ויקיטקסט:מזנון/ארכיון אוגוסט 2010

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה הוא ארכיון של הדיונים שהתקיימו במזנון. דיונים חדשים יש לקיים במזנון הנוכחי. אין לערוך דף זה.


שולחן ערוך הרב

אמנם החלקים משולחן ערוך הרב שנמצאים בויקיטקסט הם מועטים אך גם בהם אני חושש שיש בעיה של זכויות יוצרים. את הטקסט המלא של שולחן ערוך הרב, בתוספת הערות, אפשר למצוא באתר של חב"ד ויש קישור לאתר זה בתחתית העמוד של שולחן ערוך הרב.

אני אישית העתקתי משם לפה ויש סיכוי טוב שגם מי שהכניס את שאר החלקים שישנם פה העתיק משם.

נראה לי שיש בזה בעיה של זכויות יוצרים.

אמנם המחבר נפטר לפני למעלה מ70 שנה אך הטקסט נערך ויש זכויות יוצרים על העריכה. בדף הבית של האתר כתוב שכל הזכויות שמורות.

לגבי ספר התניא שהועתק בשלמותו משם אני חושב שאין בעיה כי בו לפי התרשמותי, (וכן לפי ידיעתי שיש בחב"ד גישה שאין לערוך את ספר התניא ולכן מאות הוצאותיו הם מהדורת צילום) הספר לא עבר עריכה.

לעומת זאת לגבי שולחן ערוך הרב מצאתי הבדלים בין המהדורה המצולמת בהיברובוקס לבין מהדורתם, למשל פתיחת קיצורים וראשי תיבות.

אני מציע שאם אכן יש בעיה של זכויות יוצרים בזה, תהיה אזהרה בראש העמוד של הספר שלא להעתיק משם.

כמו כן אם לא מעתיקים משם חבל על המאמץ להכניס את זה ידנית לויקיטקסט כיון שהכל כבר נמצא שם.

אפשרות נוספת היא ליצור אתם קשר ואולי יסכימו לפרסם את זה פה. עוזיאל 13:18, 18 ביוני 2010 (IDT)

צריך קצת שיקול דעת מתון בעניינים האלה. קודם כל, לא "עריכה" היא מה שאסורה אלא "יצירה". הקלדה אינה יצירה. ניתן בהחלט לטעון שפיסוק הוא כן יצירה, שהרי הוא מביע חוש אסתטי אישי וכן פרשנות אישית (ואני אישית מסכים אם הטענה הזו). אבל לגבי פיתוח קיצורים וראשי תיבות, קשה לי מאוד לראות איזה "יצירה" יש בכך, שהרי רוב רובו של הזמן מדובר על פעולה מיכנית שאין עליה עוררין. וכאשר לעיתים יחסית נדירות יש קיצור דו-משמעי, אנחנו יכולים להציע עם הזמן את האפשרויות השונות על ידי תבניות.
בקיצור, לא צריך להגזים לאף אחד מהצדדים. מצד אחד, צריך להזהר מטקסטים שיש בהם סימנים בולטים של יצירה מוגנת, גם אם הספר נדפס לראשונה לפני הרבה מאוד זמן. אבל מצד שני, לא צריך לרוץ ולאסור כל דבר שנראה קצת שונה ממהדורה ישנה. צריך לזכור שיש חומרא דאתיא לידי קולא (כי בתחום של זכויות היוצרים יש ערכים מתנגשים משני הצדדים), ועוד לזכור שצריך לשקול כל מקרה לגופו.
שבת שלום, Dovi 13:46, 18 ביוני 2010 (IDT)

אם הגישה היא כן להעתיק משם, כאשר מעתיקים הכתב העילי שמפנה להערות שם משתלב בטקסט וצריך הרבה עבודה כדי למחוק את זה. האם יש דרך למחוק מתוך הטקסט את הכתב העילי? עוזיאל 13:55, 18 ביוני 2010 (IDT)

אין לי מושג מי העתיק מאיפה וכמה, אבל כל הטקסטים שאני העתקתי מחב"ד, אם זה חלק ראשון של ספר התניא ("ספרן של בינונים") בשלמותו ואם זה סימן או שניים משו"ע הרב, עברו פתיחת ר"ת, פיסוק וכו' על ידי והם משוחררים תחת הרשיונות הרגילים של ויקיטקסט. נחום - שיחה 01:30, 7 ביולי 2010 (IDT)
מה זה משנה שאתה עשית עריכה, אם הטקסט הבסיסי שהשתמשת בו הוא טקסט ערוך בעל זכויות יוצרים? וכי אפשר לקחת טקסטים מפרויקט השו"ת ולפסק אותם ולהכניס לפה? הרי משתמשים בעריכה של פרויקט השו"ת (אם לא מוחקים בהתחלה את כל הפיסוק, פיסקאות, פתיחת ראשי תיבות). עוזיאל
זה מאד תלוי. אם אתה סומך על העריכה של אנשי פרוייקט השו"ת, ומשתמש בפיסוק שלהם, בחלוקה לפיסקאות, וסומך על פתיחת ראשי התיבות שלהם, ולא מגיה בעצמך את הטקסט שלהם מול נוסח מודפס שאין עליו זכויות, זה אסור. אבל אם התוצר הסופי של הטקסט הוא נוסח הרב מליאדי שעליו אין זכויות, בתוספת עריכה שלך שעברה הגהה על ידך ואינה מתבססת על עריכה של מישהו אחר, אין בעייה עם זה שהבסיס לטקסט שעבדת עליו לקוח מטקסט שהוקלד או נסרק על ידי מישהו אחר. על הקלדה או סריקה אין זכויות יוצרים. נחום - שיחה 15:59, 11 באוגוסט 2010 (IDT)

זכויות יוצרים על טקסטים הלקוחים ממאגר תורת אמת

בס"ד

שלום רב לכל העוסקים במלאכת הקודש

שמחתי מאוד לראות את הספר "פלא יועץ" בוויקיטקסט, הוא נלקח מ"תורת אמת", וזה מעולה וזו המטרה!!

אבל הופיעה שם הערה שמאוד הפריעה לי:

הספר מופץ כאן תחת הרשיונות הרגילים של ויקיטקסט לשימוש חופשי, ואינו מוגבל לשימוש לא מסחרי, זאת משום שזכויות היוצרים על הטקסט שייכים למחבר שנפטר לפני למעלה משבעים שנה ולא למקליד או לבעלי מאגר "תורת אמת".

אני כמפיץ הספר מחוייב לר' פנחס ראובן (ולשאר המולים) שהוא בעל זכויות היוצרים במקרה זה, שלא לעשות שימוש מסחרי בספר (ובשאר ספריו) ועל דעת כן הוא הסכים (למרות שהוציא על הפקתו הוצאות מרובות) להפיצו חינם לזיכוי הרבים.

ההצהרה הנ"ל, ובעיקר המילים "ואינו מוגבל לשימוש לא מסחרי" אינם עומדים בשום אמת מידה של זכויות יוצרים מקובלות, ולא בתנאי רשיון CC של תורת אמת, הואיל והושקעה השקעה גדולה בקיבוץ החומר מכתבי יד, הקלדתו, והגהתו שכולל הכרעה בין כתבי יד סותרים ותיקון שיבושים בנוסח , אף על פי שהמחבר נפטר מזמן, ישנם עוד דברים שמקנים זכויות יוצרים, ומה שנעשה כאן בניגוד גדול לרצוננו והסכמתנו !!! וכן להסכמתו של בעל זכויות היוצרים, ודברים אלו מתייחסים לכל ספרי המאגר.

ועוד - שאם כותב ההערה הנ"ל סובר כן - אני מציע לו פשוט לקחת את "פרוייקט השו"ת" של בר אילן ולהכניס את כל הטקסטים לוויקיטקסט, כי שם כבר יש את הכל, ותוך כמה חודשים לא יהיה חסר לכם כלום !!! אבל אז ברור שמה שאתם עושים - כל אחד יכול לעשות, ובשביל זה לא צריך את וויקיטקסט, ויקיטקסט אינו מפעל ל"הלבנת" טקסטים !!! , כל היופי והגדולה שלכם שאתם משתמשים בכח הרבים להפיק בשיתוף פעולה חומר בהיתר ולא על ידי הפרת זכויות יוצרים (לכל הדעות).

אני מבין שלכותב ההערה ישנן סברות לפיהן הוא כתב כן, וראיתי הרבה דיונים והתלבטויות לגבי עניין זכויות יוצרים בוויקיטקסט, אז הכותב פשוט הכריע ללא פסק הלכה ועשה מה שנראה לו.

בנוסף לעובדה שבכל רגע שהערה כזו מפורסמת בראש הספר אתם מפירים זכויות יוצרים, אתם גם גורמים לנו נזק גדול בזה ופוגעים בשיתוף הפעולה שיש לנו עם מוציאים לאור שלא ימשיכו לאשר לנו שימוש בחומר שלהם, וגורמים בכך נזק לכל עם ישראל.

אנו תובעים למחוק באופן מיידי את ההערה שהספר מותר בשימוש מסחרי - אנו לא מוכנים לוותר בשום אופן על העניין ומקווים שיגמר בטוב

אנו בתורת אמת הסרנו עד היום למעלה מ 100 ספרים שאף על פי שהגיעו אלינו בהיתר, כי היה לנו ספק לגבי זכויות היוצרים (מי שנתן לנו את החומר לא סיפק מידע מדוייק על מקורו ובסוף התברר שהוא מועתק ממאגר מסחרי) , כי תורת ישראל אותה אנו מפיצים דורשת מאיתנו בין היתר לא לפגוע בזכויות יוצרים !

אנו הכנסנו כמה ספרים מאצלכם וכבדנו את תנאי הרשיון שלכם והבאנו אותם בראש כל ספר, אנו מצפים ליושר והגינות מצדכם מעבר לתאווה הגדולה לשחרר לציבור ספרים חופשיים, ונזכה להמשך שיתוף פעולה פורה לתועלת עם ישראל

ישר כח על כל מה שאתם עושים (מלבד העניין הזה) ותמשיכו לזכות את הרבים בהיתר

דוד גלילי

ToratEmetFreeware@gmail.com

תורת אמת

מחקתי את ההערה הזאת, וגם שיניתי את הנוסח של תבנית "תורת אמת" והוספתי שהטקסטים הם לשימוש לא מסחרי. עוזיאל 18:57, 29 ביולי 2010 (IDT)
תודה רבה על ההבנה ושיתוף הפעולה - תזכו למצוות - ונזכה ביחד להרבות כבוד שמים בעולם - באהבה רבה - דוד
עוזיאל,
יש בעייה בהעלאת טקסטים ברשיון שאינו לשימוש חופשי, כגון הגבלה לשימוש לא-מסחרי. רשיון כזה אינו נחשב רשיון חופשי במיזמי קרן ויקי מדיה, ויש בעייה להעלות טקסטים כאלו למיזמי הקרן. זו הסיבה שביקשתי להוריד את הספרים שעליהם יש עדיין זכויות יוצרים מויקיטקסט.
אם על פלא יועץ יש זכויות יוצרים, כטענת דוד, יש להוריד גם את פלא יועץ מוויקיטקסט.
בברכה, נחום - שיחה 19:48, 29 ביולי 2010 (IDT)
אם כך, כל הטקסטים ממאגר תורת אמת אינם שייכים לכאן, אפילו תוספות יום טוב על המשנה שנמצא פה המון זמן, האם תורת אמת לא טוענים לזכויות יוצרים על זה?
האם אין אפשרות לפרסם את הטקסטים של תורת אמת במקום אחר באינטרנט? (כשזה רק על ידי הורדת תוכנה הרבה אנשים נרתעים מזה, כמו כן חיפוש בגוגל לא מגיע לזה)
בנוסף גיליתי שהתבלבלתי- שיניתי את תבנית תורת אמת וכתבתי שהרישיון מתיר שימוש לא מסחרי בלבד, כי התבלבלתי בין SA BN בסיום של שם הרשיון.
עוזיאל 17:09, 30 ביולי 2010 (IDT)

שלום לכולם. קודם כל, אני מודה לדוד גלילי על ההתייחסות שלו ועל רצונו לשיתוף פעולה. שני הפרויקטים אכן מאוד דומים.

שנית, אני חושב שאנחנו מציגים את עניין הרשיונות בצורה פשטנית מדי. אמנם נחום צודק פורמלית שאנחנו מתירים שימוש מסחרי, אבל להציג את זה כך גורם להבנה מוטעת. מה שצריך להדגיש הוא שכל מי שמתשתמש בחומר שלנו לכל מטרה שתהיה (כולל מסחרית), חייב על פי הרשיון לתת גם לאחרים לעשות אותו שימוש בחומר שלו גם בחינם. אם הוא מצליח בדרך הזו לעשות איזו רווח בצורה הזו (כלומר לתת לאחרים להעתיק בחינם) אז זה מותר (גם אם זה לא כל-כך מציאותי).

וזה מה שצריך להדגיש בכל פנייה לאנשים מחוץ לוויקיטקסט שדואגים בצדק על שימוש מסחרי: צריך להדגיש שהרשון מחייב שיתוף זהה בחינם, גם אם הוא מתיר שימוש מסחרי. כל הצגה אחרת מעוותת את המציאות!

בסופו של דבר, לפי כללי ויקימדיה זה לא מקובל שנציג כאן טקסטים שבאופן מפורש כתוב בהם שהם אסורים בשימוש מסחרי. לכן (ואני פונה במיוחד לנחום) צריך להדגיש את השיתוף זהה לכל מי שפונים אליו כדי שלא נגיע לכתחילה למצבים כאלה! אבל אם יש כאן חומר שאינו ברשות הציבור ואסור בשימוש מסחרי, צריך לדעתי להוריד אותו.

אני פונה לר' דוד גלילי שייקח בחשבון את מה שכתבתי על שיתוף זהה בחינם. האם בעלי זכויות היוצרים, אם יבינו את הדבר הזה, באמת יתנגדו? האם ניתן לפנות אליהם, להסביר להם את הנקודה הזו, ולשאול אותם לרשותם? אנחנו מכבדים מאוד את "תורת אמת" שהם מפרסמים את החומר שלנו תחת הרשיון שלנו כמו שצריך, ומקווים שהם ימשיכו בכך. אבל אצלנו פשוט אין אפשרות לפרסם חומר תחת רשיונות יותר מחמירים בגלל השייכות לקרן ויקימדיה. זה יהיה עצוב עם בגלל הנקודה הזו, שיתוף הפעולה יהיה חד-סטרי: ב"תורת אמת" יוכלו להשתמש בחומר שלנו ברשיון שלנו, אבל אנחנו לא נוכל לקחת את החומר שלהם שנוגד את הרשיון החופשי שלנו. אני מקווה שנמצא פתרון הולם, ואפנה למייל של דוד גלילי אם הבקשה הזו.

שבת שלום לכולם, Dovi 18:16, 30 ביולי 2010 (IDT)

יש כאן בלבול מסויים. שימוש מסחרי לא דורש "שיתוף זהה בחינם". רשיון GFDL ורשיון CC-by מתירים לגורם מסחרי למכור את הטקסטים בכסף. הוא מגביל את הגורם המסחרי מלהגביל את השימוש בטקסטים שהוא מוכר. לדוגמה, אם מו"ל ייקח את הטקסט כלשונו וידפיס מהדורה חדשה של הספר עפ"י ההגהה שנערכה כאן או באתר תורת אמת, מותר לו למכור את הספר תמורת כסף. אבל אסור לו לכתוב "כל הזכויות שמורות" או "אין להעתיק או לצלם ספר זה" או להוסיף כל הגבלה על השימוש בטקסט. ‏– Fuzzy ‏– 10:00, 3 באוגוסט 2010 (IDT)
נכון לגמרי אבל אין שום בלבול. כי ברגע שאי אפשר להוסיף "אין להעתיק או לצלם ספר זה" קשה ביותר לעשות בו שימוש מסחרי. רוב השימוש שייעשה בו יהיה בהכרח לא מסחרי, וגם בכל שימוש מסחרי שייעשה בו -- לא תהיה שום אפשרות לבלעדיות של המתחרה. אני חושב שברגע שהמו"לים שכבר נתנו רשות ל"תורת אמת" להפיץ חינם את הטקסט המוקלד יפנימו את זה (וגם הרבה אחרים שחוששים מ"שימוש מסחרי"), ירדו חששותיהם מהרשיון שלנו. כדאי לנו לחנך בכיוון הזה, ולהיות זהירים וחיוביים בניסוח: אנחנו מחייבים "שיתוף זהה" על כל המשמעות המעשית שבכך. Dovi 15:19, 3 באוגוסט 2010 (IDT)

העברת ערכים לוויקיספר

צריך להעביר את ויקיקמפיין ואת ההגשות לוויקיספר. מישהו יכול לבצע העברה עם ההיסטוריה? ‏– Fuzzy ‏– 13:40, 21 ביולי 2010 (IDT)

אם אין אפשרות להעביר לוויקיספר, אני ממליץ למחוק. ‏– Fuzzy ‏– 14:36, 3 באוגוסט 2010 (IDT)

סיכום תוצאות ההצבעה על ספרי תורת אמת

דומני כי קיים קונצנזוס בין העורכים הפעילים בוויקיטקסט שאין מקום להשאיר כאן את הספרים ממחברים בני זמננו שמקורם במאגר תורת אמת. אבקש ממי שביכולתו לעשות זאת, למחוק את כל הדפים השייכים לשו"תים וספרים אלו באמצעות בוט, בהקדם האפשרי.

לגבי הספרים של מחברים שאין על יצירותיהם זכויות יוצרים, הדיון טרם הסתיים, ואני מקווה שהוא יימשך עד להכרעה הסופית. לאחר מיצוי הדיון, במידה ויהיה צורך בכך, נקיים הצבעה חוזרת, או נשתמש בהצבעות ובדיונים הקיימים לשם הכרעה.

בברכה, נחום - שיחה 18:22, 11 באוגוסט 2010 (IDT)

לאחרונה היו שינויים בממשק של מדיה-ויקי, ולכן הבוט הנוכחי שלי לא לגמרי עובד, אני מנסה לתקן אותו. --אראל סגלשיחה • ב' באלול ה'תש"ע 11:08, 12 באוגוסט 2010 (IDT)
אלא אם כן רוצים להעלות להצבעה פרטנית ספרים ספציפיים. ‏– Fuzzy ‏– 13:51, 13 באוגוסט 2010 (IDT)

שרשרת אספקה

אני מחפש חומר שיסביר לי, איך מנהלים הובלה והפצה בצורה נכונה - תודה!

לפי הידוע לי, כרגע אין טקסטים העוסקים בכלכלה באתר. עוזיאל 17:58, 27 באוגוסט 2010 (IDT)

מאמר מעניין ב-ynet

שלום. חשבתי שמי שעוד לא ראה את זה אולי ימצא עניין בכתבה הזו. סליחה שאין לי זמן כרגע ליותר מזה, מקווה לחזור לפעילות בתקופת החגים. Dovi 08:38, 23 באוגוסט 2010 (IDT)

הראי"ה מת בשנת 1935, ולכן כתביו עברו לרשות הכלל ב-2005 (70 שנה אחר מותו). לכן אין המדובר ב"גניבה" או "הפרת זכויות יוצרים", אלא הפצה ללא רשות המו"ל. ‏– Fuzzy ‏– 19:49, 28 באוגוסט 2010 (IDT)