ויקיטקסט:מזנון

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המזנון

קיצור דרך: וק:מ

המזנון של ויקיטקסט משמש לדיונים כלליים, קביעת מדיניות, קבלת החלטות כלליות ובקשות לעזרה - אך ניתן להודיע בו על כל דיון המתקיים במקום אחר.

הערות ושאלות לגבי ערכים ספציפיים יש לשאול בדף השיחה של הערך עצמו.

Crystal Clear app file-manager.png דף הדיונים הנוכחיפתיחת דיון חדש
2004 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2005 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2006 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2007 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2008 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2009 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2010 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2011 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2012 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2013 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2014 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2015 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר

המזנון במיזמים עבריים נוספים: ויקיפדיהויקימילוןויקיציטוטויקיספרויקימסע

Create a book[עריכה]

שלום רב,
עד כלפני שבועים השתמשתי בפונקציה "Create a book" ללא בעיות. עכשו, לאחר שאני בוחר את הפונקציה ומאשר להתחיל ביצירת הספר, המסך מופיע ומיד נעלם, ולא מאפשר לי ללחוץ על "הוסף דף". האם אפשר לבדוק ולתקן את הפונקציה הזאת? תודה רבה ilan sendowski 16:54, 1 בספטמבר 2015 (IDT)

כדי לוודא שזה לא בעיה במחשב שלי, בדקתי בויקיפדיה, ואצלם הפונקציה עובדת. ilan sendowski 19:07, 2 בספטמבר 2015 (IDT)

עזרה תכנית בעריכת תבנית:ד"ה ברש"י[עריכה]

שלום, אני מבקש את עזרתם של המומחים:

  • בתבנית הזאת יש כעת פרמטר "פסוק=". אם מדובר על פסוק א' לדוגמה, אז הפרמטר הוא "פסוק=א", והשימוש בתבנית מראה "(א) " כמו שצריך. אני מבקש להכניס אפשרות גם לפרמטר נוסף, "פסוק אחרון=". הכוונה שאם "פסוק=א" ו"פסוק אחרון=ב", אז התוצאה של השימוש בתבנית תהיה "(א-ב) ". הכי טוב יהיה אם הסוגריים העוגלים גם יהיו בתוך קישור לפרמטר "פסוק=" (קישור לפסוק הראשון דווקא ולא לאחרון), בסגנון זה: (א-ב).
  • כעת כשמשתמשים בתבנית היא מראה בסוף קו מפריד בין שני רווחים קשים כזה: " – ". אני מבקש שתהיה אפשרות להחליף את ההתנהגות הזאת בתנאי שקיים פרמטר "פיסוק אחר=", כאשר הפיסוק החלופי יכול להיות טקסט כגון רווח פשוט או נקודה או כל דבר אחר.

שבת שלום לכולם וגמר חתימה טובה, Dovi (שיחה) 13:42, 18 בספטמבר 2015 (IDT)

Dovi -
  • בשביל הקישור צריך עוד פרמטר שיגיד לאן לקשר - אין דרך לדעת מ"א" האם מדובר על דברים ג א או שמואל א יד א. את האפשרות לשני פסוקים אני אוסיף. (בוצע בוצע 22:49, 19 בספטמבר 2015 (IDT)) (קישורים בוצעו, 10:41, 25 בספטמבר 2015 (IDT))
    • תודה רבה ושבת שלום! Dovi (שיחה) 12:02, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
  • ממה שאני רואה כבר יש פרמטר "פיסוק אחר".

שבוע טוב, אלישיב ליפא (שיחה) 22:42, 19 בספטמבר 2015 (IDT)

שלום ותודה רבה! התיקון לשני פסוקים בסוגריים מצויין, ואתה כמובן צודק לגבי הפרמטרים הנוספים שצריך בשביל קישור. בינתיים אוותר על זה כי ממילא יש כל כך הרבה עבודה לעשות.

לגבי "פיסוק אחר", הכוונה שאם יש פיסוק אחר כגון רווח פשוט (" "), שהפיסוק הזה יבוא במקום הפיסוק של הקו המפריד. זה עדיין לא עובד ואני לא מבין למה. ראה לדוגמה רש"י על בראשית ד,יט. תודה שוב, Dovi (שיחה) 13:37, 20 בספטמבר 2015 (IDT)

ראיתי את הדוגמא (נראה לי שהתכוונת פסוק יז), והבעייה שם היית שרווח וריק הם אותו הדבר עבוד #תנאי (ועיין w:עזרה:הוראות תנאי#תנאי). ראה את השינוי שעשיתי. אלישיב ליפא (שיחה) 17:23, 20 בספטמבר 2015 (IDT)
תודה, זה בהחלט פתרון סביר. Dovi (שיחה) 09:51, 21 בספטמבר 2015 (IDT)

עזרה תכנית בעריכת תבנית:לעז[עריכה]

אודה גם למי שיכול לבדוק את תבנית:לעז, שאמור להיראות דומה לתבנית:ב. בהסבר המרחף אומר להיות תעתיק המילה באותיות לועזיות (פרמטר 2), סימן שווה, תרגום הלעז לעברית (פרמטר "תרגום"), ובשורה הבאה הערה (אם יש פרמטר "הערה"). ראו לדוגמה את הלעז הראשון בבראשית א,ב. Dovi (שיחה) 14:13, 20 בספטמבר 2015 (IDT)

Dovi -- נראה לי שטיפלתי בבעייה. אלישיב ליפא (שיחה) 11:16, 22 בספטמבר 2015 (IDT)
תודה רבה רבה, תראה איזה יופי יצאו הלעזים בסוף! גמר חתימה טובה, Dovi (שיחה) 14:25, 22 בספטמבר 2015 (IDT)

Only one week left for Individual Engagement Grant proposals![עריכה]

(Apologies for using English below, please help translate if you are able.)

There is still one week left to submit Individual Engagement Grant (IEG) proposals before the September 29th deadline. If you have ideas for new tools, community-building processes, and other experimental projects that enhance the work of Wikimedia volunteers, start your proposal today! Please encourage others who have great ideas to apply as well. Support is available if you want help turning your idea into a grant request.

I JethroBT (WMF), Community Resources 00:01, 23 בספטמבר 2015 (IDT)

ביאור:תוספתא[עריכה]

ב"ה התחלתי לעבוד על מסכת פסחים.

אנא העירו לי הערות.

Ahituvrs (שיחה) 22:49, 24 בספטמבר 2015 (IDT)

Reimagining WMF grants report[עריכה]

(My apologies for using English here, please help translate if you are able.)

Last month, we asked for community feedback on a proposal to change the structure of WMF grant programs. Thanks to the 200+ people who participated! A report on what we learned and changed based on this consultation is now available.

Come read about the findings and next steps as WMF’s Community Resources team begins to implement changes based on your feedback. Your questions and comments are welcome on the outcomes discussion page.

With thanks, I JethroBT (WMF) 19:56, 28 בספטמבר 2015 (IDT)

כנס ויקיטקסט בוינה - הרשמה ומלגות[עריכה]

שלום לכולם, רציתי להודיע לכם על כנס ויקיטקסט הבין לאומי שאליו ניתן להירשם בקישור הזה. תהליך ההרשמה כולל גם אפשרות להגשת מלגה להשתתפות בכנס - מהרו להירשם כדי שתוכלו לספר לנו איך היה חיוך Chenspec-WMIL (שיחה) 11:06, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

אהלן, חברים. הייתכן שאף אחד לא מעונין? זה כנס ראשון מסוגו, ומנסים לדון שם בשאלות מהותיות ואסטרטגיות לעתיד ויקיטקסט, לרבות מידת ההשקעה הטכנולוגית שלה יזכה המיזם מטעם הקרן. לדעתי (ואיך לומר, יש לי פרספקטיבה רחבה על זה, מאיפה שאני יושב) חשוב מאוד שקהילתנו תשמיע קול. מי פנוי בדיזנגוף? Ijon (שיחה) 01:28, 14 באוקטובר 2015 (IDT)
מתייג את ששת הפעילים ביותר בעת האחרונה: Roxette5, Ahituvrs, Nahum, תולדות אדם, Dovi, Erel Segal. ‏ Ijon (שיחה) 01:32, 14 באוקטובר 2015 (IDT)
הכנס מתקיים בעיקר בשבת, לא אוכל להשתתף. נחום - שיחה 03:04, 14 באוקטובר 2015 (IDT)
מסכים עם נחום. זה דווקא מעניין (וכל הכבוד ליוזמים שהרימו את הכפפה לכנס כזה), אבל בגלל שהוא מתקיים בעיקר בשבת זה פשוט לא מעשי. Dovi (שיחה) 06:24, 14 באוקטובר 2015 (IDT)
אני מבין בהחלט. האם יש מישהו שאינו מוגבל על ידי כך?
(כמובן, אם אף אחד מכם לא יוכל להגיע, אשתדל לייצג גם את ויקיטקסט העברי, כמיטב יכולתי.) Ijon (שיחה) 06:40, 14 באוקטובר 2015 (IDT)
אולי יש אחרים שכן ירצו. בכל מקרה אם תהיה שם באופן אישי אז נשמח אם תהיה גם הנציג שלנו עד כמה שתוכל ותרצה :-) וגם: אם יעזור לך סיכום או רשימה קצרה לגבי התוכן והייחוד של המיזם אין בעיה להכין דבר כזה. Dovi (שיחה) 11:31, 14 באוקטובר 2015 (IDT)
בהחלט יעזור. ויש עוד קצת יותר מחודש עד הכנס עצמו, אז אולי תרצו לפחות לקיים דיון כאן בכמה שאלות עקרוניות שיידונו שם, ולנסח איזה נייר עמדה מטעם הקהילה הזו. שתי השאלות הגדולות, לדעתי, הן קודם כל שאלות הזהות, הייחוד והמטרה (ניסוח שלי, באנגלית), מחד גיסא, ואיזשהו חזון טכנולוגי (כלומר, מטרה אסטרטגית, ואז פירוט צרכים טכניים להשגתה) מאידך גיסא. Ijon (שיחה) 11:35, 14 באוקטובר 2015 (IDT)
מתייג את משתמש:Fuzzy, שאינו נמנע מלערוך כאן בשבתות, די פעיל כאן, ואולי ירצה לייצג אותנו בכנס. --נחום - שיחה 14:46, 14 באוקטובר 2015 (IDT)
לאור בקשת הקהל ולאחר הפעלת לחץ פיזי מתון מצד אסף, נרשמתי לכנס. מה תרצו שאציג/אדבר/אתייחס שם? ‏– Fuzzy ‏– 22:39, 14 באוקטובר 2015 (IDT)
להד"ם! הוא לא היה מתון בכלל! Ijon (שיחה) 23:01, 14 באוקטובר 2015 (IDT)
מבחינתי אין הרבה מה לומר, חוץ מלהודות לקרן על הסיוע שלה למיזם. תציג כמובן את ספר החוקים שאתה עובד עליו, ובכלליות את ארון הספרים היהודי, ובפרט את מיזם ההלכה שמוזכר בפיסקה שמתחתינו, ומן הסתם לעורכים אחרים פה יהיה יותר מה להגיד ממני. נחום - שיחה 00:45, 15 באוקטובר 2015 (IDT)

מבחינתי יש המון מה לומר :-) כמה נקודות להתחלה:

  1. במיוחד שכאן אנחנו נותנים "ערך מוסף" לחיבורים ישנים (ומאוד מורכבים) ע"י הוספת חלוקה לחטיבות ולסעיפים, פיסוק, עיצוב, ניווט פנימי, תרגום לעברית לביטויים בארמית, ולפעמים גם הוספת ניקוד חלקי או מלא. כל זה נעשה בדרך כלל על בסיס דפוסים ישנים (או אפילו כת"י) שאין בהם את כל השיפורים הללו.
  2. הרעיון שעומד מאחורי הנקודה הראשונה הוא שבוויקיטקסט העברי אנחנו פועלים בתודעה של מוציאים לאור (או לפחות של "מוציאים לאור מחדש"). כלומר: כל מוציא לאור המכבד את עצמו, שהיה מדפיס מחדש את הספרים הללו היום, היה גם מוסיף את כל השיפורים שהזכרתי בנקודה הקודמת. ולכן אנחנו גם מנסים לעשות את אותו הדבר בדיוק. במקרים רבים אנחנו בהחלט מוציאים לאור מהדורה דיגיטלית חדשה לספר ישן. וזה דורש מאיתנו, כדי שהכל יהיה שקוף ואמין, ליצור דפי פרויקט לספרים שבהם מחליטים על מדיניות העריכה הכללית לגבי אותו ספר ומתעדים אותה, וכן לעשות תיעוד מקומי ע"י תבניות פשוטות (במיוחד לשאלות על הגירסה הנכונה במקום מסויים). זהו תהליך קהליתי שדווקא עובד מצויין אצלנו במשך שנים, וכבר צברנו ניסיון רב בו. אבל דעו לכם שבוויקיטקסט בחלק מהשפות האחרות יש אנשים שחוששים מאוד מכל התהליך הזה, או אפילו אוסרים אותו לגמרי. אפילו תקלדות מובהקות הם חוששים לתקן, אלא רק מקלידים טקסטים מול סריקות כמו רובוטים.
  3. גם צריך לדבר על האופי המיוחד של ארון הספרים היהודי, שהוא "שיח בין הדורות" במשך אלפי שנים, כאשר החיבורים השונים מתייחסים אחד לשני באופן ישיר בתדירות (במאות אלפים או מליונים של מקומות), ולכן החשיבות העצומה של הוספת קישורים ביניהם בתוך גוף הטקסטים עצמם.
  4. גם צריך לדבר על מרחב הביאור שלנו, שבו ניתן לבנות פירושים נהדרים לספרות עתיקה, כגון פירוש המשנה שבנה ד"ר רונן אחיטוב (ועכשיו הוא עובד על התוספתא). כאן יכול רונן לעבוד במקביל על הטקסטים עצמם, וגם על הביאורים שהוא כותב להם, וכן על הקישורים הישירים שהוא עושה בין הביאורים לבין טקסטים רבים אחרים, והכל בתוך אותו מיזם ביחד! לדעתי זה ברור לגמרי שהמקום הראוי לפעילות הזאת הוא בוויקיטקסט דווקא, ובתוך קהילה שעוסקת באותם ספרים ובאותה ספרות דווקא. אבל דעו לכם שבחלק מהשפות האחרות יש אנשים שחושבים ש"ביאור" לטקסט הוא לא יותר מ"מדריך לימוד" חדש שדומה לספרי הדרכה אחרים, ולכן מקומו הראוי הוא דווקא במיזם ויקיספר (ביחד עם מדריכים לבישול מרק ואיך לבנות אופניים). כאן במרחב הביאור ההנחה היא שהיסוד של הביאור הוא הטקסט עצמו, והביאור הוא בסופו של דבר רק דרך להוסיף ערך לטקסט עצמו (בדומה לעיצוב בנקודה הראשונה אבל באופן יותר חופשי), ושהוא גם רלוונטי וחשוב לגמרי עבור טקסטים רבים אחרים.

כל הנקודות הללו (ואולי יש עוד נקודות שניתן להוסיף) מיחדים מאוד את ויקיטקסט בעברית, וחשוב לדעתי לדבר עליהם. הם לא רק מראים את הייחוד של האתר שלנו, אלא יש בהם גם רלוונטיות כללית לעצם הגדרתו של Wikisource כמיזם, אם מדובר על "מניפסט" או על תיאור כללי של הפרויקט ומגמותיו בכלל השפות. נראה שיש כאן המון נסיון והרבה הצלחות שחשוב מאוד שבשפות אחרות ישמעו עליהם וילמדו מהם. Dovi (שיחה) 08:01, 15 באוקטובר 2015 (IDT)

יישר כוח, Dovi. יפה אמרת. Ijon (שיחה) 08:11, 15 באוקטובר 2015 (IDT)
אני מפחד קצת מלבלוט יותר מדיי במרחב הבינלאומי, היות וכמו שדובי ציין אנחנו כאן בויקיטקסט עברית דווקא יותר גמישים מאשר בשאר השפות אני מפחד שפתאום יבואו לנו בטענות למחיקת תוכן שאיננו מתאים למדיניות הגלובלית שלהם. אני לא אומר שלא כדאי לבוא, רק רוצה להביע את דעתי על כך על חשש זו שקריאת תשומת לב אל הפעילות שלנו כאן.
אולם, ליתר דיוק, מה בדיוק אנו רוצים להשיג מוועידה זו? המלגות היחידות שנראה לי שיעזור לנו זה רק מלגות לפרנס עורכים כאן שיוכלו לעסוק בעבודתם במשרה מלאה. סוג של "מלגות כולל אברכים" :-). כסף ליתר טכנולוגיה -- אנחנו לא צריכים; רכשנו את התוכנה של ה-OCR במשרד העמותה בתל-אביב ואנו בקושי משתמשים בו באופן יומ-יומי. הבעיה שלנו זה לא חוסר כסף אלא חוסר מתנדבים שמכירים גם את החומר וגם את הממשק. חוץ מזה אני לא יודע מה עוד אנו צריכים לענ"ד. הזכרת כל הנקודות הטובות שדובי ציין למעלה, לאיזו מטרה זו משמש? להמליץ להם שיאמצו את דרכנו באתרי ויקיטקסט אחרים? איננו בא בהתנגדות נחרצת, רק מנסה להבין יותר טוב את הדברים שנאמרו לעיל.--Roxette5 (שיחה) 09:18, 15 באוקטובר 2015 (IDT)
שלום דניאל, אין מה לפחד. אף אחד לא יבוא בדרישות למחוק תוכן. בדרך כלל במיזמי ויקימדיה כל מיזם וכל ויקי מחליט על המדיניות שלו באופן עצמאי, ואף אחד אינו קופץ פתאום על מי שלא מיישר קו. היוצא מן הכלל הוא רק מדיניות כללית של הקרן שכבר הוחלטה מראש (ולא הייתה החלטה כזו לגבי ההגדרה מדוייקת של Wikisource).
בכל זאת נראה לי שזה כן יהיה יותר בריא לנו אם הכיוון הכללי של Wikisource בעשרות לשונותיו יהיה קצת יותר לכיוון של גמישות ויצירתיות. וזה לא רק יותר בריא לנו, אלא גם לטובת שפות אחרות שאולי הרעיונות והנסיון שלנו ימצאו חן בעיניהם. ואולי יש גם לנו מה ללמוד מהם. הדרך היחידה להשפיע וללמוד היא ע"י שיח והיחשפות, ונראה לי שהכנס הזה מיועד בדיוק לכך. אין שום סכנה בלהחליף רעיונות בין השפות השונות וללמוד אחד מן השני. Dovi (שיחה) 09:38, 15 באוקטובר 2015 (IDT)
נקודת הבהרה: יש עשרות רבות של שפות ב-Wikisource, ובכל אחת יש את הייחוד שלה. בחלק מהם המדיניות יותר קרובה לשלנו, ובחלק מהם היא יותר "נוקשה" ממנו. זה לא שכל האחרים שונים מאיתנו (ותיקנתי עכשיו כדי שזה יהיה יותר ברור). האמת שאפילו לא עקבתי אחרי ההתפתחויות בשפות אחרות בשנים האחרונות, ואינני יודע אפילו אם יש מי שעושה את זה.
עד לפני כמה שנים עקבתי אחרי ההתפתחויות ב-WS אנגלית, שהוא מיזם חשוב ומפשיע בגלל גודלו ונראותו, ושם הגישה קצת יותר נוקשה מכאן אבל לא בהרבה וגם שם מקבלים ביאורים. באנגלית היו בזמנו כמה אנשים שהתנגדו בחריפות ונימוקם עמם, ולדעתי זה השפיע על האווירה, אבל בסופו של דבר יש להם מדיניות גמישה, ולנו אווירה (ומדיניות) עוד קצת גמישה ויצירותית, אבל המרחק לא כל כך גדול כמו שאולי נדמה.
בכל מקרה יש עוד עשרות שפות שגם בהן יש אופי מיוחד וצרכים מיוחדים כמו שיש לעברית. המצב של הספרות והנגישות שלה בשפות רבות (כולל עברית) איננה דומה בהכרח למצב הקיים בשפות האירופאיות הגדולות. ולכן גם התרומה האפשרית של ויקיטקסט באותן שפות והאופי שלה לא יהיה דומה בהכרח למצב הקיים באנגלית או צפרתית או ספרדית. נראה לי שהנושא הזה הוא בדיוק בתחומו של Ijon, הפועל בקרן ויקימידה כדי לאפשר גישה והתפתחות בשפות שהן קטנות או פחות פעילות ונתמכות. יכול להיות שהנסיון שלנו בעברית יכול לעזור גם להם כדי לשחרר את ספריהם ולבנות גישה איכותית לספרותם. Dovi (שיחה) 10:17, 15 באוקטובר 2015 (IDT)

מיזם הלכה בוויקיפדיה[עריכה]

מי שמתעניין בנושא מוזמן לבדוק את ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/מיזם הלכה וחוץ מעריכה רגילה אולי גם לקשר דפים מתאימים מוויקיטקסט לערכים הרלוונטיים. יש מצב שאם תכריזו בדף השיחה שאתם רוצים לקחת חלק יהיה אפשר להקדיש לזה הסבר בדף המיזם או לקשר לדף מיזם מקביל שתפתחו פה - מה אתם אומרים? Chenspec-WMIL (שיחה) 15:44, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

מן הראוי לענ"ד בתור התחלה ליצור דף מיזם דומה אצלנו ולרכז בו את כל הטקסטים ההלכתיים: השו"ע על ארבעת חלקיו ונושאי הכלים של כל חלק, ושאר ספרי ההלכה הראשונים והאחרונים, כולל ספרי פוסקי זמננו במידה והם זמינים באתר ואין בהם בעיית זכויות יוצרים. בברכה, נחום - שיחה 16:58, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
נשמע טוב - אתה הולך על זה? Chenspec-WMIL (שיחה) 11:08, 7 באוקטובר 2015 (IDT)
יצרתי כבר את ויקיטקסט:מיזמי ארון הספרים היהודי/מיזם ההלכה. אנשים אחרים פה מוזמנים לשפר, להרחיב, ואח"כ גם לקשר מכאן למיזם המקביל בוויקיפדיה ובחזרה. נחום - שיחה 15:10, 7 באוקטובר 2015 (IDT)
איזה יופי - כתבתי על זה בדף השיחה של המיזם הויקיפדי והזמנתי אותם ליצור קשר חיוך Chenspec-WMIL (שיחה) 13:31, 8 באוקטובר 2015 (IDT)

עזרה בתבנית "דף של משנה"[עריכה]

שלום לכולם.

כפי בקשת משתמש:בער לב, אני ניסיתי להוסיף בתבנית {{דף של משנה}} את התנאי של שילוב ותצוגת הפירושים של "תוספות יום טוב" ורבינו שמשון על מסכת פרה. לכאורה עשיתי הכל נכון. הכנסתי תגי קטע (התחלה וסוף) -- אבל עדיין לא מופיע הפירושים שלהם בדף של משנה פרה א א או יתר הדפים עד סוף פרק ב. מישהו יכול לתקן או לסדר... או שזה רק עניין של עדכון השרת של ויקיטקסט....--Roxette5 (שיחה) 00:01, 14 באוקטובר 2015 (IDT)

תקנתי במשנה פרה א. מה שצריך לעשות לתייג את הקטעים של "תוספות יום טוב" ב<קטע התחלה=תוי"ט א/> וכן ב"רבינו שמשון" ר"ש. --תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהב' חשוון ה'תשע"ו • 19:47 (14/10/15)
המון תודה לך.--Roxette5 (שיחה) 22:39, 14 באוקטובר 2015 (IDT)

קטגורית נושא[עריכה]

לחברים היקרים שלום.

רציתי להציע לפתוח "מרחב קטגוריות נושא" (לא זכור לי שיש באתר, תתקנו אותי אם אני טועה), דהיינו נניח שיש כמה ספרים {דפים באתר} שמדברים על מטריה בשבת, ראוי שיהיה שבכל דף שדן בנושא יהיה "קטגוריה:נושא: מטריה בשבת". אשמח לתגובות על ההצעה.

(יצוין שדבר זה נמצא במאגרים תורניים כדוגמת "אוצר החכמה" ו"פרויקט השו"ת" באופנים דומים.) בן ציון (שיחה) 00:10, 18 באוקטובר 2015 (IDT)

רעיון מצויין, הבעייה היא בביצוע. לא נראה לי שיש לנו מספיק אנשים עם זמן פנוי לעשות את זה. לרוב אנשים מעלים פה טקסטים בסיטונאות, על טייס אוטומטי, מבלי ללמוד לעומק את תוכן הסעיף, הפרק או הדף אותו הם מעלים. --נחום - שיחה 01:27, 18 באוקטובר 2015 (IDT)
דווקא יש כאן הרבה קטגוריות נושא, בפרט בעניינים הקשורים למידות או למצוות. ראו:
קטגוריה:מידות הנפש
קטגוריה:מצוות

--אראל סגלשיחה • ה' בחשוון ה'תשע"ו 05:35, 18 באוקטובר 2015 (IDT)

לגבי הדוגמאות של אראל, מעניין שהם כלולות בתוך הקטגוריה קטגוריה:יצירות לפי נושא, כאשר זה לא דווקא "יצירות" אלא נושאים בתוך יצירות, היה עדיף להכניס את קטגוריה:מידות לדוגמא לתוך קטגוריה "נושאים" או "נושאים ביהדות".
אני רואה גם שיש לדוגמא קטגוריה:נושאים בתנ"ך, זה גם יכול להיכנס בנושאים. בן ציון (שיחה) 09:32, 18 באוקטובר 2015 (IDT)
אכן, יש קצת בלגן בקטגוריות הללו. אם יש לך חוש לסדר וכישרון לאירגון, אתה מוזמן לעיין בקטגוריות ולסדר אותן טוב יותר. --אראל סגלשיחה • ז' בחשוון ה'תשע"ו 08:31, 20 באוקטובר 2015 (IDT)
אני מבין שאין בעיה להמשיך על דרך הקטגוריות הקיימות שהוזכרו. בן ציון (שיחה) 23:57, 19 באוקטובר 2015 (IDT)
אם יש לך זמן לעשות את זה, תבורך!--נחום - שיחה 03:28, 20 באוקטובר 2015 (IDT)

יצירת ספר[עריכה]

רציתי להוריד ספר מסויים לשימוש באופליין. לא הצלחתי. זה נותן רק להוסיף לספר דף דף, במקום את כל הדפים שתחת הפרק / הכרך / הספר. עדיף שיהיה גם אפשרות של ייצוא Export... לכמה סוגים: ל-WORD ל-PDF ל-TXT. תודה.-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת.

איזה ספר? אולי אפשר ליצור דף אחד שכולל כמה פרקים או כל הספר...--Roxette5 (שיחה) 12:38, 22 באוקטובר 2015 (IDT)

שינויי נוסחאות וגרסאות[עריכה]

יש ספרים שניתן למצוא להם כמה נוסחאות. איך קובעים את הנוסח של הספר שיוצג בויקיטקסט, והאם ויקיטקסט ערוך להצגת שינויי נוסחאות וגרסאות. [אם אני לא טועה, מקובל להביא נוסח של הוצאה מסויימת, ועליה מוסיפים שינויי נוסחאות]

זה תלוי בוויקיעורך, ובמהדורה. יש כאן מהדורות שמכילות תיעוד של נוסחאות שונות באמצעות תבנית {{נוסח}}, וישנן מהדורות בהן נוסף פה ושם בסוגריים מרובעות נוסח אחר, כגון: [נ"א: בלה בלה בלה]. לפעמים מעלים שתי מהדורות, זו לצד זו, כאשר בכל מהדורה מצויין בסוגריים זהות מקורה. בברכה, נחום - שיחה 23:56, 28 באוקטובר 2015 (IST)

כלי להשוואת טקסטים[עריכה]

האם ידוע לכם על תוכנה/שירות להשוואת טקסטים, התומכת בשפה העברית? משהו כמו זה: http://text-compare.com/ -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת.

האם מותר להעתיק ספר שתורגם?[עריכה]

שלום

הספר "בקורת התבונה הטהורה", הוצאת ביאליק 1954, תורגם מגרמנית ע"י שני עורכים, בתוספת מבוא והקדמות. השאלה האם מותר להעתיק משם, כמובן ללא המבוא וכו' (ע"י הקלדה עצמאית של הטקסט, או ע"י צילום והמרה לטקסט באמצעות תוכנה), על מנת להוסיף לויקיטקסט.---- הודעה זו נכתבה על ידי המשתמש/ת Yechiel.sh (שיחה | תרומות | מונה) ששכח/ה לחתום.

בהנחה שהמתרגמים עודם חיים, או שהלכו לעולמם לפני פחות משבעים שנה, (או שאחד מהם עדיין חי או נפטר לפני פחות מ-70 שנה), התשובה היא לא. לא ניתן להעלות לכאן את התרגום שלהם.
במידה ושניהם הלכו לעולמם לפני למעלה משבעים שנה (נכון לעכשיו: שנת 1945, והספר אם כך יצא לאור 9 שנים לאחר פטירתם), אז מותר.
אם לא ידוע אם הם חיים או לא, או שלא ידוע תאריך פטירתם, אסור.
אם ידוע תאריך פטירתם, סופרים שבעים שנה מיום פטירת האחרון שבהם, ובתחילת השנה שלאחר מכן יהיה מותר.
שבוע טוב, --נחום - שיחה 02:19, 1 בנובמבר 2015 (IST)

"שכח לחתום"[עריכה]

בדף השיחה של העמוד הראשי, עושים שימוש ב-"שכח לחתום", ומפורסמים כתובות IP.

אני חושב שזו צורה לא מקובלת ולא ראויה, ופוגעת במבקרים ובכותבים שרוצים לשמור על זכות האנונימיות שלהם. מקובל להשתמש ב- "הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת." -- הודעה זו נכתבה על ידי המשתמש/ת 212.143.234.217 (שיחה | תרומות | מונה) ששכח/ה לחתום.

הכתובת מופיעה גם ביומן הגרסאות, ויש אזהרה על כך שהכתובת מפורסמת למטה. פרטיותם של אנשים איננה נפגעת בשל השימוש ב{{שכח לחתום}}, ואם ברצונם לשמור עליה ביכולתם ליצור משתשמש או להשתמש בפרוקסי וכד'. אלישיב ליפא (שיחה) 15:00, 3 בנובמבר 2015 (IST)
אני בעד שימוש בתבנית {{אלמ}} במקום.--נחום - שיחה 21:00, 8 בנובמבר 2015 (IST)
אני לא ממש מבין את יתרונותיה - כפי שאמרתי אין שמירה על פרטיות באף אחד מהמקרים, והשימוש ב{{שכח לחתום}} מאפשרת במקרה של דיונים ארוכים יותר לעקוב אחר מהלך השיחה - במקום אנונימי יש כינוי. אלישיב ליפא (שיחה) 08:29, 9 בנובמבר 2015 (IST)

מה קרה לתוכן?[עריכה]

תוכן העניינים נראה בעייתי בשל חסרונו של הרווח בין המספר לשם הפסקה. ניתן לראות דוגמאות בכמה מקומות, אחת מהן כאן, שם יש תוכן גדול למדי.

מישהו יודע למה זה קורה ואיך ניתן לתקן את זה?

אלישיב ליפא (שיחה) 20:04, 8 בנובמבר 2015 (IST)

אישית אני לא מבין את הבעיה. אולי מישהו אחר מבין...?--Roxette5 (שיחה) 23:52, 8 בנובמבר 2015 (IST)
לצורך הבהרה, הנה תמונה של תוכן עניינים שנלקחה ממחשבי: תוכן עניינים בעייתי.png
ניתן לראות כי במקום "1. סעיף א" מופיע "1סעיף א". אלישיב ליפא (שיחה) 08:37, 9 בנובמבר 2015 (IST)
אצלי יש רווח, אם כי אין נקודה. באיזה דפדפן ומערכת הפעלה אתה משתמש? ייתכן ויהיה עליך לדווח על באג בפאבריקטור.--נחום - שיחה 09:27, 9 בנובמבר 2015 (IST)
אני משתמש בFirefox וLinux mint. אלישיב ליפא (שיחה) 11:25, 9 בנובמבר 2015 (IST)
בוויקיפדיה אתה רואה גם כן אותה הבעייה? או שזה ייחודי לוויקיטקסט? ומה עם ויקיסורס האנגלית?--נחום - שיחה 08:40, 10 בנובמבר 2015 (IST)
אני רואה את הבעיה רק בויקיטקסט בעברית אלישיב ליפא (שיחה) 14:01, 11 בנובמבר 2015 (IST)
מתייג את משתמש:Fuzzy, אולי הוא יבין בזה יותר ממני...--נחום - שיחה 14:44, 11 בנובמבר 2015 (IST)
גם אצלי יש רווח ואין נקודה. כך זה גם בוויקיפדיה. לא ברור מה גורם לבעיה אצל אלישיב. יש עוד מישהו שניתקל בבעיה? ‏– Fuzzy ‏– 23:18, 12 בנובמבר 2015 (IST)
היתה לי בעיה כזאת בפיירפוקס לפני כמה ימים, אבל עכשיו זה הסתדר. --אראל סגלשיחה • ג' בכסלו ה'תשע"ו 22:03, 15 בנובמבר 2015 (IST)
הסתדר, תודה אלישיב ליפא (שיחה) 08:25, 17 בנובמבר 2015 (IST)

שינויים ב{{פרשע1}}[עריכה]

לתשומת לב המשתמשים ב{{פרשע1}} -- שיניתי את {{פרשע1}} כך שהיא כבר לא צריך לקבל את שני הפרמטרים האחרונים - הספר והסימן.

אלישיב ליפא (שיחה) 19:59, 9 בנובמבר 2015 (IST)


עקב השינויים אני רוצה להריץ בוט שיחליף את השימושים הישנים בחדשים לצורך קריאות.

הבוט ירוץ מהמשתמש משתמש:שולחן עורך באמצעות בוט ההחלפות של pywikibot.

הפקודה שתורץ:

python3 ./pwb.py replace.py -lang:he -family:wikisource -transcludes:פרשע1 -regex "(\{\{פרשע1\|.*?\|.*?)\|.*?\|.*?(\}\})" "\1\2"

(בשל העירוב של העברית והאנגלית המחרוזת הרגולרית נראית זוועה, מומלץ לבחון בעורך חיצוני)

אני אתחיל בהרצות ללא שינויים בשרת (עם דגל simulate-), שם אני אבחן את השינויים המוצאים, ואבדוק שאין בעיות. אני אבדוק את הדפים הבאים:

בשלב השני אני אריץ את הבוט ללא שינויים בשרת על 10 דפים אקראיים, ואבדוק שאין בעיות.

בשלב השלישי אני אריץ את הבוט על השרת, ואשמור את השינויים.

אשמח לשמוע הערות בנושא, בכל מקרה אני לא אתחיל בשלב השלישי לפני שעוד מישהו יתמוך ברעיון.

אלישיב ליפא (שיחה) 22:18, 14 בנובמבר 2015 (IST)


ראשית, יישר כחך על היוזמה. אני סומך עליך ככלל אבל היות ואין לי מספיק יידע בנושאים טכניים אלו אינני יודע אם ההצבעה שלי יכול באמת להיחשב כקול של דעה. בכל אופן, אני תומך אם אין התנגדות טכני מצד אחרים.--Roxette5 (שיחה) 22:22, 14 בנובמבר 2015 (IST)
עדכון: המחרוזת הרגולרית היננה בעייתית, מחליף ל:
(\{\{פרשע1\|.*?\|.*?)(\|.*?\|.*?)?(\}\})
ואת מחרוזת ההחלפה ל: \1\3
אלישיב ליפא (שיחה) 22:34, 14 בנובמבר 2015 (IST)
שלב ראשון עבר. 22:55, 14 בנובמבר 2015 (IST)
אבקש כי תמשיך בשלב השני (בינתיים) ותדווח על בעיות, אם יש.--נחום - שיחה 01:49, 15 בנובמבר 2015 (IST)
שלב שני עבר. אלישיב ליפא (שיחה) 13:06, 16 בנובמבר 2015 (IST)
אם משתמש:Roxette5, משתמש:תולדות אדם ואחרים לא מתנגדים, אפשר לדעתי להמשיך לשלב 3, לדעתי רצוי בשלב ראשון לעשות את זה על קבוצה קטנה של 20-30 סימנים ולאפשר לקהילה לבדוק. אבל נחכה עוד 24 שעות לשמוע עוד דעות. נחום - שיחה 18:39, 16 בנובמבר 2015 (IST)

הרצתי על כמה דפים, ניתן לראות ברשימת השינויים האחרונים, או ברשימת התרומות של שולחן עורך - מיוחד:תרומות/שולחן עורך אלישיב ליפא (שיחה) 20:01, 17 בנובמבר 2015 (IST)

Community Wishlist Survey[עריכה]

Community Tech Team via MediaWiki message delivery (שיחה) 23:58, 9 בנובמבר 2015 (IST)

Wikimania 2016 scholarships ambassadors needed[עריכה]

Hello! Wikimania 2016 scholarships will soon be open; by the end of the week we'll form the committee and we need your help, see Scholarship committee for details.

If you want to carefully review nearly a thousand applications in January, you might be a perfect committee member. Otherwise, you can volunteer as "ambassador": you will observe all the committee activities, ensure that people from your language or project manage to apply for a scholarship, translate scholarship applications written in your language to English and so on. Ambassadors are allowed to ask for a scholarship, unlike committee members.

Wikimania 2016 scholarships subteam 12:47, 10 בנובמבר 2015 (IST)

Thank you. However it is my belief that any person in my country applying for a scholarship should be fluent enough in English to apply in it rather than in our local language. English is taught in our schools at a pretty high level and there is no excuse IMHO not to be able to write a simple application in it.--נחום - שיחה 21:08, 10 בנובמבר 2015 (IST)

שינוי בתצוגת דפי משנה ותבנית {{דף של משנה}}[עריכה]

שלום לכולם,

ברצוני לערוך שינוי בנ"ל. כרגע, הקטע של "משנה מנוקדת" מופיע יחד עם שאר מפרשי המשנה ברצף (ראו דוגמה). ברצוני להזיז את הקטע של "משנה מנוקדת" למעלה, על ידי הקישור למהדורה המבוארת, כך שקישורים לשאר מהדורות המשנה יימצאו בראש הדף ואחרי הפסקה של המשנה יופיעו אך ורק מפרשים על המשנה עצמו. אולם, יש עוד קטע של "נוסח הרמב"ם " שאולי כן כדאי שיישאר למטה, היות והיא נחוצה בכדי להבין את הפירוש של הרמב"ם עצמו. אלא שאם כן גם את זה צריכים להזיז שנוסח הרמב"ם יופיע מיד לפני הקטע של פירוש הרמב"ם.

יש מתנגדים?--Roxette5 (שיחה) 14:33, 15 בנובמבר 2015 (IST)

אני מתנגד להפיכת המשנה המנוקדת לקישור כדוגמת הביאור למשנה. הטקסט של המשנה המנוקדת צריך להיות בדף המשנה עצמו. זה אינו ביאור צדדי או משהו, זה נחוץ להבנת המשנה עצמה, לדעתי. אבל בוא נשמע מה יש לאבי (משתמש:Dovi) לומר בעניין, הוא היוזם המקורי של מיזם ה"משנה הפתוחה".--נחום - שיחה 19:19, 15 בנובמבר 2015 (IST)
כדאי להתייעץ גם עם משתמש:שילוני. --אראל סגלשיחה • ג' בכסלו ה'תשע"ו 22:01, 15 בנובמבר 2015 (IST)
גם אני נוטה לחשוב שמהדורות חשובות של המשנה עצמה, מקומן בדף הראשי של אותה משנה בודדת. ייתכן שמשנה המנוקדת ראויה להיות הגירסה בראש הדף. Dovi (שיחה) 14:38, 16 בנובמבר 2015 (IST)
למה בין אדם שרוצה ללמוד משניות צריך להסתכל ב3 נוסחים של אותו משנה (רגיל, מנוקדת, נוסח הרמב"ם) עד שהוא מגיע לפירושם של המפרשים. לא נראה לכם מסורבל? כמובן, נעשה כפי דעת הרבים.--Roxette5 (שיחה) 18:10, 16 בנובמבר 2015 (IST)
לכן צריך להיות תוכן עניינים בכל דף, שמאפשר לו לקפוץ למפרש הרצוי לו. נחום - שיחה 18:36, 16 בנובמבר 2015 (IST)
אולי אפשר בכלל להכניס את כל המפרשים לתוך מגירות, ובכלל זה נוסח הרמב"ם ונוסח המנוקד, ולהשאיר רק הטקסט הראשי בחוץ. ככה כל אחד יוכל לפתוח המגירות הרצויות לו. מה אתם אומרים?--נחום - שיחה 18:45, 16 בנובמבר 2015 (IST)
Symbol support vote.svg בעד אלישיב ליפא (שיחה) 08:22, 17 בנובמבר 2015 (IST)

Harassment consultation[עריכה]

Please help translate to your language

The Community Advocacy team the Wikimedia Foundation has opened a consultation on the topic of harassment on Meta. The consultation period is intended to run for one month from today, November 16, and end on December 17. Please share your thoughts there on harassment-related issues facing our communities and potential solutions. (Note: this consultation is not intended to evaluate specific cases of harassment, but rather to discuss the problem of harassment itself.)

Regards, Community Advocacy, Wikimedia Foundation

מהם המכשולים עם הרחבת ProofreadPage?[עריכה]

אהלן. משתמש:Fuzzy ואני שוחחנו כאן בכנס ויקיטקסט עם המפתח (המתנדב) של הרחבת ProofreadPage, אשר עומדת בלב העשייה של מיזמי ויקיטקסט בארצות הים, והוא מאוד פתוח לנסות לתקן מה שצריך כדי להשמיש אותה גם עבורנו, בלשון הקודש (ועבור שאר עמיתינו הכותבים מימין לשמאל).

היות שאני עצמי לא פעיל כאן ולא ניסיתי את ההרחבה בעברית, האם יש ביניכם מי שניסה, או מוכן לנסות, ולרכז רשימת בעיות? כדאי להכות בברזל בעודו חם, כשהברנש לידינו ואנו יכולים לסייע לו להבין מה הבעיות (היות שעברית, עפעס, אינו קורא). תודה! Ijon (שיחה) 17:45, 21 בנובמבר 2015 (IST)

בחלק מהטקסטים קיימת בעייה שסימני הפיסוק מסומנים משמאל לימין בעוד הטקסט עצמו הוא מימין לשמאל. בעייה זו קיימת בעיקר בספרי הספרייה הלאומית. ייתכן שהבעייה היא בתוכנת ה-או.סי.אר בה הם השתמשו ולא בהרחבה של המפתח דנן.--(Nostro Fidelis (talk 18:09, 21 בנובמבר 2015 (IST)
שבוע טוב אסף ותודה (וגם נשמח לקבל תקציר למה שקרה בכנס!). אישית קשה לי להגדיר קשיים טכניים ב-Proofread Page בעברית כי אני לא משתמש בו מספיק, אבל אפנה אישית לאנשים שאני יודע שכן משתמשים בו. בכל מקרה נראה לי שבעברית (ובעוד שפות לא-אירופאיות) הבעייה הרצינית היא לא בתוכנה עצמה אלא בחומר: אין מספיק סריקות OCR מספיק טובות שראויות להשמש בסיס להגהה, וגם אם יש OCR באיכות גבוהה יש סיכוי שדפי הדפוס עצמם אינם ראויים להיות בסיס פשוט למהדורה שימושית, כי צריך להוסיף עיצוב וחלוקה שונה מהדפים, ואם כן למה לעשות מאמץ מיותר של הגהה מול הסריקה לפי דפים? Dovi (שיחה) 18:57, 21 בנובמבר 2015 (IST)
לדברי המפתח, קיימת אפשרות להוסיף כפתור "Fix Typos" שיריץ סט של ביטויים רגולריים. הכנתי בעבר סט מתאים לתיקון בעיות OCR עברי, וזה יכול לתקן חלק מהבעיות. בעיות נוספות מקורן באלגוריתם ה-BIDI. ביטויים רגולריים אינם מספיקים כדי להפוך מקטעי BIDI, וזה ידרוש תכנות ממש ב-LUA או ב-JS. ‏– Fuzzy ‏– 19:24, 21 בנובמבר 2015 (IST)

Your input requested on the proposed #FreeBassel banner campaign[עריכה]

This is a message regarding the proposed 2015 Free Bassel banner. Translations are available.

Hi everyone,

This is to inform all Wikimedia contributors that a straw poll seeking your involvement has just been started on Meta-Wiki.

As some of your might be aware, a small group of Wikimedia volunteers have proposed a banner campaign informing Wikipedia readers about the urgent situation of our fellow Wikipedian, open source software developer and Creative Commons activist, Bassel Khartabil. An exemplary banner and an explanatory page have now been prepared, and translated into about half a dozen languages by volunteer translators.

We are seeking your involvement to decide if the global Wikimedia community approves starting a banner campaign asking Wikipedia readers to call on the Syrian government to release Bassel from prison. We understand that a campaign like this would be unprecedented in Wikipedia's history, which is why we're seeking the widest possible consensus among the community.

Given Bassel's urgent situation and the resulting tight schedule, we ask everyone to get involved with the poll and the discussion to the widest possible extent, and to promote it among your communities as soon as possible.

(Apologies for writing in English; please kindly translate this message into your own language.)

Thank you for your participation!

Posted by the MediaWiki message delivery 21:47, 25 November 2015 (UTC) • TranslateGet help