ויקיטקסט:מזנון

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המזנון

קיצור דרך: וק:מ

המזנון של ויקיטקסט משמש לדיונים כלליים, קביעת מדיניות, קבלת החלטות כלליות ובקשות לעזרה - אך ניתן להודיע בו על כל דיון המתקיים במקום אחר.

הערות ושאלות לגבי ערכים ספציפיים יש לשאול בדף השיחה של הערך עצמו.

Crystal Clear app file-manager.png דף הדיונים הנוכחיפתיחת דיון חדש
2004 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2005 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2006 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2007 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2008 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2009 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2010 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2011 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2012 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2013 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2014 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2015 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2016 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר

המזנון במיזמים עבריים נוספים: ויקיפדיהויקימילוןויקיציטוטויקיספרויקימסע

תוכן עניינים

'מקראות גדולות הכתר'[עריכה]

שלום, שמי עמנואל כהן, אני בנו ועוזרו הבכיר (בהתנדבות) של פרופ' מנחם כהן במפעל מקראות גדולות הכתר באונ' בר אילן.
מעוניין לקדם שיתוף פעולה בין ויקיטקסט למפעל הכתר.
אפרט מעט יותר: מפעל 'מקראות גדולות הכתר' הוא מפעל מדעי הקיים כבר למעלה מ-30 שנה באונ' בר אילן בראשות פרופ' מנחם כהן. הטקסט של המקרא נעשה על פי כתר ארם צובא, ופרופ' כהן הוא היחיד ששיחזר את החלקים החסרים של הכתר לרמת זהות כמעט מלאה למקור, גם בטקסט, גם בניקוד וגם בטעמים.
במסגרת מפעל זה הוצאו עד היום 17 מתוך 21 כרכים של התנ"ך במהדורה מודפסת ופותחה תוכנה מתקדמת המאפשרת חיפוש מתקדם על הטקסט, הניקוד והטעמים של המקרא וחיפוש מתקדם במסורה, במפרשים ובתרגום. בשנה האחרונה החליט פרופ' כהן להנגיש את הטקסט ישירות באינטרנט וללא תשלום. הטקסטים כבר נמצאים באתר נסיון ויועלו במהלך השבועיים הקרובים לאתר הרגיל.

ניתן להפנות באתר לכל פרק ופסוק בתנ"ך ושם ניתן להיכנס למפרשים, למסורה, לעין המסורה (אפראט של מנחם כהן על המסורה) לתרגומים (אונקלוס בתורה, יונתן ותרגומים נוספים בנ"ך). כמו כן ניתן להציג תיקון קוראים של הטקסט עם ניקוד וטעמים מול כתב סת"ם.

קישור לדוגמא: פרשת נח - http://mgketer.com/mikra/1/6/9

תלחצו על המקום שבו כתוב "ניקוד וטעמים" ושם תבחרו "מקראות גדולות" ותוכלו לראות את כל הפרשנים, המסורה והתרגום.

ומכאן להצעתי לשיתוף פעולה: השתלת קישור בכל דפי ויקיטקסט המפנים לטקסט המקראי שיאפשר לקורא לראות את הטקסט של מקראות גדולות הכתר כמו שהוא נראה בקישורים לעיל, וכמובן שמשם יוכל להיכנס לכל המפרשים, התרגום וכד'. אשמח לשמוע את דעתכם.---- הודעה זו נכתבה על ידי המשתמש/ת Emmanuel678 (שיחה | תרומות | מונה) ששכח/ה לחתום.

שלום עמנואל, וברוך בואך לוויקיטקסט.
זה לא אמור להיות מסובך לדעתי – פשוט להוסיף באמצעות התבנית המתאימה אצלנו, בדף של כל פסוק ב"מקראות גדולות" שלנו, קישור לפסוק המתאים באתר שלכם, ומשם יוכל המשתמש לבחור מה להציג. כמובן שזה יצטרך להמתין עד לגרסה הסופית אצלכם, כדי שהקישור יהיה לשם ולא למהדורה הנסיונית.
מתייג: משתמש:Erel Segal המטפל בתבניות של מקראות גדולות, לחוות דעתו על הצד הטכני של העניין. אני לא רואה לכך התנגדות עקרונית. בברכה, נחום - שיחה 04:09, 8 ביולי 2016 (IDT)
בנוסף לאמור לעיל, הנך מוזמן להציץ במהדורת ה"מקרא על פי המסורה" הקיימת אצלנו באתר במהדורה המוטעמת, ולהציץ שם אל "מאחורי הקלעים" באמצעות לחיצה על "עריכה", ולהביט בעבודה שנעשתה כאן בתיעוד נוסחאות כתה"י השונים. ניתן להגיע למהדורה זו מכל פסוק ע"י הקלדת שם הספר פרק פסוק (לדוגמא: בראשית ו ט) ובחירת המהדורה המבוקשת.
אם תרצו להשתמש בעבודתנו כאן תחת תנאי הרשיון הסטנדרטיים של ויקיטקסט, נשמח. כמו כן אתה מוזמן להציץ בעבודה שנעשתה אצלנו בתרגום אונקלוס, במהדורה החדשה שלנו שנעשתה ע"פ כת"י של תאג'ים תימניים ומכילה תיעוד של הנוסח בצורה דומה לזו שבמקרא. בברכה, נחום - שיחה 04:13, 8 ביולי 2016 (IDT)
שלום עמנואל וברוך בואך לוויקיטקסט! וגם תודה על הצעתך. זה מרגש שהמפעילים בפרויקט מקראות גדולות הכתר באים ברצון טוב כדי להנגיש את התכנים החושבים לציבור הרחב!
ותודה נחום על תשובתך לעמנואל. אני מסכים לגמרי עם נחום: זה לא אמור להיות מסובך, אלא סה"כ מדובר על שינוי בתוך התבניות לדפי הפסוקים ולדפי הפרקים.
למרות העבודה שכבר קיימת כאן על "מקרא לפי המסורה" ותורגום אונקלוס, לדעתי תהיה ברכה בכך אם תהיה קישוריות לגירסת מקראות גדולות הכתר. אבל עוד יותר חשוב שתהיה קישוריות ישירה לשם מהסיבה הפשוטה שבמג"ה יש הרבה חומר נוסף שלא קיים כאן: מסורה ותרגומים נוספים ומפרשים רבים. אז כדאי אם כן שנוסיף את הקישוריות הישירה כשנוכל. Dovi (שיחה) 05:18, 8 ביולי 2016 (IDT)
תודה רבה Nahum ו Dovi, כמובן שאני אעלה את הקישורים כאשר נפעיל את האתר החדש בכתובת האינטרנט הקבועה.אני אפרט שבוע הבא את כל הפרשנים שיש במפעל הכתר ואת הייחודיות של העבודה המדעית שנעשתה על הטקסטים. עמנואל (שיחה) 15:41, 8 ביולי 2016 (IDT)
הוספתי קישור לתבנית:דף של פרק תנך. אפשר לראות אותו בדפי הפרקים, למשל בראשית א. הקישור מסתמך על מספר הספר הנוכחי - לא בטוח שהוא תואם למיספור של אתר ה"כתר" בכל הספרים. צריך לבדוק. --אראל סגלשיחה • י"ג בתמוז ה'תשע"ו 08:09, 19 ביולי 2016 (IDT)
האתר עלה בגירסתו הסופית (מבחינת מבנה ההפניות) כתבתי לך בדף את המבנה. אם אתם מעוניינים לאפשר בדף הראשי של המקרא לבחור את הספר, הפרק, הפסוק והמפרש, ובלחיצה לאפשר לראות את הדף הרלוונטי באתר, נשמח לעשות זאת, והמתכנת של האתר שלנו יוכל גם לתכנת את זה (אם זה אפשרי מבחינת ויקיטקסט). אני בטוח שממשק כזה יתרום רבות לויקיטקסט וגם למפעל הכתר. (Emmanuel678 (שיחה) 22:14, 6 באוקטובר 2016 (IDT))
בהערת אגב, כדאי ללמוד מהידידותיות למשתמש של אתר הכתר. קל מאוד ונוח לנווט שם בין הספרים, הפרקים והפרשנים. --אפי ב. (שיחה) 19:18, 28 ביולי 2016 (IDT)

עלו דפי פרשת שבוע באתר 'מקראות גדולות הכתר', הדפים כוללים את הפרשה ואת ההפטרה לפי הספרדים, האשכנזים והתימנים. כמו כן בלחיצה על כל מילה בפרשה ובהפטרה ניתן לראות את כל הפרשנים שמפרשים אותה והערות מסורה, אם קיימות עליה. אשמח אם מישהו יסביר לי איך מכניסים את הדפים לתבנית פרשת השבוע של ויקיטקסט. הקישור לדפים: https://www.mgketer.org/parasha/1 לבראשית, סיומת-2 לנח, 3 ל-לך לך, וכד'. (Emmanuel678 (שיחה) 19:53, 15 בינואר 2017 (IST))

בעייה חדשה - לאן הלך כפתור "חיפוש/והחלפה"?![עריכה]

מאד מוזר אבל הכפתור רק מופיע לי בחלק מחלונות עריכה שאני פותח ובחלק אינו מופיע. ליתר דיוק, רק בחלון העריכה עכשיו של כתיבת פסקה חדשה הכפתור מופיע אבל בכל לחיצה של "עריכה" בדף רגילה -- אינו מופיע לי. יש לאחרים בעייה כזו אצלהם?--Roxette5 (שיחה) 15:50, 12 בספטמבר 2016 (IDT)

סרגל הגרסאות[עריכה]

Birgit Müller (WMDE) 18:08, 12 בספטמבר 2016 (IDT)

דבר זה נראה לי מאד שימושי. אני רוצה להכניס אותו לממשק שלי אבל איני יודע איך. מישהו יכול לעשות בשבילי?--Roxette5 (שיחה) 18:12, 12 בספטמבר 2016 (IDT)
תוכל לעשות זאת רק בעוד כחודש. זה עדיין לא זמין.--נחום - שיחה 18:58, 12 בספטמבר 2016 (IDT)
@Roxette5, @נחום: למעשה, ניתן לעשות את זה כבר החל ממחר. כל מה שצריך לעשות זה להיכנס מחר להעדפות => אפשרויות בטא, לסמן את האפשרות ”סרגל הגרסאות“ ולשמור את ההעדפות. ‏Guycn2 · ‏ 21:15, 12 בספטמבר 2016 (IDT)
אופס, טעיתי בחודש.--נחום - שיחה 01:27, 13 בספטמבר 2016 (IDT)

דרוש עזרה להעלות טקסט של הב"ח מאתר סאפריה[עריכה]

שלום לכולם,

לאחרונה המחשב העיקרי שלי כנראה הולך ומתקלקל. אינני יכול לבצע כמה דברים שונים בעריכת ויקיטקסט. לעומת זאת, יש לי עוד מחשב (CHROMEBOOK) אבל לצערי הוא איננו יכול לפתוח קבצים של טקסט עברי.

היות שכן, ברצוני להעלות את החומר של הבית חדש מאתר סאפריה אבל את הצעד הראשון של העלאת הטקסט לדף המשתמש שלי כאן חסום לי. אני צריך עזרה ממישהו.

 1. ללכת לדף הראשי של הב"ח באתר סאפריה, ללכת עד לתחתית הדף, יש שמה חלון של הורדת הקובץ. אני רוצה להתחיל עם אבן העזר. צריכים לבחור בקובץ של TUR EVEN HAEZER VILNA ואז לסמן שרוצים את הקובץ כTXT. ואז להוריד קובץ זו.
 2. לפתוח את הקובץ TXT הנ"ל שהורד, העתק הדבק, ואז להעלות את הטקסט לדף כלשהו כאן. למשל: משתמש:Roxette5/בית חדש/אבן העזר. לא נראה לי שדף אחד יכול להכיל את כל החומר. ממליץ להעלות בין 600,000 ל1 מיליון אותיות. ניתן ליצור עוד דפים כאלו בכדי להשלים את הטקסט או אפשר לעבוד איתי בהדרגה וככל שאני מסיים להעביר את הטקסט בדף הנ"ל אתם יכולים להעלות שוב את החומר החדש החל מאיפה שהגענו בהעלאה שלפניו.
 3. זהו. כל שאר העבודה אני כבר אוכל לבצע בעצמי. אולם, מי שרוצה לקחת חלק יותר פעיל במשימה מוזמן בשמחה.

תודה רבה. --Roxette5 (שיחה) 08:38, 15 בספטמבר 2016 (IDT)

שלום Roxette5, העליתי את הקטקסט שביקשת בשני דפים:

בהצלחה ותזכה למצוות, Dovi (שיחה) 17:14, 15 בספטמבר 2016 (IDT)

חזק וברוך! תודה רבה!--Roxette5 (שיחה) 18:12, 15 בספטמבר 2016 (IDT)
סיימתי אבן העזר. מישהו יכול לעשות אותו דבר עבור יורה דעה עכשיו? אני איכשהו עכשיו יכול להעלות. לא צריך. תודה. Roxette5 (שיחה) 23:24, 19 בספטמבר 2016 (IDT)

תרגום אונקלוס[עריכה]

סיימתי את התיקונים שהוסכם עליהם במהדורת התאג' של תרגום אונקלוס בעזהש"י.--נחום - שיחה 00:31, 30 בספטמבר 2016 (IDT)

יישר כוחך! עכשיו הכל אחיד, והכל הרבה יותר שימושי בגלל התגים שהכנסת. ישלם ה' פעלך. וגם מצאת (כפי שזכור לי) טעויות אחדות בהתחלת הדרך ותיקנתי אותם. האם שאר הטקסט נראה לך פחות או יותר תקין? תודה ושבת שלום, Dovi (שיחה) 04:49, 30 בספטמבר 2016 (IDT)
אני לא יכול לדעת אם זה תקין או לא כי אין לי תיגאן לבדוק לפיהם.--נחום - שיחה 14:29, 30 בספטמבר 2016 (IDT)

Grants to improve your project[עריכה]

אנא סייעו בתרגום הדף:

Greetings! The Project Grants program is currently accepting proposals for funding. There is just over a week left to submit before the October 11 deadline. If you have ideas for software, offline outreach, research, online community organizing, or other projects that enhance the work of Wikimedia volunteers, start your proposal today! Please encourage others who have great ideas to apply as well. Support is available if you want help turning your idea into a grant request.

I JethroBT (WMF) (talk) 23:11, 30 בספטמבר 2016 (IDT)

Handwrite work in Hebrew[עריכה]

Hello. Uploading books from Vernadsky National Library of Ukraine I have found file that could be interestening for your community File:Пінкас релігійної школи «Талмуд-Тора», Копичинці, 1873—1889.pdf.

Sorry for English and (maybe) wrong left-right-write markers. Artem.komisarenko (שיחה) 23:49, 2 באוקטובר 2016 (IDT)

Thank you kind sir.--נחום - שיחה 03:22, 5 באוקטובר 2016 (IDT)

Creative Commons 4.0[עריכה]

Hello! I'm writing from the Wikimedia Foundation to invite you to give your feedback on a proposed move from CC BY-SA 3.0 to a CC BY-SA 4.0 license across all Wikimedia projects. The consultation will run from October 5 to November 8, and we hope to receive a wide range of viewpoints and opinions. Please, if you are interested, take part in the discussion on Meta-Wiki.

Apologies that this message is only in English. This message can be read and translated in more languages here. Joe Sutherland (talk) 04:35, 6 באוקטובר 2016 (IDT)

בקשה להצבעה - קישורים לנושאים בויקיפדיה בתוך דפים של הסימנים של שו"ע[עריכה]

שלום לכולם,
יש ביני לבין משתמש:Nahum חילוקי דיעות בעריכות האלו -- שו"ע קיח ושו"ע תקפ"ב . לסיכום, מדובר בסימן בשולחן ערוך שמדבר בנושא עשרת ימי תשובה. משתמש:מיכאל משיכון בבלי רצה להוסיף קישור לויקיפדיה על עשרת ימי תשובה בתוך הדפים של סעיפי השו"ע.
דעתי היא שיש מקום לשים קישורים כאלו בדף הראשי של הספר או בדף של המחבר אבל להתחיל לשים קישורים של ויקיפדיה בכל דף פרטי שנמצא בתוך ספר מסוים -- קצת אבסורד. לפי דיעה זו כל ספר וספר כאן בויקיטקסט ניתן להוסיף באמצע הדפים שלו קישורים לויקיפדיה וזה גורע בעצם רעיון של ספר מקוון. ויקיפדיה מלא עם מושגים שונים, ניתן בכל דף פרטי של ספר להוסיף בו כמה קישורים שונים לויקיפדיה. לא הגיוני שדף בודד של ספר יהפוך לרשימה של קישורים כמו בנמצא בדף הראשי.
משתמש:נחום סובר שהיות וויקיפדיה היא מיזם אחות אפשר להוסיף בו קישור בדפים אלו.--Roxette5 (שיחה) 17:41, 6 באוקטובר 2016 (IDT)

לא ברור לי במה מדובר. כאשר אני כותב ומשתמש במילה ״מערת המכפלה״ אני הופך את זה להקשר מערת המכפלה וכך מי שרוצה לדעת יכול לקפוץ, לקרוא ואולי לחזור. גם בטקסט של ספר או בפרוש של רש״י ניתן להוסיף, למרות שרש״י לא כתב כך. הכתוב נשאר כמו במקור ולא הופך לרשימת הקשרים, אפילו עם הכל מקבל צבע כחול. ilan sendowski 15:22, 9 באוקטובר 2016 (IDT)
מר אילן, אנחנו לא דנים על מקרים כאלו. ראה בדפי שולחן ערוך שצוינו לעיל לדוגמא על מה אנו דנים כאן.--Roxette5 (שיחה) 15:41, 9 באוקטובר 2016 (IDT)
סליחה על התגובה המאוחרת, אבל לדעתי הדרך הכי טובה לקישורים כאלה לנושאים היא באמצעות הכלי של הקטגוריות. קישור לקטגוריית הנושא שממנה יש קישור כבר לויקיפדיה או לכל מקום אחר אליו רוצים להפנות יפתור את הבעיה בדרך הכי טובה לדעתי. Shalomori123 (שיחה) 01:27, 17 בפברואר 2017 (IST)

הצבעה
נגד הוספת קישורים:

 1. Symbol oppose vote.svg נגד מנימוקיו של Roxette5. אלחנן המקלידן (שיחה) 12:51, 9 באוקטובר 2016 (IDT)
 2. Symbol oppose vote.svg נגד אבל אני מוכן להתפשר במקרים שבו הקישורים יופיעו אך ורק בתחתית הדף, לכאורה הדבר לא גרע מאשר להוסיף הערת שוליים של ויקיעורך. זאת אומרת שאני מוכן להתפשר לשים קישור כמו ששם ר' נחום בדף של שולחן ערוך אורח חיים תקפב א (וליתר ביטחון לשים תגים של NOINCLUDE) אבל לא כמו שערך משתמש:מיכאל משיכון בבלי בדף של שולחן ערוך אורח חיים תקפב (ראה בהיסטוריית הדף).-- הודעה זו נכתבה על ידי המשתמש/ת Roxette5 (שיחה | תרומות | מונה) ששכח/ה לחתום.

בעד הוספת קישורים למיזמי אחות (ויקיפדיה, ויקיציטוט וכד'):

 1. Symbol support vote.svg בעד--נחום - שיחה 01:22, 7 באוקטובר 2016 (IDT) יובהר שאני בעד הפשרה של משתמש:Roxette5 לעיל.--נחום - שיחה 19:27, 9 באוקטובר 2016 (IDT)

תולדות תנאים ואמוראים[עריכה]

שלום לכולם.

אני רוצה להעלות לויקיטקסט את הספר תולדות תנאים ואמוראים, אבל נתקלתי בכמה בעיות. דבר ראשון רציתי לוודא כי הזכיות על הספר פגו וכי אפשר להעלותו לויקיטקסט, המחבר מת בשנת 1937 כך שלפי הידוע לי הזכיות פגו. דבר שני עדיין לא יצא לי להעלות ספר לויקיטקסט כך שאני עדיין לא יודע מה הנוהל לגבי ספרים, איך לסדר אותו ואיך לקשר בין הפרקים השונים. בתודה מראש זאב קטן (שיחה) 09:25, 11 באוקטובר 2016 (IDT)

ישנם כמה דרכים שונים לסדר את הספר אבל אני מציע לך אחד מהם. אם תעיין איך שעשיתי בעבודת שם הגדולים. במקראה שלך הייתה יוצר דפים בפורמט הבא: סדר תנאים ואמוראים/חלק א/א -- עבור כל אות של האל"ף בי"ת ואז הייתי פשוט מקליד את כל הערכים במערכת א', כמו שתראה שעשיתי שם בשם הגדולים. בנוסף לקישור אוטומטי שנוצר בראש הדף תוכל להכניס תבנית של {{סרגל ניווט}} עבור קישור הפרקים אחד בשני.
לעומת זאת יש אפשרות לסדר ערכים כמו שמסדר משתמש:נדב ס בעבודתו על ספר הערוך, כמו שאני רואה כבר התחלת בדף המשתמש שלך. זאת אומרת, לתת כותרות לכל ערך וערך. אישית אני לא אוהב את זה כי בדף שמכיל הרבה ערכים נוצר המון כותרות בתוכן העניינים והדבר רק נראה מבלבל לדעתי. דוגמא לכך ניתן לראות בספר הערוך/אות א.
הצעתי היא להתחיל במשהו ולהעלות קצת תוכן ואז אני ואחרים יכולים לכוון אותך ע"י דוגמאות של עריכות בפועל במקום לדבר עליהם באופן מילולי בלבד. בהצלחה ויישר כחך!--Roxette5 (שיחה) 10:03, 11 באוקטובר 2016 (IDT)
Roxette5 תודה רבה על התשובה. עוד שאלה קטנה, ראיתי איפושהוא (אני לא מצליח להיזכר איפה) שיש אפשרות לסורק קבצי pdf ולהפוך אותם לטקסט, עד כמה הסריקה הזאת טובה? אם היא טובה למי אפשר לפנות שיעשה אותה? זאב קטן (שיחה) 10:48, 11 באוקטובר 2016 (IDT)
העלאה בדרך זו היא משהו שאני לא מיומן בו. כדאי לדבר עם משתמש:Nahum. או לחכות שהוא יענה כאן (אולי גם יש לו מה להוסיף לגבי השאלה של זכויות יוצרים).--Roxette5 (שיחה) 11:59, 11 באוקטובר 2016 (IDT)
זאב שלום,
אם המחבר\עורך נפטר בשנת 1937 אין בעייה של זכויות יוצרים.
מי שיודע איך להתעסק עם הסריקה הוא איתן, כמדומני ששם המשתמש שלו הוא איתן96.
גמר חתימה טובה, נחום - שיחה 12:29, 11 באוקטובר 2016 (IDT)
נחום נראה כי משתמש איתן כבר לא פעיל, העריכה האחרונה שלו הייתה לפני כשלושה חודשים. יש מישהוא אחר שעוסק בסריקת ספרים? זאב קטן (שיחה) 19:40, 15 באוקטובר 2016 (IDT)
זאב קטן, הרשיתי לעצמי לעזור מעט.
א. ראשית העליתי את שלושת הקבצים לוויקישיתוף: חלק ראשון, חלק שני וחלק שלישי. כפי שאתה רואה הרישיון שם זה PD-scan. היוצר נפטר בשנת 1937 והספר פורסם ב-1910. כך שמבחינת זכויות יוצרים זה תקין.
ב. יצרתי מחבר:אהרן הימן.
ג. יצרתי מפתח לכל קובץ חלק ראשון, חלק שני וחלק שלישי. המפתח לוקח את הקובץ מוויקישיתוף ומפרק אותו לדפים כך שתוכל לעבוד כל כל דף שתרצה.
 • לגבי שאלתך על אפשרות לסריקת קבצי pdf והפיכתם לטקסט, זה מובנה במערכת. כשאתה נכנס לדף מסוים מהמפתח יש מערכת OCR ואתה מקבל טקסט למשל כאן.
ד. השלב הבא זה לשאוב את הנתונים מדפי המפתח לדפי הספר (תולדות תנאים ואמוראים חלק ראשון, תולדות תנאים ואמוראים חלק שני, תולדות תנאים ואמוראים חלק שלישי) אני עשיתי ספר בצורה הזו. יש צורות נוספות.
מקווה שהצלחתי לעזור. Geagea (שיחה) 05:01, 16 באוקטובר 2016 (IDT)
Geagea תודה רבה. זאב קטן (שיחה) 10:49, 16 באוקטובר 2016 (IDT)

Editing News #3—2016[עריכה]

20:50, 15 באוקטובר 2016 (IDT)

הכותרות לסימנים בטור (בשביל אורח חיים)[עריכה]

שלום לכולם, במהדורת הטור בוויקיטקסט יש כותרות לכל הסימנים בטור יורה דעה, טור אבן העזר, וטור חושן משפט. האם מישהו יודע מהו המקור לכל הכותרות הללו? אני שואל בגלל שאם יש מקור סביר שממנו ניתן לקחת כותרת לכל סימן בטור, אז הייתי רוצה להוסיף אותם בדף של טור אורח חיים, וכך להשלים אותו בדומה לשאר הטורים. Dovi (שיחה) 14:27, 19 באוקטובר 2016 (IDT)

השערה שלי: מכותרות הסימנים בשולחן ערוך. Shalomori123 (שיחה) 00:20, 20 באוקטובר 2016 (IDT)

טעות הקלדה[עריכה]

מה עושים כאשר יש טעות הקלדה בספר? למשל כפילות של המילה או? כמו בעמוד:Aaron Hyman. Toldoth Tannaim veAmoraim. I. 1910.pdf/75, יש כפילות של המילה או בכותרת הראשונה של הדף. זאב קטן (שיחה) 20:42, 20 באוקטובר 2016 (IDT)

כרגע הסרתי את המלה הכפולה. זאב קטן (שיחה) 20:46, 20 באוקטובר 2016 (IDT)
המדיניות שלנו כעיקרון היא לתקן דברים שהם טעות סופר ברורה.--נחום - שיחה 03:52, 21 באוקטובר 2016 (IDT)
ליתר דייקנות ניתן להוסיף גם {{הערה}} על התיקון.--Roxette5 (שיחה) 05:41, 21 באוקטובר 2016 (IDT)

הצעת מדיניות: מקור, עיצוב וביאור[עריכה]

שלום רב לכל התורמים.

אני מסתובב באתר כבר כמה וכמה חודשים, תורם בשקט מהספרים שמעניינים אותי. כל הזמן הזה, הולכת וגוברת בי התחושה שמדיניות עריכת הטקסטים באתר אינה משביעת רצון. עכשיו הצלחתי לנסח לעצמי מה בדיוק מפריע לי; יותר חשוב מכך, נדמה לי שיש לי הצעה לפתרון.

הבעיה שטורדת את מנוחתי היא העובדה שהטקסטים באתר אמור להתחלק, לפי המדיניות הנתונה, לשני סוגים (בעיקרון): טקסטים מקוריים (במרחב הראשי) וטקסטים בידי הגולשים (ביאור, תרגום וכו'). למעשה, יש קטגוריית ביניים, שהולכת ומשתלטת על המרחב הראשי: טקסטים מעוצבים. קחו, למשל, את כל המדרשים באתר (בפרט, מדרש רבה), את הגמרא, את ספר התניא, ועוד רבים וטובים: הם אינם "לא מבוארים", שכן העיצוב הוא ביאור.

המצב הנוכחי מונע את מה שהתכנסנו עבורו: מאגר חופשי של טקסטים לשימוש הציבור, בפרט עבור הציבור הלומד, שאינו מעוניין ב"תיווך" לא שקוף של ויקיעורכים (אם כי בטוחני שכוונתם טובה).

מה שהדגיש עבורי את הפער הוא מהדורת צוקרמנדל לתוספתא: זו אמורה להיות מהדורת "העתקה" של תוספתא צוקרמנדל, עם התאמה לפורמט הדיגיטלי.‏[1] בפועל, גם היא מעוצבת (ראו למשל, כאן). קיימת מהדורה "לקריאה נוחה" – זו המהדורה הראשית של התוספתא; לדעתי, כל מהדורה אחרת צריכה להיות "מקורית" ככל הניתן, והוספת תבניות כגון {{צ}} פוגעת בעיקרון הזה.

לכן, רציתי להציע מדיניות חדשה. במדיניות המוצעת, לכל טקסט יכולים להיות שלושה סוגי דפים:

 1. דפי מקור: כאן יוצגו מהדורות מבוססות מקור בודד, על בסיס קובצי pdf ו-djvu. כך, לתוספתא יש כמה מהדורות מקור: אחת מדפוס וילנא, אחת מתוספתא צוקרמנדל, ואולי גרסאות נוספות.
  במקביל, ניתן להקליד מהדורה עם חילופי גרסאות בין מהדורות, המוצגות בעמוד עצמו; זאת, בניגוד לשימוש הנוכחי בתבניות {{נוסח}}, שכן אלו מערפלות את המגוון האפשרי של המקור. לעת עתה, אני חושב שיתכן ששימוש בהערות מרחפות (כמו תבנית {{ב}}) יוכלו לעזור, אבל ניתן יהיה ללבן זאת, אם ההצעה שלי תתקבל.
 2. מהדורות מעוצבות: כאן, ניתן חופש מלא לאינטגרציה של הגרסאות השונות באופן שאינו "שקוף", בנוסף לעיצוב המקל על הקריאה. לכאן יגיעו רוב הדפים שקיימים היום במרחב הראשי.
 3. מהדורות מבוארות: כאן, בנוסף לעיצוב, ניתן מקום להוספת פרשנויות מאת הגולשים, כיד השכל והדמיון הטובה עליהם, והיא תמשיך להיות מסומנת באופן מובהק, כמו היום.

אשמח לשמוע את תגובותיכם, נדב ס (שיחה) 14:31, 21 באוקטובר 2016 (IDT)

ברצוני להגיב משהו לדברים הנ"ל, לא בגלל שיש לי הרבה להוסיף אבל בכדי שתדע שהמילים נקראו. ייתכן שאתה צודק עקרונית אבל בפועל ההצעה שלך נראה קשה מאד ליישם ויפתח קופסת פנדוראה של וויכוחים ומחלוקות על כל דף ודף -- מה נחשב עיצוב ומה נחשב ביאור ומה נחשב מקור. כרגע האתר חסרה כח אדם, כמעט ואין מפעילי מערכת או ביורוקרטים שיש להם פנאי זמן להקדיש לאתר כמו שצריך.
אמנם, חוץ מזה, עקרונית אני חושב שיש להבדיל בין "ביאור" לבין "פרשנות". המרחב של ביאור באתר הינו בעצם פרשנות. לעומת זאת פתיחת ראשי תיבות, פיסוק, ואפילו קיטוע הינו ביאור של התוכן עצמו למרות שהדברים לפעמים ניתנים לאפשרויות שונות. טהרנות מלאה של "דפי מקור" אינו לדעתי רצוי וגם לא ניתן ליישום כרגע עם מיעוט הכח אדם שיש לנו. בנוסף, מטרתנו היא להנגיש לציבור ספרים ולשם כך אם פתיחת ראשי תיבות של ר"ל עוזר לקורא ללמוד את תוכן הספר, מה טוב ומה נעים, ואני חושב שגם המחבר עצמו היה עושה כך, לולי שהיה מוטל עליו מגבלות של זמן והוצאות דפוס.
זכור לי שמשתמש:Dovi כתב על זה במילים יותר יפות איפשהו בעבר. זה היה בנוגע לדיון שהיה ביני לבין משתמש:Pashute בנוגע להכנסת פיסוק במיזם של ספרא אבל אינני יודע בדיוק איפה. זכור לי שהוא דיבר על הענין של "טהרנות"... אולי מישהו יודע איך לחפש את זה באתר. דעתי האישית כמובן. בברכה וחזק וברוך.--Roxette5 (שיחה) 19:43, 22 באוקטובר 2016 (IDT)
לגבי "דפי מקור", לכך נועד מרחב-שם עמוד, למשל עמוד:Milhamot Hashem.pdf/137. --אראל סגלשיחה • כ"ד בתשרי ה'תשע"ז 14:19, 26 באוקטובר 2016 (IDT)
בפועל, צריך להבין שאנחנו לא פועלים בחלל ריק ולא מתחילים כרגע יש מאין. יש באתר עשרות ספרים שנוצרו ע"פ השיטה של עיצוב כזה או אחר, הוספת פיסוק ופתיחת ר"ת, כנהוג במהדורות הדפוס המודרניות של ספרים אלו. זאת משום שהטקסט המקורי קצת קשה לקריאה לקורא בן זמננו. אני לא חושב שכדאי או אפשרי לשנות את כל זה. די בכך לדעתי שיצרנו את ההפרדה של מרחב הביאור לטקסטים מבוארים.--נחום - שיחה 18:11, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
מצטרף לדבריו של נחום. הנושא הזה כבר נדון בהרחבה בעבר. תכל'ס, אנחנו לא רואים את עצמנו כמעתיקים בלבד, אלא כמוציאים לאור מחדש של ספרים ישנים. ולכן אנחנו מנסים (עד כמה שאפשר) לקחת את הטקסט של הספר הישן ולהוציא אותו לאור מחדש ביחד עם אותן תכונות ותוספות כמו שכל מוציא לאור היה עושה במהדורה עכשווית. יש לדון בנפרד לגבי כל ספר או חיבור לגבי מה טיבו של המהדורה (או המהדורות) הראויים לו.
זה לא תמיד קל, ולפעמים זה קצת מבלבל. אבל יש כבר תוצאות נפלאות למספר חיבורים חשובים. עדיף להכיל את כל מה שמסגרת הוויקי יכול להעניק, והוא מצויין עבור עבודה קהילתית בההדרתם מחדש של חיבורים ישנים. Dovi (שיחה) 14:01, 2 בנובמבר 2016 (IST)

הערת שוליים[עריכה]

 1. ^ קישורים, ואולי שינויים קלים נוספים. ראו, בהקשר זה, את הנסיון שביצעתי בתחילת מסכת סוכה. הרעיון היה להעביר את ההערות שמסומנות בתחתית העמוד לפי שורות להערות צמודות טקסט. יצויין שהנסיון לא עלה בהצלחה, לעת עתה.

שאלות בהפרת זכויות יוצרים -- אברהם יצחק הכהן קוק - עין איה[עריכה]

כעת אני ממהר אבל אני פותח כאן דיון לגבי בקשת משתמש:מרכז הרב1 למחיקת תוכן של ספר עין איה מהאתר על בסיס הפרת זכויות יוצרים. נראה לי שהשאלה היא, מצד אחד הרב עצמו נפטר מעל 70 שנה אבל מצד שני ההוצאה לאור של כתביו יצאה פחות מ70 שנה, ובכן השאלה אם יש על זה זכויות יוצרים או לא. מוזמנים להשתתף.--Roxette5 (שיחה) 17:40, 26 באוקטובר 2016 (IDT)

 • עין אי"ה יצא לאחר פטירת הרצי"ה והוא בבעלות משפטית חוקית ובטח הלכתית של יורשי הרב קוק וזה מכון הרצי"ה,מעולם אף אחד לא העיז להעתיק את עין אי"ה ולמכור אותו. שהרי הוא היה חוטף תביעה. לכן כאן מכון הרצי"ה מבקש בצורה מכובדת להסיר מיד את כל עין אי"ה ,ויקיטקסט עוברים על החוק וכמו שעל כל תמונה צריך אישורים וחתימות ,מדוע בהפרת זכויות יוצרים כה בוטה לא. כמובן שאם זה ימשך מסתבר שהמכון יתבע את ויקיטקסט.בויקיפדיה שאני עורך שם (כתבתי למעלה מ150 ערכים) אם יש ערך עם חשש הז"י קודם משביתים אותו ולאחר הבירור מחזירים אותומרכז הרב1 (שיחה) 21:02, 26 באוקטובר 2016 (IDT)
אינני עורך דין. אולם, בהסתכלות בחוק זכות יוצרים לכאורה המקרה שלנו תחת סעיף 38 של החוק. דהיינו זכות יוצרים ביצירה תהא למשך חייו של היוצר וכן שבעים שנים לאחר מותו, בכפוף להוראות פרק זה. שים לב שזאת ללא קשר לגבי פרסום היצירה, כאשר ניתן לראות מההגדרות בסעיף 1 וגם מסעיף 40.
לכאורה בעלי זכות היוצרים הינו הראי"ה, הואיל והוא כתב את המילים של עין איה, ולכן הזכויות פגו לאחר 70 למותו. לא?
נשמח גם כן לשמוע דעתם של ויקיפדים ומפעילי מערכת בויקיפדיה בעניין הנ"ל אבל בבקשה להביא סימוכין לעצם הטיעונים--Roxette5 (שיחה) 22:36, 26 באוקטובר 2016 (IDT)
מתייג את משתמש:Fuzzy.--נחום - שיחה 03:27, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
למיטב הבנתי (איני עורך דין), אם מדובר בהעתק מדויק של כתבי הרב קוק, אין זכות יוצרים על הכתבים, מכיוון שזכות היוצרים היא על יצירה מקורית; אבל אם נעשו בכתבים שינויים מהותיים אשר מהווים יותר מהגהה קלה, כן יש זכות יוצרים על הכתבים כלשונם אחרי השינויים, מתוך הנחה שהשינויים הנ״ל הופכים את היצירה החדשה ל”מקורית” – ירח אפל (שיחה) 07:01, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
הרצי"ה קוק ביקש שיחכו עם זה עד שיסדרו יפסקו יעשו הגהות יחלקו לפי נושאים ויערכו ועוד ועוד ועוד אז זה נראה שהיצירה החדשה של מכון הרצי"ה מועתקת כאן בשלמות, פרי עבודתם של הרב פילבר הרב זאב נוימן ובנו של הרב אברהם שפירא. דבר נוסף לגבי הטענה של Roxette5 שלמה לא יזכו את הרבים, אז ראשית שם משפחתי הוא לא קוק רענן או שפירא כך שאין מה לבוא אלי בטענות, אני השליח. שנית באוצר החכמה ובשום מקום אחר לא מופיע הספר חזון עובדיה, מי שרוצה שיבוא לחנות וירכוש ויש אלפים כאלה (עין אי"ה זה ספר כידוע נמכר). זה מקובל, זה הגיוני ואין סיבה שהאינטרנט ישבור את המכירות שבכסף שלהם יעזור להוצאת הכתבים הבאים, אבל זה דיון אחר. השורה התחתונה היא שיש למחוק את עין אי"ה באופן מיידי ואני מתפלא איך אתם עדיין משאירים את זה כל עוד לא הוכחתם במפורש אחרת, הרי כל דקה זו עבירה על החוק. מרכז הרב1 (שיחה)
מרכז הרב1, הרב עובדיה יוסף זצ"ל נפטר לפני 3 שנים ולכן בודאי שיש על כתביו זכויות יוצרים. אלחנן המקלידן (שיחה) 11:33, 31 באוקטובר 2016 (IST)
האם לקרן ויקימדיה ישראל יש יועץ משפטי? אם כן, נראה לי שכדאי לשאול אותו. --אראל סגלשיחה • כ"ה בתשרי ה'תשע"ז 16:11, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
משתמש:מרכז הרב1, בא נתמקד כאן רק בדיון המשפטי ונשאיר את הענין התורני ביני לבינך בדף השיחה שלך. עכשיו, לגבי בקשת הרצי"ה -- עדיין אינני מבין את הטענות שלך. על פי חוק אחרי 70 שנה לפטירת הראי"ה קוק היצירה הינה נחלת הציבור ואינם שייכות להרצי"ה להחליט עליהם. גם הרצי"ה אינו הבעלים על החומר. זאת הבנתי. בכל אופן, אולי באמת כדאי לך לפנות ישירות אל קרן ויקימדיה ולדבר אם המחלקה המשפטית שלהם.--Roxette5 (שיחה) 17:11, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
השאלה היא מציאותית: מה הם בדיוק העריכות והשינויים שעשו הרבנים פילבר, נוימן ושות'? אם זה היה יותר מגדר של הגהה קלה, והטקסט שלנו לקוח מעבודתם, הרי שמשתמש:מרכז הרב1 צודק ויש למחוק את כל הדפים מוויקיטקסט. זה דבר שצריך לבדוק במציאות ואינו עניין לייעוץ משפטי.--נחום - שיחה 17:50, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
עדכון: מעיון באתר הספריה הלאומית עולה שהספר נדפס לראשונה ע"י מכון הרצי"ה בין השנים תשמ"ז-תש"ס, ולכן לכאורה יש יסוד להנחה שהטקסט בוויקיטקסט לקוח ממהדורת מכון הרצי"ה שלכאורה יש עליה זכויות של העורכים. יש בפנינו שתי אפשרויות: 1) שמישהו ייקח על עצמו לבדוק את הטענה לפיה הטקסט עבר עריכה יסודית שמקנה זכויות לעורכים. 2) לצאת מנקודת הנחה שטענת משתמש:מרכז הרב1 צודקת ולמחוק את הטקסט.--נחום - שיחה 18:04, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
איך ניתן לבדוק את הטענה ללא נגישות אל הכת"י עצמם? עדיין לא הבנתי למה צריכים למחוק? המילים עצמן אין עליהם זכ"י אז מקסימום נסיר את כל הפיסוק והקיטוע. לא?--Roxette5 (שיחה) 18:22, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
השאלה היא האם הטקסט לא עבר עריכה מעבר לפיסוק וקיטוע. אני מציע שמשתמש:מרכז הרב1 יפנה למערכת מכון הרצי"ה ויבקש מהם פנייה מסודרת אלינו ובה פירוט מהות העבודה שהם עשו בטקסט.--נחום - שיחה 18:35, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
לא כל כך הבנתי טקסט של איזה ספר נכתב. על פי מה שאני רואה בספרייה הלאומית ישנם:
Geagea (שיחה) 21:29, 30 באוקטובר 2016 (IST)
למיטב הבנתי מדובר על ה2 ברשימה -- עין איה על אגדות חז"ל. הודפס לא מזמן אבל המילים הם משל הרב אברהם יצחק הכהן קוק שנפטר מלפני 70 שנה ובכן השאלה באיזו מידה בוצע על כתביו עבודת עריכה בכדי להצדיק על חשיבת הדפסת הספר כיצירה חדשה תחת זכויות יוצרים של המכון.--Roxette5 (שיחה) 21:34, 30 באוקטובר 2016 (IST)
אני כמעט בטוח שזכויות היוצרים פגו וממילא להוצאה לאור אין זכויות יוצרים. במקרה זה היוצר שמצויין הוא אברהם יצחק הכהן קוק. אני חושב שההצעה של נחום טובה - פנייה מסודרת של מכון הרצי"ה אלינו ובה פירוט מהות העבודה שהם עשו בטקסט. בכל מקרה אפשר לקבל ייעוץ משפטי אם צריך מוויקימדיה ישראל. בכל מקרה, לדעתי, צריכה להיות פניה מסודרת של מכון הרצי"ה ובו דוגמאות כלשהן להפרת זכויות יוצרים. Geagea (שיחה) 21:52, 30 באוקטובר 2016 (IST)

גם אני לא עורך דין בישראל.

 1. נראה שלמכון הרצי"ה יש בעלות על הניר המקורי של כתבי הרב קוק - עין אי"ה. למרות שזכויות יוצרים על המילים הכתובות פקע, ללא שיתוף פעולה מהם או פסיקה של שופט אין אפשרות להכריח אותם לשחרר את הניר של הכתבים המקוריים לציבור.
 2. סביר שמכון הרצי"ה עשה שינוים ותיקונים והגהות כדי שהם יהיו מוגנים לפי החוק שהספר הוא יצירה "מקורית", ואין באפשרותינו להשוות את הנוסחים, כי המקור לא פורסם.
 3. ניתן להשתמש במאמרים שפורסמו בעבר ככתוב לע"ל, אבל הספר כיחידה אחת, כבמופיע באתר של ויקיטסט, זכויות היוצרים לא פקעו.
 4. אם ספר פורסם בעבר, ואפשר למצוא עותק שלו, וזכויות היוצרים פקעו על הספר ההוא, אז ניתן לפרסם את הספר ההוא, ולהשתמש בו כדי להשוות את השינוים שנעשו במהדורה החדשה.
 5. מכון הרצי"ה מעלה גם נקודה של 'בעלות הלכתית', והם פונים בבקשה לעזוב אותם ולתת להם את הזכות למכור את הספר.

לא נראה שללא עורך דין ומאמץ גדול ניתן לפתור את הבעיה, לכן אני מסכים עם נחום. ilan sendowski 02:01, 31 באוקטובר 2016 (IST)

אם מדובר בספר: עין איה : על אגדות חז"ל שבעין יעקב / מאת ר' אברהם יצחק הכהן קוק (OCLC:232929252). צויין במפורש שהיוצר הוא הרב קוק בלבד. אם רצו להכלל במנין יוצרי היצירה היו צריכים לכלול את שמם לצד הרב קוק כפי שאכן עשו ביצירות אחרות. Geagea (שיחה) 04:02, 31 באוקטובר 2016 (IST)
ובהמשך לדברים, אם צוין על הספר שישנם מחברים נוספים אזיי עלינו לקבל את הטענה לזכויות יוצרים. הבעיה שאני רואה כאן שאין בכלל אזכור למקור המדויק של הטקסט. יכול גם להיות שיש ערבוב בין ספרים.Geagea (שיחה) 04:21, 31 באוקטובר 2016 (IST)
 1. קראתי הכל.
 2. כל הדיון הוא רק בהנחה שמישהו שם את ידו על הכתב יד המקורי והעתיק אותו לאחר שבעים שנה, אבל כאן מלבד ההוצאה של מכון הרצי"ה עם השינויים התוספות ההגהות ואלפי המקורות בהערות ששמו מכון הרצי"ה פשוט וברור שהזכויות יוצרים שלהם במצב הנוכחי.
 3. עו"ד הומינר שהוא העורך דין של ישיבת מרכז הרב ומכון הרצי"ה כבר החל בפעילות משפטית נגד ויקיטקסט, כך אמרו לי במכון, וחבל. יש עוד אפשרות לתקן זאת. זה לא מכבד את ויקיטקסט כל הסיפור הזה.
 4. ראו פסקה למשל: "בתורה לפי פשטא על טהרת-גברא [ושמו] אותו על טהרת-יומא" המרובע זה תוספת של מכון הרצי"ה והמעתיקים העתיקו אחד לאחד. לכן לא ברור מי התיר להעתיק את גירסת מכון הרצי"ה. ועל כך אין חולק, אף אחד לא טוען ולא יטען שיש לו את הכתב יד.
 5. חוקר ממכון הרצי"ה אמר לי שבעין אי"ה ברכות יש קטעים שהם צירפו מכתבי יד (דברים שהרב לא כתב על הגמרא בפירוש הקלאסי לעין אי"ה ולערך חצי מעין אי"ה ברכות ב' הוא כך וחלק קטן גם מעין אי"ה א') לכן זאת סיבה נוספת להסרה מיידית של עבודתם של מכון הרצי"ה. מרכז הרב1 (שיחה) 13:28, 31 באוקטובר 2016 (IST)
משתמש:מרכז הרב1, לא השתכנענו שיש עילה להסרה מיידית. אנא פנה למכון הרצי"ה ובקש מהם שיפנו אלינו ויפרטו בדיוק מה הם הוסיפו לטסקט, וניתן למומחים שלנו להחליט אם זה מצדיק מחיקה גורפת של הטקסט, או שאפשר אולי רק להסיר עריכות בסוגריים מרובעות וכיו"ב ולהותיר את הטקסט המקורי שאין עליו זכויות על כנו. בלי פנייה כזו, חוששני שלא נוכל למחוק את הטקסט.
אילו מכון הרצי"ה היה מציין את שמות העורכים בנוסף לראי"ה כמחברי הטקסט, ייתכן וכל הדיון הזה היה נמנע. משכך, אין למכון הרצי"ה להלין אלא על עצמם. בברכה, נחום - שיחה 19:06, 31 באוקטובר 2016 (IST)
בשלב ראשון אפשר להסיר את כל התוספות בסוגריים מרובעים. אני יכול לעשות זאת על-ידי בוט. --אראל סגלשיחה • כ"ז בחשוון ה'תשע"ז 07:55, 28 בנובמבר 2016 (IST)

דרוש הפעלת בוט - דרכי משה על הטור (וגם הדרישה ופרישה לעתיד)[עריכה]

שלום חברים.

ישנה את הטקסט של כל הדרכי משה על ד' הטורים בדפי המשתמש של משתמש:אלישיב ליפא. בעבר אני העליתי את הבית יוסף והב"ח ידני אבל הדבר דורש הרבה זמן ואני לא חושב שאוכל לעשות את זה ידני הפעם. אני מחפש מישהו שיודע להפעיל בוט שיעלה אוטומטי כל סימן וסימן של הדרכי משה אל המקום הנכון שלו תחת כותרת של "דרכי משה", כמו שניתן לראות דוגמא לכך בסימני טור אורח חיים א' - ס"ג. בנוסף שים לב שבטור אורח חיים, משתמש:NAHUM כבר העלה את הדרכי משה שמה ולכן צריכים להתחיל מסימן ס"ד ואילך.

אני אחכה למתנדב למשך שבועיים ואם לא אנסה לפנות אל משתמשים בויקיפדיה. --Roxette5 (שיחה) 06:43, 2 בנובמבר 2016 (IST)

מצטרף בחום לדבריו של Roxette5, שכבר השקיע המון זמן ומאמצים בפרויקט ארבעה טורים: אם יש בעל הבנה טכנית שיכול להפעיל בוט כזה, הוא יהיה שותף בדבר ענק. כבר עכשיו, לאחר מאמציו של Roxette5, יש לנו כאן את המהדורה השימושית ביותר בעולם לארבעה טורים, כאשר כל סימן בא בדף שלו ולאחריו נושאי הכלים. עם הזמן גם נגשו אנשים טובים כדי לעשות פיסוק וחלוקה לפסקאות בטור ובבית יוסף. המפעל הזה מהווה בסיס מצוין להנגשת מקורות ההלכה באופן יעיל, ובמיוחד כדי שאנשים ילמדו את יצירת הענק בית יוסף במקורו ובסביבתו המקורית (במקום להסתפק בשו"ע ומפרשיו). אם נוכל להוסיף כאן גם את שאר נושאי הכלים של הטור בכל סימן, אז יהיה כאן אוצר שלא יסולא מפז עבור הלומדים בשנים הבאות! Dovi (שיחה) 13:54, 2 בנובמבר 2016 (IST)

ביאור:תוספתא[עריכה]

בשעה טובה, הושלמה שכבה בסיסית לסדר זרעים.

אשמח לקבל הערות, הארות ותיקונים וכן הצעות לשיפור.

Ahituvrs (שיחה) 19:00, 6 בנובמבר 2016 (IST)

חזק וברוך!--Roxette5 (שיחה) 19:03, 6 בנובמבר 2016 (IST)

איפוס סיסמה[עריכה]

קיימת בעיה של תוקפים שמשתלטים על משתמשים עם הרשאות מיוחדות (למשל מפעילי מערכת, ביורוקרטים, בודקים ודיילים). נראה שזה נובע מסיסמאות חלשות או סיסמאות ממוחזרות.

הועד המנהל פועל יחד עם מספר קבוצות על מנת לפתור את הבעיה.

לבינתיים, אנו מבקשים מכל המשתמשים לבדוק את הסיסמאות שהם בחרו לחשובות הויקי שלהם. אם אתם יודעים שבחרתם בסיסמה חלשה או שבחרתם בסיסמה שבחרתם גם באתר אחר, נא שנו את הסיסמה.

בחרו סיסמה חזקה — שמונה או יותר תווים שכוללים אותיות, מספרים וסימני פיסוק.

Joe Sutherland (שיחה) / MediaWiki message delivery (שיחה) 01:41, 14 בנובמבר 2016 (IST)

סטטיסטיקה לחודש אוקטובר - דפי צפויים[עריכה]

שלום לכולם, מי שמעוניין לראות בדפים הכי צפויים באתר לחודש אוקטובר (וכמו כן לחודשים קודמים) -- הקישור כאן. --Roxette5 (שיחה) 02:39, 23 בנובמבר 2016 (IST)

"צפויים" משמעו צפוי מראש, ניתן לניבוי. לכן יותר נכון "נצפים". השוחט (שיחה) 03:42, 23 בנובמבר 2016 (IST)
תודה רבה על התיקון.--Roxette5 (שיחה) 07:49, 23 בנובמבר 2016 (IST)
משום מה מושמטים שם דפים ממתחם הביאור... אמנם קשה להתחרות בסידור ובאיגרת הרמב"ן אבל בהשוואה לתפילת הדרך וקריאת שמע התנ"ך המבואר מתקרב במספר הצפיות - הנה כגרף. -- אוֹרי (שיחה) 22:18, 23 בנובמבר 2016 (IST)
כדי לכלול דפי ביאור צריך ל-UNCHECK את התיבה של SHOW ONLY MAINSPACE PAGES. בברכה,--Roxette5 (שיחה) 23:04, 23 בנובמבר 2016 (IST)

בוט מראה מקום[עריכה]

לדעתי כדאי ליצור בוט מראה מקומות שיהפוך מראי מקומות לקישורים.נועם ימיני (שיחה) 21:35, 26 בנובמבר 2016 (IST)

אתה מוזמן.. למרות שברוב המקומות זה כבר נעשה Shalomori123 (שיחה) 21:44, 26 בנובמבר 2016 (IST)
אני קצת מתנגד למהלך ללא מחויבות אח"כ לבדוק על המוגמר. זאת משום שישנם כמה אופנים שבהם הבוט יקלקל ולא יתרום. כך למשל, כאשר ראשון או אחרון מפנה לחידושיו של מפרש גמרא (כמו למשל הרשב"א או רש"י) על בבא מציעא דף עט ע"א. הכוונה היא לחידושי הרשב"א על דף עט אבל הבוט יהפוך את הקישור לדף הגמרא. כמו כן, כאשר מישהו מפנה אל ירושלמי או משנה בבכורים -- הבוט לא יכול להכריע בין מקרים שבהם מדובר על הירושלמי פ"ד משנה ה' או המשנה פ"ד משנה ה'. אלו דוגמא של אפשרויות מבין היתר. מקרים כאלו ייצרו פקפוק על נכונות הקישורים שכבר קיימים באתר ולא תהיה אפשרות אחר כך לאף אחד לתקן את המעוון ללא לימוד הדף עצמו ולחיצה על כל קישור וקישור.. דעתי האישית.--Roxette5 (שיחה) 22:18, 26 בנובמבר 2016 (IST)

מחיקת תוספות מוגנות בזכויות יוצרים[עריכה]

ב"עין איה" ישנן תוספות בסוגריים מרובעים אשר, לפי טענת מכון הרצי"ה, נכתבו על-ידם ומוגנים בזכויות יוצרים. אם כך, לכאורה יש למחוק תוספות אלו. מהי הדרך הנכונה לעשות זאת? האם להחליף את התוספת כולה בסימן שאלה? ראו דוגמה בעין איה על ברכות א ג. --אראל סגלשיחה • כ"ח בחשוון ה'תשע"ז 04:59, 29 בנובמבר 2016 (IST)

לדעתי פשוט להשאיר זוג ריק של סוגריים מרובעות, כזה: []
בברכה, נחום - שיחה 13:18, 30 בנובמבר 2016 (IST)
בוצע. --אראל סגלשיחה • ג' בכסלו ה'תשע"ז 20:43, 3 בדצמבר 2016 (IST)
מתייג את משתמש:מרכז הרב1.--נחום - שיחה 23:13, 14 בדצמבר 2016 (IST)

תחרות ויקימילון תשע"ז[עריכה]

עמותת "ויקימידיה ישראל" וחברי קהילת ויקימילון שמחים לחדש את המסורת שמטרתה להעשיר את ויקימילון.
והפעם פרסים גדולים יותר !!!
כניסה לדף מיזם התחרות >[[8]]

בואו בהמוניכם, והזמינו את חבריכם !!!

בשם מזכירות התחרות: דני ב. (שיחה) 08:34, 30 בנובמבר 2016 (IST)

תנאי: "#קיים"[עריכה]

למיטב הבנתי קיימת בעיה בתנאי "#קיים:" שמוכלל בהרבה תבניות. התנאי הזה אמור ליצור קישור לדף רק אם הוא קיים אבל בפועל הוא תמיד יוצר קישור רק שהוא לא מציג אותו בדף (אם הבנתי נכון). הנפקא מינה העיקרית לבעיה נמצאת בדף מיוחד:דפים מבוקשים שמפוצץ בדפים שלכאורה נוצרו אליהם קישורים רק בדרך זו, כמו לדוגמה כל הדפים מהצורה של "שם הספר/מספר הסעיף" נראה לי נוצרו מ{{סרגל ניווט}} שמציעה כתנאי את האפשרות של ספר כמו ספר החינוך שמחולק רק לסעיפים. ייתכנו לכך גם השלכות נוספות כמו מאות קישורים לדף קיים כשבעצם באף אחד מהדפים המפנים אינו מופיע קישור ממשי לדף. אין לי רעיון אחר איך נוצרה הבעיה, אם למישהו יש רעיון למקור אחר לבעיה, או דרך לפתור את הבעיה כפי שהצגתי אותה אני אשמח לשמוע. תודה. Shalomori123 (שיחה) 23:48, 30 בנובמבר 2016 (IST) נ.ב. אני לא מבין גדול בכל העניינים האלו של שפות תוכנה וכו' ולכן יכול להיות שאני טועה בהבנתי. אשמח לשמוע את דעת המבינים בכך.

אשמח אם המעטים באתר שמתמחים בתכנות יוכלו לטפל בבעיה זו. במידה שלא, אני מציעה לפנות אל משתמש:קיפודנחש בויקיפדיה בדף שיחת המשתמש שלו שם. תמיד עזר לנו הרבה בבעיות טכניים כאלו. בברכה, --Roxette5 (שיחה) 03:08, 1 בדצמבר 2016 (IST)
הפתרון פשוט: להתעלם מהדף מיוחד:דפים מבוקשים. אם נתעלם מהבעייה, הרי היא כאילו אינה קיימת.--נחום - שיחה 19:32, 1 בדצמבר 2016 (IST)
אני חולק. התעלמות מבעיה אינה פותרת אותה. תמיד הבעיה יכולה לצוץ לך ממקום אחר שלא ציפית. Shalomori123 (שיחה) 00:19, 2 בדצמבר 2016 (IST)
כן, אני רואה. שולחן ערוך אורח חיים/ב נחשב למקושר משולחן ערוך אורח חיים כד ב, גם שולחן ערוך אורח חיים/ג נחשב למקושר משולחן ערוך אורח חיים כד ג, וכו'.
זה באמת קשור לסרגל ניווט: שמתי סרגל ניווט בויקיטקסט:ארגז חול/סרגל ניווט והוא מפנה לאורח חיים/תתב.
וזה אכן נובע מתנאי #קיים: יצרתי דף ויקיטקסט:ארגז חול/קיים, והוא אכן מפנה לדף ייאוש.
אני לא יודע איך לפתור את הבעיה. --אראל סגלשיחה • ג' בכסלו ה'תשע"ז 21:58, 3 בדצמבר 2016 (IST)
לדעתי מישהו צריך לפתוח באג בפאבריקטור.--נחום - שיחה 22:14, 3 בדצמבר 2016 (IST)

בקשה עזרה בתבניות {{חיפוש}} ו{{חיפוש2}}[עריכה]

שלום לכולם.

שמתי לב לאחרונה שהחיפושים של התבניות הנ"ל אינו עובד על טקסט מנוקד כאשר מזינים את התיבות ללא ניקוד. למשל, אם אני רוצה לחפש את המילה "חרבא" בתיקוני זהר, ללא הזנה של הטקסט והניקוד המדויק (חַרְבָּא), תוצאות החיפוש אינן מחזירות כלום.

יש למישהו אפשרות לתקן את זה? לסדר את התבניות הנ"ל שיהיו יותר גמישות לקבל ביטוי ללא ניקוד ובכל זאת לאתר ביטויים שבהם קיים ניקוד?--Roxette5 (שיחה) 14:51, 5 בדצמבר 2016 (IST)

אני מציע שתפנה למשתמש:קיפודנחש או למדור "הכה את המומחה" וכדו' בוויקיפדיה.--נחום - שיחה 13:39, 13 בדצמבר 2016 (IST)
אין לזה קשר לתבניות, אלא לחיפוש עצמו: נסה לחפש דרך תיבת החיפוש הרגילה (כלומר החיפוש יבצע בכל ויקיטקסט, לאו דווקא ב"תיקוני זהר") חַרְבָּא, ואחר כך חרבא. שים לב שתוצאות החיפוש שונות: מספר הדפים שנמצאו שונה, והדפים אינם אותם דפים (כמובן שיתכן שדף מסוים מכיל את שתי הצורות, ואז הוא יימצא בתוצאות החיפוש גם כך וגם כך). זה כנראה לא רצוי: בדרך כלל כשמחפשים משהו לא רוצים להזין ניקוד, והאפשרות לטעות (נניח לנקד דבר מה בקמץ במקום פתח, או לשכוח להדגיש את איזו דל"ת) נרחבת, ומצד שני, כמעט אף פעם לא רוצים לסנן את תוצאות החיפוש לפי הניקוד. אנסה לפנות למפתחים ולהסביר את הבעיה. קיפודנחש (שיחה) 16:13, 13 בדצמבר 2016 (IST)
מכאן לשם, מצאתי שהנושא כבר עלה בעבר, וככל הנראה נפתר, אלא ששינוי כלשהו במנגנון החיפוש קלקל את הפתרון. פתחתי מחדש את phab:T3836, בתקווה שהנושא יתוקן. קיפודנחש (שיחה) 19:50, 13 בדצמבר 2016 (IST)
תודה לך.--נחום - שיחה 15:26, 14 בדצמבר 2016 (IST)
בוצע בוצע. @נחום (וכמובן כל שאר החברים): הבג נפתר. איך שזה עובד עכשיו זה כך: הזנת מילה (או מחרוזת חיפוש כלשהי) _בלי_ ניקוד, תמצא את כל המופעים, גם המנוקדים וגם אלו שאינם מנוקדים. הזנת מילה מנוקדת תמצא רק את המופעים המנוקדים (ורק אלו שמנוקדים כפי שהוזן), כלומר חיפוש בלה ימצא את המופעים של בלה, בָּלַה, בֶּלּה, בְּלֶה, וכן הלאה, אבל חיפוש בָּלַה ימצא רק מופעים של בָּלַה. (אפשר גם להשתמש באפשרויות חיפוש מתקדמות, למשל חיפוש בלה -בָּלַה (שימו לב לסימן מינוס), ימצא את כל המופעים, מנוקדים ולא מנוקדים, פרט לאלו שמנוקדים "בָּלַה"). אם מישהו מוצא שמה שכתבתי כאן לא מתקיים במקרה ספציפי, אנא זירקו הודעה במזנון (או אם תרצו, בדף שיחתי), ותייגו אותי, כדי שאוכל לדווח למפתחים. שב"ש - קיפודנחש (שיחה) 19:51, 24 בפברואר 2017 (IST)
המון המון תודה לך על יתרון זה. מועיל מאד לי ובטח לעוד הרבה אנשים. תבורך משמים. שבוע טוב.--Roxette5 (שיחה) 19:04, 25 בפברואר 2017 (IST)

רמב"ן עה"ת - לתשומת ליבכם[עריכה]

שלום רבותי!

נתקלתי במשהו, ואני חושש שהוא "קצה קרחון" של בעיה גדולה יותר. ראו כפילות זו: רמב"ן על שמות כב ח - קטע:רמב"ן על שמות כב ח.

שמתי לב שזה גורם להופעת הרמב"ן פעמיים בדפים כגון: מ"ג שמות כב ח.

מי שיחל לתקן את הבעייה- רק שייזהר שלא יאבד עבודת עריכה שנעשתה בגירסא א או ב'.

בהצלחה, שילוני (שיחה) 21:56, 8 בדצמבר 2016 (IST)

הנוסח במרחב הראשי כעיקרון יותר איכותי מזה שבמרחב קטע. יש למחוק בכל המקרים הללו את הדף שבמרחב קטע ולבצע העברה (תוך מחיקת המקור) מהמרחב הראשי למרחב קטע. עשיתי זאת בשמות כב ח, אם יש עוד מקומות אתה מוזמן לעשות זאת ולתייג את המקור למחיקה אם אינך מורשה למחוק בעצמך. בברכה, נחום - שיחה 13:37, 13 בדצמבר 2016 (IST)
שים לב שמדובר בהמון: [9]
אטפל בדף כשאתקל בו, אך לא אקח על עצמי כעת משימה זו. שילוני (שיחה) 15:02, 13 בדצמבר 2016 (IST)
נראה לי שטיפלתי בכולם. אם תיתקל בעוד אחד אתה מוזמן לטפל בו ע"פ המתווה הנ"ל.--נחום - שיחה 14:29, 14 בדצמבר 2016 (IST)

בקשת עזרה - גיור תבנית[עריכה]

שלום!

מי יכול+פנוי לעזור בגיור תבנית מהויקי האנגלי לשלנו? אני מעוניין ב - https://en.wikisource.org/wiki/Template:Translations - עבור ספרי המכבים, אותם אני מתכוון להעלות לקראת חנוכה. מי שיכול- נא להגיד לי. תודה, שילוני (שיחה)

ראה {{כותרת תרגומים}}. מוזמן לשנות אותה כצרכיך. לצערי, אין לי פנאי להשקיע בה יותר כרגע. נדב ס (שיחה) 13:21, 14 בדצמבר 2016 (IST)
תודה רבה! שילוני (שיחה) 20:51, 14 בדצמבר 2016 (IST)

מקבים / מכבים / חשמונאים ??[עריכה]

עמיתי החכמים:

אני עובד (באופן זמני, לקראת החנוכה) על עניינים שונים בנושא החג הקרב. בין השאר, מתכוין להשלים את ספר מקבים א'. לא אני יצרתי את הדף, והא הנקרא: מכבים א. אז זרמתי עם זה בצורה זו.
אבל, התרגומים בדפוס הם או "מקבים", או "חשמונאים"; לכאורה אין מי שמכנה את הספר "מכבים". מישהו אלמוני כתב: "לדעתי זה אמור להיות מקבים כמו שבעברית תקינה כותבים יהודה המקבי" (שיחה:מכבים א).

אז מה תגובתכם? רק, נא להגיב בזריזות, שאמשיך לכתוב ע"פ תוצאות הצעתכם. (אני אכתוב את דעתי בסוף).
כנראה שאצטרך עזרה טכנית (תלוי במסקנת התגובות) למחוק ולהעביר ממקום למקום.

תודה, שילוני (שיחה) 20:50, 14 בדצמבר 2016 (IST)

למיטב ידיעתי, השם היותר מוכר בציבור (מאז ראשית תרגומיו של הספר ועד ימינו) הוא "מכבים". "חשמונאים" הוא שם תרגום ספציפי אחד. "מקבים" הוא הצורה התקנית בעברית המודרנית, ושמו של התרגום(ים) המודרני(ם). כל זה עד כמה שידוע לי, ויתקנו אותי אחרים אם טעיתי. אין לי אפשרות כרגע להעמיק יותר בנושא. חג אורים שמח, נחום - שיחה 23:10, 14 בדצמבר 2016 (IST)
השם הנפוץ "ספר מקבים" וכך גם בוויקיפדיה. -- אוֹרי (שיחה) 00:13, 15 בדצמבר 2016 (IST)
נכון. הצורה "מכבי" היא בגלל הדרשה על מי כמוך באלים ה'. השם המקורי נגזר ממקבת, פטיש גדול, כשמו של קארל מרטל.Ahituvrs (שיחה) 08:50, 15 בדצמבר 2016 (IST)

שלום, בעקבות עיון בנושא, התגובות לעיל, ותגובות שכתבו לי בפרטי, הגעתי למסקנות אלו:

הדף הכללי ייקרא "מקבים". תישמר דף "מכבים", שכן נחום כתב שזהו "השם המוכר בציבור". אך אני מציע שזה יהיה רק הפנייה לדף הכללי "ס' מקבים". המהדורה של פרנקל ייקרא "חשמונאים". במילא מהדורת הרטום שמור בז"י עד 2035. רק אז אולי מישהו יעלה את מהדורתו.

אני, בכל אופן, מתמקד במהד' כהנא. הוא קרא לספרו "מקבים", אז כך גם אני אעשה.

אצור דפים חדשים לפי תכנית זו. מי שרוצה, יכול להציע אם למחוק את הדפים שייותרו או שאצור הפניות.

תודה על השתתפותכם, שילוני (שיחה) 23:02, 15 בדצמבר 2016 (IST)

New way to edit wikitext[עריכה]

James Forrester (Product Manager, Editing department, Wikimedia Foundation) --21:31, 14 בדצמבר 2016 (IST)

בקשת עזרה - תבנית {{פרק ספרא}}[עריכה]

שלום לכולם. יש לי בעיה בקשר לשילוב פירוש החפץ חיים והקרבן אהרן בתבנית זו. הפרמטר השני והשלישי של התבנית אמור לקבל את שם הפרשה ואת שם ה"תת פרשה" (בפרשיות מסוימות של הספרא שבה הדבר קיים כמו למשל בויקרא ובתזריע ועוד).

הבעיה היא שהתבנית יוצר אוטומטית רווח בין שני פרמטרים אלו, גם כאשר הפרמטר השלישי (התת פרשה) לא קיים. עקב כך, בפרשיות שלא קיים תת פרשה הקישור שנוצר הינו חפץ חיים על ספרא/צו /פרשה ג במקום חפץ חיים על ספרא/צו/פרשה ג. כך שבדף ספרא שקיים בו תת פרשה (כמו ספרא (מלבי"ם)/פרשת ויקרא נדבה/פרק א) הקישור אל פירוש החפץ חיים והקרבן אהרן עובד תקין, אבל בפרשה למשל כפרשת צו לעיל, הקישורים אינם תקינים. מישהו יכול לסדר את התבנית שלא יוסיף רווח אחרי הפרמטר השני רק במידה וקיים פרמטר השלישי?--Roxette5 (שיחה) 23:51, 14 בדצמבר 2016 (IST)

תאחד את שניהם לפרמטר אחד, לדעתי. נחום - שיחה 12:51, 15 בדצמבר 2016 (IST)
נ"ל שמשתמש:נדב תיקן את הבעיה. תודה רבה לכם!--Roxette5 (שיחה) 19:51, 15 בדצמבר 2016 (IST)

תבנית:פרשת השבוע 2017[עריכה]

מישהו יכול בבקשה ליצור את {{פרשת השבוע 2017}}, כדי שנוכל לשחזר את מדור האירועים בלוח העברי בעמוד הראשי?--נחום - שיחה 01:36, 2 בינואר 2017 (IST)

מתייג משתמש:תולדות אדם. --Roxette5 (שיחה) 06:27, 2 בינואר 2017 (IST)
משתמש:ירח אפל עשה את זה (כנראה יבוא מויקיפדיה) --תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהה' טבת ה'תשע"ז • 21:48 (02/01/17).
בוצע ייבאתי את התבנית מויקיפדיה ועובד מצויין. גם תיקנתי בעמוד ראשי. --תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהה' טבת ה'תשע"ז • 21:49 (02/01/17)
תודה!--נחום - שיחה 23:11, 2 בינואר 2017 (IST)

תרגום של יצירה - נחשב טקסט או "ביאור"?[עריכה]

שלום!

מה המדיניות בעניין זה? כאשר אחד מאיתנו מתרגם טקסט- זה נחשב טקסט (שיהיה במרחב הראשי) או שהוא צריך להיות במרחב ה-"ביאור"?

אני רואה שיש "קטגוריה:ויקיעורכים מתרגמים", אז לכאורה זה נחשב כטקסט מקור? או שיש קריטריונים מסוימים לדבר? שילוני (שיחה) 12:45, 3 בינואר 2017 (IST)

בעבר הוכנסו תרגומים, לרוב, למרחב הראשי. קיים גם מרחב "תרגום" לתרגומים, וגם בו נעשה שימוש. מרחב "ביאור" מיועד לביאורים, וכאשר תרגום משמש בעיקר לביאור, אפשר שמקומו במרחב ביאור. הדבר מסור (לדעתי) לשיקולו של המתרגם. בברכה, נחום - שיחה 22:02, 3 בינואר 2017 (IST)
תודה, מאוד מעניין! עד כה לא שמתי לב למרחב "תרגום". אז עדיף להעביר לשם תרגומים? או רק תרגומים שהעורכים שלנו יצרו?
אפשר לדאוג של מה שבמרחב "תרגום" יקבל אוטומטית קטגוריה:תרגומים? שילוני (שיחה) 14:37, 4 בינואר 2017 (IST)

באג הניקוד[עריכה]

קיבלתי עדכון לבאג הניקוד בפאבריקטור, כדלהלן:

It sounds like all the issues encompassed in this bug are either upsteam bugs with old fonts or operating systems (which probably isn't much of an issue any more now that it's 12 years later) or the fact that none of these wikis are using UCA collation.

MediaWiki now supports UCA collation for Hebrew and Arabic (support for Myanmar is T154510). All those wikis have to do is ask for it. We aren't going to switch them to UCA collation without consensus from their communities though.

I don't think there is anything currently actionable in this bug, so I would recommend closing it as Declined. New bugs can be set up for switching individual wikis to UCA collation once their communities have discussed it.

הבאג דווח בפבריקטור הבאג דווח בפבריקטור
T4399

מישהו פה יודע מה זה UCA Collation? אם זה יעזור לפתור את באג הניקוד, אז נראה לי שכולנו צריכים לתמוך בבקשה לעבור לזה אצלנו. אבל קודם כל רצוי שנדע מה זה בדיוק. בברכה, נחום - שיחה 00:26, 10 בינואר 2017 (IST)

ה-UCA מתייחס לסידור מחרוזות, למשל, סדר ערכים בקטגוריה. לא ברור לי מה הקשר לבעיות הניקוד בגופנים ישנים. ‏– Fuzzy ‏– 11:01, 13 בינואר 2017 (IST)
הבעייה איננה בפונטים הישנים, אלא בצורה שבה יוניקוד מסדרת דגש אחרי סימן הניקוד או סימן של שי"ן ימנית ושמאלית אחרי סימן הניקוד. אם ה-UCA יעזור לסדר את זה כמו שצריך, אז לכאורה שווה לנסות את זה, לא?--נחום - שיחה 15:34, 13 בינואר 2017 (IST)

ייבוא "תבנית:דעת" מוויקיפדיה[עריכה]

שלום!

מישהו יכול בבקשה לייבא את "תבנית:דעת" מוויקיפדיה?

נמצא כאן: תבנית:דעת

נא הודיע לי שזה נעשה.

בתודה מראש, שילוני (שיחה) 13:12, 26 בינואר 2017 (IST)

סליחה שלא התייחסתי לפני כן. פשוט לא ראיתי.
בכל אופן, אני ייבאתי את התבנית הנ"ל אבל היה אפשרות לבחור גם לייבא תבניות שהן מוכלות בתוך התבנית שלא ייבאתי כי אינני מבין הכל בתבנית זו ופחדתי ליצור התנגשות או תקלה עם משהו אחר באתר כאן. בכל אופן, מתייג את משתמש:Erel Segal אם יכול לעבור ולפקח על הדף שנוצר ולוודא שהכל תקין. --Roxette5 (שיחה) 07:05, 5 בפברואר 2017 (IST)
תבנית:דעת נראית בסדר, לא הבנתי איזה תבניות חסרות? --אראל סגלשיחה • י' בשבט ה'תשע"ז 04:42, 6 בפברואר 2017 (IST)
אולי אין. אני רק אומר שבדף של הייבוא הוצג לי אפשרות כזאת ולא בחרתי בו.--Roxette5 (שיחה) 11:15, 6 בפברואר 2017 (IST)
רק עתה ראיתי; תודה רבה! מייד אכניס לשימוש.... שילוני (שיחה) 14:39, 6 בפברואר 2017 (IST)

עצרו הכול![עריכה]

על חברת דיקטא שמעתם?

מדובר בחברה שממומנת מתרומות, הם רכשו את הבעלות על פרויקט השו"ת ובכוונתם לשחרר אותו לציבור משופר וברישיון חופשי,אז אולי כדאי לעצור את ההקלדות.

כמו כן נודע לי כי יש להם ocr שפיתחו בעצמם שיכול לייבא טקסט עברי מנוקד(!!!!!)

הם יושבים בירושלים, אני בתהליך לקביעת פגישה עם נציג(/ה?) מטעמם, אני מבקשת את רשותכם להציג עצמי כנציגה של פעילי ויקיטקסט. בכוונתי לנסות ליצור כמה שיותר נקודות השקה אפשריות בין הפעילים כאן לבין הפעילות שלהם, למשל:

 • גישה לתכני פרויקט השו"ת עם אישור מפורש לייבוא
 • גישה לocr שלהם על ידי נציג מויקיטקסט
 • קביעת פגישה גדולה יותר לחשיפת הפעילים כאן לפעילות
 • אולי יצירת בית חם למפגשי הקהילה?

רעיונות נוספים יתקבלו בברכה • אור שפיראשיחהתרומות • ב' בשבט ה'תשע"ז • 09:44, 29 בינואר 2017 (IST)

יש קישור למשהו שקשור לחברה הזאת "דיקטא"? אני לא מוצא כלום עליהם ברשת.--Roxette5 (שיחה) 14:43, 29 בינואר 2017 (IST)
גם אני חיפשתי ולא מצאתי, הם עדיין לפני השקה,מכירה אותם דרך מכר מהאקדמיה שעושה איתם שיתופי פעולה• אור שפיראשיחהתרומות • ב' בשבט ה'תשע"ז • 15:23, 29 בינואר 2017 (IST)
בתגובה לדניאל (למטה): כל התחייבות מצידנו בכל נושא שהוא תדרוש הצבעה אצלנו. חשבתי שזה מובן מאליו. נחום - שיחה 15:55, 29 בינואר 2017 (IST)
כמובן שסיכום הפגישה תעלה לכאן,וכמובן שלא אוכל להתחייב לשום דבר עבור כל האדם אחר שהוא לא אני• אור שפיראשיחהתרומות • ב' בשבט ה'תשע"ז • 21:42, 29 בינואר 2017 (IST)
 • מי הם? מה האינטרס להעלות את זה בחינם?
 • כדאי לבקש שיקבלו בקשות מאתנו לגבי ספרים מסוימים שהיינו רוצים להעלות. לצערי כבר מזמן שהאתר החשוב "היברו בוקס" מעלה בעיקר דברים לא כ"כ חשובים...
 • ומה זה אומר לגבי חומרים שלכאורה עדיין ב"זכ"י "? נקבל אישור להעלות חומרים כאלה לכאן?
 • כדאי לדאוג לפנות ל"וותיקי" אתרינו (ר' אבי, רונן, אראל, ציון, וכו'), בעניין חשוב זה. בהצלחה! שילוני (שיחה) 23:00, 29 בינואר 2017 (IST)
מדובר בחברה שעוסקת בעיקר בשילוב טכנולוגיה במחקרים במדעי היהדות, לפי מה שהבנתי אין להם כוונות רווח , אבל יש להם הרבה כסף ( מתרומות ) הזכויות על פרויקט השו"ת בבעלותם ולכן הם יכולים לשחרר ברשיון חופשי . אני לא חושבת שנוכל לבקש מהם ספרים מסויימים כמו שנוכל לבקש להשתמש בocr הייחודי שהם פתחו • אור שפיראשיחהתרומות • ג' בשבט ה'תשע"ז • 11:47, 30 בינואר 2017 (IST)
בפרויקט שו"ת קיימים לדעתי כל הטקסטים של פרשני המקרא, הלכות ועוד. אם ניתן לקבל מהם את כל החומר מדובר על תרומה גדולה. --Tomsky2015 (שיחה) 12:03, 6 בפברואר 2017 (IST)

שבוע טוב אור ושלום, האפשרות הזאת הצליחה לרגש את כולנו. האם בשבועיים האחרונים היתה התקדמות כלשהי, או חדשות בעניין? נשמח אם תעדכני אותנו! Dovi (שיחה) 00:00, 19 בפברואר 2017 (IST)


הצבעה[עריכה]

האם לאשר לאור שפירא להציג עצמה כנציגת פעילי ויקיטקסט?

בעד:[עריכה]

 1. Symbol support vote.svg בעד--נחום - שיחה 13:24, 29 בינואר 2017 (IST)
 2. Symbol support vote.svg בעד אבל ללא התחייבות מצידנו להציג את גירסתם כברירת מחדל או להשתמש בתכנים שלהם באופן אקסלוסיבי למעט אתרים אחרים.--Roxette5 (שיחה) 14:43, 29 בינואר 2017 (IST)
 3. Symbol support vote.svg בעד ‏– Fuzzy ‏– 15:35, 29 בינואר 2017 (IST)
 4. Symbol support vote.svg בעד כל הכבוד אור, זה נשמע כמו אפשרות מדהימה! Dovi (שיחה) 18:27, 30 בינואר 2017 (IST)
 5. Symbol support vote.svg בעד - זה יוסיף לנו הרבה מקורות שחסרים היום. אם נצליח גם לאמץ איכשהו את תכנת החיפוש שלהם זה יהיה גדול. Ahituvrs (שיחה) 22:36, 30 בינואר 2017 (IST)
 6. Symbol support vote.svg בעד - בהצלחה רבה! -- אוֹרי (שיחה) 23:39, 30 בינואר 2017 (IST)
 7. Symbol support vote.svg בעד - אני תומך בהערה של Roxette5. ובכלל, צריך שניזהר שלא ניבלע בדבר הגדול הזה, ושלא ישנו את אופי אתרינו. שילוני (שיחה) 14:37, 6 בפברואר 2017 (IST)

נגד:[עריכה]

נמנע:[עריכה]

ייבוא תבנית:גוגל ספרים מויקיפדיה[עריכה]

שלום לכולם,

אם אין לאף אחד התנגדות, אני מבקש לייבא תבנית:גוגל ספרים מאתר ויקיפדיה לצורך עבודתו של משתמש:שילוני בויקיטקסט. תודה.--Roxette5 (שיחה) 22:21, 6 בפברואר 2017 (IST)

בוצע בוצע--Roxette5 (שיחה) 06:38, 15 בפברואר 2017 (IST)

הפניה לויקיציטוט[עריכה]

סתם שאלה טפשית: כיוון שטרם השתמשתי בויקיציטוט אינני יודע איך מפנים לשם בפשטות. מי יכול לעזור לי? Ahituvrs (שיחה) 15:44, 14 בפברואר 2017 (IST)

קידומת ויקיציטוט היא האות q. כך, לדוגמא, לקישור לדף "ויקיציטוט" בוויקיציטוט: q:ויקיציטוט.--נחום - שיחה 16:48, 14 בפברואר 2017 (IST)

תודה.Ahituvrs (שיחה) 16:59, 14 בפברואר 2017 (IST)

Review of initial updates on Wikimedia movement strategy process[עריכה]

Note: Apologies for cross-posting and sending in English. Message is available for translation on Meta-Wiki.

The Wikimedia movement is beginning a movement-wide strategy discussion, a process which will run throughout 2017. For 15 years, Wikimedians have worked together to build the largest free knowledge resource in human history. During this time, we've grown from a small group of editors to a diverse network of editors, developers, affiliates, readers, donors, and partners. Today, we are more than a group of websites. We are a movement rooted in values and a powerful vision: all knowledge for all people. As a movement, we have an opportunity to decide where we go from here.

This movement strategy discussion will focus on the future of our movement: where we want to go together, and what we want to achieve. We hope to design an inclusive process that makes space for everyone: editors, community leaders, affiliates, developers, readers, donors, technology platforms, institutional partners, and people we have yet to reach. There will be multiple ways to participate including on-wiki, in private spaces, and in-person meetings. You are warmly invited to join and make your voice heard.

The immediate goal is to have a strategic direction by Wikimania 2017 to help frame a discussion on how we work together toward that strategic direction.

Regular updates are being sent to the Wikimedia-l mailing list, and posted on Meta-Wiki. Beginning with this message, monthly reviews of these updates will be sent to this page as well. Sign up to receive future announcements and monthly highlights of strategy updates on your user talk page.

Here is a review of the updates that have been sent so far:

More information about the movement strategy is available on the Meta-Wiki 2017 Wikimedia movement strategy portal.

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation, 22:31, 15 בפברואר 2017 (IST) • אנא סייעו בתרגום הדףGet help

מסכת נדרים[עריכה]

האם יש את מסכת נדרים לא מעוצבת ומפוסקת? תודה.--87.68.59.34 22:51, 16 בפברואר 2017 (IST)

באתר שלנו כרגע אין. אעביר את המהדורה שלי למקום אחר כדי שיוכלו אחרים להעלות למרחב הרגיל את המהדורה הלא-מעוצבת.--נחום - שיחה 11:28, 17 בפברואר 2017 (IST)
בוצע. אבקש ממי שיכול להעלות לדפים ב א עד לה א (ועד בכלל) את המהדורה הרגילה של הדפוסים, כפי שזה קיים בשאר המסכת. תודה מראש!--נחום - שיחה 15:27, 20 בפברואר 2017 (IST)
לאן תעביר אותו? אני מאד מעריך אותו (ובכלל, יצירות בסגנון זה), שילוני (שיחה) 20:48, 20 בפברואר 2017 (IST)
המהדורה שלי הועברה למרחב הביאור בתצורה הבאה: ביאור:נדרים ב א - מעומד והלאה. מדף לה ב והלאה, הועלתה במקור לאתר מהדורת הדפוסים הרגילה, ושיחזרתי אליה לאחר שהעברתי את הדפים הספורים שהוספתי משם ועד דף מב א. כרגע, דפים ב א עד לה א מהווים דפי הפניה. יש להעלות אליהם במקום ההפניות את המהדורה הרגילה. בברכה, נחום - שיחה 00:02, 21 בפברואר 2017 (IST)
אני נגד העברה זו. במה הם שונים מבבלי ברכות פרק ה מנוקד ומעוצב, שנמצא במרחב הראשי? וגם במשנה, יש לנו מהד' מנוקדת, ושלא. וכמובן בתנ"ך. ומצאתי שיש לנו שתי גירסאות, אחד מנוקד/מפוסק ואחד לא, בעוד הרבה טקסטים שונים.
שיתקיימו, זה לצד זה, שתי גירסאות של הדף, אחד מפוסק ואחד לא. בברכה, שילוני (שיחה) 00:31, 21 בפברואר 2017 (IST)
לא מחקתי את הגרסה המפוסקת, ובעתיד תתקיימנה בעזהש"י זו לצד זו המהדורה המפוסקת שלי לצד מהדורת הדפוסים הרגילה. לצורך כך העברתי את המהדורה שלי למרחב הביאור, כמקובל.
זה לא עקרוני לדעתי אם זה במרחב הראשי או לא, ולדעתי גם בבלי ברכות פרק ה מנוקד ומעוצב צ"ל במרחב הביאור, אבל אם יוצר המהדורה הזו בחר שיהיה במרחב הראשי, שיהיה. שבוע טוב וחודש טוב, נחום - שיחה 22:21, 25 בפברואר 2017 (IST)

זכויות יוצרים בארה"ב[עריכה]

שלום רבותי!

נא ראו את זה: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PD-US_table.svg

אם אני מבין נכון, אז:
א) מה שקובע לגבי ספרים שיצאו לאור בארה"ב, הוא תאריך הוצאתם, לא שנת פטירת המחבר;
ב) מה שנדפס לפני 1923- אין עליו זכ"י. וייתכן גם ספרים שנדפסו לפני 1989. כיוון שאנו עוסקים (בעיקר) בספרי קודש, סביר שהמחברים לא דאגו ל"הכרזה משפטית" לזכויותיהם.

המשתמש היקר המכונה Geagea, שפעיל מאוד ב"ו'שיתוף" ומאד נזהר מהפרת זכ"י, קיבל את דעתי בזה, ובעקבות זה החל להעלות את "אוצר ישראל של י"ד איזנשטיין. (ראו: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Julius_Eisenstein).

צריך להכיר עניין זה: אם מישהו כאן בקיא בזכ"י- אנא, שיבדוק את זה יותר. כיצד אפשר לברר לגבי ספר מסוים אם יש עליו זכ"י, וכו'...

בכל-אופן- זה פותח פתח לעוד ספרים, שנדפסו שם מעבר לים.
וכשם ש[חלק מ]הפעילים כאן עלו משם, כן נזכה להעלות את ספרינו לכאן.
שבת שלום, שילוני (שיחה) 13:56, 24 בפברואר 2017 (IST)

כמה דברים:
א. כל מה שפורסם לראשונה באה"ב עד שנת 1923 חופשי. הדגש על לראשונה. צריך להראות שלא פורסם קודם במקום אחר. כשמדובר בתמונה זה לא לגמרי ברור. לגבי ספרים אפשר לדעת בדיוק מהי המהדורה הראשונה ואיפה פורסמה. יש לזה תיעוד לפחות ב-OCLC. יחד עם זאת יש לשים לב שלאיורים ותמונות בספרים יכולים להיות בעלי זכויות יוצרים שונים ויכול להיות שהאיורים נלקחו ממקור אחר שכן מוגן בזכויות יוצרים.
ב. בספרים, בניגוד לתמונות, יש copyright notice אוטומטי כיוון ששם המחבר תמיד מוזכר.
ג. "מה שקובע לגבי ספרים שיצאו לאור בארה"ב, הוא תאריך הוצאתם, לא שנת פטירת המחבר" - אין כלל כזה. הכל לפי העניין. ספרים שפורסמו לראשונה באה"ב לפני 1923 חופשיים כאמור. אם פגו 70 שנה (בינואר של השנה ה-71) ממות היוצר זכויות היוצרים בנחלת הכלל.
ד. "סביר שהמחברים לא דאגו ל"הכרזה משפטית" לזכויותיהם" - גם זה לא יכול להיות מדויק. אפילו בספרים שהעליתי של אוצר ישראל של י"ד איזנשטיין מופיעה ההודעה כי הזכויות שמורות. בבקשה לא להניח הנחה כזו.
ה. למתרגמים יש זכויות יוצרים על התרגומים שלהם. יכול להיות שהמקור חופשי והתרגום לא.
ו. לגבי בדיקת RENEWAL אפשר לבדוק פה וגם פה. כמו כן כאן. רקע כללי באנגלית כאן וכאן. בחיפוש צריך לשים לב שלעתים מופיע בית ההוצאה לאור כבעל הזכויות. לפעמים השם מופיע בראשי תיבות.
בהצלחה.Geagea (שיחה) 14:50, 24 בפברואר 2017 (IST)
שלום, ותודה שהחכמת אותנו!
לגבי מה שכתבנו: " "מה שקובע לגבי ספרים שיצאו לאור בארה"ב, הוא תאריך הוצאתם, לא שנת פטירת המחבר" - אין כלל כזה."
אז אולי לא הבנתי:
כאן (https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Copyright_rules_by_territory#United_States ) כתוב:
"Anything published before January 1, 1923 is in the public domain."
לא כתוב דבר בהמשך הקטע זה על תאריך פטירה, רק על תאריך הו"ל.
רק לקראת הסוף כתוב: "Works created after January 1, 1978 are protected for 70 years after the death of the creator.". ז"א, שלספרים שנדפסו לפני 1978, פטירת המחבר אינו מוזכר כגורם קובע לגבי זכ"י. נכון, יש פרטים אחרים שצריך לבדוק, אבל לא תאריך פטירה. שילוני (שיחה) 15:43, 24 בפברואר 2017 (IST)


שלום,
הנה הקשר שנותן סיכום כללי לנושא ( http://copyright.cornell.edu/resources/publicdomain.cfm )
ilan sendowski 16:31, 24 בפברואר 2017 (IST)
לכאורה "אוצר ישראל" של אייזנשטיין נדפס לראשונה בארה"ב לפני 1923 ולפיכך אינו מוגן בזכ"י. שיחזרתי.--נחום - שיחה 22:41, 25 בפברואר 2017 (IST)

קצת עזרה טכנית בתבנית[עריכה]

שלום, אני מבקש קצת עזרה טכנית בתבנית זו. רוצה שהיא תראה תמונה של העמוד הראשון של הקובץ בתור ברירת מחדל, אלא אם כן צויין מספר עמוד אחר.

ובכלל, למי שעוד לא יודע, פרויקט המשנה המנוקדת והמעוצבת על בסיס כתב יד קאופמן, של הרב דן בארי, הגיע לסיומו, והתוצאה הסופית מבחינתו נמצאת בקובץ הזה.

תודה, Dovi (שיחה) 10:25, 27 בפברואר 2017 (IST)

טופל. שם הפרמטר הוא "עמוד" (ללא המרכאות, כמובן). נדב ס (שיחה) 21:33, 27 בפברואר 2017 (IST)
תודה! Dovi (שיחה) 13:37, 28 בפברואר 2017 (IST)

קישורים לפסוקים (ואולי לפרקים) ב"מקראות גדולות על התורה"[עריכה]

למי שעוד לא מכיר, יש עוד מהדורה מקוונת ואיכותית של המקראות הגדולות. היא נקראת מקראות גדולות "על התורה" ויש בו המון חומר איכותי. ספרי הנביאים והכתובים עדיין בשלבי בנייה לגבי המפרשים, אבל הם יבואו, ובינתיים יש בה מבחר עשיר של פירושים על פסוקי התורה.

בעלי האתר השתמשו בחומר מוויקיטקסט, והם ישמחו אם יהיו גם קישורים מכאן (בדפי הפסוקים) לשם. האם מישהו יכול להכניס קישור כזה לתבנית? Dovi (שיחה) 13:37, 28 בפברואר 2017 (IST)

לא הכרתיו עד עתה; אתר מאד מושקע ומעניין!‎ תודה, שילוני (שיחה) 14:12, 28 בפברואר 2017 (IST)
הוספתי קישור. בינתיים זה עובד רק בספר משלי. כדי שזה יעבוד בשאר הספרים צריך לערוך את תבנית:ספר תנך באנגלית. שבת שלום --אראל סגלשיחה • ה' באדר ה'תשע"ז 16:58, 3 במרץ 2017 (IST)

שינויים אחרונים[עריכה]

יש דרך לסנן את דף השינויים האחרונים כך שתרומות של משתמש מסויים לא תוצגנה?--נחום - שיחה 12:37, 3 במרץ 2017 (IST)

אני חושב שאין אפשרות. אבל אם הבנתי נכון את כוונתך (לראות עכשיו את העריכות של יום חמישי לדוגמה) אז זה אפשרי על ידי הוספה ידנית של מספר גדול (גם מעל 500) בכתובת הurl בפרמטר limit כך שיוצגו בדף יותר מ-500 העריכות האחרונות. Shalomori123 (שיחה) 15:16, 3 במרץ 2017 (IST)
תודה! חשבתי שההגבלה של 500 עריכות מובנית במערכת.--נחום - שיחה 16:43, 3 במרץ 2017 (IST)
סליחה, זה בגללי, הייתי צריך להעלות בתור בוט. --אראל סגלשיחה • ה' באדר ה'תשע"ז 16:45, 3 במרץ 2017 (IST)

דף של דב בר בורוכוב[עריכה]

שלום כולם, יש לי דף של בר בורוכוב שנמצא כאן, ואני רוצה לפרסם אותו בוויקיטקסט, עם תרגום הדף. הדף אינו מתאים לאגרות דב בר בורוכוב משום שאינו מכתב, ויש לי ספק אם הוא מתאים לכתבי דב בר בורוכוב, משום שמדובר בדף אחד. איפה לפרסם את הדף? תודה, עורך בורוכוב (שיחה) 10:27, 5 במרץ 2017 (IST)

צריך לתת לדף שם על פי תוכנו. אינני מבין יידיש די הצורך כדי לקבוע את כותרת הדף.
לדוגמא, אם נניח תוכן הדף הוא "טיוטה להשוואה פילולוגית בין יידיש לשפות אחרות", שם יש לפרסם את הדף.
בברכה, נחום - שיחה 12:34, 5 במרץ 2017 (IST)

תבנית:הפניה לפסוקים[עריכה]

שלום, נעזרתי בתבנית זו בתענית ח א, אך גודל הטקסט שמתקבל קטן למדי בהשוואה לתבנית הפניה לפסוק המצויה, אודה לעזרתכם. התמים הנעלה (שיחה) 16:26, 8 במרץ 2017 (IST)

כעיקרון, מקובל שהטקסט של המקור קטן יותר מהטקסט העיקרי. כך גם בתבנית:מ"מ. לכן, הצעד המתבקש לכאורה הוא להקטין גם את הפונט של הציון בתבנית:הפניה לפסוק.--נחום - שיחה 16:34, 8 במרץ 2017 (IST)

התהליך האסטרטגי של קרן ויקימדיה לשנת 2017 - הודעה ראשונה[עריכה]

שלום לכולם,

במהלך 16 השנים האחרונות, ויקיפדים וויקימדים עבדו יחדיו במטרה משותפת, ליצור את מאגר הידע החופשי הגדול ביותר בהיסטוריה האנושית. במהלך תקופה זו, גדלנו מקבוצה קטנה של עורכים לקהילה מגוונת של עורכים, מפתחים, שותפים, קוראים, תורמים ושותפים. גם ויקיפדיה העברית, שנוסדה במהלך שנת 2003 על ידי קבוצה קטנה של מתנדבים, גדלה ברבות השנים למיזם בעל חשיבות עצומה לכל דובר עברית, ששינה בדרכים אין ספור את רשת האינטרנט בשפה העברית, ואת הנגישות של כל אחת ואחד מאיתנו למצבור הידע האנושי כולו.

איפה נהיה בעוד 15 שנה? איזה תפקיד נשחק בעולם? מי עוד יצטרף לתנועה? מה אופי העבודה הניצבת לפנינו? שאלות אלו ייענו על ידי תנועת ויקימדיה כולה במהלך השבועות הקרובים, במסגרת התהליך האסטרטגי לשנת 2017, המתנהל בימים אלו. במהלך פרק זמן זה, קהילות ויקי השונות - במגוון שפות ובמגוון פרויקטים, הולכות להחליט יחדיו על עתידה של התנועה, ולגבש את המטרות המשותפות אותן ברצוננו להשיג.

גם אנחנו, חברי הקהילה דוברת העברית הפועלת במסגרת התנועה, מהווים חלק אינטגרלי מהתהליך, וזאת ההזדמנות שלנו, כקהילה, להשפיע על אופן התנהלותה של התנועה כולה במהלך 15 השנים הבאות, ועל פעילותו של כל אחת ואחד מאיתנו, בוויקיפדיה כמו גם בשאר מיזמי הוויקי בעברית.

בעוד מספר ימים, יתחילו הדיונים האסטרטגיים בשפה העברית, כאשר טרם לכן, תינתן הודעה מסודרת לעניין התהליך, מה הוא כולל, וכיצד הדיונים יתקיימו בפועל. בינתיים, אני מנצל את ההזדמנות להזמין את כולכם, עורכים חדשים וותיקים, בוויקיפדיה ובשאר מיזמי הוויקי בשפה העברית, להעיף מבט בדף זה, על מנת ללמוד יותר על התהליך האסטרטגי לשנת 2017. שימו לב, שכרגע תהליך התרגום עדיין מצוי בעיצומו, ומשכך תכנים מסוימים טרם תורגמו לעברית, מה שיטופל בימים הקרובים.

הערה לעניין מיקום הדיון - מטבע הדברים, קהילת דוברי העברית במסגרת מיזמי ויקימדיה מרוכזת ברובה בוויקיפדיה. מסיבה זו, ומטעמי נוחות גרידא, הדיונים עצמם יתנהלו אף הם במסגרת ויקיפדיה. חשוב לי להדגיש את העניין הזה, כי לא מדובר פה בדיון פנימי שרלוונטי לעורכי ויקיפדיה בלבד - הדיונים מתייחסים לכלל המשתתפים בקהילת דוברי העברית הפעילים במסגרת מיזמי ויקימדיה, כולל חברי מיזם ויקיטקסט. משכך, אשמח מאוד לראות גם עורכים פעילים מכאן משתתפים בדיון, שתוצאותיו עתידות לקבוע את אופן ההתנהלות של התנועה במהלך 15 השנים הבאות - התנהלות שתשפיע על כולנו.

תודה, Lionster (WMF) (שיחה) 12:35, 9 במרץ 2017 (IST)

אני שמח לעדכן שהתהליך האסטרטגי של תנועת ויקימדיה לשנת 2017 נפתח. ראו התהליך האסטרטגי לשנת 2017 - השלב הראשון.
אתם מוזמנים להשתתף, ולקבוע יחדיו איך תיראה התנועה שלנו בעוד 15 שנה.
כל שאלה שיש לכם, לגבי ההליך או באופן כללי, אתם מוזמנים להעלות בדף השיחה, או לפנות אלי בדף שיחתי.
תודה! Lionster (WMF) (שיחה) 20:22, 15 במרץ 2017 (IST)

התהליך האסטרטגי לשנת 2017 - עדכון לגבי השבוע הראשון[עריכה]

שבוע טוב לכולם,

לכבוד השבוע החדש הניצב בפנינו, ולאחר תום השבוע הראשון בתהליך האסטרטגי לשנת 2017, להלן עדכון קצר לגבי התהליך כפי שמתנהל אצלנו, בקהילת דוברי העברית:

 • נכון לעכשיו, מתנהל דיון ער בדף השיחה, והועלו מספר נקודות חשובות שרלוונטיות עבור כולנו, גם כקוראים, וגם ככותבים ועורכים. בין היתר עלו הצעות לדרכים שונות להנגיש את ויקיפדיה לציבור הרחב, הועלתה החשיבות של אימוץ טכנולוגיות חדשניות על מנת להגיע לקהלי יעד חדשים, וגם הועלו בעיות שונות עמן אנו מתמודדים כעת ("עריצות" הידע, עריכה בתשלום, ועוד), שעלולות לפגוע ביכולת שלנו להמשיך ולהתפתח בשנים הבאות.
 • כידוע, התהליך האסטרטגי מתנהל בימים אלו במקביל בעשרות מיזמי ויקי ברחבי העולם, במגוון שפות שונות, ובמגוון מיזמים שונים. על מנת שכל אותם הדיונים הנפרדים אכן יסייעו בגיבוש דרך הפעולה, שתנחה את כולנו במהלך 15 השנים הבאות, הרעיונות השונים שמועלים באותם הדיונים מרוכזים ומועלים בצורה מסודרת למטא-ויקי, בשפה האנגלית, ושם אלו יגובשו בהמשך לכדי כיוון משותף. אתם מוזמנים להתרשם ממגוון הדיונים המתרחשים בימים אלו, וכמובן לקרוא קצת על סיכום הדיון בעברית (שמתעדכן בצורה שוטפת). בסופו של דבר, הרעיונות וההצעות שמועלים באותם הדיונים, גם לפני שמסונכרנים יחדיו, נחשפים לעיני אלפי פעילים במיזמי ויקימדיה השונים, מכל רחבי העולם, כך שהדעות של כל אחד ואחת מאיתנו בהחלט בעלות חשיבות.
 • הערה אחרונה לסיכום - בשלב זה, אנו נמצאים במעגל הראשון של הדיונים, בין התאריכים 15 למרץ-15 לאפריל, שמתמקד בשאלה הכללית יותר. בהמשך, התשובות השונות אותן נעלה בדיון ישמשו אותנו על מנת לצלול יותר לעומק, ולנסות להפוך את אותם הרעיונות הכלליים שהעלינו בשלב הקודם, לתכנית פעולה אופרטיבית ככל הניתן.
 • כתמיד, אם יש משהו שלא לגמרי ברור לכם בנוגע לתהליך, לחומר הרקע, או לדיון עצמו, תרגישו חופשי להגיב כאן, או בדף שיחתי.
 • שיהיה המשך שבוע טוב! ‏Lionster ‏(WMF)‏ 19:48, 25 במרץ 2017 (IDT)

Overview #2 of updates on Wikimedia movement strategy process[עריכה]

Note: Apologies for cross-posting and sending in English. This message is available for translation on Meta-Wiki.

As we mentioned last month, the Wikimedia movement is beginning a movement-wide strategy discussion, a process which will run throughout 2017. This movement strategy discussion will focus on the future of our movement: where we want to go together, and what we want to achieve.

Regular updates are being sent to the Wikimedia-l mailing list, and posted on Meta-Wiki. Each month, we are sending overviews of these updates to this page as well. Sign up to receive future announcements and monthly highlights of strategy updates on your user talk page.

Here is a overview of the updates that have been sent since our message last month:

More information about the movement strategy is available on the Meta-Wiki 2017 Wikimedia movement strategy portal.

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation, 21:43, 9 במרץ 2017 (IST) • אנא סייעו בתרגום הדףGet help

איתור חומר הטקסט של מיזם המלבי"ם על ספרים בנ"ך - אתר SEFARIA[עריכה]

שלום לכולם,

אתר סאפריה פועלת בדיגיטזציה של הרבה טקסטים שונים של ספרי קודש. כרגע הם עוסקים במיזם של המלבי"ם על נ"ך וחסר להם טקסט על הספרים האלו:

 • יהושע
 • שופטים
 • דברי הימים
 • דניאל
 • נחמיה

האם נמצא אצל מישהו עותק דיגיטלי של המלבי"ם הנ"ל והאם זה באפשרותכם להעביר את החומר אליהם (או דרכי, איך שהיית מעדיף)? הם שוקלים להתחיל בעבודת סריקה ודיגיטציה מעצמם אבל קודם כל רוצים לבדוק שלא עושים עבודה כפולה. תודה רבה ושבת שלום.--Roxette5 (שיחה) 04:30, 10 במרץ 2017 (IST)

דווקא הספרים האלה אין לי, אבל אני מכיר מישהו שהקליד והגיה את כולם ומוכן למכור אותם במחיר צנוע. אשמח לקשר אותם אליו. --אראל סגלשיחה • י"ג באדר ה'תשע"ז 21:21, 11 במרץ 2017 (IST)
אשלח לך את פרטי המייל שלהם במייל ותוכל להציע להם או לקשר אותם. תודה רבה.--Roxette5 (שיחה) 21:35, 11 במרץ 2017 (IST)

תוספתא מבוארת[עריכה]

בשעה טובה השלמתי שכבה ראשונה של תוספתא מבוארת לסדר נזיקין. מוזמנים לעיין ולהעיר.

Ahituvrs (שיחה) 18:13, 14 במרץ 2017 (IST)

יישר כוח!--נחום - שיחה 23:32, 19 במרץ 2017 (IST)
חזק וברוך! יפוצו מעינותיך חוצה.--Roxette5 (שיחה) 23:37, 19 במרץ 2017 (IST)

We invite you to join the movement strategy conversation (now through April 15)[עריכה]

07:09, 18 במרץ 2017 (IST)

עזרה בתבנית {{גמט}}[עריכה]

שלום לכולם, בהמשך למה שכתבתי בדף השיחה של התבנית, רציתי להציע את הדברים כאן במזנון, אולי מישהו כאן יכול לעזור לי בהחזרת הקו המקווקו של הטקסט בתבנית הנ"ל. תודה רבה.--Roxette5 (שיחה) 23:27, 19 במרץ 2017 (IST)

בוצע בוצע. אני מודה לאראל על העזרה.--Roxette5 (שיחה) 06:49, 20 במרץ 2017 (IST)

דברים במיספור אינן מופיעות במסך הניידי[עריכה]

שלום לכולם,

שמתי לב בדף של מורה נבוכים (אבן תיבון)/פתיחת אבן תיבון שארבעת הדברים ברשימה הממוספרת אינם מופיעים לי במסך של הפלאפון. בעיה חמורה בכל דף ודף בויקיטקסט שמכיל רשימה ממסופרת כזו. מישהו יודע איך לתקן?--Roxette5 (שיחה) 20:19, 21 במרץ 2017 (IST)

אני חושב שמצאתי את הבעיה - קוד מיותר במדיה ויקי:Common.js. איך עכשיו? -- אוֹרי (שיחה) 21:55, 22 במרץ 2017 (IST)
תוקן! כל הכבוד!.--Roxette5 (שיחה) 22:03, 22 במרץ 2017 (IST)

הפיכת ספר לעדכני לימינו[עריכה]

שלום היום פתחתי שם משתמש ואני העלתי את הספר "מבצרי הדת" לכרגע את פרק א' , ורציתי לשאול האם אפשר להוסיף דברים שלא כלולים בספר במתכנתו הישנה, ז"א : קיצורי הפרקים ליד כל פרק, הוספת הערות והרחבות על דברי המחבר, תיקוו השפה העברית והפיכתה לחדשה (למשל במקום אזיה -> אסיה) תרגום הארמית, הוספת ניקוד לפסוקים , במקרה שמביא ציטוט מספר בעל מהדורה ישנה כמו 'נגד אפיון' אז להשתמש בציטוט מהספר שהתרגום שלו עדכני לימנו, פתיחת ר"ת אף במקומות קלים (את הלא רגילים השתלדתי לפתוח) וכו' אשמח לתשובה. ובמידה שלא, האם ניתן לפרסם ספר חדש שיהיה בנוי ע"פ ספר זה ועדכני (אפילו הורדת פרקים שלא שייכים להיום) אפילו למשל בתור ספר "מבצרי הדת מהדורה מבוארת ורזה"?KobiW (שיחה)

 • פתיחת ר"ת, פיסוק, ניקוד לפסוקים, הערות בגודל סביר -- לא דורש מהדורה חדשה ויכול להיות בפרויקט הנוכחי.
 • קיצורים וסיכומים ליד כל פרק, ציטוט אחר ממה שמופיע בספר עצמו, הערות והרחבות גדולות -- שינויים כאלה ראויים אל מרחב הביאור של ויקיטקסט דהיינו בדף ביאור:מבצרי הדת.
 • תיקון השפה העברית -- אני אישית נגד שינויים כאלה בגוף הטקסט, כך שהקורא יכול להבין גם כן באיזה איות המחבר של הספר עצמו השתמש ובכך מעשיר את היידע על המחבר עצמו. אישית הייתי רק שם הערה על כך בשוליים שאזיה זו אסיה.
 • ראו דוגמאות של ספרים שאולי יעזרו לך ביתר הבנה: נגד אפיון, איל משולש לעומת ביאור:איל משולש, תוספתא לעומת ביאור:תוספתא. אחשוב על עוד דוגמאות אם אפשר. בברה וחזק וברוך. --Roxette5 (שיחה) 21:58, 28 במרץ 2017 (IDT)
מצטרף לדברי Roxette5. ומוסיף: לגבי "לפרסם ספר חדש שיהיה בנוי ע"פ ספר זה ועדכני (אפילו הורדת פרקים שלא שייכים להיום) אפילו למשל בתור ספר "מבצרי הדת מהדורה מבוארת ורזה"," אני נוטה להסכים לזה במרחב הביאור, אם יסכימו עמי שאר הקהילה כאן. בברכה, נחום - שיחה 23:49, 28 במרץ 2017 (IDT)
Roxette5 אני מתכוון למשהו יותר רידקלי מביאור התוספתא (שאגב זו עבודה מצויינת) שזה רק הערה על הטקסט. אני מתכוון לתיקון השפה והשמטת חלק ממילות הקישור והחלפתם וכו', להפוך את הטקטסט לעדכני. זה עוד לפני החלפת חלק מהציטוטים לתרגומים חדשים של אותם ספרים כמו ספר נגד אפיון שמרבה לצטט בגירסתו הישנה. והסרת של חלק מהקטעים.KobiW (שיחה)
מכיוון שהמהדורה שלך נערכת במרחב ה"ביאור", נראה לעניות דעתי שיש לזה מקום, רק שנחוץ להוסיף תיוג לשם המהדורה, כגון: ביאור:מבצרי הדת - מהדורה עדכנית, או: ביאור:מבצרי הדת - מהדורת ויקיטקסט. לשיקולך.--נחום - שיחה 23:58, 29 במרץ 2017 (IDT)
תודה נחום,
אשמח האם תוכל לשנות לי את שם הדף לביאור מבצרי הדת מהדורה עדכנית, כי אינני הצלחתי למצוא איך משנים את שם הדף. תודה! ותודה על העזרה עד עכשיו !!! KobiW (שיחה)
בוצע בוצע--נחום - שיחה 12:42, 30 במרץ 2017 (IDT)


תודה!!!! יש לי עוד שאלה, האם ניתן להקטין את הרווח בין האנטרים. כי בהנחה שאני מעתיק טקסט הוא יוצא לאורך כל הדף, ואני רוצה לסדר אותו לשורות ע"פ עניין מסויים בכל שורה. ובפרט כדי שיהיה נעים לעין לא לקרוא על מסך שלם....

אז כל פעם שאני לוחץ אנטר הרווח בין השורות הוא גדול מאוד - רווח של כרווח פיסקה. רציתי לדעת אם אפשר להצ(י)ר את הרוח? KobiW (שיחה)

תוכל להשתמש בתבנית {{רן}}. ראה דוגמא בפיסקה הראשונה בספר.--נחום - שיחה 13:42, 30 במרץ 2017 (IDT)
KobiW פניתי אל הספריה הלאומית בבקשה לסרוק את הספר, אני לא יודע כמה זמן זה יקח והאם אכן זה יקרה, נקווה לטוב. זאב קטן (שיחה) 15:00, 30 במרץ 2017 (IDT)