ויקיטקסט:מזנון/ארכיון יוני 2018

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

טולהאב (Toolhub) לשירותכם[עריכה]

אני מתנצל אם הודעה זו לא מוצגת בשפתכם. אנא עזרו לנו בתרגום ההודעה.

איך נראית השתתפותכם במיזמי ויקימדיה? האם אתם עורכים ערכים? מעלים קבצים? מנטרים השחתות? מתרגמים ערכים? מתרגמים הודעות ממשק? האם אתם מארגנים אנשים, ברשת או פנים מול פנים? מאמנים את העורכים החדשים או את המאמנים החדשים? כותבים קוד?

ישנן דרכים רבות לתרום למיזמי ויקימדיה – יותר ממה שתוכלו לדמיין מקריאת הערכים בוויקיפדיה. בשנים האחרונות המתנדבים פיתחו כלים טכניים העוזרים למשתמשים לשפר תוכן, לנטר השחתות ולבצע משימות רבות נוספות. הם אפשרו לבצע פעולות שתוכנת מדיה־ויקי בלבד לא מסוגלת לעשות. ללא הכלים הללו, רוב המיזמים שלנו יאטו מאוד את התפתחותם.

אני שמח מאוד לבשר על מיזם חדש, טולהאב, שמעוניין ליצור מנגנון חיפוש לכלים בכל השפות. אנו בונים קטלוג של כלים בהתאם למה שהקהילות מחפשות. אם תרצו לעזור, אנא כנסו ל-m:Toolhub ועברו על השאלות במעלה הדף. ניתן גם לשלוח משוב בכל שפה בדף השיחה. מעבר לכך, ניתן לשלוח משוב פרטי ישירות אליי.

Harej (WMF) (שיחה) 02:23, 5 ביוני 2018 (IDT)

Update on page issues on mobile web[עריכה]

CKoerner (WMF) (talk) 23:58, 12 ביוני 2018 (IDT)

ש"ס גדול באתר "על־התורה"[עריכה]

שלום לכולם, עדכון חשוב: באתר "על־התורה", שבו נבנתה בשנים האחרונות מהדורה מקוונת איכותית של מקראות גדולות, הוסיפו לאחרונה גם ש"ס גדול מקוון עם מפרשים באותה מתכונת.

ייתכן שנרצה להוסיף קישורים אוטומטיים לדפי התלמוד שם, כמו שהוספנו אותם בשעתו לפסוקי המקרא.

מה אתם חושבים? Dovi (שיחה) 15:43, 20 ביוני 2018 (IDT)

אני בעד.--נחום - שיחה 16:12, 20 ביוני 2018 (IDT)

שלום לכולם! אני עורך את אתר http://alhatorah.org בו יש משאבים רבים ללימוד תנ"ך וגמרא, ואני מאד שמח להיות בקשר עם כולכם ועם האתר החשוב והחלוצי של ויקיטקסט. נשמח מאד אם תרצו להוסיף קשרים אוטומטיים לדפי הש"ס החדש הבנוייה במתכונת של "מקראות גדולות", וגם נודה לכם על כל עצות טובות וביקורת בונה. בברכה, הלל --הלל נובצקי (שיחה) 09:53, 21 ביוני 2018 (IDT)

ברוך הבא הרב הלל! תודה על המלים הטובות, וננסה לבצע את הקישורים בהתאם לדיון כאן. שבת שלום,Dovi (שיחה) 22:24, 21 ביוני 2018 (IDT)
ר' הלל, ר' אבי – נוצר (ראו {{כותרת לעמוד בגמרא}}).
בעניין הצעות – כרגע אני יכול רק להפנות את תשומת לבך לעובדה שיש דפים שאין בהם רש"י (במסכתות המועדות לכך, כנודע), אבל יש בהם כותרת של רש"י. נדב ס (שיחה) 11:02, 22 ביוני 2018 (IDT)
נדב – עבודה יפה! ותודה על ההערה. אני חושב שהבעיה תיפתר אם תשנה את הקישור בתבנית ל: http://shas.alhatorah.org/Full במקום http://shas.alhatorah.org. האם תוכל לנסות? תודה ושבת שלום. הלל נובצקי (שיחה) 12:37, 22 ביוני 2018 (IDT)
בדקתי, וחוששני שזה עוקף את הבעיה, אבל לא פותר אותה. ביקשת שאני אפנה למהדורה ה"מלאה" ('ש"ס גדול'), אבל לדעתי האישית, כאן הרבה יותר נוח לראות את הדף לצד הפרשן ולא ממש מתחת – בניגוד למקראות הגדולות. ההבדל הוא שדף גמרא הוא הרבה יותר ארוך מפסוק, ואם רוצים לעקוב אחריו עם פרשן, זה לא נוח לגלול כל פעם למעלה ולמטה.
חוץ מזה, בתצוגה ה"מלאה", הטקסט מופיע ממורכז – וגם זה לא כל כך נוח. נדב ס (שיחה) 13:23, 22 ביוני 2018 (IDT)
אם מתמקדים בפרשן אחד בלבד, אכן אתה צודק, שתצוגת העמוד השלם עם פרשן אחד היא יותר נוחה. אך אם לומדים קטע בגמרא ורוצים לראות את מגוון האופציות השונות בהבנתו, נדמה לי שתצוגת ה"ש"ס גדול" בצורה של מקראות גדולות היא הרבה יותר נוחה ויעילה (אחרת, צריך לפתוח ולבדוק כל פרשן בנפרד, והרבה פעמים מוצאים שהוא בכלל לא דן בעניין). בנוסף, אף בתצוגה ה"מלאה" יש כפתור לכל פרשן (ולכל קטע בתלמוד) שאם לוחצים עליו ניתן לראות את הטקסט של כל העמוד בבת אחת.
ראוי גם לציין שהחלוקה לעמודים היא שרירותית, ויחידת ה"עמוד" אינו מקביל לא לפרק ולא פסוק, ואף מקשה על הבנת הנלמד. מה שיותר מקביל בגמרא ליחידת פסוק בתנ"ך, הוא היחידה של משפט/קטע. אולם, כאמור, יש יתרונות לכל אחת מאפשרויות התצוגה, הכל בהתאם ללומד ולנסיבות (ולכן כמובן אנו גם מנסים לאפשר תצוגות שונות - Full, Dual, ואף Single). בקיצור - לשיקולכם, ויישר כוחכם! הלל נובצקי (שיחה) 14:33, 22 ביוני 2018 (IDT)

נקדן אוטומטי איכותי ושימושי[עריכה]

ועוד עדכון חשוב: יש עכשיו נקדן איכותי ושימושי, מקוון ונגיש בתור שירות לציבור, באתר Dicta. השתמשתי בו לאחרונה והוא פשוט מצוין, יותר טוב מאף כלי אחר שהשתמשתי בו. הכלי הזה יכול להיות יעיל בשביל תורמים לוויקיטקסט, כדי לבנות מהדורות מנוקדות למגוון של חיבורים כאן באתר. כדאי שנפרסם אותו ונשתמש בו. Dovi (שיחה) 15:47, 20 ביוני 2018 (IDT)

הוספתי למועדפים, תודה!--נחום - שיחה 16:41, 20 ביוני 2018 (IDT)
מדהים. שימו לב גם לכלי שמזהה אזכורים תנ"כיים, שיכול להיות יעיל בביאור של פיוטים. נדב ס (שיחה) 00:10, 21 ביוני 2018 (IDT)
כן גם זה יפה שם, האמת שלא שמתי לב לכלי ההוא קודם, ותודה נדב :-)
אגב כדאי לציין שחברנו התורם הוותיק לוויקיטקסט, אראל סגל-הלוי, שיש לו זכויות רבות כאן, נמצא גם שם בתוך הצוות של DICTA. כל הכבוד! Dovi (שיחה) 08:05, 21 ביוני 2018 (IDT)

קטגוריה לכל דף גמרא?[עריכה]

ראיתי שנחום יצר היום את קטגוריה:קידושין לא ב ואת קטגוריה:פסחים כב ב. האם זה משהו שאנחנו רוצים?
אם כן, כנראה כדאי לעשות את זה באופן מסודר.
נדב ס (שיחה) 16:45, 25 ביוני 2018 (IDT)

לגבי היישום בפועל, אני יודע להוסיף בבוט את הקטגוריה לכל אחד מהדפים, אם כי ממש ליצור אותן זו קצת בעיה. נדב ס (שיחה) 16:45, 25 ביוני 2018 (IDT)
זה רק לדפים שיש עליהם ביאורים. זה נועד לקשר בין הביאור לדף הגמרא שאותו הוא מבאר.--נחום - שיחה 17:15, 25 ביוני 2018 (IDT)
אולי כדאי באמת ליצור קטגוריה לכל עמודי הש"ס, כדי לקשר בין כל עמוד לבין הראשונים והאחרונים על אותו עמוד. זה משהו שיש לחשוב עליו, האם יש אולי דרך יותר טובה לקשר בין עמוד הגמרא לבין הפירושים שעליו.--נחום - שיחה 17:20, 25 ביוני 2018 (IDT)
ר' נחום יצר את הקטגוריה בעקבות ביאור שהעליתי היום, שם קישרתי לקטגוריות שלא היו קיימות. אני מודה לו על כך.
אם יורשה לי כאחד שבא לגור, דעתי היא כי הטקסט התלמודי מזמין גם הוא ביאורים מקוריים אשר נכון שיהיו זמינים במרחב הויקיטקסטי, ואשר על כן, כדאי שיהיו קטגוריות לכל עמוד גמרא. טוביה הירשמן (שיחה) 18:26, 25 ביוני 2018 (IDT)
גם אני בעד, צריך לשקול אולי לעשות את זה באופן דומה לתנ"ך, שהדף הראשי יוסב לקטגוריה ועליו יתווספו הדפים שקשורים.
באופן כללי דעתי (שכתבתי כבר פעם, אם אני זוכר נכון) היא שקטגוריות הן אחד היתרונות הבולטים ביותר של האתר ויקיטקסט, ולכן צריך להשקיע בהם יותר מאשר במצב הנוכחי, כי עכשיו מצבן קצת נחות ולוקה בחסר. לדעתי אין דף בוויקיטקסט שצריך להיות ללא קטגוריה, אם לא קטגוריות של נושאים, לפחות קטגוריות של מיקום והקשר. מי ששם לב לעריכות שלי, חלקן הגדול היה בנושא הזה. אשמח לשיתוף מחשבות שלכם לגבי דעתי. שלום אורישיחה • י"ג בתמוז ה'תשע"ח • 02:41, 26 ביוני 2018 (IDT)
יש כמה דרכים להוסיף ביאורים לדפי גמרא.
א. להוסיף אותם למהדורה המבוארת שכבר קיימת. לדוגמה, ביאורים על קידושין דף לג אפשר להוסיף לדף ביאור:בבלי קידושין דף לג. היתרון: יש כבר קישור אוטומטי מכל דף גמרא לביאור המתאים, אין צורך להוסיף קטגוריות.
ב. להוסיף אותם לקטגוריה ששמה כשם הדף, ולהוסיף בתחתית הדף {{רשימת ביאורים|{{שם הדף}}}} כפי שעשיתי עכשיו בקידושין לג א.

--אראל סגלשיחה • י"ג בתמוז ה'תשע"ח 05:49, 26 ביוני 2018 (IDT)

כאשר הביאור מבאר סוגיא הנידונית במספר מסכתות שונות, עדיפה השיטה השנייה.--נחום - שיחה 12:22, 26 ביוני 2018 (IDT)
אני מצטרף לדבריו של ר' שלום אורי, ואם אקבל הדרכה מספקת, אשמח בעז"ה להוסיף את תרומתי לויקיטקסט בתחום זה. (מאחר והקלדת טקסטים אינה מושכת אותי.)
ר' אראל סגל האפשרות השנייה שהצעת, אינה דורשת יצירת קטגוריה ידנית? ואגב, האפשרות הראשונה אינה נוחה לביאור המכיל מאמר, וכפי שהעיר ר' נחום על פן אחד של הקושי בזה. טוביה הירשמן (שיחה) 13:20, 26 ביוני 2018 (IDT)
אכן האפשרות השניה דורשת עבודה ידנית: להוסיף בתחתית דף הגמרא את הקוד ששמתי בקידושין לג א, ולשים בתחתית המאמר את הקטגוריה המתאימה (אבל אין צורך ליצור דף עבור הקטגוריה - הקוד יעבוד גם אם אין דף עבור הקטגוריה). --אראל סגלשיחה • ט"ז בתמוז ה'תשע"ח 18:22, 29 ביוני 2018 (IDT)

תודה טוביה הירשמן (שיחה) 10:56, 1 ביולי 2018 (IDT)