ביאור:אסתר א ד

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אסתר א ד: "- בְּהַרְאֹתוֹ אֶת עֹשֶׁר כְּבוֹד מַלְכוּתוֹ וְאֶת יְקָר תִּפְאֶרֶת גְּדוּלָּתוֹ; יָמִים רַבִּים, שְׁמוֹנִים וּמְאַת יוֹם."

תרגום ויקיטקסט: - במהלך המשתה, הראה אחשוורוש לכל המוזמנים את עושר כבוד מלכותו ואת יקר תפארת גדולתו. המשתה נמשך ימים רבים - 180 יום.


בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:אסתר א ד.

אופיו של אחשוורוש[עריכה]

פסוק זה מלמדנו על אופיו של אחשוורוש:

  1. היה גאה בהצלחתו.
  2. אהב עושר וכסף; וכן כתוב גם בסוף הספר (אסתר י א): "וַיָּשֶׂם הַמֶּלֶךְ אחשרש (אֲחַשְׁוֵרֹשׁ) מַס עַל הָאָרֶץ, וְאִיֵּי הַיָּם".
  3. רצה כבוד למלכות; וכן כתוב גם בסוף הספר (אסתר י ב): "וְכָל מַעֲשֵׂה תָקְפּוֹ, וּגְבוּרָתוֹ".
  4. נהנה מיופי ותפארת.
  5. התחלק בפאר ובתענוג עם אורחיו.
  6. נתן כבוד לתרבות העמים בממלכתו (אסתר א ח): "לַעֲשׂוֹת, כִּרְצוֹן אִישׁ וָאִישׁ", ופנה בכבוד (אסתר א כב): "אֶל עַם וָעָם כִּלְשׁוֹנוֹ".
  7. הקפיד לקיים את החוק והמנהג (אסתר א ח): "וְהַשְּׁתִיָּה כַדָּת, אֵין אֹנֵס: כִּי כֵן יִסַּד הַמֶּלֶךְ, עַל כָּל רַב בֵּיתוֹ לַעֲשׂוֹת", (אסתר א טו): "כְּדָת, מַה לַּעֲשׂוֹת".
  8. התיעץ בכבוד עם חכמיו ושריו: (אסתר א יג): "וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ לַחֲכָמִים יֹדְעֵי הָעִתִּים: כִּי כֵן דְּבַר הַמֶּלֶךְ, לִפְנֵי כָּל יֹדְעֵי דָּת וָדִין", (אסתר ו ד): "וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ, מִי בֶחָצֵר".
  9. היא מאורגן ומתוכנן, כך שהמשתה נמשך 180 יום, ללא תקלות, מהומות והפרעות בבירה ובממלכה.

אנו לא רואים מלך עריץ ורצחני או פעולות שרירותיות, אלא מלך נאור ומכובד המבין את היתרונות הכלכליים והחברתיים של ממלכתו הענקית. בהמשך נראה שכאילו המלך פעל ברע לב וטפשות, אולם עלינו לנסות ולהבין את מעשיו לאור התמונה החיובית המופיעה בפתיחת הסיפור.

מדוע נמשך המשתה זמן כה רב - 180 יום?[עריכה]

המלך הזמין את שרי המדינות, והיו לו (אסתר א א): "שֶׁבַע וְעֶשְׂרִים וּמֵאָה מְדִינָה". כל מדינה שלחה משלחת עם כל טוב ארצה, בדומה לביקורה של מלכת שבא למלך שלמה. סביר להניח שכל מדינה קיבלה את הזכות לארגן מסיבה אחת, בערב, עם מאכל, משתה והצגה, כמנהגם (ביאור:אסתר א ח). בהמשך, המלך חוזר על התהליך הזה כאשר הנערות מופיעות לפניו כדי להבחר למלכתו (ביאור:אסתר ב יג). לכן נדרשו 127 יום (אולם מדוע עוד 53?)

מקורות[עריכה]

נלקח מ- מגילת אסתר - מגילת ההיפוכים. אילן סנדובסקי, אופיר בכורים, יהוד מונוסון, 2014