ויקיטקסט:מזנון/ארכיון נובמבר 2010

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה הוא ארכיון של הדיונים שהתקיימו במזנון. דיונים חדשים יש לקיים במזנון הנוכחי. אין לערוך דף זה.


התקליטור התורני

האם מותר להעתיק טקסטים מהתקליטור התורני? לגבי פרויקט השו"ת שלחתי להם מייל והם ציטטו פסק של בית משפט שלפיו יש להם זכויות יוצרים על העריכה שהם עושים.

שלחתי לתקליטור התורני מייל וזאת תשובתם:

פשוט וברור שאין לשום אדם זכות יוצרים על התוכן של הטקסטים (יש למישהו זכות יוצרים על הטקסט של התנ"ך או המשניות או הש"ס ?) ואם אתה רוצה להקליד אותם מתוך הספרים - בבקשה. אבל כל גורם שהקליד בעצמו את הטקסטים יש לו את זכות היוצרים המלאה על חומר המוקלד (לא על התוכן) שהוא השקיע בה ממון רב, ולכן כל הלוקח טקסטים מתוך התקליטור ללא רשות הוא גנב גמור, כי הוא משתמש בחומר המוקלד שהושקע בו ממון רב ללא רשות.

אם אתה רוצה טקסטים, בבקשה, תקליד אותם בעצמך, כי אין עליהם (על התוכן) זכות יוצרים, ותתחיל מעכשיו להקליד את כל התנ"ך ואת כל הש"ס ואת כל המשניות, וכו', וכך תוכל גם להפיצם ברבים. אבל אל תעתיק טקסטים שאינם שלך מתוך התקליטור ולהפיצם, כמו שאתה כותב.

שלחתי להם לפני שבוע את המקורות המובאים בדף השיחה "ויקיטקסט ואתר דעת" לפיהם אין זכויות יוצרים על הקלדה, והם לא השיבו לי.

עוזיאל 18:03, 27 באוגוסט 2010 (IDT)

שלום עוזיאל. הדברים די פשוטים, ונכתבו כאן כמה וכמה פעמים. מה שכתבו לך מפרויקט השו"ת נכון בדיוק: יש להם זכויות יוצרים על העריכה שלהם ואסור על פי חוק להעתיק את העריכה הזאת. מגיע להם יישר כוח על ההגינות ועל הדיוק בתשובתם.
אבל מה שכתבו לך מהתקליטור התורני אינו נכון, כי ההקלדה היא בדיוק המרה מיכנית של התוכן ולכן מותר להשתמש בו על פי חוק, אלא אם כן הוסיפו בה עריכה מקורית ("יצירה"). בלי יצירה אין שום זכויות יוצרים. מותר כמובן (לפי השיקול האישי שלך) להחמיר. אבל צריך לזכור שבדרך כלל כל חומרה היא גם קולה; לדוגמה, תופעה שמחמירים כאשר מישהו שילם כסף למקלידים, משמעותה גם להקל בזכויות הציבור בקניין הציבורי (public domain).
שתהיה לכולם בארץ שבת שלום (בשבילי עדיין לא שבת), Dovi 19:14, 27 באוגוסט 2010 (IDT)
נא לשים לב שבעיקר בטקסטים של התקליטור התורני, קיימות שגיאות הקלדה פה ושם והטקסט טעון הגהה קפדנית. נחום - שיחה 04:04, 5 בספטמבר 2010 (IDT)
אמת לאמיתו נחום! הדיון היה כמובן על זכויות יוצרים, וטעויות הקלדה אינן "יצירה" בשום קנה-מידה. אבל אתה צודק שבכל טקסט, ועוד יותר בטקסטים האלה, עדיף לבצע הגהה לפני שמעלים אותם לכאן. Dovi 04:25, 5 בספטמבר 2010 (IDT)

עדיאל, העובדות ברורות לכולם. אבל אני אסביר לך אותם שוב. לאט. סעיף 38 בחוק זכות יוצרים קובע שזכות היוצרים קיימות למשך חייו של היוצר וכן 70 שנים לאחר מותו. כלומר אין זכויות יוצרים על טקסט שמחברו מת לפני יותר מ-70 שנה. סעיף 4 לחוק קובע שתנאי הכרחי לקיומה של זכות יוצרים הוא "מקוריות". בע"א 2790/93, Eisenman נ' קימרון נקבע כי "המקוריות היא העיקר, ולא די בהשקעה של מאמץ, של זמן או של כישרון כדי להצדיק הגנת זכות יוצרים". לכן אין זכות יוצרים על הקלדת טקסט. עד כאן מבחינה משפטית. מעבר לכך, אני ממליץ לך לקרוא בהזדמנות את הערך שאלת קיטבג. ‏– Fuzzy ‏– 19:47, 7 בנובמבר 2010 (IST)

בשאלתי רציתי לוודא שאפשר לסמוך על המייל שלהם שאכן אינם עורכים ומותר להעתיק חופשי. כמו כן רציתי לעורר אנשים להשתמש במאגר העצום הזה במקום לעמול בהקלדת טקסטים שכבר הוקלדו. אני אישית לא יכול להכניס משם טקסטים כי אין לי גישה למאגר עכשיו. הייתי שמח אם מישהו שיש לו את הדיסק המקורי של המאגר יעשה את זה. אני אפילו חשבתי לקנות את הדיסק- גירסה 10 עולה כאלף שקל ואין לי כסף לזה עכשיו. אם למישהו יש את הדיסק ומוכן להשאיל לי אותו, אשמח.
נ.ב. תוכנת המאגר מגבילה העתקה- אפשר לסמן להעתקה בערך חצי מסך טקסט- מישהו יודע איך אפשר להתגבר על הבעיה? שמעתי שיש את המאגר הזה פרוץ אך שימוש בו הוא לעניות דעתי הפרת זכויות יוצרים של התוכנה. Uziel302 10:17, 8 בנובמבר 2010 (IST)
לי יש את המאגר מותקן לי במחשב (קיבלתי אותו מהמעסיק שלי שקנה אותו כדין), אבל אין לי את דיסק ההתקנה ולצערי אין לי כ"כ זמן להעלות משם תכנים. הבעייה של העתקת טקסטים משם ידועה ולא ידוע לי על דרך לעקוף את זה. פשוט מעתיקים כל פעם קצת, כמה שאפשר, עד שהכל מועתק. אינני מכיר את מה שאתה מכנה "המאגר הזה פרוץ" אך גם שם קשה לי להאמין שהבעייה הזו נפתרה. נחום - שיחה 18:07, 9 בנובמבר 2010 (IST)
יש מבצע- שולחים מייל ל dbs144@gmail.com ומבקשים את הדיסק "תנ"ך פלוס" בציון כתובת טלפון ושם מלא. שלחתי להם מייל ביום שני וקיבלתי היום בדואר את הדיסק- הוא כולל תנ"ך, רמב"ן על התורה רש"י ומצודות. זה יכול לעזור לנו להשלים את הפירושים הנ"ל באתר (פרט לרש"י שהבנתי שההוא כבר מושלם)

לפרטים באתרם: http://www.dbs123.com/

שבת שלום!Uziel302 16:02, 12 בנובמבר 2010 (IST)

שוב על מאגר תורת אמת

שלחתי מייל לדוד גלילי מתורת אמת לגבי העלאת המאגר לאינטרנט- לא כתוכנה. הוא אמר שאין להם כח אדם לזה ואם ארצה אוכל לעשות זאת.

חשבתי להעלות את הספרים בתור קבצי וורד להורדה. שאלתי היא היכן אפשר להעלות קבצי וורד?

אני יודע שאפשר להעלות קבצים לויקיטקסט אך הם גם צריכים להיות בעיקרון לשימוש חופשי.

Uziel302 21:54, 21 באוקטובר 2010 (IST)

טקסט שאין עליו זכויות יוצרים ניתן להעלות, אך לא כקובץ וורד (שהוא בעצמו פורמט ששייך למיקרוסופט) אלא פשוט לעשות העתק-הדבק לתוך האתר (עם עריכה כמובן). וראה תבנית:תורת אמת.
-- אוֹרי 10:36, 22 באוקטובר 2010 (IST)
אני חושב שהרעיון מצויין, גם אם אי-אפשר לעשות אותו בוויקיטקסט בגלל שחלק מהטקסטים אינם חופשיים. הלוואי שהיו נעשים יותר מאמצים גדולים יחד עם מחוייבות לטקסטים חופשיים... בכל מקרה, לגבי הפונקציה "העלאת קובץ", אתרי ויקימדיה אינם תומכים אפילו ב-ODT (המקביל החופשי לוורד), כי הרעיון הוא שדף שעומד לעריכה מקומו בדף ויקי באינטרנט ולא בתוך קובץ. אם הוא לא עומד לעריכה אפשר כבר לשים אותו ב-PDF (ואת זה כן ניתן טכנית להעלות כאן). נראה לי שאם תעבוד יחד עם "תורת אמת" באתר אחר, עבור אותם הטקסטים שאינם ברשות הרבים, אז בכל מקרה כדאי שיהיו בכל זאת פשוט דפי HTML לנוחות הקוראים. שבת שלום, Dovi 11:07, 22 באוקטובר 2010 (IST)
הבנתי מראש שויקיטקסט זה לא המקום לטקסטים האלה, מה שאני מחפש זה האם יש למישהו רעיון לאן אני יכול להעלות את הטקסטים בחינם- אני לא יודע איך לבנות אתר ולאחסן אותו בחינם. האם יש אתרים המיועדים לבניית אתרים שאפשר להכניס לשם כ-20 MB בחינם? Uziel302 12:10, 25 באוקטובר 2010 (IST)
אפשר ליצור אתר חינם בגוגל: http://sites.google.com --אראל סגלשיחה • י"ח בחשוון ה'תשע"א 04:59, 26 באוקטובר 2010 (IST)
ניסיתי לבנות אתר בגוגל. אשמח אם תיכנסו ותעירו הערותיכם. הכתובת:https://sites.google.com/site/magartoratemet/Uziel302 18:31, 1 בנובמבר 2010 (IST)
יפה מאד, יישר כוחך! אני עדיין מקווה שמתישהו נצליח לשכנע את בעלי הזכויות, לפחות על הספרים הקלאסיים (אור החיים, בעל הטורים וכו') לתרום אותם לויקיטקסט. --אראל סגלשיחה • כ"ד בחשוון ה'תשע"א 21:34, 1 בנובמבר 2010 (IST)
א.יצרת קשר עם בעלי הזכויות על הספרים הנ"ל? ב.התרשמתי שהחיפוש של גוגל לא קורא קבצי טקסט- דהיינו אם מישהו יחפש משפט שמופיע באחד הספרים הוא לא יגיע לאתר ורק אם יחפש את שם הספר הוא יכול (עקרונית) להגיע לאתר. (התרשמותי זו היא על סמך חיפוש באתר עצמו) ניסיתי לשים את אחד הטקסטים הקטנים יחסית בתור דף ולא כקובץ להורדה אך זה לא הלך לי- ואני חושש שזה בגלל שזה יותר מדי טקסט. האם השערותי נכונות ואם כן איך אפשר לפתור את הבעיה? Uziel302 09:47, 2 בנובמבר 2010 (IST)

הקמת בית מדרש פתוח -וירטואלי -"גמרא בקוד פתוח" בויקיטקסט

עלה לי רעיון והייתי רוצה לדעת מה דעתכם לגביו חשבתי לייסד בית מדרש שיתנהל למעשה בלשונית שנוסיף לכל הדפים בויקיטקסט (בנוסף ל'ערך' ו'שיחה') למשל אם אני רוצה לדון על השתלת איברים בימינו אני יכול להכנס ללשונית שתקרא 'בית מדרש' בדף X במסכת Y שעוסק בסוגיה שקרובה לנושא ולהעלות שם שאלה לגבי השתלת איברים ביחד עם הצעה לתשובה שאפשר ללמוד מהגמרא, ואז יכול לבוא מישהו ולחלוק עלי ולכתוב את זה וכן הלאה - וכך אפשר לכתוב מעין גמרא בקוד פתוח(נשמע מפוצץ, לא?) כאשר כל אחד יכול לדבר ולהביע את דעתו דוגמא נוספת: נושאים באמונה ובהשקפה- ניתן ללבן עניינים מהתחום הזה ומעוד תחומים רבים ומגוונים. אני מניח שבמידה וזה יתפוס ניתן יהיה לשכלל את התשתית של הקוד של האתר כך שתתאים יותר לצרכים של בית המדרש הוירטואלי ותאפשר יותר נגישות, יותר נוחות,קישורים ,וכו' מה דעתכם? --Curious 1987 02:27, 3 בנובמבר 2010 (IST)

שלום "סקרן" (כך לקרוא לך בעברית?) ותודה על ההצעה המצויינת. אתה בעצם מציע גם את החלום שלי לויקיטקסט מאז שהתחיל: שהוא יהפוך לבית מדרש פעיל ופתוח על בסיס כל המקורות שנמצאים בו. אין שום בעייה בכלל לעשות את זה, ולא צריך בשביל זה שום שינויים טכניים. רק צריך בשביל זה שלושה דברים:

  • החלטת מדיניות קהילתית ברורה שאכן רוצים את הדבר (זה יחסית קל כי נראה לי שרובם או כולם רוצים את זה).
  • החלטה קהילתית על המיקום על הפעילות. גם זה יחסית קל: כשהוקם ויקיטקסט הצעתי שהדף הזה שנקרא "מזנון" בוויקיפדיה ייקרא כאן "בית המדרש". אנשים אחרים לא קיבלו את זה, והציעו שזה ייקרא "מזנון" כמו בוויקיפדיה כדי שלא ייווצר בילבול. אני מודה שהם צדקו ואני טעיתי, ואני שמח בדיעבד שזה לא נקרא "בית המדרש", כי צריך באמת "מזנון" בשביל שאלות ציבוריות וטכניות שאינן קשורות כלל ללימוד הטקסטים. אבל זה לא מונע כלל את יצירתו של דף קהילתי אחר שייקרא "בית המדרש" (אולי בצידו או במקומו של "שער הקהילה" הרדום) בשביל שאלות ודיונים הקשורים ללימוד המקורות הרבים שנמצאים באתר.
  • הדבר האחרון שצריך הוא הדבר היחיד שבאמת קשה, וזה שיווקו של הלימוד הקהילתי באתר ויקיטקסט, כדי שאנשים באמת יבואו וישתמשו בזה. כאן לצערי אני מאוד חלש...

לגבי התשתית (כלומר שתי הנקודות הראשונות), מה כל החברים כאן חושבים? האם ליצור דף בית המדרש, ולשים קישור אליו לאחר המזנון בגליון הימני של הדף, ובתחילת הדף לכתוב הזמנה קצרה שמסבירה את מהותו ותפקידו? האם גם לעשות החלטת מדיניות רשמית שדפי השיחה של הטקסטים מיועדים לא רק לשיפור הטקסט בדף, אלא גם כדי לעודד לימוד ודיון ושאלות עליו? (נראה שזה המצב בפועל, אבל עד שנקבע מדיניות רשמית תמיד יכול אדם לבוא ולהגיד שאין מקום לדברים כאלה בדפי השיחה.) לא צריך בשביל כל זה לשונית חדשה או לחכות לשינויים טכניים אחרים, כי הכל כבר אפשרי כאן ועכשיו.

אגב, דיונים בדף בית המדרש יכולים כמובן להכלל בדפי השיחה של הטקסט המתאים, או אפשר לשים קישורים מתאימים לפי הצורך. הבעייה היחידה לשאול שאלות ספציפיות בדפי השיחה לבד הוא שצריך מספיק אנשים שעוקבים אחרי "שינויים אחרונים" ולא יפספסו אותו, וגם יש להם זמן לדון בשאלות. בדף בית המדרש הדיונים יכולים להיות מרוכזים וכך גם ליצור יותר עניין. Dovi 14:01, 3 בנובמבר 2010 (IST)

לא הבנתי מה הצורך בדבר- מי שרוצה לדון בסוגיות גמרא ואמונה יכול לעשות את זה בפורומים הקשורים לזה (בחדרי חרדים, כיפה, ישיבה) ומי שרוצה להוסיף הערות הקשורות לטקסט יכול לעשות זאת במסגרת "ביאור" ואפשר לדון בפרשנותו בדף השיחה. Uziel302 18:30, 3 בנובמבר 2010 (IST)
ולמה שלא יהיה גם פורום אצלנו, במקום שניתן לקשר ביעילות וישירות למאות טקסטים, וגם לשפר את הצגתם ואת קיטלוגם ע"פ תוצאות הדיונים (כגון לייצר דפי מקורות עם קישורים ישירים ע"פ הדיונים)? זה גם יכול להגדיל את קהילת התורמים, שהרי מי שדן במקורות יכול גם להוסיף אותם, כך שתוצאות הדיון כאן יכולים לתרום משהו בעל ערך לעתיד. וגם שכאן תוכן הדיונים יהיה אוטומטית ברשיון חופשי ונחלת הציבור (לעומת אתרים אחרים). ועוד שכאן המקום לא מוגדר אידיאולוגית לעומת פורומים אחרים. לדעתי זה פיתוח טבעי ביותר של ויקיטקסט. Dovi 18:44, 3 בנובמבר 2010 (IST)
אני בעד. דפי השיחה של הטקסטים השונים משמשים לכך כבר כיום, וזה מבורך לדעתי. בנוסף קיים מרחב השם "ביאור:". כל מי שמבקש לפתוח דיון בהשתלת איברים, למשל, יוצר דף חדש: ביאור:השתלת איברים, כותב שם מעט מידע לגבי הנושא עצמו (לתועלת מי שאינו בקי בנושא), שואל שאלות, מציע הצעות וכו', אחרים משיבים או מגיבים או מעירים או שואלים, ומתפתח דיון. לא אמורה להיות כל בעייה בכך, לדעתי, ואני מאד תומך ברעיון. ניתן לרכז דיונים אחרונים בדף מרכזי שישמש לשם כך, הלא הוא הדף שהציע דובי, ויקיטקסט:בית המדרש, שישמש כרשימה של קישורים לכל הדיונים הקיימים. נחום - שיחה 03:23, 4 בנובמבר 2010 (IST)
אני מסכים עם נחום ועם דובי. אגב, הנה דף שיחה שמהווה דוגמה יפה לדיון שאמנם רלוונטי לדף שאליו השיחה שייכת, אבל גם גלש לתחומים אחרים: שיחת ביאור:בראשית א. -- אוֹרי 22:37, 4 בנובמבר 2010 (IST)

בסדר. אם כן מישהו יודע איך לשנות את קישורי "קהילה" למעלה בגליון הימני כדי שיופיע בסדר הזה:

חיפשתי ב"כל הודעות המערכת" אבל לא מצאתי דרך לעשות את זה. תודה, Dovi 11:23, 8 בנובמבר 2010 (IST)

דרך מדיה ויקי:Sidebar. כרגע הקישור אדום, אז עדיף שהוא יהיה מוכן לפני הוספתו לשם. ‏– rotemlissשיחה 18:22, 8 בנובמבר 2010 (IST)


אני שמח על התגובות של החברים לגבי הרעיון(מסתבר שהוא לא חדשני לחלוטין לפי הדוגמאות שבקישורים אבל שם זה די בקטן ולא ממוסד), רציתי לשמוע מכם את דעתכם לגבי שני נושאים:
1)הרחבת הקונספט של בית מדרש לדרכי חשיבה חילוניות/לא יהודיות אורתודוקסיות - אפשר לחלק את השאלה הזאת לשתיים:
א. מה דעתכם על הקמת במה לדיון בנושאים שונים, להלן אקרא לה קתדרה(שם זמני)- למשל אקטואליה: כיבוש:לא מוסרי או כורח המציאות, ענישת שרים שעברו עבירות שחיתות,נושאים אתיים בהקשר של הנדסה גנטית וכו'. כאן הייתי רוצה להעיר שיש להזהר בנושאים אלו מפני שיש להם השלכות רחבות ולכם הייתי אומר באנלוגיה לערכים הרפואיים בויקיפדיה שמצורפת להם אזהרה שהם אינם יעוץ רפואי , גם כאן באותה מידה (ואולי אף יותר מזה). לדעתי צריך לכתוב באופן ברור שלא משתמע לשתי פנים שהדיונים האלה הינם רק סיעור מוחין שפותח את הראש לדברים חדשים ומלבן סוגיות אבל אין לפעול על פיהם בשום צורה.

הסטוריה: הרעיון הוא שיש נושאים בהסטוריה ששנויים במחלוקת וגם המחקר המדעי לא יודע לתת תשובה חד משמעית אז אולי דיון בנושא יוכל לקדם במעט את המחקר, ולמרות שרב המשתמשים הם בעלי ידע דל מאוד ביחס למי שחוקר את הנושא באקדמיה-אני עדיין חושב שכדאי לתת לזה צ'אנס ועוד נושאים כגון אלו

ב. במידה ונקים את הקתדרה- האם עדיף שהיא תהיה בנפרד מבית המדרש או חלק ממנו- יש נושאים רבים ששייכים גם לבית המדרש וגם לקתדרה, השאלה היא האם לאחד בינהם -ואז בית המדרש לא יהיה בית מדרש יהודי אורתודוקסי קלאסי אלא יהיה מעין אוניברסיטה- כלומר כשבאים לחקור נושא מסויים ניתן להשתמש בכלים יהודיים מסורתיים (גמרא,ראשונים וכו') אבל באותה מידה ניתן יהיה להשתמש גם בכלים חילוניים או לפחות כלים לא מסורתיים(ביקורת המקרא, פילוסופיה יוונית, וכו')

2)פתיחת בית המדרש כמיזם נפרד של קרן ויקימדיה- כלומר כמו שיש ויקיטקסט, ויקיספר,ויקימילון וכו' יהיה ויקי בית מדרש/ויקי קתדרה, אני חושב שיהיו לכך יתרונות וחסרונות אבל את החסרונות לדעתי יהיה ניתן להעלים, אסביר זאת: היתרונות: סיווג בית המדרש ו/או הקתדרה כמיזם/ים עצמאי יעצים לדעתי את חווית השימוש בו-כמו שהמיזם ויקי ספר מייצר חוויה מסויימת של ארון ספרים שפרוס לפני(כך לפחות אני מרגיש) כך הפורטל של בית המדרש/הקתדרה יוכלו לספק חוויה מסויימת של בית מדרש- למשל:פורטל שבו יופיעו בין היתר:

  • רשימת הנושאים ה"חמים" שעל הפרק
  • מי נמצא כרגע באתר(מקביל למי נמצא בבית המדרש שניתן לדסקס איתו וללמוד איתו)-יאפשר צ'אט,
  • שיעורי תורה אינטראקטיביים בלייב-יש כאלה כבר במכון מאיר שבו הרב עונה לשאלות הגולשים , ניתן יהיה לשתף איתם פעולה אבל אפשר גם שמישהו מהקהילה יכין שיעור ויעביר אותו דרך מצלמת הרשת שלו

החסרונות:
החסרון הוא שהדיונים שנכתוב לא יהיו צמודים לטקסט של המקורות, אבל אפשר יהיה להעלים את החסרון הזה אם נעשה אינטגרציה בין "ויקיטקסט" ל"ויקי בית מדרש" - שאת זה צריך לחשוב איך עושים אבל לא נראה לי שיש בעיה עקרונית לעשות את זה. כלומר יהיו לנו שני מיזמים נפרדים אבל עם קישור חזק ביניהם- בטח יש לזה איזושהי מילה יפה במדעי המחשב או במנהל עסקים- דיפרנציאציה משולבת או משהו כזה :) --Curious 1987 03:37, 12 בנובמבר 2010 (IST)

שלום ותודה על כל הרעיונות. לגבי "בית המדרש" אין שום אפשרות שהוא יהיה רק "אורתודוקסי" כי מיזמי ויקימדיה מחייבים מדיניות נייטרלית (NPOV) שמאפשרת מקום ביטוי הולם לכל נקודת מבט שהיא מעוגנת במקורות המידע. זאת הייתה כוונתי למעלה כשכתבתי שאין כאן מסגרת אידיאולוגית (לעומת פורומים אחרים). רוב האנשים הפעילים כאן כעת הם אכן מהצד הדתי של האוכלוסייה בדרך כלל, והם לרוב תורמים ספרות תורנית לאתר, אבל זה לא מונע מאף אחד לתרום גם טקסטים של שפינוזה או ביאליק (והלוואי שגם התחומים האלה יתפתחו הרבה יותר). אותו דבר לגבי "בית מדרש" אפשרי: אין מגבלות אידיאולוגיות על הדיון. אף אחד לא יכול למנוע דיון על טקסט גם מנקודת מבט של פילוסופיה יוונית או ביקורת המקרא.
לגבי השם והאכסנייה: השם "בית המדרש" אומר שדורשים את הכתוב. כלומר לימוד ודיון ופרשנות על ספרים, ואכן ויקיטקסט מיועד לספרים. נראה לי שלהעלות שאלות רחבות כמו מלחמה ושלום, אתיקה של נציגי ציבור וכו' מתאים כל עוד הדיון קשור לארון הספרים. לדוגמה: דיון על מלחמה ושלום מספרות חז"ל ועד לפילוסופיה של קאנט. לא צריך להגביל את זה לספרות תורנית. אבל סתם לקטר ולעשות פופוליטיקה פחות נראה לי.
דעתי האישית שכל עוד זה קשור לספרים יש לזה מקום בוויקיטקסט, וטוב שהקהילה תעשה מקום בשביל זה. וגם לא נראה לי שיש בכלל בעייה להקים את המסגרת בשביל זה כאן. אם זה אמור להיות משהו מעבר, שלא קשור בכלל לספרים, אולי צריך מסגרת אחרת. להקים מיזם חדש לגמרי בוויקימדיה זה לא פשוט בכלל, נראה לי שיש כבר כמה שנים בקשה ל"ויקיברסיטה" בעברית... (אולי זה מיזם מתאים כשיקום).
שבת שלום, Dovi 09:35, 12 בנובמבר 2010 (IST)
לדעתי עדיף לא לקרוא למקום לדיונים כפי שציינת "בית מדרש", כי אם נרצה או לא נרצה, האסוציאציה המיידית של השם הזה היא נושאי דת אורתודוקסיים. כדאי למצוא שם אחר.
למיטב הבנתי גם "ויקיברסיטה" לא מתאים למוצע. ‏– rotemlissשיחה 11:03, 12 בנובמבר 2010 (IST)
תודה רותם! היום המונח "בית מדרש" התרחב ביותר בציבוריות הישראלית. יש בתי מדרש לחילונים, בתי מדרש פלורליסטיים, בתי מדרש לספרות ולתרבות. אם נרצה, נוכל להיות חלק ממגמת ההתרחבות הזו בעצם המושג. אם לא, ניתן להציע שם אחר (עדיף שם שיהיה "מושך" לא פחות). שבת שלום, Dovi 12:06, 12 בנובמבר 2010 (IST)
הכוונה שלי הייתה לשם הבודד "בית מדרש". אפשר "בית מדרש לטקסטים" או שם דומה. ‏– rotemlissשיחה 10:53, 13 בנובמבר 2010 (IST)
שבוע טוב. בסדר, אולי משהו מזמין שגם רומז לכך, כגון "בית מדרש פתוח"? מה אתם חושבים? Dovi 22:29, 13 בנובמבר 2010 (IST)

בקשה למחיקת דף

נא למחוק: משתמש:Pashute/דברת שלמה פרשת שלח
-- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • כ"ז בחשוון ה'תשע"א • 21:54, 3 בנובמבר 2010 (IST)

מחקתי. אגב, אתה יכול פשוט לשים את תבנית:מחק. -- אוֹרי 20:01, 4 בנובמבר 2010 (IST)
אבקש, משה, שעל אף היותך "משתמש פשוט", תשקול אולי בכל זאת לקבל כאן סמכויות מפעיל. בניגוד למקומות אחרים, בהם זה מהווה סמל סטטוס, אצלנו זה ממש לא! כולנו חכמים, כולנו (כמעט כל מי שפעיל כאן) בעלי הרשאת מפעיל מערכת, וממש אין בזה רבותא או התנשאות, זה פשוט כלי ביד מי שאנחנו מכירים ולא חושדים בו שיבצע השחתות, שיוכל לעשות מה שנחוץ בעצמו. אישורך כמובן ידרוש הצבעה.
בברכה, נחום - שיחה 18:01, 9 בנובמבר 2010 (IST)
אני אשמח גם לקבל את היכולת למחוק דפים. פשוט העסק של הדפים של תורת אמת תקוע- כבר הוסכם שיש למחוק את השו"תים של אחרוני דורנו (במיוחד לאור העובדה שאפשר להוריד את הטקסט של הספרים הנ"ל מהאתר שלי https://sites.google.com/site/magartoratemet/). כמו כן צריך למחוק את ה"קטעים" של אור החיים כי ככה זה מוכלל במקראות גדולות ולא כתוב שזה לא לשימוש מסחרי. יש פרסומים שהולך לצאת מכשיר "jewish ebook" אז כן יכול להיות שימוש מסחרי בטקסטים פה (אגב, אני ממליץ ליצור איתם קשר). Uziel302 18:22, 10 בנובמבר 2010 (IST)

בקשות לסמכות מפעיל ניתן להגיש כאן. --אראל סגלשיחה • ז' בכסלו ה'תשע"א 10:09, 14 בנובמבר 2010 (IST)


סמכות אישור עריכה

שלום,

אני רוצה לסיים את התרגום של Flagged Revisions ולהביא אותו למצב מלא ושמיש בעברית. סיימתי (עם הרבה עזרה מאחרים!) את התרגום של כל ההודעות ב־translatewiki, אבל אינני בטוח כלל שעשיתי עבודה מסודרת ואחידה. הייתי רוצה לראות את זה בפעולה כדי לדעת איפה עוד יש טעויות וחוסר אחידות. לשם זה הייתי שמח לקבל הרשאה להפעיל את ממשק האישורים. יש לי אישור לזה בוויקיפדיה האנגלית, אבל לא כאן. לא הבנתי איפה מבקשים את זה, אז אני מבקש כאן. תודה.

(ר׳ גם שיחת עזרה:אישור דפים – זה הדף שרואים כשלוחצים על סמל אישור העריכה בראש הדף.) ––אמיר א׳ אהרוני 10:03, 15 בנובמבר 2010 (IST)

בעד. מתרגם מנוסה כאן, מגיה מוכשר בוויקיטקסט אנגלית, פעיל בוויקימדיה ישראל ועולמי. תודה על תרומותיך לתוספת זו! Dovi 17:49, 15 בנובמבר 2010 (IST)
בעד. מה השאלה בכלל? -- אוֹרי 06:18, 16 בנובמבר 2010 (IST)
בעד --אראל סגלשיחה • ט' בכסלו ה'תשע"א 12:41, 16 בנובמבר 2010 (IST)

בצעתי. אולי תרשה לנו להציע אותך גם למפעיל מערכת? Dovi 15:17, 16 בנובמבר 2010 (IST)

תודה רבה! אני מסכים, אם כי איני יכול להבטיח להיות פעיל מאוד. ––אמיר א׳ אהרוני 00:05, 17 בנובמבר 2010 (IST)

Flagged Revisions feature update: November 23

(apologies in advance for using English here) - We are currently planning to roll out a new version of the FlaggedRevs extension to all wikis on Tuesday, November 23 starting roughly 3:15pm PST (23:15 UTC). This is used for Pending Changes on en.wikipedia.org and Flagged Revisions on many other wikis. This will have a new reject button, some diff page load optimizations to help complicated diff pages load faster by displaying the diff prior to displaying the old revision, and many under-the-hood code improvements.

We have several test environments in place with FlaggedRevs/Pending Changes configured:

Please let us know if you have any problems. Thanks! -- RobLa-WMF 09:21, 23 בנובמבר 2010 (IST)

הרצאה מעניינת

שלום לכולם!

רציתי לעניין אתכם בהרצאה של הד"ר דלית קן דרור, בנושא רשיונות חופשיים, Creative Commons, רישוי תוכנה חופשית, והתחום בכלל במשפט הישראלי.

ההרצאה תתקיים בחסות מועדון חיפוקס,

בבניין מדעי המחשב של הטכניון, אולם הרצאות 6, בתאריך 6/12/2010 בשעה 18:30.

ההרצאה בחינם, וכולם מוזמנים.

יום טוב.

מקום לספרים ללא שימוש מסחרי?

שלום, ראו נא את דף ההסבר הזה בוויקיטקסט אנגלית, שמפנה לאתר לאתר הזה. מדובר על אתר ויקי ותיק שהוקם במיוחד לעזור דווקא למיזם ויקיטקסט באנגלית ובצרפתית ובשפות אחרות, בכך שמותר להעלות לשם טקסטים שהם מותרים לשימוש לפי החוקים הליברליים של קנדה, אבל אסור להעלות אותם בארה"ב וברוב המדינות שבהן החוקים נוקשים יותר. שימו לב שאפשר לעשות קישור ישיר לשם מוויקיטקסט. בנוסף, מותר להעלות שם טקסטים תחת רשיונות "לא לגמרי חופשיים" כגון רשיונות שאוסרות שימוש מסחרי, במקום להעלות אותם באתרי ויקימדיה. אולי נוכל להעלות שם את הטקסטים שדיברנו עליהם רבות בעבר מ"תורת אמת" ומקומות אחרים שאינם מתירים שימוש מסחרי.

יש שם "עמודים ראשיים" לכמה וכמה שפות, ואפשר בקלות ליצור גם עמוד ראשי בעברית. הבעייה היחידה שאני רואה היא טכנית: האם ניתן לעבוד שם על דפים בסביבה של כתיבה ימין לשמאל? שמעתי שהאפשרות הזאת כבר קיימת בתוכנה, אבל אינני יודע איך מבצעים אותו בפועל. אולי הפעילים שם יכולים לעזור לנו להקים שם תת-מסגרת שתומכת ב-RTL. Dovi 22:24, 29 בנובמבר 2010 (IST)

הוספתי להם הודעה ובקשה בעניין הזה כאן. Dovi 22:42, 29 בנובמבר 2010 (IST)