש שלו הוא איתן96.
גמר חתימה טובה, נחום - שיחה 12:29, 11 באוקטובר 2016 (IDT)
נחום נראה כי משתמש איתן כבר לא פעיל, העריכה האחרונה שלו הייתה לפני כשלושה חודשים. יש מישהוא אחר שעוסק בסריקת ספרים? זאב קטן (שיחה) 19:40, 15 באוקטובר 2016 (IDT)
זאב קטן, הרשיתי לעצמי לעזור מעט.
א. ראשית העליתי את שלושת הקבצים לוויקישיתוף: חלק ראשון, חלק שני וחלק שלישי. כפי שאתה רואה הרישיון שם זה PD-scan. היוצר נפטר בשנת 1937 והספר פורסם ב-1910. כך שמבחינת זכויות יוצרים זה תקין.
ב. יצרתי מחבר:אהרן הימן.
ג. יצרתי מפתח לכל קובץ חלק ראשון, חלק שני וחלק שלישי. המפתח לוקח את הקובץ מוויקישיתוף ומפרק אותו לדפים כך שתוכל לעבוד כל כל דף שתרצה.
 • לגבי שאלתך על אפשרות לסריקת קבצי pdf והפיכתם לטקסט, זה מובנה במערכת. כשאתה נכנס לדף מסוים מהמפתח יש מערכת OCR ואתה מקבל טקסט למשל כאן.
ד. השלב הבא זה לשאוב את הנתונים מדפי המפתח לדפי הספר (תולדות תנאים ואמוראים חלק ראשון, תולדות תנאים ואמוראים חלק שני, תולדות תנאים ואמוראים חלק שלישי) אני עשיתי ספר בצורה הזו. יש צורות נוספות.
מקווה שהצלחתי לעזור. Geagea (שיחה) 05:01, 16 באוקטובר 2016 (IDT)
Geagea תודה רבה. זאב קטן (שיחה) 10:49, 16 באוקטובר 2016 (IDT)

Editing News #3—2016[עריכה]

20:50, 15 באוקטובר 2016 (IDT)

הכותרות לסימנים בטור (בשביל אורח חיים)[עריכה]

שלום לכולם, במהדורת הטור בוויקיטקסט יש כותרות לכל הסימנים בטור יורה דעה, טור אבן העזר, וטור חושן משפט. האם מישהו יודע מהו המקור לכל הכותרות הללו? אני שואל בגלל שאם יש מקור סביר שממנו ניתן לקחת כותרת לכל סימן בטור, אז הייתי רוצה להוסיף אותם בדף של טור אורח חיים, וכך להשלים אותו בדומה לשאר הטורים. Dovi (שיחה) 14:27, 19 באוקטובר 2016 (IDT)

השערה שלי: מכותרות הסימנים בשולחן ערוך. Shalomori123 (שיחה) 00:20, 20 באוקטובר 2016 (IDT)

טעות הקלדה[עריכה]

מה עושים כאשר יש טעות הקלדה בספר? למשל כפילות של המילה או? כמו בעמוד:Aaron Hyman. Toldoth Tannaim veAmoraim. I. 1910.pdf/75, יש כפילות של המילה או בכותרת הראשונה של הדף. זאב קטן (שיחה) 20:42, 20 באוקטובר 2016 (IDT)

כרגע הסרתי את המלה הכפולה. זאב קטן (שיחה) 20:46, 20 באוקטובר 2016 (IDT)
המדיניות שלנו כעיקרון היא לתקן דברים שהם טעות סופר ברורה.--נחום - שיחה 03:52, 21 באוקטובר 2016 (IDT)
ליתר דייקנות ניתן להוסיף גם {{הערה}} על התיקון.--Roxette5 (שיחה) 05:41, 21 באוקטובר 2016 (IDT)

הצעת מדיניות: מקור, עיצוב וביאור[עריכה]

שלום רב לכל התורמים.

אני מסתובב באתר כבר כמה וכמה חודשים, תורם בשקט מהספרים שמעניינים אותי. כל הזמן הזה, הולכת וגוברת בי התחושה שמדיניות עריכת הטקסטים באתר אינה משביעת רצון. עכשיו הצלחתי לנסח לעצמי מה בדיוק מפריע לי; יותר חשוב מכך, נדמה לי שיש לי הצעה לפתרון.

הבעיה שטורדת את מנוחתי היא העובדה שהטקסטים באתר אמור להתחלק, לפי המדיניות הנתונה, לשני סוגים (בעיקרון): טקסטים מקוריים (במרחב הראשי) וטקסטים בידי הגולשים (ביאור, תרגום וכו'). למעשה, יש קטגוריית ביניים, שהולכת ומשתלטת על המרחב הראשי: טקסטים מעוצבים. קחו, למשל, את כל המדרשים באתר (בפרט, מדרש רבה), את הגמרא, את ספר התניא, ועוד רבים וטובים: הם אינם "לא מבוארים", שכן העיצוב הוא ביאור.

המצב הנוכחי מונע את מה שהתכנסנו עבורו: מאגר חופשי של טקסטים לשימוש הציבור, בפרט עבור הציבור הלומד, שאינו מעוניין ב"תיווך" לא שקוף של ויקיעורכים (אם כי בטוחני שכוונתם טובה).

מה שהדגיש עבורי את הפער הוא מהדורת צוקרמנדל לתוספתא: זו אמורה להיות מהדורת "העתקה" של תוספתא צוקרמנדל, עם התאמה לפורמט הדיגיטלי.‏[1] בפועל, גם היא מעוצבת (ראו למשל, כאן). קיימת מהדורה "לקריאה נוחה" – זו המהדורה הראשית של התוספתא; לדעתי, כל מהדורה אחרת צריכה להיות "מקורית" ככל הניתן, והוספת תבניות כגון {{צ}} פוגעת בעיקרון הזה.

לכן, רציתי להציע מדיניות חדשה. במדיניות המוצעת, לכל טקסט יכולים להיות שלושה סוגי דפים:

 1. דפי מקור: כאן יוצגו מהדורות מבוססות מקור בודד, על בסיס קובצי pdf ו-djvu. כך, לתוספתא יש כמה מהדורות מקור: אחת מדפוס וילנא, אחת מתוספתא צוקרמנדל, ואולי גרסאות נוספות.
  במקביל, ניתן להקליד מהדורה עם חילופי גרסאות בין מהדורות, המוצגות בעמוד עצמו; זאת, בניגוד לשימוש הנוכחי בתבניות {{נוסח}}, שכן אלו מערפלות את המגוון האפשרי של המקור. לעת עתה, אני חושב שיתכן ששימוש בהערות מרחפות (כמו תבנית {{ב}}) יוכלו לעזור, אבל ניתן יהיה ללבן זאת, אם ההצעה שלי תתקבל.
 2. מהדורות מעוצבות: כאן, ניתן חופש מלא לאינטגרציה של הגרסאות השונות באופן שאינו "שקוף", בנוסף לעיצוב המקל על הקריאה. לכאן יגיעו רוב הדפים שקיימים היום במרחב הראשי.
 3. מהדורות מבוארות: כאן, בנוסף לעיצוב, ניתן מקום להוספת פרשנויות מאת הגולשים, כיד השכל והדמיון הטובה עליהם, והיא תמשיך להיות מסומנת באופן מובהק, כמו היום.

אשמח לשמוע את תגובותיכם, נדב ס (שיחה) 14:31, 21 באוקטובר 2016 (IDT)

ברצוני להגיב משהו לדברים הנ"ל, לא בגלל שיש לי הרבה להוסיף אבל בכדי שתדע שהמילים נקראו. ייתכן שאתה צודק עקרונית אבל בפועל ההצעה שלך נראה קשה מאד ליישם ויפתח קופסת פנדוראה של וויכוחים ומחלוקות על כל דף ודף -- מה נחשב עיצוב ומה נחשב ביאור ומה נחשב מקור. כרגע האתר חסרה כח אדם, כמעט ואין מפעילי מערכת או ביורוקרטים שיש להם פנאי זמן להקדיש לאתר כמו שצריך.
אמנם, חוץ מזה, עקרונית אני חושב שיש להבדיל בין "ביאור" לבין "פרשנות". המרחב של ביאור באתר הינו בעצם פרשנות. לעומת זאת פתיחת ראשי תיבות, פיסוק, ואפילו קיטוע הינו ביאור של התוכן עצמו למרות שהדברים לפעמים ניתנים לאפשרויות שונות. טהרנות מלאה של "דפי מקור" אינו לדעתי רצוי וגם לא ניתן ליישום כרגע עם מיעוט הכח אדם שיש לנו. בנוסף, מטרתנו היא להנגיש לציבור ספרים ולשם כך אם פתיחת ראשי תיבות של ר"ל עוזר לקורא ללמוד את תוכן הספר, מה טוב ומה נעים, ואני חושב שגם המחבר עצמו היה עושה כך, לולי שהיה מוטל עליו מגבלות של זמן והוצאות דפוס.
זכור לי שמשתמש:Dovi כתב על זה במילים יותר יפות איפשהו בעבר. זה היה בנוגע לדיון שהיה ביני לבין משתמש:Pashute בנוגע להכנסת פיסוק במיזם של ספרא אבל אינני יודע בדיוק איפה. זכור לי שהוא דיבר על הענין של "טהרנות"... אולי מישהו יודע איך לחפש את זה באתר. דעתי האישית כמובן. בברכה וחזק וברוך.--Roxette5 (שיחה) 19:43, 22 באוקטובר 2016 (IDT)
לגבי "דפי מקור", לכך נועד מרחב-שם עמוד, למשל עמוד:Milhamot Hashem.pdf/137. --אראל סגלשיחה • כ"ד בתשרי ה'תשע"ז 14:19, 26 באוקטובר 2016 (IDT)
בפועל, צריך להבין שאנחנו לא פועלים בחלל ריק ולא מתחילים כרגע יש מאין. יש באתר עשרות ספרים שנוצרו ע"פ השיטה של עיצוב כזה או אחר, הוספת פיסוק ופתיחת ר"ת, כנהוג במהדורות הדפוס המודרניות של ספרים אלו. זאת משום שהטקסט המקורי קצת קשה לקריאה לקורא בן זמננו. אני לא חושב שכדאי או אפשרי לשנות את כל זה. די בכך לדעתי שיצרנו את ההפרדה של מרחב הביאור לטקסטים מבוארים.--נחום - שיחה 18:11, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
מצטרף לדבריו של נחום. הנושא הזה כבר נדון בהרחבה בעבר. תכל'ס, אנחנו לא רואים את עצמנו כמעתיקים בלבד, אלא כמוציאים לאור מחדש של ספרים ישנים. ולכן אנחנו מנסים (עד כמה שאפשר) לקחת את הטקסט של הספר הישן ולהוציא אותו לאור מחדש ביחד עם אותן תכונות ותוספות כמו שכל מוציא לאור היה עושה במהדורה עכשווית. יש לדון בנפרד לגבי כל ספר או חיבור לגבי מה טיבו של המהדורה (או המהדורות) הראויים לו.
זה לא תמיד קל, ולפעמים זה קצת מבלבל. אבל יש כבר תוצאות נפלאות למספר חיבורים חשובים. עדיף להכיל את כל מה שמסגרת הוויקי יכול להעניק, והוא מצויין עבור עבודה קהילתית בההדרתם מחדש של חיבורים ישנים. Dovi (שיחה) 14:01, 2 בנובמבר 2016 (IST)

הערת שוליים[עריכה]

 1. ^ קישורים, ואולי שינויים קלים נוספים. ראו, בהקשר זה, את הנסיון שביצעתי בתחילת מסכת סוכה. הרעיון היה להעביר את ההערות שמסומנות בתחתית העמוד לפי שורות להערות צמודות טקסט. יצויין שהנסיון לא עלה בהצלחה, לעת עתה.

שאלות בהפרת זכויות יוצרים -- אברהם יצחק הכהן קוק - עין איה[עריכה]

כעת אני ממהר אבל אני פותח כאן דיון לגבי בקשת משתמש:מרכז הרב1 למחיקת תוכן של ספר עין איה מהאתר על בסיס הפרת זכויות יוצרים. נראה לי שהשאלה היא, מצד אחד הרב עצמו נפטר מעל 70 שנה אבל מצד שני ההוצאה לאור של כתביו יצאה פחות מ70 שנה, ובכן השאלה אם יש על זה זכויות יוצרים או לא. מוזמנים להשתתף.--Roxette5 (שיחה) 17:40, 26 באוקטובר 2016 (IDT)

 • עין אי"ה יצא לאחר פטירת הרצי"ה והוא בבעלות משפטית חוקית ובטח הלכתית של יורשי הרב קוק וזה מכון הרצי"ה,מעולם אף אחד לא העיז להעתיק את עין אי"ה ולמכור אותו. שהרי הוא היה חוטף תביעה. לכן כאן מכון הרצי"ה מבקש בצורה מכובדת להסיר מיד את כל עין אי"ה ,ויקיטקסט עוברים על החוק וכמו שעל כל תמונה צריך אישורים וחתימות ,מדוע בהפרת זכויות יוצרים כה בוטה לא. כמובן שאם זה ימשך מסתבר שהמכון יתבע את ויקיטקסט.בויקיפדיה שאני עורך שם (כתבתי למעלה מ150 ערכים) אם יש ערך עם חשש הז"י קודם משביתים אותו ולאחר הבירור מחזירים אותומרכז הרב1 (שיחה) 21:02, 26 באוקטובר 2016 (IDT)
אינני עורך דין. אולם, בהסתכלות בחוק זכות יוצרים לכאורה המקרה שלנו תחת סעיף 38 של החוק. דהיינו זכות יוצרים ביצירה תהא למשך חייו של היוצר וכן שבעים שנים לאחר מותו, בכפוף להוראות פרק זה. שים לב שזאת ללא קשר לגבי פרסום היצירה, כאשר ניתן לראות מההגדרות בסעיף 1 וגם מסעיף 40.
לכאורה בעלי זכות היוצרים הינו הראי"ה, הואיל והוא כתב את המילים של עין איה, ולכן הזכויות פגו לאחר 70 למותו. לא?
נשמח גם כן לשמוע דעתם של ויקיפדים ומפעילי מערכת בויקיפדיה בעניין הנ"ל אבל בבקשה להביא סימוכין לעצם הטיעונים--Roxette5 (שיחה) 22:36, 26 באוקטובר 2016 (IDT)
מתייג את משתמש:Fuzzy.--נחום - שיחה 03:27, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
למיטב הבנתי (איני עורך דין), אם מדובר בהעתק מדויק של כתבי הרב קוק, אין זכות יוצרים על הכתבים, מכיוון שזכות היוצרים היא על יצירה מקורית; אבל אם נעשו בכתבים שינויים מהותיים אשר מהווים יותר מהגהה קלה, כן יש זכות יוצרים על הכתבים כלשונם אחרי השינויים, מתוך הנחה שהשינויים הנ״ל הופכים את היצירה החדשה ל”מקורית” – ירח אפל (שיחה) 07:01, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
הרצי"ה קוק ביקש שיחכו עם זה עד שיסדרו יפסקו יעשו הגהות יחלקו לפי נושאים ויערכו ועוד ועוד ועוד אז זה נראה שהיצירה החדשה של מכון הרצי"ה מועתקת כאן בשלמות, פרי עבודתם של הרב פילבר הרב זאב נוימן ובנו של הרב אברהם שפירא. דבר נוסף לגבי הטענה של Roxette5 שלמה לא יזכו את הרבים, אז ראשית שם משפחתי הוא לא קוק רענן או שפירא כך שאין מה לבוא אלי בטענות, אני השליח. שנית באוצר החכמה ובשום מקום אחר לא מופיע הספר חזון עובדיה, מי שרוצה שיבוא לחנות וירכוש ויש אלפים כאלה (עין אי"ה זה ספר כידוע נמכר). זה מקובל, זה הגיוני ואין סיבה שהאינטרנט ישבור את המכירות שבכסף שלהם יעזור להוצאת הכתבים הבאים, אבל זה דיון אחר. השורה התחתונה היא שיש למחוק את עין אי"ה באופן מיידי ואני מתפלא איך אתם עדיין משאירים את זה כל עוד לא הוכחתם במפורש אחרת, הרי כל דקה זו עבירה על החוק. מרכז הרב1 (שיחה)
מרכז הרב1, הרב עובדיה יוסף זצ"ל נפטר לפני 3 שנים ולכן בודאי שיש על כתביו זכויות יוצרים. אלחנן המקלידן (שיחה) 11:33, 31 באוקטובר 2016 (IST)
האם לקרן ויקימדיה ישראל יש יועץ משפטי? אם כן, נראה לי שכדאי לשאול אותו. --אראל סגלשיחה • כ"ה בתשרי ה'תשע"ז 16:11, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
משתמש:מרכז הרב1, בא נתמקד כאן רק בדיון המשפטי ונשאיר את הענין התורני ביני לבינך בדף השיחה שלך. עכשיו, לגבי בקשת הרצי"ה -- עדיין אינני מבין את הטענות שלך. על פי חוק אחרי 70 שנה לפטירת הראי"ה קוק היצירה הינה נחלת הציבור ואינם שייכות להרצי"ה להחליט עליהם. גם הרצי"ה אינו הבעלים על החומר. זאת הבנתי. בכל אופן, אולי באמת כדאי לך לפנות ישירות אל קרן ויקימדיה ולדבר אם המחלקה המשפטית שלהם.--Roxette5 (שיחה) 17:11, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
השאלה היא מציאותית: מה הם בדיוק העריכות והשינויים שעשו הרבנים פילבר, נוימן ושות'? אם זה היה יותר מגדר של הגהה קלה, והטקסט שלנו לקוח מעבודתם, הרי שמשתמש:מרכז הרב1 צודק ויש למחוק את כל הדפים מוויקיטקסט. זה דבר שצריך לבדוק במציאות ואינו עניין לייעוץ משפטי.--נחום - שיחה 17:50, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
עדכון: מעיון באתר הספריה הלאומית עולה שהספר נדפס לראשונה ע"י מכון הרצי"ה בין השנים תשמ"ז-תש"ס, ולכן לכאורה יש יסוד להנחה שהטקסט בוויקיטקסט לקוח ממהדורת מכון הרצי"ה שלכאורה יש עליה זכויות של העורכים. יש בפנינו שתי אפשרויות: 1) שמישהו ייקח על עצמו לבדוק את הטענה לפיה הטקסט עבר עריכה יסודית שמקנה זכויות לעורכים. 2) לצאת מנקודת הנחה שטענת משתמש:מרכז הרב1 צודקת ולמחוק את הטקסט.--נחום - שיחה 18:04, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
איך ניתן לבדוק את הטענה ללא נגישות אל הכת"י עצמם? עדיין לא הבנתי למה צריכים למחוק? המילים עצמן אין עליהם זכ"י אז מקסימום נסיר את כל הפיסוק והקיטוע. לא?--Roxette5 (שיחה) 18:22, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
השאלה היא האם הטקסט לא עבר עריכה מעבר לפיסוק וקיטוע. אני מציע שמשתמש:מרכז הרב1 יפנה למערכת מכון הרצי"ה ויבקש מהם פנייה מסודרת אלינו ובה פירוט מהות העבודה שהם עשו בטקסט.--נחום - שיחה 18:35, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
לא כל כך הבנתי טקסט של איזה ספר נכתב. על פי מה שאני רואה בספרייה הלאומית ישנם:
Geagea (שיחה) 21:29, 30 באוקטובר 2016 (IST)
למיטב הבנתי מדובר על ה2 ברשימה -- עין איה על אגדות חז"ל. הודפס לא מזמן אבל המילים הם משל הרב אברהם יצחק הכהן קוק שנפטר מלפני 70 שנה ובכן השאלה באיזו מידה בוצע על כתביו עבודת עריכה בכדי להצדיק על חשיבת הדפסת הספר כיצירה חדשה תחת זכויות יוצרים של המכון.--Roxette5 (שיחה) 21:34, 30 באוקטובר 2016 (IST)
אני כמעט בטוח שזכויות היוצרים פגו וממילא להוצאה לאור אין זכויות יוצרים. במקרה זה היוצר שמצויין הוא אברהם יצחק הכהן קוק. אני חושב שההצעה של נחום טובה - פנייה מסודרת של מכון הרצי"ה אלינו ובה פירוט מהות העבודה שהם עשו בטקסט. בכל מקרה אפשר לקבל ייעוץ משפטי אם צריך מוויקימדיה ישראל. בכל מקרה, לדעתי, צריכה להיות פניה מסודרת של מכון הרצי"ה ובו דוגמאות כלשהן להפרת זכויות יוצרים. Geagea (שיחה) 21:52, 30 באוקטובר 2016 (IST)

גם אני לא עורך דין בישראל.

 1. נראה שלמכון הרצי"ה יש בעלות על הניר המקורי של כתבי הרב קוק - עין אי"ה. למרות שזכויות יוצרים על המילים הכתובות פקע, ללא שיתוף פעולה מהם או פסיקה של שופט אין אפשרות להכריח אותם לשחרר את הניר של הכתבים המקוריים לציבור.
 2. סביר שמכון הרצי"ה עשה שינוים ותיקונים והגהות כדי שהם יהיו מוגנים לפי החוק שהספר הוא יצירה "מקורית", ואין באפשרותינו להשוות את הנוסחים, כי המקור לא פורסם.
 3. ניתן להשתמש במאמרים שפורסמו בעבר ככתוב לע"ל, אבל הספר כיחידה אחת, כבמופיע באתר של ויקיטסט, זכויות היוצרים לא פקעו.
 4. אם ספר פורסם בעבר, ואפשר למצוא עותק שלו, וזכויות היוצרים פקעו על הספר ההוא, אז ניתן לפרסם את הספר ההוא, ולהשתמש בו כדי להשוות את השינוים שנעשו במהדורה החדשה.
 5. מכון הרצי"ה מעלה גם נקודה של 'בעלות הלכתית', והם פונים בבקשה לעזוב אותם ולתת להם את הזכות למכור את הספר.

לא נראה שללא עורך דין ומאמץ גדול ניתן לפתור את הבעיה, לכן אני מסכים עם נחום. ilan sendowski 02:01, 31 באוקטובר 2016 (IST)

אם מדובר בספר: עין איה : על אגדות חז"ל שבעין יעקב / מאת ר' אברהם יצחק הכהן קוק (OCLC:232929252). צויין במפורש שהיוצר הוא הרב קוק בלבד. אם רצו להכלל במנין יוצרי היצירה היו צריכים לכלול את שמם לצד הרב קוק כפי שאכן עשו ביצירות אחרות. Geagea (שיחה) 04:02, 31 באוקטובר 2016 (IST)
ובהמשך לדברים, אם צוין על הספר שישנם מחברים נוספים אזיי עלינו לקבל את הטענה לזכויות יוצרים. הבעיה שאני רואה כאן שאין בכלל אזכור למקור המדויק של הטקסט. יכול גם להיות שיש ערבוב בין ספרים.Geagea (שיחה) 04:21, 31 באוקטובר 2016 (IST)
 1. קראתי הכל.
 2. כל הדיון הוא רק בהנחה שמישהו שם את ידו על הכתב יד המקורי והעתיק אותו לאחר שבעים שנה, אבל כאן מלבד ההוצאה של מכון הרצי"ה עם השינויים התוספות ההגהות ואלפי המקורות בהערות ששמו מכון הרצי"ה פשוט וברור שהזכויות יוצרים שלהם במצב הנוכחי.
 3. עו"ד הומינר שהוא העורך דין של ישיבת מרכז הרב ומכון הרצי"ה כבר החל בפעילות משפטית נגד ויקיטקסט, כך אמרו לי במכון, וחבל. יש עוד אפשרות לתקן זאת. זה לא מכבד את ויקיטקסט כל הסיפור הזה.
 4. ראו פסקה למשל: "בתורה לפי פשטא על טהרת-גברא [ושמו] אותו על טהרת-יומא" המרובע זה תוספת של מכון הרצי"ה והמעתיקים העתיקו אחד לאחד. לכן לא ברור מי התיר להעתיק את גירסת מכון הרצי"ה. ועל כך אין חולק, אף אחד לא טוען ולא יטען שיש לו את הכתב יד.
 5. חוקר ממכון הרצי"ה אמר לי שבעין אי"ה ברכות יש קטעים שהם צירפו מכתבי יד (דברים שהרב לא כתב על הגמרא בפירוש הקלאסי לעין אי"ה ולערך חצי מעין אי"ה ברכות ב' הוא כך וחלק קטן גם מעין אי"ה א') לכן זאת סיבה נוספת להסרה מיידית של עבודתם של מכון הרצי"ה. מרכז הרב1 (שיחה) 13:28, 31 באוקטובר 2016 (IST)
משתמש:מרכז הרב1, לא השתכנענו שיש עילה להסרה מיידית. אנא פנה למכון הרצי"ה ובקש מהם שיפנו אלינו ויפרטו בדיוק מה הם הוסיפו לטסקט, וניתן למומחים שלנו להחליט אם זה מצדיק מחיקה גורפת של הטקסט, או שאפשר אולי רק להסיר עריכות בסוגריים מרובעות וכיו"ב ולהותיר את הטקסט המקורי שאין עליו זכויות על כנו. בלי פנייה כזו, חוששני שלא נוכל למחוק את הטקסט.
אילו מכון הרצי"ה היה מציין את שמות העורכים בנוסף לראי"ה כמחברי הטקסט, ייתכן וכל הדיון הזה היה נמנע. משכך, אין למכון הרצי"ה להלין אלא על עצמם. בברכה, נחום - שיחה 19:06, 31 באוקטובר 2016 (IST)
בשלב ראשון אפשר להסיר את כל התוספות בסוגריים מרובעים. אני יכול לעשות זאת על-ידי בוט. --אראל סגלשיחה • כ"ז בחשוון ה'תשע"ז 07:55, 28 בנובמבר 2016 (IST)

דרוש הפעלת בוט - דרכי משה על הטור (וגם הדרישה ופרישה לעתיד)[עריכה]

שלום חברים.

ישנה את הטקסט של כל הדרכי משה על ד' הטורים בדפי המשתמש של משתמש:אלישיב ליפא. בעבר אני העליתי את הבית יוסף והב"ח ידני אבל הדבר דורש הרבה זמן ואני לא חושב שאוכל לעשות את זה ידני הפעם. אני מחפש מישהו שיודע להפעיל בוט שיעלה אוטומטי כל סימן וסימן של הדרכי משה אל המקום הנכון שלו תחת כותרת של "דרכי משה", כמו שניתן לראות דוגמא לכך בסימני טור אורח חיים א' - ס"ג. בנוסף שים לב שבטור אורח חיים, משתמש:NAHUM כבר העלה את הדרכי משה שמה ולכן צריכים להתחיל מסימן ס"ד ואילך.

אני אחכה למתנדב למשך שבועיים ואם לא אנסה לפנות אל משתמשים בויקיפדיה. --Roxette5 (שיחה) 06:43, 2 בנובמבר 2016 (IST)

מצטרף בחום לדבריו של Roxette5, שכבר השקיע המון זמן ומאמצים בפרויקט ארבעה טורים: אם יש בעל הבנה טכנית שיכול להפעיל בוט כזה, הוא יהיה שותף בדבר ענק. כבר עכשיו, לאחר מאמציו של Roxette5, יש לנו כאן את המהדורה השימושית ביותר בעולם לארבעה טורים, כאשר כל סימן בא בדף שלו ולאחריו נושאי הכלים. עם הזמן גם נגשו אנשים טובים כדי לעשות פיסוק וחלוקה לפסקאות בטור ובבית יוסף. המפעל הזה מהווה בסיס מצוין להנגשת מקורות ההלכה באופן יעיל, ובמיוחד כדי שאנשים ילמדו את יצירת הענק בית יוסף במקורו ובסביבתו המקורית (במקום להסתפק בשו"ע ומפרשיו). אם נוכל להוסיף כאן גם את שאר נושאי הכלים של הטור בכל סימן, אז יהיה כאן אוצר שלא יסולא מפז עבור הלומדים בשנים הבאות! Dovi (שיחה) 13:54, 2 בנובמבר 2016 (IST)

ביאור:תוספתא[עריכה]

בשעה טובה, הושלמה שכבה בסיסית לסדר זרעים.

אשמח לקבל הערות, הארות ותיקונים וכן הצעות לשיפור.

Ahituvrs (שיחה) 19:00, 6 בנובמבר 2016 (IST)

חזק וברוך!--Roxette5 (שיחה) 19:03, 6 בנובמבר 2016 (IST)

איפוס סיסמה[עריכה]

קיימת בעיה של תוקפים שמשתלטים על משתמשים עם הרשאות מיוחדות (למשל מפעילי מערכת, ביורוקרטים, בודקים ודיילים). נראה שזה נובע מסיסמאות חלשות או סיסמאות ממוחזרות.

הועד המנהל פועל יחד עם מספר קבוצות על מנת לפתור את הבעיה.

לבינתיים, אנו מבקשים מכל המשתמשים לבדוק את הסיסמאות שהם בחרו לחשובות הויקי שלהם. אם אתם יודעים שבחרתם בסיסמה חלשה או שבחרתם בסיסמה שבחרתם גם באתר אחר, נא שנו את הסיסמה.

בחרו סיסמה חזקה — שמונה או יותר תווים שכוללים אותיות, מספרים וסימני פיסוק.

Joe Sutherland (שיחה) / MediaWiki message delivery (שיחה) 01:41, 14 בנובמבר 2016 (IST)

סטטיסטיקה לחודש אוקטובר - דפי צפויים[עריכה]

שלום לכולם, מי שמעוניין לראות בדפים הכי צפויים באתר לחודש אוקטובר (וכמו כן לחודשים קודמים) -- הקישור כאן. --Roxette5 (שיחה) 02:39, 23 בנובמבר 2016 (IST)

"צפויים" משמעו צפוי מראש, ניתן לניבוי. לכן יותר נכון "נצפים". השוחט (שיחה) 03:42, 23 בנובמבר 2016 (IST)
תודה רבה על התיקון.--Roxette5 (שיחה) 07:49, 23 בנובמבר 2016 (IST)
משום מה מושמטים שם דפים ממתחם הביאור... אמנם קשה להתחרות בסידור ובאיגרת הרמב"ן אבל בהשוואה לתפילת הדרך וקריאת שמע התנ"ך המבואר מתקרב במספר הצפיות - הנה כגרף. -- אוֹרי (שיחה) 22:18, 23 בנובמבר 2016 (IST)
כדי לכלול דפי ביאור צריך ל-UNCHECK את התיבה של SHOW ONLY MAINSPACE PAGES. בברכה,--Roxette5 (שיחה) 23:04, 23 בנובמבר 2016 (IST)

בוט מראה מקום[עריכה]

לדעתי כדאי ליצור בוט מראה מקומות שיהפוך מראי מקומות לקישורים.נועם ימיני (שיחה) 21:35, 26 בנובמבר 2016 (IST)

אתה מוזמן.. למרות שברוב המקומות זה כבר נעשה Shalomori123 (שיחה) 21:44, 26 בנובמבר 2016 (IST)
אני קצת מתנגד למהלך ללא מחויבות אח"כ לבדוק על המוגמר. זאת משום שישנם כמה אופנים שבהם הבוט יקלקל ולא יתרום. כך למשל, כאשר ראשון או אחרון מפנה לחידושיו של מפרש גמרא (כמו למשל הרשב"א או רש"י) על בבא מציעא דף עט ע"א. הכוונה היא לחידושי הרשב"א על דף עט אבל הבוט יהפוך את הקישור לדף הגמרא. כמו כן, כאשר מישהו מפנה אל ירושלמי או משנה בבכורים -- הבוט לא יכול להכריע בין מקרים שבהם מדובר על הירושלמי פ"ד משנה ה' או המשנה פ"ד משנה ה'. אלו דוגמא של אפשרויות מבין היתר. מקרים כאלו ייצרו פקפוק על נכונות הקישורים שכבר קיימים באתר ולא תהיה אפשרות אחר כך לאף אחד לתקן את המעוון ללא לימוד הדף עצמו ולחיצה על כל קישור וקישור.. דעתי האישית.--Roxette5 (שיחה) 22:18, 26 בנובמבר 2016 (IST)

מחיקת תוספות מוגנות בזכויות יוצרים[עריכה]

ב"עין איה" ישנן תוספות בסוגריים מרובעים אשר, לפי טענת מכון הרצי"ה, נכתבו על-ידם ומוגנים בזכויות יוצרים. אם כך, לכאורה יש למחוק תוספות אלו. מהי הדרך הנכונה לעשות זאת? האם להחליף את התוספת כולה בסימן שאלה? ראו דוגמה בעין איה על ברכות א ג. --אראל סגלשיחה • כ"ח בחשוון ה'תשע"ז 04:59, 29 בנובמבר 2016 (IST)

לדעתי פשוט להשאיר זוג ריק של סוגריים מרובעות, כזה: []
בברכה, נחום - שיחה 13:18, 30 בנובמבר 2016 (IST)
בוצע. --אראל סגלשיחה • ג' בכסלו ה'תשע"ז 20:43, 3 בדצמבר 2016 (IST)
מתייג את משתמש:מרכז הרב1.--נחום - שיחה 23:13, 14 בדצמבר 2016 (IST)

תחרות ויקימילון תשע"ז[עריכה]

עמותת "ויקימידיה ישראל" וחברי קהילת ויקימילון שמחים לחדש את המסורת שמטרתה להעשיר את ויקימילון.
והפעם פרסים גדולים יותר !!!
כניסה לדף מיזם התחרות >[[10]]

בואו בהמוניכם, והזמינו את חבריכם !!!

בשם מזכירות התחרות: דני ב. (שיחה) 08:34, 30 בנובמבר 2016 (IST)

תנאי: "#קיים"[עריכה]

למיטב הבנתי קיימת בעיה בתנאי "#קיים:" שמוכלל בהרבה תבניות. התנאי הזה אמור ליצור קישור לדף רק אם הוא קיים אבל בפועל הוא תמיד יוצר קישור רק שהוא לא מציג אותו בדף (אם הבנתי נכון). הנפקא מינה העיקרית לבעיה נמצאת בדף מיוחד:דפים מבוקשים שמפוצץ בדפים שלכאורה נוצרו אליהם קישורים רק בדרך זו, כמו לדוגמה כל הדפים מהצורה של "שם הספר/מספר הסעיף" נראה לי נוצרו מ{{סרגל ניווט}} שמציעה כתנאי את האפשרות של ספר כמו ספר החינוך שמחולק רק לסעיפים. ייתכנו לכך גם השלכות נוספות כמו מאות קישורים לדף קיים כשבעצם באף אחד מהדפים המפנים אינו מופיע קישור ממשי לדף. אין לי רעיון אחר איך נוצרה הבעיה, אם למישהו יש רעיון למקור אחר לבעיה, או דרך לפתור את הבעיה כפי שהצגתי אותה אני אשמח לשמוע. תודה. Shalomori123 (שיחה) 23:48, 30 בנובמבר 2016 (IST) נ.ב. אני לא מבין גדול בכל העניינים האלו של שפות תוכנה וכו' ולכן יכול להיות שאני טועה בהבנתי. אשמח לשמוע את דעת המבינים בכך.

אשמח אם המעטים באתר שמתמחים בתכנות יוכלו לטפל בבעיה זו. במידה שלא, אני מציעה לפנות אל משתמש:קיפודנחש בויקיפדיה בדף שיחת המשתמש שלו שם. תמיד עזר לנו הרבה בבעיות טכניים כאלו. בברכה, --Roxette5 (שיחה) 03:08, 1 בדצמבר 2016 (IST)
הפתרון פשוט: להתעלם מהדף מיוחד:דפים מבוקשים. אם נתעלם מהבעייה, הרי היא כאילו אינה קיימת.--נחום - שיחה 19:32, 1 בדצמבר 2016 (IST)
אני חולק. התעלמות מבעיה אינה פותרת אותה. תמיד הבעיה יכולה לצוץ לך ממקום אחר שלא ציפית. Shalomori123 (שיחה) 00:19, 2 בדצמבר 2016 (IST)
כן, אני רואה. שולחן ערוך אורח חיים/ב נחשב למקושר משולחן ערוך אורח חיים כד ב, גם שולחן ערוך אורח חיים/ג נחשב למקושר משולחן ערוך אורח חיים כד ג, וכו'.
זה באמת קשור לסרגל ניווט: שמתי סרגל ניווט בויקיטקסט:ארגז חול/סרגל ניווט והוא מפנה לאורח חיים/תתב.
וזה אכן נובע מתנאי #קיים: יצרתי דף ויקיטקסט:ארגז חול/קיים, והוא אכן מפנה לדף ייאוש.
אני לא יודע איך לפתור את הבעיה. --אראל סגלשיחה • ג' בכסלו ה'תשע"ז 21:58, 3 בדצמבר 2016 (IST)
לדעתי מישהו צריך לפתוח באג בפאבריקטור.--נחום - שיחה 22:14, 3 בדצמבר 2016 (IST)

בקשה עזרה בתבניות {{חיפוש}} ו{{חיפוש2}}[עריכה]

שלום לכולם.

שמתי לב לאחרונה שהחיפושים של התבניות הנ"ל אינו עובד על טקסט מנוקד כאשר מזינים את התיבות ללא ניקוד. למשל, אם אני רוצה לחפש את המילה "חרבא" בתיקוני זהר, ללא הזנה של הטקסט והניקוד המדויק (חַרְבָּא), תוצאות החיפוש אינן מחזירות כלום.

יש למישהו אפשרות לתקן את זה? לסדר את התבניות הנ"ל שיהיו יותר גמישות לקבל ביטוי ללא ניקוד ובכל זאת לאתר ביטויים שבהם קיים ניקוד?--Roxette5 (שיחה) 14:51, 5 בדצמבר 2016 (IST)

אני מציע שתפנה למשתמש:קיפודנחש או למדור "הכה את המומחה" וכדו' בוויקיפדיה.--נחום - שיחה 13:39, 13 בדצמבר 2016 (IST)
אין לזה קשר לתבניות, אלא לחיפוש עצמו: נסה לחפש דרך תיבת החיפוש הרגילה (כלומר החיפוש יבצע בכל ויקיטקסט, לאו דווקא ב"תיקוני זהר") חַרְבָּא, ואחר כך חרבא. שים לב שתוצאות החיפוש שונות: מספר הדפים שנמצאו שונה, והדפים אינם אותם דפים (כמובן שיתכן שדף מסוים מכיל את שתי הצורות, ואז הוא יימצא בתוצאות החיפוש גם כך וגם כך). זה כנראה לא רצוי: בדרך כלל כשמחפשים משהו לא רוצים להזין ניקוד, והאפשרות לטעות (נניח לנקד דבר מה בקמץ במקום פתח, או לשכוח להדגיש את איזו דל"ת) נרחבת, ומצד שני, כמעט אף פעם לא רוצים לסנן את תוצאות החיפוש לפי הניקוד. אנסה לפנות למפתחים ולהסביר את הבעיה. קיפודנחש (שיחה) 16:13, 13 בדצמבר 2016 (IST)
מכאן לשם, מצאתי שהנושא כבר עלה בעבר, וככל הנראה נפתר, אלא ששינוי כלשהו במנגנון החיפוש קלקל את הפתרון. פתחתי מחדש את phab:T3836, בתקווה שהנושא יתוקן. קיפודנחש (שיחה) 19:50, 13 בדצמבר 2016 (IST)
תודה לך.--נחום - שיחה 15:26, 14 בדצמבר 2016 (IST)

רמב"ן עה"ת - לתשומת ליבכם[עריכה]

שלום רבותי!

נתקלתי במשהו, ואני חושש שהוא "קצה קרחון" של בעיה גדולה יותר. ראו כפילות זו: רמב"ן על שמות כב ח - קטע:רמב"ן על שמות כב ח.

שמתי לב שזה גורם להופעת הרמב"ן פעמיים בדפים כגון: מ"ג שמות כב ח.

מי שיחל לתקן את הבעייה- רק שייזהר שלא יאבד עבודת עריכה שנעשתה בגירסא א או ב'.

בהצלחה, שילוני (שיחה) 21:56, 8 בדצמבר 2016 (IST)

הנוסח במרחב הראשי כעיקרון יותר איכותי מזה שבמרחב קטע. יש למחוק בכל המקרים הללו את הדף שבמרחב קטע ולבצע העברה (תוך מחיקת המקור) מהמרחב הראשי למרחב קטע. עשיתי זאת בשמות כב ח, אם יש עוד מקומות אתה מוזמן לעשות זאת ולתייג את המקור למחיקה אם אינך מורשה למחוק בעצמך. בברכה, נחום - שיחה 13:37, 13 בדצמבר 2016 (IST)
שים לב שמדובר בהמון: [11]
אטפל בדף כשאתקל בו, אך לא אקח על עצמי כעת משימה זו. שילוני (שיחה) 15:02, 13 בדצמבר 2016 (IST)
נראה לי שטיפלתי בכולם. אם תיתקל בעוד אחד אתה מוזמן לטפל בו ע"פ המתווה הנ"ל.--נחום - שיחה 14:29, 14 בדצמבר 2016 (IST)

בקשת עזרה - גיור תבנית[עריכה]

שלום!

מי יכול+פנוי לעזור בגיור תבנית מהויקי האנגלי לשלנו? אני מעוניין ב - https://en.wikisource.org/wiki/Template:Translations - עבור ספרי המכבים, אותם אני מתכוון להעלות לקראת חנוכה. מי שיכול- נא להגיד לי. תודה, שילוני (שיחה)

ראה {{כותרת תרגומים}}. מוזמן לשנות אותה כצרכיך. לצערי, אין לי פנאי להשקיע בה יותר כרגע. נדב ס (שיחה) 13:21, 14 בדצמבר 2016 (IST)
תודה רבה! שילוני (שיחה) 20:51, 14 בדצמבר 2016 (IST)

מקבים / מכבים / חשמונאים ??[עריכה]

עמיתי החכמים:

אני עובד (באופן זמני, לקראת החנוכה) על עניינים שונים בנושא החג הקרב. בין השאר, מתכוין להשלים את ספר מקבים א'. לא אני יצרתי את הדף, והא הנקרא: מכבים א. אז זרמתי עם זה בצורה זו.
אבל, התרגומים בדפוס הם או "מקבים", או "חשמונאים"; לכאורה אין מי שמכנה את הספר "מכבים". מישהו אלמוני כתב: "לדעתי זה אמור להיות מקבים כמו שבעברית תקינה כותבים יהודה המקבי" (שיחה:מכבים א).

אז מה תגובתכם? רק, נא להגיב בזריזות, שאמשיך לכתוב ע"פ תוצאות הצעתכם. (אני אכתוב את דעתי בסוף).
כנראה שאצטרך עזרה טכנית (תלוי במסקנת התגובות) למחוק ולהעביר ממקום למקום.

תודה, שילוני (שיחה) 20:50, 14 בדצמבר 2016 (IST)

למיטב ידיעתי, השם היותר מוכר בציבור (מאז ראשית תרגומיו של הספר ועד ימינו) הוא "מכבים". "חשמונאים" הוא שם תרגום ספציפי אחד. "מקבים" הוא הצורה התקנית בעברית המודרנית, ושמו של התרגום(ים) המודרני(ם). כל זה עד כמה שידוע לי, ויתקנו אותי אחרים אם טעיתי. אין לי אפשרות כרגע להעמיק יותר בנושא. חג אורים שמח, נחום - שיחה 23:10, 14 בדצמבר 2016 (IST)
השם הנפוץ "ספר מקבים" וכך גם בוויקיפדיה. -- אוֹרי (שיחה) 00:13, 15 בדצמבר 2016 (IST)
נכון. הצורה "מכבי" היא בגלל הדרשה על מי כמוך באלים ה'. השם המקורי נגזר ממקבת, פטיש גדול, כשמו של קארל מרטל.Ahituvrs (שיחה) 08:50, 15 בדצמבר 2016 (IST)

שלום, בעקבות עיון בנושא, התגובות לעיל, ותגובות שכתבו לי בפרטי, הגעתי למסקנות אלו:

הדף הכללי ייקרא "מקבים". תישמר דף "מכבים", שכן נחום כתב שזהו "השם המוכר בציבור". אך אני מציע שזה יהיה רק הפנייה לדף הכללי "ס' מקבים". המהדורה של פרנקל ייקרא "חשמונאים". במילא מהדורת הרטום שמור בז"י עד 2035. רק אז אולי מישהו יעלה את מהדורתו.

אני, בכל אופן, מתמקד במהד' כהנא. הוא קרא לספרו "מקבים", אז כך גם אני אעשה.

אצור דפים חדשים לפי תכנית זו. מי שרוצה, יכול להציע אם למחוק את הדפים שייותרו או שאצור הפניות.

תודה על השתתפותכם, שילוני (שיחה) 23:02, 15 בדצמבר 2016 (IST)

New way to edit wikitext[עריכה]

James Forrester (Product Manager, Editing department, Wikimedia Foundation) --21:31, 14 בדצמבר 2016 (IST)

בקשת עזרה - תבנית {{פרק ספרא}}[עריכה]

שלום לכולם. יש לי בעיה בקשר לשילוב פירוש החפץ חיים והקרבן אהרן בתבנית זו. הפרמטר השני והשלישי של התבנית אמור לקבל את שם הפרשה ואת שם ה"תת פרשה" (בפרשיות מסוימות של הספרא שבה הדבר קיים כמו למשל בויקרא ובתזריע ועוד).

הבעיה היא שהתבנית יוצר אוטומטית רווח בין שני פרמטרים אלו, גם כאשר הפרמטר השלישי (התת פרשה) לא קיים. עקב כך, בפרשיות שלא קיים תת פרשה הקישור שנוצר הינו חפץ חיים על ספרא/צו /פרשה ג במקום חפץ חיים על ספרא/צו/פרשה ג. כך שבדף ספרא שקיים בו תת פרשה (כמו ספרא (מלבי"ם)/פרשת ויקרא נדבה/פרק א) הקישור אל פירוש החפץ חיים והקרבן אהרן עובד תקין, אבל בפרשה למשל כפרשת צו לעיל, הקישורים אינם תקינים. מישהו יכול לסדר את התבנית שלא יוסיף רווח אחרי הפרמטר השני רק במידה וקיים פרמטר השלישי?--Roxette5 (שיחה) 23:51, 14 בדצמבר 2016 (IST)

תאחד את שניהם לפרמטר אחד, לדעתי. נחום - שיחה 12:51, 15 בדצמבר 2016 (IST)
נ"ל שמשתמש:נדב תיקן את הבעיה. תודה רבה לכם!--Roxette5 (שיחה) 19:51, 15 בדצמבר 2016 (IST)

תבנית:פרשת השבוע 2017[עריכה]

מישהו יכול בבקשה ליצור את {{פרשת השבוע 2017}}, כדי שנוכל לשחזר את מדור האירועים בלוח העברי בעמוד הראשי?--נחום - שיחה 01:36, 2 בינואר 2017 (IST)

מתייג משתמש:תולדות אדם. --Roxette5 (שיחה) 06:27, 2 בינואר 2017 (IST)
משתמש:ירח אפל עשה את זה (כנראה יבוא מויקיפדיה) --תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהה' טבת ה'תשע"ז • 21:48 (02/01/17).
בוצע ייבאתי את התבנית מויקיפדיה ועובד מצויין. גם תיקנתי בעמוד ראשי. --תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהה' טבת ה'תשע"ז • 21:49 (02/01/17)
תודה!--נחום - שיחה 23:11, 2 בינואר 2017 (IST)

תרגום של יצירה - נחשב טקסט או "ביאור"?[עריכה]

שלום!

מה המדיניות בעניין זה? כאשר אחד מאיתנו מתרגם טקסט- זה נחשב טקסט (שיהיה במרחב הראשי) או שהוא צריך להיות במרחב ה-"ביאור"?

אני רואה שיש "קטגוריה:ויקיעורכים מתרגמים", אז לכאורה זה נחשב כטקסט מקור? או שיש קריטריונים מסוימים לדבר? שילוני (שיחה) 12:45, 3 בינואר 2017 (IST)

בעבר הוכנסו תרגומים, לרוב, למרחב הראשי. קיים גם מרחב "תרגום" לתרגומים, וגם בו נעשה שימוש. מרחב "ביאור" מיועד לביאורים, וכאשר תרגום משמש בעיקר לביאור, אפשר שמקומו במרחב ביאור. הדבר מסור (לדעתי) לשיקולו של המתרגם. בברכה, נחום - שיחה 22:02, 3 בינואר 2017 (IST)
תודה, מאוד מעניין! עד כה לא שמתי לב למרחב "תרגום". אז עדיף להעביר לשם תרגומים? או רק תרגומים שהעורכים שלנו יצרו?
אפשר לדאוג של מה שבמרחב "תרגום" יקבל אוטומטית קטגוריה:תרגומים? שילוני (שיחה) 14:37, 4 בינואר 2017 (IST)

באג הניקוד[עריכה]

קיבלתי עדכון לבאג הניקוד בפאבריקטור, כדלהלן:

It sounds like all the issues encompassed in this bug are either upsteam bugs with old fonts or operating systems (which probably isn't much of an issue any more now that it's 12 years later) or the fact that none of these wikis are using UCA collation.

MediaWiki now supports UCA collation for Hebrew and Arabic (support for Myanmar is T154510). All those wikis have to do is ask for it. We aren't going to switch them to UCA collation without consensus from their communities though.

I don't think there is anything currently actionable in this bug, so I would recommend closing it as Declined. New bugs can be set up for switching individual wikis to UCA collation once their communities have discussed it.

הבאג דווח בפבריקטור הבאג דווח בפבריקטור
T4399

מישהו פה יודע מה זה UCA Collation? אם זה יעזור לפתור את באג הניקוד, אז נראה לי שכולנו צריכים לתמוך בבקשה לעבור לזה אצלנו. אבל קודם כל רצוי שנדע מה זה בדיוק. בברכה, נחום - שיחה 00:26, 10 בינואר 2017 (IST)

ה-UCA מתייחס לסידור מחרוזות, למשל, סדר ערכים בקטגוריה. לא ברור לי מה הקשר לבעיות הניקוד בגופנים ישנים. ‏– Fuzzy ‏– 11:01, 13 בינואר 2017 (IST)
הבעייה איננה בפונטים הישנים, אלא בצורה שבה יוניקוד מסדרת דגש אחרי סימן הניקוד או סימן של שי"ן ימנית ושמאלית אחרי סימן הניקוד. אם ה-UCA יעזור לסדר את זה כמו שצריך, אז לכאורה שווה לנסות את זה, לא?--נחום - שיחה 15:34, 13 בינואר 2017 (IST)