ויקיטקסט:מזנון/ארכיון נובמבר 2011

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה הוא ארכיון של הדיונים שהתקיימו במזנון. דיונים חדשים יש לקיים במזנון הנוכחי. אין לערוך דף זה.


מישהו יודע איך להשתמש ב-CSS בתוך מדיה-ויקי?[עריכה]

שלום לכולם ושבוע טוב.

בקשר לשאלה הטכנית שכבר שאלתי את אמיר אני פונה עכשיו לכולם. בפורום אחר קיבלתי תשובה עקרונית ש"כל מה שקיים ב-CSS אפשר ליישם בתוכנת מדיה-ויקי". אבל אני אישית לא יודע כלום על CSS וגם לא יודע איך לכתוב קוד בשבילו במדיה-ויקי.

הבעיה היא איך לעצב נכון את השורה הראשונה של שירת הים כאן. צריך ליישם בשביל זה תכונה שנקראת forced justification של השורה האחרונה בפסקה (שבמקרה זה היא גם השורה הראשונה בפסקה כי יש רק שורה אחת) כך שהסוג של היישור (ה-justification) יהיה "distribution" ("פיזור" במקום "ימין" כרגיל). היישום ב-CSS הוא כנראה כאן (ויש גם משהו מעניין כאן).

אז נו, מישהו יודע איך להשתמש ב-CSS? תודה לכולם, Dovi 00:09, 6 בנובמבר 2011 (IST)

אני רואה שזו תכונה של גירסה 3, אני לא בטוח שהגירסה הזו נתמכת בכל הדפדפנים. בכל מקרה, לא לגמרי הבנתי איך זה אמור להיראות? --אראל סגלשיחה • ט' בחשוון ה'תשע"ב 20:24, 6 בנובמבר 2011 (IST)
הי דובי, באספלורר 8 זה עובד לי (המילה אז מימין, המילה ישיר באמצע והמילה משה מוצמדת שמאלה):

אז ישיר משה

-- אוֹרי 22:15, 6 בנובמבר 2011 (IST)

תודה אורי! לפחות דפדפן אחד תומך בו כרגע... אבל הוספת הקוד בפרשת בשלח לא עבד בשבילי. Dovi 23:44, 6 בנובמבר 2011 (IST)

לא נראה לי שזה נתמך בהטמ"ל הסטנדרטי. נחום - שיחה 00:59, 7 בנובמבר 2011 (IST)
דובי, סידרתי שם.
נחום, זה באמת לא ברור פה אבל בכל מקרה, אקספלורר עדיין הדפדפן הנפוץ ביותר (לצערנו, אם כי במקרה הזה זה דוקא לטובה). -- אוֹרי 08:33, 7 בנובמבר 2011 (IST)

שלום נחום, ממה שהבנתי מאשנים בפורומים אחרים, CSS3 הוא הסטנדרט העתידי. אמת שייקח זמן עד שכל הדפדפנים יתמכו בו (וחבל שזה דווקא Explorer שתומך בו עכשיו), אבל אין מה לעשות צריך לחכות. זוהי תכונה שאנחנו צריכים אותה כדי להדפיס כאן תנ"ך כראוי, וצריך לבנות את זה נכון למה שיהיה, מה עוד שהדפדפנים האחרים דווקא מראים בדיוק את מה שהיינו רואים אם לא היינו מעצבים את השורה הזו.

אורי, תודה! אבל עוד שאלה: צריך להיות דרך להגדיר את זה בלי div שגורם לשיבושים, אלא בתוך ההגדרות של התא בטבלה (כמו שעושים align=right בתחילת התא בין הקווים), כדי שכל המרכיבים בשורה יקבלו את העיצוב כראוי. אתה יודע איך עושים את זה? Dovi 09:21, 7 בנובמבר 2011 (IST)

דובי, ניסיתי בלי DIV אבל משום מה זה לא עבד. אולי זה בגלל שגם באקספלורר זה לא מתוכנת היטב עד הסוף. נחכה שנה-שנתיים - אולי הדפדפנים יתמכו בזה יותר טוב. -- אוֹרי 21:09, 7 בנובמבר 2011 (IST)סגנון בהדפסה[עריכה]

בעיה מעצבנת ביותר שנתקלתי בה לחלחלתי הרבה.... אולי מישהו שמכיר את נפלאות ה-CSS של MediaWiki יוכל להסביר ולפתור את הבעיה הבאה. עקרונית, כאשר מדפיסים דף הוא אמור להיות מודפס באופן דומה לתצוגה, כלומר כללי מדיה ויקי:Common.css, למעט כללים נוספים שמופיעים במדיה ויקי:Print.css. אבל בפועל כל העיצובים מעלמים. איפלו הפונט הופך לזוועה לא ברורה, ואני לא מצליח לדבג את כללי ה-css בהדפסה. האם מישהו יכול לעזור? ‏– Fuzzy ‏– 22:14, 7 בנובמבר 2011 (IST)

אכן בעיה, גם אני לא הצלחתי אף פעם להדפיס. --אראל סגלשיחה • י"ב בחשוון ה'תשע"ב 13:28, 9 בנובמבר 2011 (IST)

לאחר יתר מדי התעסקות בנבכי ה-mediawiki, נראה לי שמצאתי את מקור הבעיה. מערכת mediawiki טוענת קובץ כללי css כללי בשם commonPrint.css, שהוא קובץ מובנה של התבנית, וזאת לפני קובץ ה-commonPrint.css שניתן לעריכה דרך האתר. בשורה #161 של הקובץ הנ"ל, מסתתרת מחלקת-css כללית של p, .documentDescription (כלומר משפיעה על כל הפסקאות, ייתכן שבטעות), הכוללת את כלל ה-css הבא: margin: 1em 0 !important; . לכן כל פסקה בהדפסה מקבלת ריווח של 1em מעליה ומתחתיה, דבר ששם את נסיונות העיצוב שלי לאל. אשמח עם מישהו יוכל לפתוח באג בבקשה להסיר את !important מכללי ה-css הללו, כי לא ניתן לפתוח חשבונות לדיווח על באגים חדשים.

ד"א, כדי לפתור את בעיות העיצוב בסגנון הדפסה, אפשר לראות את הדף בסגנון "הדפסה". לשם כך צריך להוסיף &printable=yes לשם הדף המלא. אפשר להגיע לגרסה הזאת ע"י קוד-ויקי הבא {{fullurl:{{FULLPAGENAME}}|printable=yes}} (למשל, [1]).

תודה, ‏– Fuzzy ‏– 20:31, 26 בנובמבר 2011 (IST)

למעשה, בבאג 17297 הוער כבר שיש להסיר את ה-!important, כבר לפני שנתיים. ‏– Fuzzy ‏– 20:43, 26 בנובמבר 2011 (IST)

סיימתי את אגרת אריסטאס (אברהם כהנא)[עריכה]

בעז"ה אתחיל (מקווה שמחר) את ספרי המכבים. אם מישהו רוצה לקשר אל עמוד של אגרת אריסטיאס הכתובת היא [[2]]

לאה, זאת עבודה נהדרת! וגם בחרת ספר מעניין במיוחד. ממש תודה.
הערה קטנה: אולי בגלל שמדובר על טקסט ארוך, היה כדאי לשים רווח של שורה בין הפסקאות כרגיל כדי להקל על הקריאה? Dovi 12:54, 6 בנובמבר 2011 (IST)
השם שלי הוא אור (סליחה, שכחתי לחתום) אני בהחלט חושבת שיש שם הרבה מקום לעבודה על המראה החיצוני. אבל אני עוברת למקבים... ־־אור שפירא 09:51, 7 בנובמבר 2011 (IST)
בוקר טוב וסליחה אור... זה בסדר אצלך אם אוסיף את הרווחים בין הפסקאות? Dovi 05:48, 8 בנובמבר 2011 (IST)
כמובן כל תרומה תתקבל בברכה־־אור שפירא 09:09, 13 בנובמבר 2011 (IST)

באג בזיהוי שם דף עם גרשיים[עריכה]

יש באג בזיהוי שם הדף כאשר השם מכיל גרשיים, ראו ארגז חו"ל. זה גורם לכך שסרגלי ניווט לא עובדים. מישהו יודע מה השתבש? --אראל סגלשיחה • י"ב בחשוון ה'תשע"ב 13:26, 9 בנובמבר 2011 (IST)

ראה הצעתי בתחתית הדף. אם quot עבד בעבר, אז כנראה ששינו את זה למספר 34. עם זאת, אני חושב שהיה עדיף אם היו מוחזרות מרכאות רגילות. בכל מקרה, כדאי לתקן את הבדיקות איפה שזה נדרש.
אגב, הדרך לבדיקת דבר כזה - להשתמש ב-{{ס:שם הדף}}, ואז מוכנס שם הדף כפי שמוחזר על ידי התוכנה. ‏– rotemlissשיחה 22:44, 11 בנובמבר 2011 (IST)
תודה רבה. --אראל סגלשיחה • ט"ו בחשוון ה'תשע"ב 18:44, 12 בנובמבר 2011 (IST)

רייטינג[עריכה]

מי יודע האם יש דרך לדעת כמה מבקרים נכנסים לדף כלשהו? - נראה לי מעניין...

Ahituvrs 18:01, 13 בנובמבר 2011 (IST)

שלום. פעם בעבר היה את הדף חיצוני הזה שהיה מביא סטטיסטיקות על מספר הפעמים שנצפו הדפים בוויקיטקסט. הוא כנראה כבר לא עובד, ואני לא יודע אם יש כלי אחר שעושה את זה היום. Dovi 19:49, 14 בנובמבר 2011 (IST)

קישורים לדפים בשפות אחרות[עריכה]

האם עדיף שהקישורים לשפות אחרות ינוהלו ע"י בוט, או ע"י תבנית? ראו דיון כאן:שיחת משתמש:CandalBot --אראל סגלשיחה • י"ז בחשוון ה'תשע"ב 07:47, 14 בנובמבר 2011 (IST)

יש צדק בדבריו. הבוט שלו יכול לסדר קישורים גם לשפות אחרות מלבד אנגלית. אני בעד להוריד את זה מהתבנית. -- אוֹרי 14:39, 14 בנובמבר 2011 (IST)
בסדר, מכיוון שגם נחום תומך, כתבתי לו שימשיך. --אראל סגלשיחה • כ"א בחשוון ה'תשע"ב 14:14, 18 בנובמבר 2011 (IST)
א"כ צריך להורידו מהתבנית. --Sije 23:09, 24 בנובמבר 2011 (IST)

עריכת דפי מדיה-ויקי[עריכה]

שלום. אני מתחיל לעשות נסיונות עם טקסט שיש בו שוליים בצדדים כדי להראות הערות קצרות בצדדים. הבאתי את התבניות מוויקיטקסט אנגלית, כגון בתבנית:הערה בצד ימין. אבל כדי שהם יעבדו, נראה לי (אם אני לא טועה והבנתי נכון) שצריך להגדיר את התופעות (כגון "class="sidenote-right"") ולערוך בשביל זה את הדפים הבאים במדיה-ויקי:

אני ממש מפחד לגעת בדפים האלה כי אני לא מבין את הקוד, וחושש שבטעות אשבור משהו בדרך... אודה לכל מי שמבין יותר ויכול לייבא את ההגדרות האלו. Dovi 19:43, 14 בנובמבר 2011 (IST)

ייבאתי. באילו דפים נשתמש בזה? בוויקיטקסט האנגלי לפחות חלק מהעיצוב עובד רק במרחב השם Page. ‏– rotemlissשיחה 22:22, 14 בנובמבר 2011 (IST)
תודה! כרגע זה בעיקר בשביל המהדורה הנסיונית שאני מכין לתנ"ך, כדי להראות מספרי פרקים ופסוקים וכו' בצדדים (ולא בפנים בתווך הטקסט עצמו). בתבנית כבר הורדתי את הקוד שמגביל את השימוש בו למרחב השם Page. אם זה עובד, אז כאן נשתמש בו באופן רחב יותר.

כרגע זה עדיין לא עובד, ובקרוב אנסה עוד כמה נסיונות שכיהיה לי זמן. תודה על עזרתך, Dovi 20:05, 20 בנובמבר 2011 (IST)

שינוי בביאור לא מופיע בקטגוריה ובסטטיסטיקה[עריכה]

במספר רב של מקרים ראיתי את הבעיה הבאה: עשיתי שינוי ראשוני, והקטע מופיע בביאור ובקטגוריה אבל לא בסטטיסטיקה. ראה דוגמא: אסתר א ד. שינויים נוספים לפסוק הזה: מופיעים רק בבאור, ולא בקטגוריה. התופעה הזו קיימת במגילת אסתר במספר רב של פסוקים, אבל לפסוקים אחרים שכתבתי להם פרוש ושינויים אין בעיה כזו.

תודה מראש, אילן (שם משתמש ilans_lady)

אתה מתכוון לדף הזה: ביאור:אסתר א ד? לא הבנתי מה הבעיה. אני רואה אותו בקטגוריה:סיכום על פסוק. --אראל סגלשיחה • י"ח בחשוון ה'תשע"ב 21:27, 15 בנובמבר 2011 (IST)

תודה על התשובה.
תסתכל על סטטיסטיקה ותבחר פסוק ד http://tora.us.fm/tnk1/trgumim_statistics.php?sfr=33&prq=1.
הסטטיסטיקה לא מראה שהפסוק בואר.

הבנתי. דף הסטטיסטיקה נמצא על אתר חיצוני ואינו מתעדכן אוטומטית - אני מעדכן אותו ידנית כשאני שם לב לביאורים חדשים, וכנראה שאת הביאור הזה פספסתי. בכל מקרה כשאתה מוסיף ביאור חדש אתה יכול לעדכן כאן, וזה יגיע לסטטיסטיקות תוך מספר ימים.

השורה הראשונה בעריכה היא בסגנון חדש, נחום המליץ לי לשנות את הכותרת ל: "ציטוטפסוק|אסתר|א|ד" עם {{ תסתכל על קטגוריה http://he.wikisource.org/wiki/%D7%90%D7%A1%D7%AA%D7%A8_%D7%90_%D7%93

דף הקטגוריה מתעדכן באופן "חצי אוטומטי" - לוקח לו זמן להתעדכן. אם רוצים לעדכן אותו באופן מיידי, אפשר ללחוץ על "עריכה" ואז לשמור מייד (בלי לעשות שום שינויים).

ואז תסתכל על הבאור (בבאור (לא בקטגוריה) תעבור לפסוק ה (למרות שזה בצבע אדום קיים באור לפסוק ה) ואז תחזור לפסוק ד ): http://he.wikisource.org/wiki/%D7%91%D7%99%D7%90%D7%95%D7%A8:%D7%90%D7%A1%D7%AA%D7%A8_%D7%90_%D7%93

תודה מראש, אילן (שם משתמש ilans_lady) --אראל סגלשיחה • י"ט בחשוון ה'תשע"ב 08:34, 16 בנובמבר 2011 (IST)

שלום אראל, תודה על עזרתך. כל הפסוקים צורפו לסטטיסטיקה למעט פסוק ה פרק ג באסתר. אני מקבל fatal error. ניסיתי למחוק את כל הכתוב ועדין פסוק זה לא מתקבל. החזרתי את הכתוב למקור. בתודה מראש אילן

ליקוטי הלכות[עריכה]

מישהו פה יודע איך עושים תבנית כזו (כמין ניווט בין הפרקים) עם חלוקה לפרקים כמו שעשו בספר מסילת ישרים? --אלמוני

צריך ליצור דף, למשל תבנית:ניווט ליקוטי הלכות, למלא בו קישורים לכל החלקים או הפרקים, ואז להכליל אותו בכל הדפים של החלקים או הפרקים. --אראל סגלשיחה • כ"ו בחשוון ה'תשע"ב 10:30, 23 בנובמבר 2011 (IST)


תודה על התשובה!!
תגיד לא צריך להכניס נוסחאות מסוימות שמשמשות את התוכנה הזו כדי ליצור תבנית כזו?
ובקשר לשער של ליקוטי הלכות אם רוצים לעשות קטגוריות שמחולקות לשני טורים זה אפשרי?
גם אני צריך לדעת איך עושים גופן מיוחד או כתב גדול [שמי yossef 8090]
• 28 נובמבר 2011
לא חייבים נוסחאות כדי לייצר תבנית. צריך רק לשים בתבנית את הקישורים המתאימים.
לגבי שני טורים - אפשר לעשות זאת ע"י טבלה - לחפש בתפריט העריכה את האפשרות של טבלה ולבדוק איך זה יוצא (אין לי הרבה ניסיון בטבלאות).
ולגבי גופן - ראה תבנית:גודל. --אראל סגלשיחה • ג' בכסלו ה'תשע"ב 22:12, 29 בנובמבר 2011 (IST)