ויקיטקסט:מזנון/ארכיון אוקטובר 2013

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה הוא ארכיון של הדיונים שהתקיימו במזנון. דיונים חדשים יש לקיים במזנון הנוכחי. אין לערוך דף זה.


"בדוק" אוטומטי

יש דרך לעשות שאוטומטית העריכות שלי יסמנו את הדף שערכתי כבדוק?• אור שפיראשיחהתרומות • כ"ח בתשרי ה'תשע"ד • 15:25, 2 באוקטובר 2013 (IDT)

למיטב ידיעתי, כרגע אין אפשרות. אני בעד להוסיף הרשאת "בדוק עריכות אוטומטית" שהמפעילים יוכלו לתת לוויקיעורכים אמינים (והיא תיכלל באופן אוטומטי בהרשאות מפעיל), בדומה למצב בוויקיפדיה. כרגע יש לנו רק "סקור עריכות אוטומטית", אבל זה משהו אחר. בברכה, ‏Guycn2 (שיחה) 15:58, 2 באוקטובר 2013 (IDT)
מה צריך לעשות כדי שזה יקרה?• אור שפיראשיחהתרומות • ג' בחשוון ה'תשע"ד • 11:40, 7 באוקטובר 2013 (IDT)
אפשר לפנות למפתחים. ‏Guycn2 (שיחה) 18:55, 7 באוקטובר 2013 (IDT)

Notifications

Notifications inform you of new activity that affects you -- and let you take quick action.

(This message is in English, please translate as needed)

Greetings!

Notifications will inform users about new activity that affects them on this wiki in a unified way: for example, this new tool will let you know when you have new talk page messages, edit reverts, mentions or links -- and is designed to augment (rather than replace) the watchlist. The Wikimedia Foundation's editor engagement team developed this tool (code-named 'Echo') earlier this year, to help users contribute more productively to MediaWiki projects.

We're now getting ready to bring Notifications to almost all other Wikimedia sites, and are aiming for a 22 October deployment, as outlined in this release plan. It is important that notifications is translated for all of the languages we serve.

There are three major points of translation needed to be either done or checked:

Please let us know if you have any questions, suggestions or comments about this new tool. For more information, visit this project hub and this help page. Keegan (WMF) (talk) 21:38, 4 באוקטובר 2013 (IDT)

(via the Global message delivery system) (wrong page? You can fix it.)

Speak up about the trademark registration of the Community logo.

הפניות מהדף הראשי

בעבר התקיימו דיונים על עיצוב העמוד הראשי.

(ראה: ויקיטקסט:עמוד ראשי חדש, שיחת ויקיטקסט:עמוד ראשי חדש/ארכיון 1, שיחת ויקיטקסט:עמוד ראשי חדש, ויקיטקסט:מזנון/ארכיון אפריל 2009#10,000?)

רציתי לדון על בעיה אחרת. הבעיה שהאנשים הנכנסים לאתר נכנסים לקישורים הראשונים מהעמוד הראשי, שלפחות חציים (בתבנית סוגות) מפנים לדף אחד לא גמור.

הצעתי היא שיפנו משם רק ההפניות המשובחות שבהם, (ואלו הם פחות או יותר (כרגע): מחברים, טקסטים מולחנים, פילוסופיה, טקסטים דתיים, טקסטים היסטוריים, חוק ומשפט, ספר החוקים של מדינת ישראל, נאומים, המנונים לאומיים).

לדוגמא הדף עיתונות נראה מאוד מגרה, אבל הוא מאכזב. ציון הלוי (שיחה) 16:47, 9 באוקטובר 2013 (IDT)


Symbol support vote.svg בעד--Roxette5 (שיחה) 22:48, 9 באוקטובר 2013 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד --אראל סגלשיחה • ו' בחשוון ה'תשע"ד 22:46, 10 באוקטובר 2013 (IDT)
Symbol support vote.svg בעדאור שפיראשיחהתרומות • ז' בחשוון ה'תשע"ד • 15:15, 11 באוקטובר 2013 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד איתן96 (שיחה) 20:59, 18 בנובמבר 2013 (IST)

מיזמים חשובים בוויקיטקסט

שלום, קיבלתי הזמנה לדבר על ויקיטקסט בכנס העוסק בדיגיטיזציה של התרבות היהודית. ברצוני להראות שם דוגמאות נבחרות של יצירותיהם של התורמים כאן, בין אם מדובר על מיזמים שהם כבר שלמים, ובין אם מדובר על פרויקטים חשובים שהם עדיין בעיצומם. יש כאן הרבה עשייה יפה וחשובה, ואני לא רוצה לפספס דברים. אז אנא על תתביישו להזכיר כאן גם את עבודתכם האישית וגם את העבודה של חבריכם. מה לדעתכם ראוי להציג? Dovi (שיחה) 20:13, 9 באוקטובר 2013 (IDT)

( א ) אני עד להיום מתרשם מהיכולת של האתר לפענח גימטריות על ידי תבנית {{גמט}} ו{{מכפלת גימטריה}}. ספרי קבלה כמו כתבי רח"ו והיכל הברכה נראים לגמרי שונה על ידי משאב זה. ( ב ) היכולת לתקן בקלות טעויות ושיבושים שנפלו תוך ספרים קדמונים של מאות שנים הינו דבר מרשים גם כן. דוגמא אחת מתוך כמה הינה מה שעשינו בספר התגין. דבר חסרת תקדים לדעתי ועוד לא מוערך בעולם. כל זאת הייתה אפשרית לעשות במשך כמה שבועות ספורות על ידי העלאת החומר לאתר וחיפוש ביטויים שונים תוך טקסטים דיגיטליים של הפסוקים.--Roxette5 (שיחה) 22:56, 9 באוקטובר 2013 (IDT)
כשהתחלתי לכתוב את הפירוש למשנה הכרתי רק את הרעיון השיתופי בויקי. המטרה היתה אז לנסות לשתף כותבים נוספים כדי ליצור עבודה משותפת על פרויקט גדול.
התכנית ההיא דווקא נכשלה, לצערי, כי מעט מאד אנשים השתתפו באופן פעיל במיזם. אבל מצד שני עם הזמן גיליתי כמה מהיתרונות היפים באתר, ובעיקר היכולת להפנות בקלות לטקסטים שונים ממגוון רחב למדי. אמנם לא הכל נמצא כאן, בעיקר בגלל המגבלה של זכויות יוצרים; אבל בהחלט יש לא מעט, וההפניות מאפשרות להצביע על טקסטים רבים בלי לטרוח לצטט אותם ישירות.
תוכנת החיפוש כאן עדיין אינה מזהירה ואינה ממש משוכללת, וכדי לחפש טקסטים אני משתמש בתוכנות אחרות, אבל לאחר שמצאתי אותם בדרך כלל אני מסתפק בהצבעה עליהם, וזה מועיל לקיצור הפירוש. Ahituvrs (שיחה) 23:17, 9 באוקטובר 2013 (IDT)
תודה רבה לשניכם על הפידבק לגבי יכולות האתר! אשתמש בזה בעזר"ה. תרגישו חופשיים גם לכתוב על תכנים יפים, למרות שכבר רשמתי לעצמי כמובן את הספרא והמלבי"ם של דניאל, ואת הביאור למשנה של רונן.
רונן, התרשמתי במשך השנים שבמצב שאין לנו המון תורמים, כל אחד בדרך כלל מתמסר לפרויקט שהוא "משוגע" לו, ומידי פעם מקבל עזרה מאחרים בפרויקט שלו (ובו בזמן כולם תורמים ביחד במשך הזמן לשיפור התשתית באתר). שיטה זו מצליחה כאשר אותו תורם ממשיך בפרויקט לאורך זמן רב ובקביעות, ואז התוצאות יכולות להיות מדהימות. הפירוש שלך למשנה היא דוגמה מאלפת.
המצב ההפוך הוא שמישהו מתחיל פרויקט ועוזב אותו לאחר קצת בנייה התחלתית. גם זה קורה אצלנו, ובסופו של דבר הוא לא רע: כי אותה תרומה קטנה נשארת עד שמישהו אחר בא ומחליט להמשיך את הפרויקט קדימה (וגם זה כבר קרה לא מעט פעמים).
אילו היו לנו המון תורמים, אז היינו יכולים לפתח שיתוף פעולה קהילתית גם בתוך פרויקט אחד (שיהיו לו כמה תורמים ביחד). יש את זה לדוגמה בוויקיטקסט באנגלית. חבל שאין לנו את זה, ואולי בעזר"ה בעתיד יהיה לנו את זה, אמנם גם במצב הנוכחי ניתן לבנות דברים יפים מאוד. Dovi (שיחה) 20:49, 10 באוקטובר 2013 (IDT)
אני ניסיתי לנצל את מאגר הטקסטים הגדול כדי ליצור משחק. עד כמה שידוע לי, זה הויקי-משחק הראשון - המשחק הראשון שאפשר לערוך אונליין. זה לא כל כך התפתח מאז, אבל ממחיש את הפוטנציאל. --אראל סגלשיחה • ו' בחשוון ה'תשע"ד 22:53, 10 באוקטובר 2013 (IDT)
בן סירא בברכה • אור שפיראשיחהתרומות • י"ב בחשוון ה'תשע"ד • 20:02, 16 באוקטובר 2013 (IDT)

סקר על עתיד ויקיטקסט

שלום לכולם.

אולי זכור לכם שבחצי השנה האחרונה עמלו שני מתנדבי ויקיטקסט מארצות הים (אנדראה האיטלקי ודוד הקטלאני) על ניתוח צרכים והכנת חזון ומפת דרכים למיזמי ויקיטקסט, בעיקר מבחינה תשתיתית (לא תוכנית). כל הפרטים על המיזם הזה מרוכזים בדף המענק (מקרן ויקימדיה) שמימן את העבודה.

לקראת סיום עבודתם, הם מבקשים לאסוף כמה שיותר תשובות ממתנדבי ויקיטקסט ברחבי העולם על הסקר הזה. אני מעביר את הבקשה הזו ומודה לכם מראש, בשמם. Ijon (שיחה) 20:45, 9 באוקטובר 2013 (IDT)

תודה אסף! עשיתי בעצמי את הסקר, והוא בנוי היטב ושווה את הזמן. ממליץ לכולם פה גם לעשות אותו. במיוחד חשוב להזכיר בתוך הסקר כמה מהדברים שאנחנו עושים כאן בעברית שלא עושים בכל השפות הגדולות, כגון: תרגומים של טקסטים לעברית, טקסטים מבוארים, מהדורות מתוקנות של טקסטים ע"פ כתבי יד, ובמיוחד מהדורות קריאה ולימוד שלא רק מעתיקים את הספרים הסרוקים אלא גם מנגישים אותם לציבור ע"י הוספת פיסוק ועיצוב.
אגב אמרו שאם יש מי שמוכן לעשות את זה, אפשר לתרגם את הסקר לעברית. אבל בינתיים הוא רק באנגלית. Dovi (שיחה) 00:38, 10 באוקטובר 2013 (IDT)
לצערי רק תרגום שלו לעברית יצליח לגרום לי לצלוח את הסקר • אור שפיראשיחהתרומות • ז' בחשוון ה'תשע"ד • 15:16, 11 באוקטובר 2013 (IDT)
תרגמתי את הסקר. תוכלו לראות גרסה עברית בסקר העדכני. עמיתינו בעולם יעריכו מאוד היענות נרחבת לסקר. אני ממליץ שגם מי שהשיב על הסקר האנגלי ישיב מחדש על הסקר העברי, כדי לרכז את דעות הקהילה העברית ביחד. כמו כן, אשמח אם מפעיל מערכת יוכל להסב תשומת לב לסקר באמצעות הודעת מערכת. תודה! Ijon (שיחה) 21:53, 14 באוקטובר 2013 (IDT)
ניסיתי לענות אבל לא ברור מה נסרק ושל מי זכויות היוצר - של הכותב (בעברית או בשפה אחרת), של מחבר שזכויות היוצרים נגמרו או וותרו, של מחבר המחזיק בזכויות. בדיוק עכשו, לדוגמא, רציתי להתחיל להכניס תרגום של כל חוקי המורבי המופיעים באנגלית, וחשוב לי לדעת מה היא הדרך הנכונה. ilan sendowski 02:21, 15 באוקטובר 2013 (IDT)

אסף, לבקשתך עניתי שוב בעברית. תודה שוב על המאמץ, Dovi (שיחה) 20:55, 15 באוקטובר 2013 (IDT)

אילן, לא הבנתי את שאלתך: מה אתה שואל לגבי זכויות יוצרים, ומה הקשר בין זה לסקר? כמובן אם חוקי המורבי מופיעים בוויקיטקסט אנגלית שאפשר לתרגם אותם כאן. Dovi (שיחה) 21:00, 15 באוקטובר 2013 (IDT)

אחת השאלות בסקר היא: "האם הדברים הבאים מותרים בויקיטקסט שבו את/ה פעיל/ה?"... "תרגומים מאת מתנדבי ויקיטקסט ליצירות". נראה לי שהכוונה, לא מבחינת זכויות יוצרים, אלא מבחינת מדיניות פנימית של האתר שלנו. --אראל סגלשיחה • י"ב בחשוון ה'תשע"ד 07:17, 16 באוקטובר 2013 (IDT)

וגם: מישהו זוכר איך עושים הודעת מערכת? Dovi (שיחה) 21:09, 15 באוקטובר 2013 (IDT)

צריך לכתוב את ההודעה במדיה ויקי:Sitenotice. ‏– rotemlissשיחה 22:54, 15 באוקטובר 2013 (IDT)
תודה רותם, סליחה ששכחתי... Dovi (שיחה) 12:42, 16 באוקטובר 2013 (IDT)

אילן, אראל צודק: יש שפות של ויקיטקסט שבהם לא רוצים שאנשים יתרגמו בעצמם, כי זוהי יצירתם של התורמים ולא מבוסס באופן ישיר על חומר שנדפס ונסרק. יש כאלה שרוצים להגביל את ויקיטקסט (בשפות שלהם) לחומר מודפס בלבד, ומה שאינו קיים באותה שפה - שלא יהיה. חשוב מאוד לענות שם על זה, ולהדגיש את החשיבות של תרגומים וביאורים מעשי ידיהם של המשתמשים, כי בהרבה שפות זה פשוט לא קיים (בתור ספר מודפס ואיכותי וללא זכויות יוצרים). Dovi (שיחה) 12:42, 16 באוקטובר 2013 (IDT)

ויקינתונים

בסקר נשאלים על המודעות לויקינתונים, האם מישהו יוכל לפרט איך מקשרים לשם ספרים ? תודה ציון הלוי (שיחה) 00:19, 17 באוקטובר 2013 (IDT)

קישור לערך בפדיה

מחשבה שעלתה לי היום
נראה לי נכון שבדפים הראשיים של מסכתות יהיה קישור לערך הויקיפדי על המסכת (בדיוק באותה מידה שאנחנו מצפים שיהיה קישור משם לפה)
שתי שאלות
  1. האם החברים כאן מסכימים איתי?
  2. איך (מבחינה עיצובית וטכנית) יש להוסיף את הקישור?
אור שפיראשיחהתרומות • י"ט בחשוון ה'תשע"ד • 17:28, 23 באוקטובר 2013 (IDT)
אם אני לא טועה משתמשים לקישור למחברים בתבנית: {{מיזמים}}
ציון הלוי (שיחה) 17:46, 23 באוקטובר 2013 (IDT)
ודאי שכדאי לקשר לויקיפדיה. מבחינה טכנית, כדאי להוסיף את הקישור בתבנית שנמצאת בכל המסכתות (בדומה לקישור האוטומטי בדפים של מחברים, למשל: מחבר:רש"י). --אראל סגלשיחה • י"ט בחשוון ה'תשע"ד 21:10, 23 באוקטובר 2013 (IDT)
אני מתעסק בעיקר במשנה המבוארת. כאן כבר יש קישורים לא אוטומטיים.
אגב, לעיתים הערכים בפדיה פשוט מזעזעים, במיוחד בהקשרים של יהדות.Ahituvrs (שיחה) 06:51, 24 באוקטובר 2013 (IDT)
אראל - לא הבנתי את דבריך• אור שפיראשיחהתרומות • כ"ג בחשוון ה'תשע"ד • 15:45, 27 באוקטובר 2013 (IST)
התכוונתי לתבנית:דף ראשי למסכת, ואני רואה שכבר יש שם קישור לויקיפדיה. --אראל סגלשיחה • כ"ז בחשוון ה'תשע"ד 11:00, 31 באוקטובר 2013 (IST)

עדות כתובה ממלחמת יום כיפור.

שלום לכם, אבא שלי העביר לי כמה קבצי וורד של חבר שלו מהפלוגה, אשר תיעד את הקרב בעמק הבכא במלמחת יום כיפור ומוכן לוותר על זכויות היוצרים שלו. מדובר בכתיבה אישית לא רשמית שלא פורסמה בשום מקום עדיין ולכן לא נראה לי שזה מתאים כמקור לערך בויקיפדיה. עם זאת לדעתי אילו הם מסמכים שחשוב שיהיו נגישים לציבור.
האם אתם חושבים שזה משהו שיכול להתאים לויקיטקסט?

  • אם לא, לאן לדעתכם זה יכול להתאים?
  • אם כן - איך אני מעלה אותם ומה הפרוצדורה של זכויות יוצרים כשאני מעלה טקסט שהוא לא שלי? (לא סביר שהוא יעלה אותם בעצמו...)

תודה Chenspec (שיחה) 12:54, 26 באוקטובר 2013 (IDT)

לדעתי אם זה קריא ומובן ודאי שמקומו כאן, ולגבי זכויות אתה אומר שהוא מוותר עליהם אז מה השאלה ? תודה ושבוע טוב ציון הלוי (שיחה) 18:57, 26 באוקטובר 2013 (IDT)

שלום ושבוע טוב. קודם כל תודה לחבר של אבא שלך, ולך ואבא, שהם מוכנים לשחרר את התיעוד החשוב הזה לרשות הציבור.

  1. כדי לטפל בזכויות היוצרים, כל מה שצריך לעשות זה לחתום על אישור מתאים ולסרוק ולשלוח. הדרך הרשמית נמצאת כאן (יש שם דוגמה למסמך מתאים בעברית). חשוב להדגיש: בשום פנים ואופן לא מוותרים על זכויות היוצרים כאשר משחררים יצירה כזו ברשיון חופשי. אלא שומרים עליהן ומשתמשים בהן כדי לאפשר לציבור להשתמש בהם באופן חופשי.
  2. לגבי האפשרות לפרסם בוויקיטקסט: זה תחום אפור, כי מצד אחד זה לא יצא לאור לאחר ביקורת עמיתים, אבל מצד שני מבחינת התוכן והתיעוד יש בו בהחלט חשיבות ציבורית. אני חושב שהדרך הנכונה ביותר שחברים כאן (אם הם מסכימים) יביעו את תמיכתם בקבלת התוכן הזה (כמו שציון כבר עשה למעלה), ועל בסיס זה נכיל אותו כאן. כדאי לנו גם ליצור תבנית מתאימה לחומר מהסוג הזה מכאן והלאה.

מה דעתם של אחרים (חוץ ממנו וציון)? Dovi (שיחה) 20:04, 26 באוקטובר 2013 (IDT)

אני בעד. נחום - שיחה 21:00, 26 באוקטובר 2013 (IDT)
רעיון יפה, אבל צריך להזהר מהוצאת דיבה על אנשים שהשתתפו, או לגלות סודות בטחוניים. ilan sendowski 01:50, 27 באוקטובר 2013 (IDT)
מסכים עם אילן. אם אין סודות או איזכור אנשים לרעה - יש מקום בשמחה.Ahituvrs (שיחה) 11:46, 27 באוקטובר 2013 (IST)
Symbol support vote.svg בעד--Roxette5 (שיחה) 09:42, 30 באוקטובר 2013 (IST)
Symbol support vote.svg בעד, תוך שמירה על זהירות כדברי אילן. --אראל סגלשיחה • כ"ז בחשוון ה'תשע"ד 10:56, 31 באוקטובר 2013 (IST)
תודה על המידע והתגובות התומכות! אני אעביר להם את כל מה שכתבתם ונעשה את זה כמו שצריך.
אגב, יש לכם שמות אפשריים לערך הזה?
בקשר לתבנית/קטגוריה נפרדת - אני חושבת שזה רעיון טוב. אפשר לקרוא לה "עדות אישית" ולעשות לכל ערך כזה תבנית של הבהרה בסוף (כמו שיש "הבהרה רפואית" להרבה ערכים), שתצהיר שהתוכן של הטקסט משקף את דעותיו, ידיעותיו ונקודת השקפתו האישית של הכותב בלבד (או משהו בסגנון). מה דעתכם? Chenspec (שיחה) 08:51, 7 בנובמבר 2013 (IST)
שלום לכם, אני מתנדבת OTRS והאישור התקבל. אין לי מושג איך מוסיפים אותו כאן. האם יש לכם תבנית מתאימה? בכל אופן בויקיפדיה העברית אני מוסיפה אישורים על תוכן בדף השיחה של הערך. כשהדף יעלה כאן אוכל להוסיף קישור לאישור. אם אין תבנית אעשה זאת בדרך של קישור חיצוני.
למה אני לא יכולה לפתוח את הפרק לעריכה והייתי צריכה לפתוח את כל הדף? Hanay (שיחה) 14:26, 17 בנובמבר 2013 (IST)

פתחתי את הערך אמנון לביא: תאור הלחימה של פלוגה מ' מגדוד 77 בבלימה, במלחמת יום הכיפורים. יכול להיות שצריך עוד לעשות לזה קצת עריכה/הגהה כדי שיתאים לפורמט של ויקיטקסט. איך מקשרים את זה לערך בויקיפדיה?
אפשר להמשיך את הדיון בשיחה:אמנון לביא: תאור הלחימה של פלוגה מ' מגדוד 77 בבלימה, במלחמת יום הכיפורים - יהיה יותר נוח לעקוב קריצה. Chenspec (שיחה) 14:39, 17 בנובמבר 2013 (IST)

מבקש עזרה

במבוא למסכת מידות רציתי להוסיף תכנית של המקדש השני. בויקיפדיה יש תבנית בשם "המקדש". איך אני מצטט אותה?

תודה, Ahituvrs (שיחה) 09:13, 30 באוקטובר 2013 (IST)

אתה מתכוין לזה ? W:תבנית:המקדש ציון הלוי (שיחה) 23:21, 30 באוקטובר 2013 (IST)
כנראה שכן. למיטב הבנתי עדיין אין אפשרות טכנית להשתמש בתבנית שנמצאת באתר אחר (כמו ויקיפדיה). אבל אפשר להעתיק את התבנית כאן. הבעייה שזו תבנית מורכבת, וצריך להקפיד להעתיק גם את המרכיבים השונים שלו, וגם לתקן את הקישורים לוויקיפדיה כדי שיעבדו.
רונן, אני מסכים שזו תבנית חשובה בשביל מסכת מידות. Dovi (שיחה) 23:32, 30 באוקטובר 2013 (IST)

ציון - תודה. העתקתי את התבנית, ובטלתי את ההפניות לויקיפדיה. הוספתי גם תבנית:תווית תמונה 1, שהעתקתי גם כן מהפדיה, וזה עובד. אצלנו יש תבנית:תווית תמונה שלא עבדה כראוי. Ahituvrs (שיחה) 08:44, 31 באוקטובר 2013 (IST)

לא בטוח שיש לבטל את ההפניות לוויקיפדיה. אפשר להוסיף :W: לפניהם ואז הם יעבדו בלי שום בעייה. לגבי הדברים הטכניים אינני יודע איך לעזור. Dovi (שיחה) 12:46, 31 באוקטובר 2013 (IST)