ויקיטקסט:מזנון/ארכיון נובמבר 2004

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה הוא ארכיון של הדיונים שהתקיימו במזנון. דיונים חדשים יש לקיים במזנון הנוכחי. אין לערוך דף זה.


פרוייקט וויקיחוקה

אני רוצה לעניין את כולם במיזם הוויקיחוקה. המטרות המפורטות של המיזם יוגדרו בוויקטקסט שלו, אבל בגדול מדובר בנסיון לנסח חוקה אזרחית-חילונית למדינת ישראל. מטרתה העיקרית של החוקה כפי שאני רואה אותה הוא לגשר בצורה הטובה ביותר על הסתירה הקיימת לכאורה בין היותה של מדינת ישראל "מדינת היהודים", לבין היותה מדינה חילונית ודמוקרטית המחוייבת לעקרונות החרות, הצדק ושויון כל אזרחיה בפני החוק, כפי שהם מקובלים בתרבות המודרנית. עוד פרטים יופיעו כאמור בוויקטקסט הראשוני של המיזם.

אני זקוק לעזרתכם במספר רמות. הראשונה היא כמובן בכתיבת ופיתוח הוויקטקסט. אני אתחיל ממשהו מאוד בסיסי שיפרט בעיקר את המטרות ואת עקרונות היסוד וכמובן שארצה שאנשים רבים ככל האפשר, וממגוון גדול ככל האפשר של דעות ומגזרים ישתתפו בכתיבת החוקה. מכאן נובע סוג העזרה השני שאני צריך והוא להביא את המיזם לידיעתם של מספר - ומגוון - גדול ככל הניתן של אנשים בארץ ובעולם וכן לאפשר גישה ותרומה לטקסט לאנשים שאין להם בדרך כלל גישה לאינטרנט. סביר להניח גם שאם המיזם יעלה יפה יהיה צורך לתרגם את הטקסט לשפות נוספות. בעיקר ערבית ואנגלית. כמובן שלפני הכל אני רוצה לדעת מה דעתכם על המיזם בכללותו. אני בטוח שיהיו כאלה שיאמרו ש-"חבל על הזמן" (בהכירי את עצמי, סביר שהם רק יגרמו לי להתעקש עוד יותר על הקמת המיזם), אבל אני בטוח גם שלחלקחם ישנן הערות והארות - לחיוב או לשלילה - שאזדקק להם לקראת היציאה לדרך.

אני הולך לדאוג למיזם שלי. מעצם מהותה של הויקיחוקה, כמסמך טקסט פתוח, ברור שאין ביכולתי לקבוע את תוכנה או אפילו לצפות מראש לאן היא תתפתח. אבל יש כמה דברים שאני בטוח שאסור שהיא תהיה. אסור למשל שהיא תהפוך לחוקה בנוסח זו של איטליה הפאשיסטית או גרמניה הנאצית. אסור גם שהיא תבטל מצד שני את עקרונות היסוד של הציונות, ובעיקר את הקביעה בדבר זכותו של העם היהודי למדינה בארץ ישראל. כמו כן, לא אקבל שימוש בלשון בוטה, מעליבה או פוגעת. המטרה היא ליצור מסמך המעמיד את האדם - כל אדם - ואת כבודו חרותו במרכז, כך שאין בוויקחוקה מקום לאלימות או תקפנות מכל סוג.

אני מקווה שמה שיצא מכל זה הוא יותר מאשר סתם תרגיל במדעי המדינה, אלא בסיס אמיתי לחוקה שעליה תושתת ביום מן הימים מדינת ישראל טובה וצודקת יותר עבור כל אזרחיה. אבל גם אם זו תהיה התוצאה, אני בטוח שכולנו נוכל להפיק מכך תועלת.

אז אתם באים?

תודה מראש,

דישמן 11:06, 13 נוב' 2004 (UTC)

רעיון חביב. רק מה - הוא לא מתאים לכאן. לא זו מטרת הויקיטקסט. יש באפשרותך להקים אתר ויקי פרטי משלך (ניתן להוריד את התוכנה ממטא-ויקי), וליישם את הרעיון שם. ויקיטקסט לא נועד לדברים כאלה. בהצלחה.
הבנתי אבל אפשר אולי להתארח אצלכם קצת? במילא יקרה מהר מאוד אחד משניים: או שכל העסק יגווע מחוסר תמיכה, או שאני אצליח לגייס מספיק תמיכה ועניין, ואז אני מבטיח לעבור לאתר משלי. בסדר?
ואולי אפשר להציע לויקימדיה להכריז על זה בתור מיזם חדש? איך עושים את זה? --62.0.125.193 19:55, 14 נוב' 2004 (UTC)
"במילא יקרה מהר מאוד אחד משניים: או שכל העסק יגווע מחוסר תמיכה, או שאני אצליח לגייס מספיק תמיכה ועניין..." - ניחוש שלי: כל העסק הזה יגמר. לא נראה לי שויקיטקסט יצבור תאוצה. זה לא כמו אנציקלופדיה, שם אפשר לכתוב מה שיודעים. פה אין מטרה מוגדרת, וגם ככה - מי ישב להקליד פה את כל מגילת העצמאות? גם ככה רעיון הפרויקט הזה נראה לי תמוה מהיום שהכריזו עליו. לגופו של עניין -
אני לא חושב שהם יסכימו לפתוח מיזם חדש. מה שכן, אפשר להוריד את התוכנה ולעשות זאת לבד. אני לא חושב שהם מעוניינים לתמוך בתנועות פוליטיות. אבל אתה יכול לנסות - האתר שמתאם את כל הפעולות נקרא מטהויקי, וננתי אליו קישור בהודעה הקודמת. בינתיים אני לא חושב שתהיה בעיה אם "תתארח" כאן. תוכל להעלות לכאן את הטקסטים ולהפנות לכאן אנשים. אף אחד לא ישחית את זה (כי אף אחד לא מכיר את המקום הזה), ומאוד נוח לאחסן כאן עד שתפתח אתר משלך. גם עושה רושם שלאף אחד לא אכפת מה מישהו עושה כאן... :) (בלי להעליב את הפעילים, כמובן!)--132.66.16.12 15:32, 16 נוב' 2004 (UTC)


רוב תודות על הנכונות לארח בנתיים את המיזם. אני אחפש לו בנתיים "בית" אחר. דרך אגב, המיזם שלי הוא כמובן פוליטי אבל השימוש בוויקי לניסוח חוקות למינהן איננו קשור כמובן לרעיון פוליטי זה או אחר.
על פי הנוסח החדש של ה-"אודות" של הויקיטקסט, נראה לי שהויקיחוקה שלי עונה עכשיו על ההגדרה של טקסט שמתאים לאתר. האם אפשר להחזיר אותה להיות ערך נורמלי? כמו כן אני פותח שני מיזמים חדשים. הראשון הוא ויקימיתוס שמטרתו כתיבה משותפת של טקסט מיתולוגי, והשני הוא ויקיבראשית שהוא נסיון לעשות ויקפדיזציה של הטקסט של ספר בראשית.

--דישמן 18:09, 19 ינו' 2005 (UTC)

לא ברור לי איפה היה שינוי. בגדול, אנחנו עדיין כפופים למדיניות של הפרוייקטים הבינלאומיים של ויקיספר וויקיטקסט, שהראשון בשביל ספרי לימוד והשני בשביל טקסטים שכבר נדפסו במקומות אחרים, אבל לא חיבורים חדשים (כמו כתיבת מיתוסים). איל לי ספק שבעתיד הלא כל-כך רחוק, יפתחו בויקימדיה עוד פרוייקט לכתיבת ספרות בדיונית ועוד טקסטים מקוריים. המלצה לגבי "ויקיבראשית": אולי כדאי לכתוב קצת מה המטרות ומה המתודה, כי זה לא כל-כך ברור. ממה שהבנתי, אתה מנסה לפתח משהו שקצת דומה לקונקורדנציה? Dovi 22:20, 19 ינו' 2005 (UTC)
הבנתי... אז את הויקימיתוס אפשר למחוק ולגבי הויקיבראשית אני אסביר בדף השיחה (וגם אשנה את זה ככה שכנראה אפשר יהיה למחוק את רוב הדפים שכבר יצרתי). --דישמן 08:58, 20 ינו' 2005 (UTC)

קישורים לויקיפדיה

מה המדיניות? להוסיף כמו שנהוג בויקיפדיה - כל מושג שקיים שם? רק מושגים מרכזיים? בכלל לא? Felagund 20:12, 17 נוב' 2004 (UTC)

הייתי חושב: להוסיף קישורים בכל מקום שזה תורם להבנת הענין והטקסט. במיוחד שמות מחברים, ספרים, ונושאים מרכזיים. לא נראה לי שכרגע קיימת בעיה בכלל בגלל קישורים מיותרים. Dovi 05:19, 12 דצמ' 2004 (UTC)
השאלה היא מה לעשות בחוק ביטוח בריאות ממלכתי. הוספת קישורים לויקיפדיה משם תהפוך את הטקסט למשהו אחר, למעשה - להרבה יותר אינפורמטיבי.Felagund 14:06, 12 דצמ' 2004 (UTC1)
לדעתי אין כאן בכלל שאלה. באתר כזה יש לנו אפשרות לא רק סתם להקליד טקסטים ישנים, אלא להוסיף המון אלמנטים חדשים שאינם פוגעים כלל באמינות הטקסט עצמו, כגון: עריכה ועיצוב, פיסוק וניקוד, וכמובן גם קישורים שימושיים ואינפורמטיביים. אני אישית מאד בעד. אז אם אחרים אינם מתנגדים (ולא נראה לי שיתנגדו), לך ותעשה את זה! Dovi 16:07, 12 דצמ' 2004 (UTC)