ויקיטקסט:מזנון/ארכיון מרץ 2018

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Editing News #1—2018[עריכה]

22:56, 2 במרץ 2018 (IST)

שאלה לקהילה[עריכה]

"*The <references /> block can automatically display long lists of references in columns on wide screens. This makes footnotes easier to read. You can request multi-column support for your wiki. [4]"

אני אישית סבור שזה עשוי להיות מועיל ושימושי ביותר.

מה דעת הקהילה על הרעיון?--נחום - שיחה 20:43, 3 במרץ 2018 (IST)

כל עוד שזה לא גורע משהו למה לא. Symbol support vote.svg בעד--Roxette5 (שיחה) 22:09, 3 במרץ 2018 (IST)
כנ"ל, Symbol support vote.svg בעד --אראל סגלשיחה • י"ט באדר ה'תשע"ח 06:22, 6 במרץ 2018 (IST)

בקשה עזרה - השלמת תוכן -- חסר לי דף בספר "מעשה רוקח על המשנה"[עריכה]

שלום לכולם.

בהקלידי את הפירוש על מסכת מועד קטן גיליתי שחסר לי דף במהדורה שהורדתי מאתר היברובוקס ולכן חסר סוף הפירוש של מסכת מועד קטן ותחילת הפירוש על מסכת חגיגה. מי שיכול להשלים את החסר תע"ב. תודה רבה. --Roxette5 (שיחה) 01:04, 6 במרץ 2018 (IST)

הכנסת PDF לביאור.[עריכה]

שלום חברים,
הכנתי תרשים הגילים של האבות מאדם ועד אברהם: שנת הלידה, הולדת הבן הראשון, ופטירה.
התרשים נמצא בPDF. איך אני מעלה את התרשים לתוך הביאור, לדוגמא ביאור:בראשית ו ט.
ניסיתי את EMBEDDED FILE, אבל כנראה לא הבנתי מה לעשות, ולא הופיע דבר.
אם זה מסובך מדי בשבילי ללמוד, אני יכול לשלוח את זה בדואר אלקטרוני, ומתנדב יעזור לי.
תודה רבה. ilan sendowski 17:38, 12 במרץ 2018 (IST)

קודם כול, צריך להעלות את הקובץ לויקישיתוף (קישור). אחר כך, אפשר לצרף אותו כמו כל תמונה. בהצלחה. נדב ס (שיחה) 21:19, 15 במרץ 2018 (IST)
תודה רבה.
הטבלה נכנסה לביאור:בראשית ו ט. כאשר הטבלה היתה בגודל של |thunb| זה היה קטן מדי. בלי הפקודה זה גדול מדי. מה הם האפשרויות לגודל של חצי דף? ilan sendowski 19:22, 16 במרץ 2018 (IST)

נאומי משה שרת[עריכה]

יש לי את נאומי משה שרת משנת 1949, בעיקר בנושא שביתת הנשק עם מצריים. האם יש עליהם זכויות יוצרים? הנאומים מרוכזים בספר שהוצא על ידי העמותה למורשת משה שרת, ואין בו כיתוב "כל הזכויות שמורות", אף על פי שיש בספר כמעט 1000 עמודי נאומים. עם מקורות ומפתח אישים הספר עובר את ה-1000. חלק מהמקורות הם פרוטוקולים של מועצת המדינה הזמנית ודברי הכנסת, ועליהם אין זכות יוצרים כקבוע בסעיף 6 לחוק זכות יוצרים. הספר עצמו הוצא בינואר 2016 על ידי יעקב שרת. Dgw (שיחה) 09:12, 13 במרץ 2018 (IST)

כמדומני (ויתקנו אותי אחרים אם טעיתי), המדיניות בוויקיטקסט היא לאפשר העלאת נאומים ציבוריים של אישים מפורסמים, גם אם לא חלפו שבעים שנה מפטירתם. אני מניח שזה נכנס לכל הפחות תחת סעיף "שימוש הוגן". כך איפשרנו להעלות לכאן נאומים של ראשי ממשלה ונשיאים, כולל החיים כיום. אינני רואה סיבה שלא לאפשר גם העלאת נאומיו של שרת.--נחום - שיחה 23:36, 15 במרץ 2018 (IST)
תודה על המענה. על נאומים בכנסת בכל מקרה אין זכויות יוצרים. על נאומים במוסדות אחרים אולי יש, אבל הנאומים די חוזרים על עצמם. במוסדות המפלגה לפעמים היו נאומים על מפ״ם. יכול להיות שאעלה גם נאום על מפ״ם והסכמי שביתת הנשק, ובעת הצורך ניתן להסיר אותו. לשם הנוחות אני מציע להעלות גם קובץ pdf מוקטן וגם טקסט, וכך אפשר להשוות ולערוך בעת הצורך, למקרה שאפספס משהו מה-ocr.‏ Dgw (שיחה) 02:51, 18 במרץ 2018 (IST)

Sefaria - נחלת הכלל וויקיטקסט[עריכה]

שלום, לכבוד הוא לי להתארח כאן, אשמח ברשותכם להעלות שאלה עקרונית שנתקלתי בה ואשמח לדעת שכבר עלתה על שולחנכם (חיפשתי קלות ולא מצאתי): אני מניח שרבים מאיתנו נתקלו בבסיס הנתונים "Sefaria" או באחת האפליקציות השותות את מימיו. בשונה מוויקיפדיה וויקיטקסט, "ספריה" משתדלת לשחרר את הטקסטים שלה ל"נחלת הכלל" ככל שהדבר מתאפשר. לא ניכנס לשאלה מה יותר ראוי, אך שמתי לב למשל במקרה הזה ש"ספריה" מציגה טקסט כמי שמקורו בוויקיטקסט ועם זאת הוא ב"נחלת הכלל". האם דבר כזה ייתכן?

על הדרך, אשאל עוד דבר: האם מישהו שם לב לרמת שמירת זכויות היוצרים של 'ספריה'? האם כאן נהוג לקחת ולהשתמש בטקסטים מספריה שרשום עליהם כי הם בנחלת הכלל והונגשו דיגיטלית בידי 'ספריה'?

תודה רבה מראש, וערב טוב ומהנה. ביקורת (שיחה) 19:28, 18 במרץ 2018 (IST)

לא כל כך הבנתי את השאלה. כל מה שנמצא בוויקיטקסט הינו בנחלת הכלל. לפעמים סאפריה לוקחת מאיתנו ולפעמים אנחנו לוקחים ממנה. לפעמים היא ממירה טקסטים ממהדורות הדפוס על ידי המרת OCR, ולפעמים היא פשוט משלמת כסף לאנשים או משדלת אותם לשחרר את הזכויות של יצירותיהם. בנוסף לכך, יש הרבה טקסטים שספאריה מציגה שאינם ניתנים לשימוש מסחרי, רק ללימוד אקדמי או אישי, ועל טקסטים כאלה וויקיטקסט איננה יכולה להכיל מפאת התקנון הייחודי של וויקיטקסט שמתיר שימוש מסחרי.
אני אישית מייבא המון חומר מסאפריה. --Roxette5 (שיחה) 20:06, 18 במרץ 2018 (IST)
ויקיטקסט - והגיע הזמן להבהיר את זה - אינו ב"נחלת הכלל", התורמים שומרים לעצמם את הזכות (הלגיטימית לגמרי) להכרה וייחוס. לרישיון שלנו (ויקיפדיה וויקיטקסט) קוראים "כפוף לרישיון CC BY-SA 3.0" - כלומר חופשי תוך ייחוס. תאורטית תורמי ויקיטקסט יכולים לתבוע כל מי שישתמש בחומר שעלה פה בלי לתת להם קרדיט.
אבל ספריה, את הטקסטים שהם קנו/הנגישו, משחררים ברישיון חופשי לגמרי "נחלת הכלל" - העתק-הדבק-עצב-הדפס.
הסבר לשאלה האחרונה - טקסט שעולה כאן על ידי משתמש אלמוני ואחר כך נמצא שאותו טקסט בדיוק מופיע בתוכנת השו"ת של בר-אילן, נסיר אותו מיידית. אבל אנחנו לא יודעים אם גם ספריה מספיק רגישים, האם אפשר לסמוך עליהם שהכל בסדר? או לפחות להצהיר בתוך הדף על הסתייגות, שהמקור לא נבדק? ביקורת (שיחה) 21:25, 18 במרץ 2018 (IST)
אני סבור שהטקסטים שאנחנו וספאריה מנגישים לציבור הם בנחלת הכלל, שכן מחבריהם הלכו לעולמם לפני למעלה משבעים שנה וזכויות היוצרים עליהם פקעו. זה שאנחנו או אנשי ספאריה עבדנו עליהם בכדי להנגיש אותם לציבור אינו מעניק לנו או להם זכויות יוצרים. גם במקרה של תוכנת השו"ת של בר אילן, זה שהם אומרים שיש להם זכויות יוצרים על הטקסטים שלהם לא אומר שזה באמת כך. אם הם יתבעו מישהו על הפרת זכויות יוצרים, סביר להניח שיפסידו, אלא אם יצליחו להוכיח שהערך המוסף שהם הוסיפו לטקסט משמעותי מספיק כדי להעניק להם זכויות יוצרים.--נחום - שיחה 00:03, 19 במרץ 2018 (IST)

שלום לכולם, לדעתי יש כאן כמה עניינים שצריך לדייק בהם יותר:

  1. ספאריה משחררת את רוב הטקסטים שלה ברשיון חופשי, ולא לנחלת הכלל. רובם מונגשים ברשיון ב-CC-BY. למעשה, להבדיל מוויקיטקסט, אין חובה אצלם בטקסטים שלהם של "שיתוף-זהה".
  2. יוצא מן הכלל אצלם טקסטים בודדים שלגביהם הגיעו להסדר אחר עם בעלי זכות היוצרים, ואז הרשיון יכול להיות יותר מגביל. החשוב מכולם תלמוד שטיינזלץ, שמונגש ברשיון NC.
  3. בוויקיטקסט, כל טקסט שהתורמים משקיעים בתוכנו מונגש ברשיון CC-BY-SA. טקסטים אלו אינם בנחלת הכלל, אלא מונגשים ברשיון חופשי (כמו שציין ביקורת בצדק). השקעה כזאת יכולה להיות בעיצוב, פיסוק, חלוקה לפסקאות, הוספת הערות וביאורים, ועוד דברים.
  4. אבל מי שסתם מעלה גוש של טקסט לוויקיטקסט, והטקסט נמצא בנחלת הכלל, כגון לדוגמה דף גמרה שהוקלד ע"פ ש"ס וילנא, הטקטס הזה נשאר בנחלת הכלל עד שמוסיפים לו ערך מוסף בוויקיטסט (ורק אז הוא יהיה CC-BY-SA). יכול להיות שבספאריה, כשהם מעתיקים טקסטים מוויקיטקסט, שלדעתם חלק מאותם טקסטים הם סתם נחלת הכלל, כלומר סתם הקלדות של ספרים ישנים. ויכול להיות שהם צודקים. וכמובן שגם ההיפך נכון לגבי הטקסטים שלהם ב-CC-BY.

ייתכן שראוי להבהיר את הדברים בשני המיזמים. אבל למיטב ידיעתי אין ספרים בוויקיטקסט שאסור להעתיק אותם מספאריה, ואין ספרים בסאפריה שאסור להעתיק אותם בוויקיטקסט. כולם מנסים להיות ישרים ובדרך כלל גם מצליחים... :-) יישר כוחכם, Dovi (שיחה) 07:29, 19 במרץ 2018 (IST)

היעלמות טקסטים ממרחב הטקסטים[עריכה]

בעברי על כמה דפים באתר כאן, ראיתי שמשום מה נעלמו הטקסטים שלהפ, בשעה שהכניסו אותם תחת קודי ויקי מסויימים. למשל כתב יד קאופמן למשנה/מסכת ברכות#פרק ראשון, שיר היחוד, מאורה לפורים, ליל שיכורים. ועוד. מה פשר הדבר, ואיך ניתן לתקנו? תנכיסט (שיחה) 11:46, 22 במרץ 2018 (IST)

הבעייה כנראה אצלך. אצלי הטקסטים מופיעים בסדר גמור.--נחום - שיחה 11:54, 22 במרץ 2018 (IST)
התבנית משתמשת ברשימת הגופנים הבאה: Taamey Frank CLM, David, Arial Unicode MS. אם חסרים לך במערכת כל שלושת הגופנים, הטקסט לא יוצג.--נחום - שיחה 12:12, 22 במרץ 2018 (IST)

את דויד ואריאל יוניקוד יש לי. וטעמי פרנק אין לי. תודה על ההסבר. תנכיסט (שיחה) 12:20, 22 במרץ 2018 (IST)

זה מוזר, כי המערכת אמורה לבחור בשבילך אוטומטית את הפונטים שיש לך ולהשתמש בהם עבורך.--נחום - שיחה 13:07, 22 במרץ 2018 (IST)

{{הבהרה}}[עריכה]

מצאתי בויקיטקסט, טקסט שכנראה הועתק באופן לקוי. איך מציבים כאן את תבנית ה{{הבהרה}} של ויקיפדיה? תנכיסט (שיחה) 12:32, 22 במרץ 2018 (IST)

ייבאתי את התבנית עבורך. יישר כוח!--נחום - שיחה 13:07, 22 במרץ 2018 (IST)