ויקיטקסט:מזנון/ארכיון אפריל 2014

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה הוא ארכיון של הדיונים שהתקיימו במזנון. דיונים חדשים יש לקיים במזנון הנוכחי. אין לערוך דף זה.


ביצוע

במידה ולא תהיה התנגדות ביומיים הקרובים אעביר את הדף שעיצבתי לדף הראשי. איתן96 (שיחה) כ"ח בניסן ה'תשע"ד • 14:56, 28 באפריל 2014 (IDT)

Changes to the default site typography coming soon

This week, the typography on Wikimedia sites will be updated for all readers and editors who use the default "Vector" skin. This change will involve new serif fonts for some headings, small tweaks to body content fonts, text size, text color, and spacing between elements. The schedule is:

 • April 1st: non-Wikipedia projects will see this change live
 • April 3rd: Wikipedias will see this change live

This change is very similar to the "Typography Update" Beta Feature that has been available on Wikimedia projects since November 2013. After several rounds of testing and with feedback from the community, this Beta Feature will be disabled and successful aspects enabled in the default site appearance. Users who are logged in may still choose to use another skin, or alter their personal CSS, if they prefer a different appearance. Local common CSS styles will also apply as normal, for issues with local styles and scripts that impact all users.

For more information:

-- Steven Walling (Product Manager) on behalf of the Wikimedia Foundation's User Experience Design team

השינויים הללו, במיוחד השינוי ברווח בין השורות בהערות שמאל - גורמים לי לבלגן בביאור. מי יכול להושיעני? - צריך להקטין את הרווחים לא רק אצלי אלא אצל כל המשתמשים!

Ahituvrs (שיחה) 22:23, 1 באפריל 2014 (IDT)
"Local common CSS styles will also apply as normal, for issues with local styles and scripts that impact all users." אני מניח שמישהו עם ידע ב-CSS יצטרך לבצע את ההתאמה (צר לי, הידע הטכני שלי מצומצם ביותר). נחום - שיחה 09:53, 2 באפריל 2014 (IDT)
תיקנתי את {{הע-שמאל}}. האם יש עוד בעיות? Inkbug (שיחה) 13:13, 2 באפריל 2014 (IDT)
תודה רבה. Ahituvrs (שיחה) 19:59, 2 באפריל 2014 (IDT)

העיצוב משתמש בכותרות בגופן serif – צריך להחזיר ל-Arial או גופן עברי נורמלי (קרי, לא Times או Times New Roman). ‏– Fuzzy ‏– 16:02, 2 באפריל 2014 (IDT)


לא בדקתי, אבל נראה לי שבני-דודנו בוויקיפדיה עדכנו את Common.css בעקבות שינוי העיצוב. שווה לבדוק אם כדאי לייבא חלק מהשינויים. ‏– Fuzzy ‏– 01:29, 13 באפריל 2014 (IDT)

מרחב-שם "מקור"

החוקים שבאתר עוברים המרה מפורמט "מקור" לפורמט תצוגה, ע"י OpenLawBot (ראו הסבר כאן). המקור הוא דף-משנה של החוק, ודפי המשנה הללו מוצגים בחיפושים ומאונדקסים ע"י מנועי החיפוש, דבר שאני מעוניין למנוע. לכן חשבתי להעביר את דפי המקור למרחב-שם נפרד, נניח "מקור". מה דעתכם?

נכון לעתה יש כמה מרחבי-שם מיוחדים – קטע, עמוד, ביאור, מחבר, תרגום, מפתח ו-יחידה. מישהו יודע מה השימוש של כל אחד ממרחבי-השם הללו? מכיוון שמרחב-שם אפשר להוסיף אך לא ניתן להסיר, אני מעוניין לנצל את אחד מהנ"ל, ולהפוך אותו למקור. ‏– Fuzzy ‏– 16:25, 2 באפריל 2014 (IDT)

אני מקווה שזה עזר, Inkbug (שיחה) 16:48, 2 באפריל 2014 (IDT)
נראה, אם כן, שאפשר למחזר את מרחב-שם תרגום, לא? ‏– Fuzzy ‏– 22:50, 2 באפריל 2014 (IDT)
מרחב השם "תרגום" קיים גם בויקיטקסט בשפות אחרות, ומשמש לתרגום עורכי ויקיטקסט לשפת המיזם משפות אחרות, כמו למשל בוויקיסורס האנגלית לצורך תרגומים של השולחן ערוך לאנגלית בידי העורכים. אצלנו אני רואה שהתחילו להשתמש בו לצורך תרגומי הזוהר מארמית לעברית, אבל ניתן גם להשתמש בו לתרגומים של טקסטים שונים משפות אחרות. ניתן תיאורטית להעביר את כל התרגומים הקיימים למרחב השם "ביאור", מכיוון שהתרגום למעשה מבאר את הטקסט המקורי, ולמחזר את מרחב השם לצורך מה שפאזי ביקש. אני נגד זה, ומעדיף לבקש ממפתחי ויקימדיה לתת לנו מרחב שם נוסף אם יש לדעת פאזי צורך בכך. בברכה, נחום - שיחה 00:58, 3 באפריל 2014 (IDT)
כרגע הקטעים היחידים הכלולים מרחב-שם זה מקורם בתבנית {{תרגום זהר}}. להבנתי, אם המדובר בתרגום של קטע, זה אכן ביאור. לעומת זאת, אם המדובר על תרגום מלא (כמו בוויקיסורס האנגלי) התרגום צריך להיות במרחב הראשי, עומד בפני עצמו. אני מציע שקודם כל, כל העוסקים במלאכת הביאור יחליטו אם יש צורך במרחב תרגום בנוסף למרחב ביאור. לאחר שתגיעו לקוצנזוס, יהיה אפשר לדון אם למחזר את מרחב השם או לפתוח מרחב-שם חדש לצורך המקורות. ‏– Fuzzy ‏– 17:18, 3 באפריל 2014 (IDT)
לדעתי מרחב "קטע" מתאים בדיוק לדפי ה"מקור". הייעוד שלו הוא לקטעי-טקסט שאינם עומדים בפני עצמם אלא נכללים בדפים מהמרחב הראשי. מה דעתך? --אראל סגלשיחה • ה' בניסן ה'תשע"ד 22:03, 5 באפריל 2014 (IDT)
מרחב קטע מיועד לקטעי טקסט שהם embeded בערכים ראשיים. מרחב מקור מיועד לערכים (שלמים) בפורמט לא-תצוגתי, המומרים לערכים המרחב הראשי. אני מעדיף שלא לערב שמחה בשמחה, כך שאם יש התנגדות למחזור את מרחב תרגום שאינו בשימוש, אציע לפתוח מרחב חדש. עדיין, אני חושב שמכיוון שכרגע אין בו שימוש אמתי, כדאי למחזר אותו. אם בעתיד יהיה צורך במרחב-שם, יהיה אפשר לפתוח מרחב חדש. ‏– Fuzzy ‏– 18:24, 7 באפריל 2014 (IDT)
מוסיף על דברי פאזי - כיום נהוג שלא להשתמש במרחב תרגום ולא לסמן כלל יצירות שתורגמו על ידינו (המצב הנכון לדעתי). המרחב תרגום לקוח מויקי בשפות אחרות בהן עושים בו שימוש נרחב ועושים הפרדה מאוד ברורה בין טקסטים שהם כתבו לבין העתקה פשוטה מספרים קיימים.
מכיוון שאנחנו לא מבצעים הפרדה כזאת, אני אכן בעד למחזר את מרחב התרגום ולהופכו למרחב מקור. בברכה, איתן96 (שיחה) ח' בניסן ה'תשע"ד • 18:40, 7 באפריל 2014 (IDT)
האם אפשר לשנות את שמו של מרחב "תרגום" ל"מקור"? --אראל סגלשיחה • ח' בניסן ה'תשע"ד 07:46, 8 באפריל 2014 (IDT)
להבנתי, השם מקודד ב-$wgExtraNamespaces, ולכן צריך לפתוח בקשה בבאגזילה לשינוי השם. ‏– Fuzzy ‏– 01:18, 13 באפריל 2014 (IDT)
ולפני כן, אני מניח, עלינו לערוך הצבעה על כך כאן, רצוי באנגלית. נחום - שיחה 01:36, 13 באפריל 2014 (IDT)
אם בכל מקרה צריך לפתוח בקשה, אז נראה לי שעדיף לפתוח בקשה למרחב-שם חדש, כך נחסוך את הבקשה העתידית (אם נצטרך). --אראל סגלשיחה • י"ג בניסן ה'תשע"ד 21:09, 13 באפריל 2014 (IDT)
אני מסכים. מרחב השם "תרגום" יכול לדעתי לבוא לידי שימוש גם אצלנו, לצורך תרגומים שהם פרי שיתוף פעולה של עורכים רבים. נחום - שיחה 21:40, 13 באפריל 2014 (IDT)

Adding Extra namespace "מקור"

Voting on a proposal to add extra namespace "מקור" (talkpage "שיחת מקור") to the Hebrew Wikisource.

תבנית לחישוב גימטריה של שנים

שלום לכולם. ראיתי לאחרונה הרבה עיסוקים בדפים של מחבר וימי השנה. כמו למשל {{י"ב ניסן}}. נראה לי שיהיה מאד יעיל אם ניצור תבנית לחשב את השנים. כך למשל {{חישוב שנה|ה'|תקנ"ד}} יקח את הגימטריה של הפרמטר הראשון ויכפיל אותו באלף, ואז יחבר אותו יחד עם הגימטריה של הפרמטר השני, ואז יציג מספר מלא של 5,554. פשוט לא יודע איך עשו את העבודה בעבר כשעבדנו על התבנית של {{גמט}}. אראל ומשתמש:קיפודנחש בנו את זה מתוך סקריפטים ועוד משהו. מי שיכול לעזור בזה אני אשמח ואם לא אני אפנה אליהם ישירות. תודה רבה. --Roxette5 (שיחה) 22:10, 7 באפריל 2014 (IDT)

בוצע בוצע: תבנית:חישוב שנה. Inkbug (שיחה) 09:21, 8 באפריל 2014 (IDT)
תודה! לייק!--Roxette5 (שיחה) 11:08, 8 באפריל 2014 (IDT)
אינקבג - הסתכלי על התבנית. סליחה על חוסר הפירוט אבל התכוונתי שהחישוב יופיע בחלון שקופץ (כמו בזו של תבנית "גמט" או זה של {{ב}}), ולא שיחליף את הטקסט הבסיסי. אפשר? -- הודעה זו נכתבה על ידי המשתמש/ת Roxette5 (שיחה | תרומות | מונה) ששכח/ה לחתום.
שיניתי. Inkbug (שיחה) 11:38, 8 באפריל 2014 (IDT)
לא שמתי לב שהחלון של הביאור כל כך מכוער -- אפשר להחליפו בזו של התבנית {{גמט}}? סליחה.
עוד דבר. כנראה צריכים לחדד משהו שמה שלא יעשה שבירת שורה. תסתכל כאן תבנית:י"א ניסן--Roxette5 (שיחה) 13:02, 8 באפריל 2014 (IDT)
עכשיו אני רואה שיש גם תבנית {{מאורע}}. סליחה לא ראיתי לפני כן.--Roxette5 (שיחה) 13:03, 8 באפריל 2014 (IDT)

באג HEARTBLEED

שלום. ראיתי כתבה באינטרנט על וירוס שהתפרץ ברשת שנקרא "HEARTBLEED".

מסתכם שגוגל יצר תוספה ל'כרום' שמאפשר לגולש לבדוק על כל דף ואתר שהוא מבקר אם אתר ההוא פגיע לוירוס זו. הורדתי אותו. עכשיו אני רואה שבאתר שלנו מופיע לי חלון הודעה שאתר של ויקיטקסט פגיע לוירוס הנ"ל. יש משהו שאפשר לעשות לזה?--Roxette5 (שיחה) 22:43, 10 באפריל 2014 (IDT)

שלום!
הבאג (לא מדובר בוירוס) הוא באג בתוכנת OpenSSL מאפשר להאקרים לגנוב מידע פרטי מאתרים.
על פי [1], ועל פי [2], ויקימדיה עדכנה את תוכנת OpenSSL המורצת על השרתים שלהם, ועכשיו כבר אין בעיה באתר ויקיטקסט (או אתרי ויקימדיה אחרים).
ככל הידוע, אתרי ויקימדיה לא נפרצו, אך בכל זאת מומלץ לשנות סיסמאות בהקדם.
בברכה, Inkbug (שיחה) 08:07, 11 באפריל 2014 (IDT)
הסבר פשוט על הבאג: http://xkcd.com/1354 – ‏– Fuzzy ‏– 01:23, 13 באפריל 2014 (IDT)

תבנית:ספרות חז"ל מנוקדת ומעוצבת ותבנית:שיר מנוקד

שמתי לב לאחרונה שהתוצאה משתי התבניות הללו לא נראית טוב: משום מה השורות צפופות מדי, יותר מהרגיל, ואין רווח מספיק ביניהן.

מישהו יכול להסביר מהי סיבת הבעיה ואיך ניתן לפתור אותה? Dovi (שיחה) 07:59, 13 באפריל 2014 (IDT)

הבעיה היא בעיצוב החדש של הגופנים במיזמי מדיה ויקי. הבעיה הופיעה גם בויקיפדיה והם כרגע מנסים להסביר לחברה במטא שיש בעיה עם התצוגה בעברית. בתור פיתרון ביניים ייבאתי גאדג'ט מויקיפדיה שמחזיר את עיצוב הגופנים לעיצוב הישן. ניתן להתקינו במיוחד:העדפות -> גאדג'טים -> עיצוב -> ,חזרה לגופן sans serif. בברכה, איתן96 (שיחה) י"ג בניסן ה'תשע"ד • 13:53, 13 באפריל 2014 (IDT)

נקודות על ההעלאה של הספר "צלעות הארון"

שלום לכולם. אתמול משתמש:יוסף חיים פרל העלה כנראה קונטרס של חידושי תורה על מסכת קידושין ויבמות בשם "צלעות הארון". נקודות שונות לידיעתכם:

 • כתוב בפתח הדבר שמחבר הספר הוא "משה ליבוביץ". נצטרך לוודא שהמשתמש רשאי להעלות חומר זו מבחינת זכויות יוצרים.
 • המשתמש העלה את כל החומר מתוך העתק של מסמך וורד. עקב כך כל השורות ופסקאות ורווחים הינם בעייתים. תיקנתי פה ושם ושמתי כותרות.
 • יש סך של חומר של הערות שוליים (כעת נמצא למטה בדף של מסכת יבמות) ( א ) שאינם ממוספרים, ( ב ) אינם מפוסקים כדי לדעת איפה הערה אחת מתחילה ומסתיימת, ( ג ) וגם כוללת הערות על שני המסכות ביחד. אשאל את המשתמש לגבי זה ונראה מה הוא יכול לעשות לשפר את זה. אחרת חומר זו לא יהיה שימושי.

בברכה,--Roxette5 (שיחה) 08:34, 18 באפריל 2014 (IDT)

בעיני כל עוד לא הוסדר עניין זכויות היוצרים אין טעם לטפל בשאר. בוויקיפדיה טקסטים מועתקים ללא אישור מהמחבר במייל נמחקים תוך שבוע. Uziel302 (שיחה) 23:11, 1 במאי 2014 (IDT)
דומני שכבר הוסדר. מה גם זה הגיע דרך העורך של המחבר ששלח לי את הספר המקורי בוורד יחד עם כריכת הספר.--Roxette5 (שיחה) 23:20, 1 במאי 2014 (IDT)
אם התקבל אישור OTRS יש לציין זאת בדף השיחה של הערך. נחום - שיחה 01:05, 2 במאי 2014 (IDT)
המשתמש "יוסף חיים פרל" כתב לי שאין לו הרבה גישה לאינטרנט אלא רק למייל ולכן אשלח לו מייל שוב לגבי העניין. תודה.--Roxette5 (שיחה) 07:15, 2 במאי 2014 (IDT)
המשתמש שלח טופס אישור דרך מייל וביקשו ממנו בכתב יד, ואין לו אפשרות כרגע לשלוח מהישיבה.--Roxette5 (שיחה) 15:08, 2 במאי 2014 (IDT)

בעיות גופנים

שלום,

טעינת הגופנים האוטומטית הופעלה שוב. עם זאת, ייתכן שעדיין יש בעיות. תוכלו לספר כאן מה עוד צריך לתקן? --אמיר א׳ אהרוני (שיחה) 20:35, 19 באפריל 2014 (IDT)

ויקי טבלאות

לאחרונה גובר העניין בתחום מדעי הרוח הדיגיטליים, העוסק בין השאר בעיבוד ממוחשב של טקסטים כמו שאנחנו אוספים כאן בויקיטקסט. לאחרונה השתתפנו (חלק מחברי האתר) בכנס בשיתוף עם פרוייקט בן-יהודה, שבו היה גם "הקאתון" לכתיבת תוכנות שימושיות לעיבוד אוטומטי. בין השאר כתבנו שם תוכנה לזיהוי אוטומטי של הרמזים מקראיים ביצירות ספרותיות. פרוייקטים מסוג זה דורשים טקסטים בפורמט נוח לעיבוד ממוחשב, למשל, טבלה של פסוקי התנ"ך, טבלה של משניות וכד'. אפשר כמובן ליצור טבלאות כאלו באופן אוטומטי מתוך המסמכים באתר ויקיטקסט, אבל הרבה יותר נוח שהטבלאות כבר יהיו מוכנות לשימוש באתר. למשל, טבלת הפסוקים של ספר ישעיהו בנויה כך שאפשר גם לערוך אותה באופן ידני, גם לטעון אותה אוטומטית לאקסל או למאגר-נתונים כלשהו, וגם לעבד אותה אוטומטית בתוכנה

הבעיה היא, שהטבלאות הללו בדרך-כלל גדולות יחסית לדפים בויקיטקסט. הטבלה של פסוקי ספר ישעיהו היא כבר בגודל של כמה מאות ק"ב, ואפשר לשער שטבלת הפסוקים של כל התנ"ך תהיה הרבה יותר גדולה. בויקיטקסט קשה לערוך קבצים כאלו.

השאלה שלי היא: האם אתם מכירים אתר דמוי-ויקי, שבו אפשר לערוך טבלאות נתונים מסוג זה, בלי הגבלת גודל, באופן שהוא גם נוח לעריכה ע"י אדם וגם נוח לעיבוד ע"י מחשב? --אראל סגלשיחה • כ"ד בניסן ה'תשע"ד 08:29, 24 באפריל 2014 (IDT)


מצטער שאיני יכול לעזור. אין לי מושג.--Roxette5 (שיחה) 20:59, 1 במאי 2014 (IDT)

תקלה -- דף "תוצאות חיפוש" לא מציג אפשרות ליצור דף

כרגע ראיתי שערכתי חיפוש ואינו נותן אפשרות ליצור את הדף כמו בעבר...--Roxette5 (שיחה) 08:36, 24 באפריל 2014 (IDT)

שוב ראיתי. לחיפוש זה כן נותן. אבל כאשר מנסים לחפש דף של תת-דף (כמו אילת השחר (מלבי"ם)/פרק נ) -- זה לא נותן.--Roxette5 (שיחה) 09:15, 24 באפריל 2014 (IDT)
זה רק כאשר מחפשים של דף שכולל מרכאות (אילת השחר (מלבי"ם)/פרק נ, לא אילת השחר (מלבים)/פרק נ). Inkbug (שיחה) 10:43, 24 באפריל 2014 (IDT)

תודה רבה!--Roxette5 (שיחה) 11:00, 24 באפריל 2014 (IDT)

תוקן. Inkbug (שיחה) 08:07, 15 במאי 2014 (IDT)

גאדג'טים חדשים

בזמן האחרון ייבאתי מספר גאדג'טים לויקיטקסט, מוזמנים להסתכל ואם תרצו אפשר להתקינם במיוחד:העדפות.

 • wikied - עורך מיוחד עם אפשרויות נוספות.
 • בינוויקי - מאפשר לסדר את הקישורים לשפות אחרות בסדר שנוח לך.
 • הקישורים שלי - מאפשר ליצור סרגל חדש בצד עם קישורים נבחרים.
 • cat a lot - מאפשר לבצע העברה מרובה של קטגוריות.
 • הודעות למשתמשים חדשים - מוסיף תיבה עם תבניות שימושיות בזמן עריכה של דפי משתמשים אנונימיים.
 • וכן תיקנתי את HotCat שמאפשר לשנות את הקטגוריה ישר מתוך הדף ללא להיכנס למצב עריכה.

תהנו! איתן96 (שיחה) כ"ז בניסן ה'תשע"ד • 17:18, 27 באפריל 2014 (IDT)

לקיחת אחריות על קטעים בדף הראשי

שלום לכולם.

כפי שאולי ראיתם, עיצבתי מחדש את הדף הראשי והיום העברתי אותו.

בדף זה יש קטעים רבים שמתעדכנים, וצריך אדם שיעדכן אותם. לצורך כך יצרתי טבלה, שנמצאים בה כל הקטעים הצריכים עדכון מתמיד. המטרה היא שלכל קטע יהיה אדם שיוודא באופן קבוע שהוא מעודכן. אני יכול לעזור ביצירת תשתית לפרוייקט אם צריך, אך לא אוכל לקחת על עצמי את כל הפרוייקטים. אשמח אם מי שמוכן ימלא את תחומי האחריות שהוא לוקח על עצמו בטבלה למטה.

(אני אעביר טבלה זו לשיחה:עמוד ראשי כשתתמלא). איתן96 (שיחה) ל' בניסן ה'תשע"ד • 12:02, 30 באפריל 2014 (IDT)

{