ויקיטקסט:מזנון/ארכיון מאי 2014

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה הוא ארכיון של הדיונים שהתקיימו במזנון. דיונים חדשים יש לקיים במזנון הנוכחי. אין לערוך דף זה.


אפשר לשפר את חלון התצוגה של תבניות {{ב}} ו{{חישוב שנה}} מבין היתר.

אצלי החלון שקופץ במסך בתבניות אלו מכוערת. הרבה יותר יפה החלון שמופיע בתבניות כמו {{גמט}}. כרגע עכשיו תבניות אלו מופיעות בעמוד הראשי ולכן הייתי מעדיף לשפר את המצב האסטתי שלהם יותר מבעבר.

מישהו יכול לשפר את זה? אם לא אבקש מאנשים בויקיפדיה שאולי מכירים יותר בעיצובים שונים. משתמש:קיפודנחש נראה לי אולי כאפשרות טובה. דעתכם?--Roxette5 (שיחה) 20:55, 1 במאי 2014 (IDT)

החלונית של {{גמט}} מיוצרת בעזרת סקריפט (למיטב זכרוני, כשיצרתי אותה, מדיה ויקי עוד לא תמכה ב"יחידה", וזה היה הפתרון השפוי היחיד שהצלחתי לחשוב עליו). בעזרת סקריםפטים ניתן לייצר חלוניות נאות יותר מאשר בלי סקריפטים. באופן כללי, תמhuיד עדיף להשתמש בסקריפטים במידה המעוטה ביותר שניתן. אבל בוויקיטקסט יש לא רק {{ב}} - יש גם {{מונחון}} שמייצר אלמנט כדלהלן: זה מה שרואים. אם לדעתכם זה מוצלח יותר, אפשר בקלוט להסב את {תב

ו{{חישוב שנה}} שיציגו באופן זה. בברכה - קיפודנחש (שיחה) 01:46, 6 במאי 2014 (IDT)

אני בהחלט חושב שהחלון של "מונחון" אסטתי יותר. תוכל להחליף את שתי התבניות? יש מישהו כאן שמתנגד? רונן, העבודה שלך בפרויקט הביאור למשניות מלאכה וגדושה בתבניות של {{ב}} -- יש לך התנגדות לשינוי?--Roxette5 (שיחה) 08:09, 6 במאי 2014 (IDT)
אני מתנגד לשינוי - לדעתי הנוכחי יותר מבהיר שמדובר בפירוש מאשר המונחון. קיפודנחש: - יש אפשרות פשוט לקחת את העיצוב של תבנית {{גמט}} ולצבוע אותה בכחול, או משהו בסגנון? איתן96 (שיחה) ז' באייר ה'תשע"ד • 10:29, 7 במאי 2014 (IDT)

חשד להפרת זכויות יוצרים[עריכה]

הובא לידיעתי על ידי משתמשת:hanay שהתרומות שתרם משתמש:דודי פרידמן לויקישיתוף, חשודות כולן בהפרת זכויות יוצרים.

כידוע, הפרת זכויות יוצרים נלקחת בחומרה רבה מאוד על ידי ויקיטקסט. מסקירה זריזה של תרומותיו עולה שכמעט כל תרומותיו נוגעות לשני אישים: הרב יונה שטנצל והרב שלמה שטנצל. שני האישים האלה לא נפטרו לפני יותר משבעים שנה ולכן יצירותיהם לא שוחררו לרשות הציבור ועדיין מוגנות בזכויות יוצרים. נראה שלא נתקבל אישור לא למכתבים, לא לתמונות ולא למאמרים שהעלה.

פניתי אליו לפני כארבעה ימים ולא קיבלתי תשובה, למרות שמאז הוא היה פעיל באתר. אני מעלה לכאן את הדיון כדי לדון מה לעשות בעניינו.

עד כאן הצגת העובדות.

דעתי האישית היא שבמידה ולא יגיב בימים הקרובים עלינו למחוק את תרומותיו. ממילא כמעט כל התרומות נוגעות להעלאת תמונות ומכתבים שאין קשר ביניהם לבין ספרייה חופשית. דפים פוליטיים כגון זה, אותו הוא העלה רק אתמול, לא מוסיפים הרבה לאתרנו. עד עכשיו העלמנו עין, אולם זכויות יוצרים הם חצייה של קו אדום. איתן96 (שיחה) ה' באייר ה'תשע"ד • 12:46, 5 במאי 2014 (IDT)

פעם ניסיתי להיכנס לעניין וקבלתי מהמשתמש קללה חריפה בפלאפון שלי (טעיתי בכך שמסרתי לו מידע אישית לבקשתו). מאז אני לא רוצה להתערב עם המשתמש הזה.
ובכל זאת, מה שמאד חשוב להדגיש לדעתי הוא שהמשתמש הזה לא לגמרי מאוזן וחייבים להיות עדינים איתו בעניין הזה של הדפים. לא שווה לעשות מחיקה גורפת של החומר שלו כאשר לדעתי קיים חשש רצינית שהדבר יגרום נזק נפשית וגופנית רצינית אצל המשתמש. עקב כך אני בעבר החלטתי להתעלם עין קצת וניסיתי עד כמה שאפשר "לדחוף" דברים לרלבנטיות, למרות שבאופן לכתחלה לא הייתי שם אותם באתר כאן. פעם המלצתי לו שנראה לי שעדיף להקים לעצמו אתר לעצמו לשם קידום הפרוייקטים השונים של משפחת שטנצל. והבן אדם קצת השתגע בתגובה. נא להתייחס אליו בעדינות בבקשה. תודה.--Roxette5 (שיחה) 13:14, 5 במאי 2014 (IDT)
Roxette5, מלבד היותו של מידע זה עילה לחסימה מיידית בויקיטקסט, הוא גם עילה לתלונה במשטרה. מידע כזה רק מחזק את הצורך שיש בהצבת גבולות כלשהם. בכל מקרה, זכויות יוצרים הם זכויות יוצרים ואין מקום לעבירה על החוק גם אם לא מדובר באדם מאוזן.
בינתיים הוא השיב לי תשובה בדף האישי וזה לשונה: "אני היורש והבעלים של מסמכים אלו אני נכד שלהם." ראשית, אני לא יודע עד כמ היותו נכד שלהם אכן משנה (fuzzy?), מכיוון שזכויות הירושה לא עוברים אוטומטית לנכד ספציפי. שנית, עליו עדיין להוכיח את זה ולשלוח OTRS.
בנוסף, לדעתי ולדעת הדף ויקיטקסט:מה ויקיטקסט איננו אין מקום באתר לתכנים כגון אלו שהוא העלה (ראו דוגמא אופיינית למעלה). גם אם אכן הוא יצליח להוכיח שהזכויות יוצרים שייכות לו (ואני בספק) צריך להחיות את הדיון אליו הבאת קישור למעלה, שנראה שנגמר בלא נקיטת פעולה כלשהי. איתן96 (שיחה) ה' באייר ה'תשע"ד • 14:14, 5 במאי 2014 (IDT)
המשתמש/ים טוען/ים שהוא/הם בעלי הזכויות מכוח ירושה. הם צריכים להעביר מכתב חתום, בו רשומים פרטיהם המלאים והצהרה כי הם יורשי הרב יונה שטנצל והרב שלמה שטנצל, וכי הם מחזיקי הזכויות. אין צורך בצו ירושה או תצהיר עורכדיני, אלא מכתב חתום שישלח במערכת OTRS. מתניה טיפל בזמנו בחומרים ש-Mimi4040 העלתה לקומונס. אני מציע שחנה תשים נוסח הצהרה מותאמת (כלומר, הצהרה על הסכמה כללית לכלל החומרים המועלים לשרתי ויקימדיה) בדף של דודי, ואם הוא לא יעביר את הנוסח החתום תוך זמן קצוב, לחסום אותו מהעלאת חומרים נוספים.
אבל – הפרת זכויות היא הבעיה הקטנה שלנו... צריך בייביסיטר במשרה מלאה כדי לסדר את החומרים של Mimi4040, עודד פרידמן ו‏דודי פרידמן. חלק ניכר מהחומרים לא צריך להיות כלל בוויקיטקסט, ורק חומרים שפורסמו בדפוס ובתפוצה רחבה צריכים להישאר במרחב הראשי. סטיקרים וקונטרסים בהדפסה עצמית, צריכים לעבור לדפים הפרטיים של המשתמשים, אם בכלל. מספר אדמינים ניסו את כוחם בטיפול בבעיה, ולא בהצלחה... לצערי אין לי הצעות קונסטרוקטיביות לפתרון הבעיה הזאת. ‏‏– Fuzzy ‏– 17:52, 5 במאי 2014 (IDT)
אני מסכים עם פאזי לגבי הטיפול בזכויות היוצרים. לגבי התוכן עצמו, ויקיטקסט אינו שרת אכסון, ולכן יש למחוק את כל התוכן שלא נדפס בהוצאה מוכרת והופץ בתפוצה רחבה (כמובן לאחר התראה למשתמש/ים). אם המשתמש/ים ימשיכו להעלות תוכן לא רצוי, אז אני בעד לחסום אותו/ם. בברכה, Inkbug (שיחה) 10:10, 7 במאי 2014 (IDT)
אני מצטרף לקודמיי, לויקיטקסט יש כלים להגן על עצמה מפני הפיכה לבלוג פרטי; בואו ננצל אותם. דוגמא נוספת שהמשתמש העלה רק לפני רבע שעה היא הדף יעקב שריד‏, אני לא מוחק כדי שתוכלו לראות. תמונה מפוקפקת וזהו. הגיע הזמן לשים לעניין סוף. איתן96 (שיחה) ז' באייר ה'תשע"ד • 11:02, 7 במאי 2014 (IDT)
כל עוד המשתמש לא מעביר אישור חתום דרך מערכת OTRS, אין מניעה לחסום אותו מהעלאת חומרים נוספים, כולל בקומונס. ‏– Fuzzy ‏– 00:26, 8 במאי 2014 (IDT)
אני בעד נקיטת צעדים כדי להראות למשתמש שהוא חייב להיצמד לנהלים של האתר או להפסיק. רק אני שוב מבקש לקחת צעדים אלו בהתחשבות ועדינות היות ומדובר בבן אדם לא לגמרי "מאוזן".--Roxette5 (שיחה) 06:20, 8 במאי 2014 (IDT)
מצטרף לקודמי. ההצפה של ויקיטקסט בחומרים מהסוג הזה בעייתית ביותר. בסופו של דבר מי שרוצה להגיע לתכנים ספרותיים יצטרך לפלס את דרכו בין הרבה קש וגבבה. טבעי הדבר שיהיה מי שירצה לתפוס טרמפ על אתר חינמי וחופשי כמו ויקיטקסט. מי שרוצה להציג את התכנים המשפחתיים או הגיגים שלו לעיני כל, יש בשביל כך בלוגים, רשתות חברתיות ועוד כל מיני אתרים. לדעתי אנחנו לא מספיק קשוחים כמו הויקיפדיה, שבה מי שמנסה לזבל אותה, או לנצל אותה לצרכיו הפרטיים, מיד ננזף, נמחק או נחסם. צריך לגבש מדיניות לגבי מה מכניסים לאתר ומה לא, ואחר כך לממש אותה בנוקשות. --אפי ב. (שיחה) 08:40, 12 במאי 2014 (IDT)

כל הנושא הזה לא נעים, ועד כאן לא הבעתי את דעתי בגלל שהייתי מעורב בו. מצד אחד אני לא מסכים שהיה מדובר מלכתחילה על זבל גמור, או על דברים שאינם שייכים לוויקיטקסט בכלל. ההיפך הוא הנכון: היה מדובר על תכתובת ומאמרים של אנשי ציבור מובהקים, שחלק ממנו גם הופיע בעיתונות. אמנם מדובר על העיתונות החרדית, אבל זה לא העניין. כי אנחנו מכילים כאן טקסטים שהופיעו בדפוס ובעיתונות, ולא עלינו לשפוט ביניהם אלא להביא את כולם כמו שהם אם מאפשרים לנו (ולכאורה כאן היורשים הרשו לנו). מהמבט הזה, חלק גדול מהחומר היה בסדר גמור מבחינת מה ויקיטקסט איננו.

מצד שני מדובר כאן במשתמש שהתנהגותו בעייתית, ולכן זה מתגבר כמובן על כל השיקולים האחרים. כי התורמים כאן משקיעים מזמנם היקר בנושאים הקרובים ללבם לטובת הציבור, וזה זה לא הוגן בכלל שמישהו כאן יצטרך להשקיע זמן ומאמצים בטיפול כזה. ולכן למעשה אני מסכים לחלוטין עם מה שכבר נכתב, וכנראה שצריך לשים קץ לכל העניין הזה.

אמנם גם היוצא מן הכלל הכואב (כלומר המקרה הזה) יכול ללמד על הכלל כולו. אני מקווה שלעולם לא נגיע כאן לנוקשות וטהרנות כמו שיש בוויקיפדיה. רוב רובו של העשייה כאן אגב, כולל תרומות ברמה איכותית גבוהה ביותר, לא היה מתקבל (או לא היה נשאר) אילו הרוח הוויקיפדית הטהרנית הייתה שולטת כאן. הגזמנו במקרה הזה לכיוון אחד (ועל כך אני מצטער), אמנם אל נא להגזים לכיוון ההפוך. תמיד עדיף לטעות בהכלה מאשר לטעות בפסילה. Dovi (שיחה) 10:12, 12 במאי 2014 (IDT)

אני מסכים בהחלט עם דובי. חוויה אישית: בעבר ניסיתי להתחיל לתרום לויקימילון. הוספתי כמה ערכים, ולאחר כמה ימים חזרתי וגיליתי שהערכים שהוספתי נמחקו. התברר שהערכים לא התאימו לאיזשהו נוהל לא-טריביאלי של האתר. אילו היו לי הרבה מאד זמן ומוטיבציה, הייתי לומד בעיון את כל הנהלים, מתקן את הערכים וממשיך לתרום, אבל מכיוון שהיו לי דברים אחרים לעשות, החלטתי לעזוב. כמה חודשים לאחר מכן, הופיע כאן במזנון אחד מהפעילים של ויקימילון וביקש שאנשים יבואו לתרום בויקימילון כי אין מספיק כותבים... נראה לי שהסובלנות כלפי כותבים חדשים היא תכונה חשובה של ויקיטקסט שכדאי לשמר. אם כי, במקרה המסויים הנדון כאן נראה לי שהכותבים החדשים אכן עברו את הגבול. --אראל סגלשיחה • כ"ב באייר ה'תשע"ד 05:14, 22 במאי 2014 (IDT)

שיחות עם עיריית חיפה -- מדריך רחובות של חיפה[עריכה]

שלום לכולם. שלחתי מזמן מייל דרך האתר של עיריית חיפה בנוגע לקבלת אישור העלאת חומר שנמצא באתר שלהם שנקרא "מדירך לרחובות חיפה", בדומה למה שכבר קיים אצלנו מדריך רחובות תל אביב יפו (באופן חלקי לפחות). אתמול קיבלתי מייל ממישהו בעירייה שרוצה שאני אתקשר אליו ליתר בירור.

אני מניח שכוונתו לשאול לגבי ענינים משפטיים של רשיונות וכדומה. הייתי מעדיף שמישהו שיותר מתמחה בעניינים אלו ידבר איתו (כי אני באמת מסתבך עם כל הראשי תיבות השונים :-) ). האם מישהו מוכן שאני אשלח להם את המספר טלפון של הפקיד הנ"ל ולדבר איתו לגבי העלאת החומר של "מדריך רחובות חיפה"?--Roxette5 (שיחה) 08:32, 8 במאי 2014 (IDT)

שאלה על פונט לניקוד ולטעמים[עריכה]

שלום לכולם, לאחרונה היו שדרוגים לגבי פונט אוטומטי שמתאים לניקוד ולטעמים. אמור להיות שרואים את הפונט הנכון גם אם לא התקינו אותו במחשב.

כשאני נכנס לחשבון שלי במחשב שלי, אני רואה את הפונט היפה והמתאים בין אם אני מסתכל על דף שיש בו שימוש בתבנית:שיר מנוקד כגון מכילתא מנוקדת ומעוצבת מסכתא דפסחא בא, ובין אם מדובר בתנ"ך שאני עובד עליו כגון פרשת בהר (שהפונט בו מבוסס על התבנית הזו).

אבל במחשבים אחרים (שכנראה לא התקינו בהם פונטים מיוחדים), או אם אני לא נכנס לחשבון במחשב שלי, אני רואה את הראשון כמו שצריך ואת השני בפונט לא טוב. מישהו יודע להסביר את זה או לתקן? Dovi (שיחה) 11:47, 8 במאי 2014 (IDT)

מתייג את אמיר שעוסק בכך. איתן96 (שיחה) ח' באייר ה'תשע"ד • 12:23, 8 במאי 2014 (IDT)

צריכים לדווח באג -- דפי משנה לא עוברים אוטומטית יותר[עריכה]

כבר אני רואה את זה כמה פעמים -- כאשר מעבירים או מוחקים דף ראשי, הדפי משנה שמתחתיו אינם משתנים בהתאם. חבל! זה היה אחד מן היתרונות הגדולות של ארגון הדפים בפורמט זה... מישהו יכול לתקן את זה או לדווח על זה?--Roxette5 (שיחה) 13:04, 12 במאי 2014 (IDT)

שלום! אתה יכול לתת דוגמה לדף בו זה קורה, כי אצלי הכל בסדר. תודה, Inkbug (שיחה) 11:18, 13 במאי 2014 (IDT)
Inkbug, עכשיו בדקתי שוב למשל בדף מחבר:רב יונה שטנצל. זה כן עובד כאשר רוצים לבצע העברה אבל לא כאשר רוצים לבצע מחיקה. זאת אומרת שבמידה ורוצים למחוק צריכים כל דף ודף בנפרד.--Roxette5 (שיחה) 19:47, 14 במאי 2014 (IDT)
למיטב ידיעתי אף פעם לא הייתה אפשרות למחוק גם את דפי המשנה בדף המחיקה הרגיל. עם זאת, אפשר להשתמש במיוחד:מחיקה מרובה בשביל דברים כאלו. Inkbug (שיחה) 08:13, 15 במאי 2014 (IDT)
אולי אתה צודק. חבל אבל. נראה לי כדבר הגיוני -- אם מוקחים את הדף הראשי אז כמובן שלפחות לפעמים נרצה גם למחוק את כל דפי המשנה? אפשר לבקש מהם להכניס יכולת כזאת?--Roxette5 (שיחה) 08:28, 15 במאי 2014 (IDT)
כבר ביקשו (ראה bugzilla:13491, bugzilla:30893), אבל לא נראה שיש להם תוכניות לעשות משהו כזה. Inkbug (שיחה) 10:56, 15 במאי 2014 (IDT)

ציטוט השבוע[עריכה]

נפתח דף חדש של דיונים על הציטוטים שיוצגו בדף הראשי. מוזמנים להוסיף את הדף לרשימת המעקב, להצביע ולהשפיע. איתן96 (שיחה) י"ג באייר ה'תשע"ד • 08:38, 13 במאי 2014 (IDT)

Wikisource meetup at Wikimania 2014[עריכה]

Wikimania 2014 will be held in London this August and it will be a great opportunity to discuss how to use the recently created Wikisource Community User Group to coordinate and to better promote Wikisource. We would like to invite the participants of each Wikisource language community to showcase the projects has been working in the past year and, of course, learn from each other experiences. See you there? Sign up in the meeting page.
The preceding MassMessage was sent by Micru on behalf of the Wikisource Community User Group.--09:59, 13 במאי 2014 (IDT)

}}