ויקיטקסט:מזנון/ארכיון אוגוסט 2015

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה הוא ארכיון של הדיונים שהתקיימו במזנון. דיונים חדשים יש לקיים במזנון הנוכחי. אין לערוך דף זה.


What does a Healthy Community look like to you?

Community Health Cover art News portal.png

Hi,
The Community Engagement department at the Wikimedia Foundation has launched a new learning campaign. The WMF wants to record community impressions about what makes a healthy online community. Share your views and/or create a drawing and take a chance to win a Wikimania 2016 scholarship! Join the WMF as we begin a conversation about Community Health. Contribute a drawing or answer the questions on the campaign's page.

Why get involved?

The world is changing. The way we relate to knowledge is transforming. As the next billion people come online, the Wikimedia movement is working to bring more users on the wiki projects. The way we interact and collaborate online are key to building sustainable projects. How accessible are Wikimedia projects to newcomers today? Are we helping each other learn?
Share your views on this matter that affects us all!
We invite everyone to take part in this learning campaign. Wikimedia Foundation will distribute one Wikimania Scholarship 2016 among those participants who are eligible.

More information


Happy editing!

MediaWiki message delivery (שיחה) 02:43, 1 באוגוסט 2015 (IDT)

בקשה לקישור לתלמוד בבלי בכותרת של דפי הגמרא

ע"פ בקשת משתמש:SHLOMOV אני ניסיתי למלאות את בקשתו כפי יכולתי. אולם, אם מישהו רוצה לנסות ולהוסיף קישור בתוך הסרגל ניווט עצמו אתם מוזמנים בכיף.--Roxette5 (שיחה) 12:57, 4 באוגוסט 2015 (IDT)

לא הצלחתי לשלב בסרגל עצמו, העליתי את זה מעל לסרגל. סבור שעדיף כך מאשר למטה, אם מישהו יכול לשלב בסרגל עצמו תע"ב תבוא עליו ברכה. נחום - שיחה 13:45, 4 באוגוסט 2015 (IDT)

תקלדה?

בירושלמי חגיגה ג א כתוב "רבי ליעזר בן יעקב". צ"ל "אליעזר"? Liad Malone (שיחה) 16:27, 9 באוגוסט 2015 (IDT)

Liad Malone -- בירושלמי הרבה פעמים משמיטים את האותיות א ו-ה, ורבי אליעזר מופיע בתלמוד (לא במשניות) כרבי ליעזר. גם ר' יהודה הופך ר' יודה, ועוד. אלישיב ליפא (שיחה) 17:52, 9 באוגוסט 2015 (IDT)
תודה. Liad Malone (שיחה) 23:22, 9 באוגוסט 2015 (IDT)

תבנית קישור לתוספתא

למה בעצם אין תבנית קישור לתוספתא מויקיפדיה? Liad Malone (שיחה) 16:28, 9 באוגוסט 2015 (IDT)

Liad Malone -- עד כמה שידוע לי - בגלל שאף אחד עוד לא כתב אחת. אתה יכול לכתוב אחת בעצמך (אם אתה חסר את היכולת הטכנית, אתה יכול לפנות אליי בדף השיחה שלי, ואני אכתוב אותה). באופן כללי לא ידוע לי על דיונים לכתיבת תבניות, ואם היו כאלה מיקומו של הדיון הזה אמור להיות בויקיפדיה. אלישיב ליפא (שיחה) 17:54, 9 באוגוסט 2015 (IDT)
אלישיב, אין לי מושג איך ליצור תבניות, ראה זאת כפניה אליך לכתוב את תבנית תוספתא. Liad Malone (שיחה) 23:21, 9 באוגוסט 2015 (IDT)
Liad Malone, יצרתי שם טיוטה w:טיוטה:תבנית:תוספתא. בן ציון (שיחה) 00:07, 10 באוגוסט 2015 (IDT)
בן ציון, הקישור היחיד שעובד שם הוא הראשון, לפרק בלבד. תוכל לתקן את הפרמטר המקשר להלכה? Liad Malone (שיחה) 22:28, 12 באוגוסט 2015 (IDT)
לרוב המסכתות, למיטב ידיעתי, אין חלוקה של ההלכות לדפים נפרדים, אלא לפרקים שלמים. אולי בתוך הפרק יש חלוקה של כותרות להלכות שניתן לקשר אליה. צריך לבדוק. נחום - שיחה 22:36, 12 באוגוסט 2015 (IDT)
במסכת ברכות, למשל, לא קיימת מהדורה ראשית כי אם לפרק א בלבד. צריך להשלים את המהדורה לפני שניתן יהיה לקשר אליה מוויקיפדיה. נחום - שיחה 22:43, 12 באוגוסט 2015 (IDT)

דפי התוספתא

יש חוסר עקביות במבנה של דפי התוספתא - הדף לפרק הוא מהצורה תוספתא/נדרים/א בעוד הלכה היא מהצורה תוספתא נדרים פרק א הלכה א. לדעתי צריך אחידות בין הפרקים וההלכות, ואני תוהה איזו שיטה עדיפה - העברת הפרקים לצורה תוספתא נדרים פרק א (אולי בלי הפרק, כמו במשנה ברכות א, ואז צריך לשנות גם את ההלכות) או להעביר את ההלכות ל"תוספתא/נדרים/א/א" (או אולי ל"תוספתא/נדרים/א א" כמו בשולחן ערוך אורח חיים א א). מה דעתכם? אלישיב ליפא (שיחה) 09:01, 10 באוגוסט 2015 (IDT)

נמנעתי עד עכשיו מלהיכנס לפרויקט התוספתא כי זה משהו שאני פשוט מכיר פחות. בזמנו משתמש:שילוני ומשתמש:אור שפירא היו עסוקים בפרויקט זו.--Roxette5 (שיחה) 09:35, 10 באוגוסט 2015 (IDT)
אני מעדיף תוספתא/נדרים/א/א. אני זה שעבדתי על התוספתא לנדרים בזמנו. יש לבדוק ולוודא שכל הקישורים להלכות הבודדות בתוספתא לנדרים יתוקנו ואז לבצע את ההעברה. בברכה, נחום - שיחה 09:41, 10 באוגוסט 2015 (IDT)
אני מתנצל מראש על הבורות, אני חילוני ומעולם לא למדתי גמרא. אבל חוסר האחידות/עקביות יכול לטמטם, במיוחד חילונים כמוני, שלא מכירים את החלוקה להלכות ולפרקים. הבלבול אצלי מתחיל מתבנית הקישור מויקיפדיה. התבנית לירושלמי שונה במבנה שלה מהתבנית לבבלי ואני מקבל הודעת שגיאה בכל פעם שאני מנסה להוסיף את זו של הירושלמי. בבקשה אל תגידו לי שזה ענין לויקיפדיה ולא לכאן, כי רובנו כאן עורכים גם שם, וויקיפדיה היא זו שמזינה את הקוראים בויקיטקסט בזכות הקישורים אליו. עד כמה שאני מבין, שני התלמודים מבוססים על מבנה הסדרים והמסכתות של המשנה ואני מניח שכך גם התוספתא. לכן אני חושב ששמות הדפים בויקיטקסט מוכרחים להיות בעלי מבנה זהה לכולם: משנה, בבלי, ירושלמי ותוספתא. אני מבין שישנן שתי חלוקות (דף ועמוד מול פרקים והלכות) - משום כך צריכות להיות שתי תבניות קישור שונות בויקיפדיה, לשתי החלוקות. אבל כדי לקשר להלכה ספציפית בתוספתא, יש לחלק את כל הפרקים לכותרות (כותרת לכל הלכה, כמו שנדרש למשל בבארי). Liad Malone (שיחה) 16:36, 10 באוגוסט 2015 (IDT)
אני מסכים. יש לחלק את התוספתא בכל המסכתות של הרב בארי לפרקים והלכות, דף נפרד לכל פרק ולכל הלכה. אני התחלתי בחלוקה פנימית בתוך הדף של מסכת ברכות, אבל זה לא מספיק. אני מקווה שמישהו כאן יכול לעשות את החלוקה על ידי בוט. בברכה, נחום - שיחה 02:58, 11 באוגוסט 2015 (IDT)
סליחה שאני נכנס לדיון, למרות שאני רק אורח לרגע. החלוקה בתוספתא להלכות תלויה בנוסחאות שונות, ולכן לדעתי אין מקום לעשות דף נפרד לכל הלכה כי זה יסבך אותנו בין הנוסחים של התוספתא. יתכן שהפתרון הוא בכיוון ההפוך: לוותר על החלוקה הפנימית בפרקי התוספתא וכך גם בפרקי המשנה. ניתן עדיין להגיע למשנה קונקרטית ע"י כותרת פנימית או עוגן, וכך גם להלכה קונקרטית בתוספתא. Ahituvrs (שיחה) 09:58, 12 באוגוסט 2015 (IDT)
יש חלוקה מקובלת לפי נוסח הדפוסים המקובלים. זה נחוץ לדעתי כדי שניתן יהיה להפנות לכל הלכה בקלות. נחום - שיחה 15:44, 12 באוגוסט 2015 (IDT)
מה שקובע הוא הנוסח הספציפי שהוקלד בויקיטקסט, לא? Liad Malone (שיחה) 22:25, 12 באוגוסט 2015 (IDT)
מה שקובע זה מה שאנחנו מחליטים שרצוי שיהיה. לדעתי, רצוי שתהיה חלוקה אחידה ומקובלת שניתן לקשר אליה בקלות ממיזמי ויקי אחרים. הבעייה היא, שכרגע בתוספתא יש נוסחאות שונות למסכתות שונות. ישנן מסכתות עם הנוסח של הרב דן בארי, ישנן מסכתות עם נוסח צוקרמנדל או ליברמן, וישנן מסכתות עם נוסח ש"ס וילנא. חשוב שלפחות החלוקה להלכות תהיה אחידה, לדעתי, כדי שניתן יהיה לקשר אליה. נחום - שיחה 22:34, 12 באוגוסט 2015 (IDT)
כיוון שיש חלוקות שונות להלכות, לדעתי עדיף שהדפים העיקריים בויקיטקסט יהיו דפי הפרקים. כך, אם מישהו מנסה להגיע להלכה ב אבל מגיע בטעות להלכה ג, הוא יכול למצוא את ההלכה שהוא מחפש באותו דף, ולא צריך לחשוב אם ללכת קדימה או אחורה. --אראל סגלשיחה • כ"ח באב ה'תשע"ה 08:17, 13 באוגוסט 2015 (IDT)

אני כבר מבולבל לגמרי. שאלות:

 1. האם החלוקה לדפים היא פשוט חלוקה קטנה יותר של הלכה "ארוכה"? מדוע למשל ירושלמי תענית א א מחולק לדפים ואילו בירושלמי תענית א ב אין שום ציון של דף ועמוד?
  1. לא. אין קשר בין החלוקה לפרקים והלכות לבין החלוקה לדפים ועמודים.
  2. החלוקה לדפים ועמודים תלויה לפי מהדורת הדפוס. הדף והעמוד נגמרים לעיתים קרובות באמצע הלכה ואפילו באמצע משפט. לעומת זאת, החלוקה לפרקים והלכות בירושלמי, די אחידה.
 2. לא עדיף ששמות הדפים יהיו כך: ירושלמי תענית פרק א הלכה א או שזה לא נהוג?
  1. זה אולי עדיף, אבל זה פשוט ארוך יותר. כאן בוויקיטקסט אוהבים את הקיצור.
 3. מדוע כשאין ציון "דף" או "פרק", אז בירושלמי זה פרק (ירושלמי תענית א א לעומת ירושלמי תענית דף א א) ואילו בבבלי זה דף (תענית ב א לעומת בבלי תענית פרק א)? האם כך נהוג?
  1. בבבלי, אין חלוקה ל"הלכות". יש רק חלוקה לפרקים. כתוצאה מכך, התקבלה בציבור החלוקה לדפים ועמודים של מהדורת דפוס וילנא, ושאר המהדורות הקיימות היום מבוססות על חלוקה זו ומשמרות אותה.
  2. אין זה המצב בירושלמי. שם, החלוקה המקובלת היא לפי פרקים והלכות, מאחר ואין מהדורת דפוס מוסכמת לפיה ניתן לחלק לדפים ועמודים.
 4. מדוע בדפים של הבבלי אין ציון "בבלי" (תענית ב א) - הבבלי הוא ברירת המחדל ולכן אין צורך לציין?
  1. בדיוק כך.

Liad Malone (שיחה) 17:18, 13 באוגוסט 2015 (IDT)

תשובות בגוף השאלות: נחום - שיחה 01:33, 14 באוגוסט 2015 (IDT)

עבודות דרושות - לכל מאן דבעי

לידיעתכם, יש משימות קטנות שדרושות מתנדב, כל מי שמעוניין מוזמן

 • הקדמת הפירוש של באר היטב (דומני שיש לפחות 2 הקדמות אם לא 4.. צריך להסתכל)
 • הקדמת המגן אברהם על אורח חיים
 • הכנסת כותרות סעיפים בדפי הסימנים של המגן אברהם. כרגע אני עובד על זה ואוחז בסימן ש"א. מי שרוצה להצטרף אלי מומלץ להתחיל בסוף הספר, כך שניפגש באמצע.
 • יש למשנה ברורה הקדמה?... צריך להעלות או להקליד במידה שכן...


בברכה, --Roxette5 (שיחה) 22:45, 10 באוגוסט 2015 (IDT)

How can we improve Wikimedia grants to support you better?

My apologies for posting this message in English. Please help translate it if you can.

Hello,

The Wikimedia Foundation would like your feedback about how we can reimagine Wikimedia Foundation grants, to better support people and ideas in your Wikimedia project. Ways to participate:

Feedback is welcome in any language.

With thanks,

I JethroBT (WMF), Community Resources, Wikimedia Foundation.

(Opt-out Instructions) This message was sent by I JethroBT (WMF) through MediaWiki message delivery. 03:26, 19 באוגוסט 2015 (IDT)

אם למישהו (שיודע קצת אנגלית) יש כוח, נא ליידע את שולח המסר שהפוסט שלו מלא קישורים אדומים, תודה. נחום - שיחה 02:20, 19 באוגוסט 2015 (IDT)
בוצע בוצע.--נחום - שיחה 02:37, 19 באוגוסט 2015 (IDT)
ותודה למשתמש:Ocaasi (WMF).--נחום - שיחה 03:42, 19 באוגוסט 2015 (IDT)

מרחב הביאור

 • (הועבר מדף הדיווח על טעויות)

אני לא מבין מה פשר המאמר העצמאי שמופיע בחלק "סיכום הפירושים". האם מיזמי ויקימדיה פתוחים לכתיבת הגיגיו, מעניינים ככל שיהיו, של כל החפץ בכך? האם אוכל גם אני להוסיף את רעיונותי וסיכומי על טקסטים שונים? דווח על ידי: מתן י (שיחה) 10:19, 20 באוגוסט 2015 (IDT)

לאחר התלבטויות ודיונים בנושא הוחלט לאפשר לעורכי ויקיטקסט (שזה כמובן כולל גם אותך ואותי וכל המעוניין להצטרף) להוסיף ביאורים לטקסטים של האתר במתחם "ביאור". במסגרת זו, נוספו ביאורים למספר רב של פסוקים ופרקים מן המקרא, ביאורים על ששה סדרי משנה, ביאורים לחלק מפרקי ודפי התלמוד הבבלי ועוד. זה עדיין לא בדיוק "פתיחת ויקיטקסט" (לא כל מיזמי ויקימדיה, כי אם ויקיטקסט העברית בלבד) "לכתיבת הגיגים של כל החפץ בכך", שכן מרחב ה"ביאור" מוגבל לביאורים על טקסט קיים. טקסט קיים חייב להיות במרחב הראשי, ולעמוד בקריטריונים של טקסט שכבר נדפס ושיש לו חשיבות מספקת להיכלל בוויקיטקסט (המקרא עונה לקריטריונים אלוף ולכן ביאורים עליו נכללים כרגע במרחב ה"ביאור" של ויקיטקסט). קיימת ביקורת עמיתים, ו"הגיגים" שאינן עומדים בסטנדרטיים פרשניים המקובלים על קהילת ויקיטקסט ייערכו או יימחקו. עם זאת, כל ביאור שנכלל במסגרת פרשנות מבארת (מה שמכונה "שבעים פנים לתורה"), והוכנס לוויקיטקסט, סביר שיישאר על כנו.
אם יש ברשותך ביאורים וסיכומים על טקסטים שמופיעים בוויקיטקסט במרחב הראשי וזקוקים לדעתך לביאור, או שהביאור הקיים עליהם לדעתך אינו מספק, אתה מוזמן להוסיף אותם.
מקווה שזה עונה על שאלתך.--נחום - שיחה 12:11, 20 באוגוסט 2015 (IDT)

סליחות

למישהו יש את הטקסט של הסליחות בנוסח אשכנז (מנהג פולין נראה לי נפוץ יותר, וע"כ בעדיפות גבוהה יותר)? כרגע יש רק נוסח ע"מ. אם לא, מי מוכן לסייע בהקלדה? (אני מוכן להקליד, אבל מדובר בהמון טקסט, ואני אשמח לקבל עזרה בכדי להשלים את ההקלדה בזמן לסליחות) אלישיב ליפא (שיחה) 21:30, 22 באוגוסט 2015 (IDT)