שיחת ויקיטקסט:עמוד ראשי חדש

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

/ארכיון 1
לדעתי כדאי להקדיש את המדף למטה למיזמי ויקימדיה האחרים.

תמונה של ספריה[עריכה]

זה רק כדי להמחיש את מה שדיברתי עליו במזנון - אני לא כל כך מרוצה מהצבעים - זה לא מתאים לגווני כחול של וויקיטקסט.

אולי בכלל עדיף ציור ולא תמונה (משהו דומה למה שעשו באתר מקראגשר).

כתבתי על ספר למעלה את המילה תנ"ך - רואים את זה בכלל?

חג עצמאות שמח, אוֹרי 08:49, 28 באפריל 2009 (IDT)

שלום אורי, לגבי ציורים ראית את זה? וראה גם כאן. חג שמח, Dovi 10:05, 28 באפריל 2009 (IDT)
יפה, תודה. אולי אני אשתמש באיורים של ספרים משם.
הנה, הכנתי ציור - לא יודע אם זה ימצא חן בעינכם - אבל אני נהנתי להכין אותו...
עשיתי אותו צר (600 פיקסלים) כדי שיכנס במסך של מחשבים קטנים או ישנים (עם מסך ברוחב 800 פיקסלים). למי שיש מסך יותר רחב (הרגיל הוא 1024 אבל מתחיל להיות פופלרי מסכים גדולים יותר), ה"אינדקס יוצרים" יוצג משמאל לציור. אתם יכולים להקטין ולהגיל את המסך של הדפדפן שלכם כדי לראות איך איך זה מסתדר.
לגבי איך יהיו הקישורים, אפשר כמו בביאור:יהושע א או כמו משנה תורה לרמב"ם. אוֹרי 15:11, 28 באפריל 2009 (IDT)
זה נראה יפה, אבל הקישורים מובילים לדף של התמונה (גם בביאור:יהושע א) --אראל סגל 18:42, 28 באפריל 2009 (IDT)
הרעיון יפה, אבל אני לא אוהב את התמונה. זה מן איור קומיקס בקווים גסים ולא ישרים. זה לא משדר מקצועיות. אני גם לא חושב שכדאי להציג סמלים יהודיים וישראלים בעמוד הראשי של מיזם ויקימדיה מטעמי NPOV. דניאל ב. 19:10, 29 באפריל 2009 (IDT)
אראל, לא הסברתי את עצמי היטב לגבי הקישורים - ראה עכשיו את הקישור לויקיפדיה על ידי תמונה ואת הקישור לביאליק שהוא סתם טקסט שניתן לעריכה. כמו שהלוגו של ויקיפדיה הוא תמונה עם רקע שקוף, באותה מידה אני יכול לעשות שכל הספרים והפטיפון וכו' יהיו תמונות כאלו (התמונה של הספריה תהיה ריקה - בלי שום דבר על המדפים) ואז אפשר יהיה לשבץ את כל התמונות האלו על גבי התמונה של הספריה ולעשות אותן קישורים (או בלי קישור).
דניאל, זאת רק טיוטא מהירה - כמובן שאת הגירסה הסופית אצור על ידי שימוש בסרגל וגם את הציורים הספציפיים אעשה ביתר תשומת לב (למשל המנורה עקומה מאוד, וכן גם הפטיפון). לגבי הסמלים - אני דוקא חושב שזה מאוד מוסיף - אני מחפש עוד רעיונות אם יש לכם (זה לא יהיה יפה אם כל הקישורים יהיו מציור של ספר, קלסר וכו').
לגבי NPOV - אני לא חושב שזה בעייתי - הסמלים פשוט משקפים את תוכן האתר. אך אשמח לשמוע מה אחרים חושבים בנידון. אוֹרי 20:17, 29 באפריל 2009 (IDT)
בענין תבנית:קליק: עדיף להשתמש ב-imagemap, שמאפשר לקשר חלקים מהתמונה לדפים אחרים באתר. (אורי: לא הכרתי את זה! זה מצויין. גם אפשר בקלות למצא את הקורדינטות על ידי זה.)
מעבר לכך, לדעתי זה אכן די בעייתי להציג כמעט רק סמלים יהודיים וישראליים. כדאי גם ללוות כל תמונה בכיתוב מתאים. (אורי: קסת ופטיפון זה לא יהודי, ואת המנורה אפשר להחליף בגביע - זה בסדר? גם את הדגלי ישראל למטה אין לי בעיה להוריד.)
זאת ועוד: הטקסט המצולם לא מתעדכן, וכדאי להימנע בדרך כלל מהכללת טקסט בתוך תמונה (נגישות וכו'). {אורי: יהיה אפשר לעדכן את התמונה מדי פעם, ולגבי נגישות, נעשה מה שעושים בכל האתרי פלאש: נשים מתחת לתמונה קישורים בקטן לדפים המרכזיים באתר)
גם בעייתי שהתמונה אינה מתרחבת אוטומטית (מה שלא ניתן מעשית להשיג), כלומר עלולה להיות צרה מדי במסכים מסוימים. (אורי: אכן, זה נושא שתמיד בעייתי - התייחסתי לזה לעיל)
אשר לקונספט הכללי: הוא מעניין, אך עלול להיות די מבלבל, וייתכן שהוא קצת מוגזם. כמו כן, הוא קשה לתחזוקה. לסיכום, לדעתי עדיף לבחור בצורת הצגה אחרת, המהווה שינוי פחות רדיקלי. ‏– rotemlissשיחה 22:46, 29 באפריל 2009 (IDT)
הי רותם, תודה על ההערות - עניתי בתוך דבריך. לדעתי אם נשים כיתוב על הספרים, ואולי גם אפשר להוסיף סתם מילים על המדפים פה ושם, כך שזה יהיהיותר ברור. למה לפחד משינוי רדיקלי? אנחנו אמנם רואים בוויקיטקסט משהו מאוד רציני, אבל גולש מזדמן רוצה לראות בעמוד הראשי גרפיקה יפה ולא משעממת כמו שיש עכשיו. אוֹרי 08:00, 30 באפריל 2009 (IDT)
אכן מטעמי נגישות עדיף שכל הטקסט יהיה טקסט ממש ולא מצוייר. כך, למשל, עיוורים שמשתמשים בקורא-מסך יוכלו גם-כן להבין. --אראל סגל 07:48, 30 באפריל 2009 (IDT)
ראה מה שכתבתי לרותם. אוֹרי
אגב, למה כתוב למעלה "לויקיטקסט"? --אראל סגל 07:48, 30 באפריל 2009 (IDT)
תתעלם, זה סתם צילום של מה שמופיע כעת בעמוד הראשי מתחת ל"ברוכים הבאים". את קטע הטקסט בתוך המגילת קלף אני אשאיר פתוח לעריכה. אוֹרי

יש לכם אגב טעות כתיב. הן פה והן בעמוד הראשי. "לויקיטקסט" צריך להיות "לוויקיטקסט". דניאל ב. 21:00, 30 באפריל 2009 (IDT) תודה, תיקנתי. אוֹרי 21:19, 30 באפריל 2009 (IDT)

לגבי imagemap - זה יותר קצר, אבל גם יותר קשה לתחזק - בכל פעם שנרצה להוסיף ספר חדש, נצטרך לערוך את הציור. אולי בכל זאת כדאי לשים ציור של ספריה ריקה, ועליה להוסיף ציורים עם קישורים ע"י תבנית:קליק. --אראל סגל 23:44, 2 במאי 2009 (IDT)
לא משנה לי. אני יכול בקלות לערוך את הציור ולהעלות גירסה חדשה. אני גם ישים את המקור (קובץ פוטושופ) במקום נגיש שגם אחרים יוכלו לערוך אותו.
בכל אופן, השאלה היא אם באופן כללי אתם מעוניינים בזה? אולי נעשה הצבעה? אוֹרי 07:47, 3 במאי 2009 (IDT)
בוא נעשה עוד ניסיון עם ספריה ריקה, כדי שנראה עד כמה זה מסובך לתחזק. --אראל סגל 08:27, 3 במאי 2009 (IDT)
תראה את הדוגמה עם הקישור לרמב"ם ספר זרעים. בשיטה הזאת אפשר גם לעשות אפקט (כפי שהוספתי עכשיו) כשמניחים את העכבר מעל התמונה. (תעשה shift-F5). יפה? אוֹרי 09:46, 3 במאי 2009 (IDT)
יפה, עשיתי גם תבנית:ספר בדף ראשי כדי שיהיה אפשר לשים ספרים על הספריה בקלות. כל מה שצריך לעשות זה למצוא ציור של הספר ולשים אותו במקום המתאים על הספריה. --אראל סגל 13:01, 3 במאי 2009 (IDT)
הוספתי עכשיו תנ"ך בצד ימין למעלה. זה לא נראה כל כך טוב, אולי בגלל שהרקע לא שקוף.
הוספתי גם תנ"ך בצד ימין למטה, עם מדף-נפתח מארון הספרים היהודי החדש, אבל זה נראה עוד יותר גרוע. יש לך מושג איך אפשר לסדר שזה ייראה טוב? --אראל סגל 13:13, 3 במאי 2009 (IDT)
רעיון טוב לעשות תבנית. התנ"ך נראה בסדר - רק צריך להפוך את הרקע לשקוף (נתמך ב-GIF וב-PNG אבל לא ב-JPG. עדיף בGIF כי PNG לא מוצג טוב באקספלורר 6). משום מה הוספת המדף מבלגן את הכל - אני לא יודע למה, אבל בכל מקרה אני לא חושב שזה מתאים להתחיל לערבב כל מיני דברים על המדפים של הספרייה. צריך להיות שם ציורים ולא כיתוב. לכן גם מה שכתוב "מקרא" מעל התמונה של תנ"ך ברויאר לדעתי מיותר. מסכים? אוֹרי 13:45, 3 במאי 2009 (IDT)
המדפים הנפתחים של ארון הספרים היהודי לא ייראו טוב בצורתם הנוכחית. דעתי בכלל שאם אכן ישתמשו בתמונת הארון, כדאי לעשות את כל הספרים בגודל אחיד, כך זה יראה מסודר. - אולי לעשות שינוי בצבעים. תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהט' אייר ה'תשס"ט 13:38, 3 במאי 2009 (IDT)
זה באמת לא נראה טוב, אבל מצד שני זה נוח שאפשר לפתוח ספר ולקבל מייד רשימה של תת-ספרים. --אראל סגל 14:55, 3 במאי 2009 (IDT)
אפשר שהלינק מהציור של התנ"ך יהיה לדף ויקיטקסט:ארון הספרים היהודי (חדש)/תנ"ך. אמנם זה יותר מהיר לפתוח תיבה מתקפלת מאשר ללחוץ על לינק, אבל מצד שני אנחנו לא רוצים להעמיס הרבה על העמוד הראשי, כדי שהוא בפני עצמו יעלה מהר. אוֹרי 16:07, 3 במאי 2009 (IDT)

תגובה כללית[עריכה]

אני חושב שעצם הרעיון של אורי מצויין והתמונה יפה.

חרף חלק מהתגובות האחרות, אינני רואה בה חוסר מקצועיות אלא דווקא דבר מושך: אני אישית הייתי נמשך יותר לוויקיטקסט מתוך עמוד ראשי כזה. הוא מעניין, הוא מייצג, וניתן לשפר אותו עוד ועוד כמובן.

אבל מצד שני הדאגה של רותם לגבי התחזוקה מפריעה גם לי. תמונה היא בסופו של דבר עניין סטטי כי קשה לשנות אותה. הבעיה הגדולה בעמוד הראשי הנוכחי היא דווקא שאנחנו לא עושים בו ריענון כמו שצריך, גם בגדול (במבנה) וגם בקטן (בפרטים). ועם תמונה זה יהיה עוד יותר קשה. גם אם ניתן לשנות את הכותרות על ה"ספרים" בתמונה ולהזיז אותם, זה עדיין הרבה פחות גמיש.

עוד דבר שעוד לא דנו עליו כאן: בין אם מדובר בעמוד ראשי הנוכחי ובין במודל חדש, צריך לחשוב על האיזון המתאים בין ה"יהודי" לבין ה"אוניברסלי". אני לא מתכוון לדגלים. אני מתכוון שכרגע יש מדור מצויין ל"ארון הספרים היהודי" במרכז העמוד, ורק למטה ממנו את שייקספיר וביאליק. הסיבה לכך ברורה: כי אובייקטיבית זה באמת משקף את אחוזי הטקסטים באתר. אבל ייתכן שאנחנו טועים בכך שאיננו עושים קצת אפליה מתקנת. הייתי מציע שהשער לטקסטים הכלליים יהיה בכל זאת באותו גודל ובאותה דרגה, לפחות בתור הצהרת כוונות. לגבי מעשים זה משהו אחר, ואולי באמת הגיע הזמן ליזום שיתוף פעולה עם פרויקט בן-יהודה ולהביא לכאן את הטקסטים שלהם. בכל מקרה כדאי שבעמוד הראשי נעשה כל מאמץ לשדר פתיחות ואיזון... Dovi 23:12, 4 במאי 2009 (IDT)

דובי, תודה על ההערות.
לגבי הגמישות, רק הספריה הריקה היא קבועה וכל הספרים ויתר הפרטים שיהיו בה הם גמישים - אפשר יהיה להזיז ולהחליף אותם בקלות. גם צריך לזכור שעדיין יהיה בצד (או למטה - תלוי בגודל המסך) את הקישורים לטקסטים חדשים וכו' כפי שהם עכשיו, ככה שהקישורים שבציור הם לדברים שפחות או יותר קבועים.
לגבי האיזון - דוקא במודל החדש הקדשנו רק מדף אחד מתוך ארבעה (אם כי העליון מביניהם) לספרות הקודש. נכון שגם המדף השני שמוקדש לביאורים בעצם שוב מקשר לאותם טקסטים אבל זה פחות בולט (למשל הקישור ל"מאמרים") וכמו כן, אם מישהו יבאר שני שירים של ביאליק, אני אעשה קישור לדף זה בשימחה.
-- אוֹרי 07:55, 5 במאי 2009 (IDT)

ציורים[עריכה]

מה דעתכם על הציורים? עכשיו שהספריה מצויירת בקווים מדוייקים, פתאום הציורים של הספרים והקלסרים נראים גסים מדי - לעשות אותם במדויק? אגב, אני מחפש עדיין רעיונות מה לשים בשני המדפים התחתונים. אוֹרי 08:48, 4 במאי 2009 (IDT)

לכאורה עכשיו הגיע תורם של הספרים, לעשות אותם יותר סימטרי ובקוים עדינים יותר. לפי העיצוב נכון לעכשיו הבנתי שהמדף העליון מיועד לספרים מהארון היהודי, המדף השני ל"מרחב הביאור" וכדו'. במדף השלישי יש לשים את הספרים האחרים שלא שייכים לארון היהודי (שנכון לעכשיו הוא מיעוט שבמיעוט ב"ויקיטקסט" אם ב20,000 יהיו יותר טקסטים נחשוב אז על מקומם) ובמדף התחתון טקסטים קצרים כ"שירים" וכדו'.
אני גם חושב שכדאי לשים כותרת על כל מדף למה הוא מיועד.
לגבי המדפים שב"ארון הספרים היהודי" אני חושב שבכל מקרה צריך לשים קישור מהעמוד הראשי אל ארון הספרים שם תהיה האפשרות לפתוח מדפים.
ו...רוב תודות לעבודה הנפלאה המשפרת מיום ליום -- תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהי' אייר ה'תשס"ט 09:27, 4 במאי 2009 (IDT)
לא עדיף לקחת צילום של ספר (ולעשות את הרקע שקוף)? --אראל סגל 09:29, 4 במאי 2009 (IDT)
הערה לגבי האפקט כשעוברים עם העכבר - זה יפה שיש אפקט, אבל אולי כדאי למצוא אפקט אחר, כי בדרך-כלל עמעום מסמל שהדבר לא פעיל. האם זה אפשרי שלכל ספר יהיו שני ציורים - אחד סגור ואחד פתוח, וכשעוברים עם העכבר יוצג הציור של הספר הפתוח? --אראל סגל 09:29, 4 במאי 2009 (IDT)
תודה לשניכם.
  • החלוקה של המדפים - מוצאת חן בעיני. צריך אבל לרדת לפרטים לגבי שני המדפים התחתונים.
  • כותרת לכל מדף - צריך לחשוב איך לעשות את זה מבלי שזה יראה תקוע - סתם אותיות מונחות על מדף. הכי טוב זה שבכל מדף יהיה לנו ציור של משהו שקשור למדף (למשל קסת דיו למדף הביאור) ועליו לכתוב את זה.
  • קישור לארון הספרים היהודי - כמובן.
  • צילום של ספר - עשיתי אחד לדוגמא. זה לא רע אבל לדעתי לא כדאי לערבב ציור עם תמונות, כדי שהגרפיקה תהיה אחידה ויפה. מה גם שאין לנו צילומים של כל הספרים והדברים שאנחנו רוצים לשים על המדפים.
זה באמת נראה קצת מוזר, מזכיר סרטים שיש בהם שילוב של אנימציה עם דמויות אמיתיות. אבל מצד שני, יותר קל לזהות מרחוק מה משמעות הצילום. --אראל סגל 00:44, 6 במאי 2009 (IDT)
  • אפקט כשעוברים עם העכבר - החלשתי את האפקט, כדי שלא יחשבו שזה לא אקטיבי. אני רק רוצה שיהיה חיווי לכך שאכן העכבר נמצא מעל תמונה מסויימת. להחליף בתמונה אחרת אני לא יודע איך עם CSS - אולי עם JS אבל זה כבר יסבך מאוד את הדף.
אז אולי אפקט הרמה כמו שהוספתי עכשיו? --אראל סגל 00:44, 6 במאי 2009 (IDT) יפה, אהבתי. אוֹרי 08:53, 6 במאי 2009 (IDT)
-- אוֹרי 20:16, 4 במאי 2009 (IDT)

אולי כדאי לבקש מגרפיקאי להתנדב לצייר את הספרייה ולארגן את הדף הראשי. אני לא מזלזלת בכושר הציור של אורי, אבל זה לא נראה מספיק מקצועי.

אני אשמח. מכירים מישהו? אולי מישהו בוויקיפדיה? אוֹרי 12:24, 8 במאי 2009 (IDT)

התאמה לדפדפנים[עריכה]

אצלי בפיירפוקס 3, הטקסט למעלה גולש מתוך הציור. --אראל סגל 04:46, 8 במאי 2009 (IDT)

מוזר. אצלי זה בסדר - בדקתי בשני מחשבים עם פיירפוקס 3. אולי בגלל שזה לינוקס? יש לך רעיון מה גורם לזה? אוֹרי 10:40, 8 במאי 2009 (IDT)
אני לא יודע, אבל בכל המחשבים שאני בודק, נכנסות רק 3 שורות לתוך הכותרת.
תנסה לערוך את הטקסט (לקצר אותו) כך שיכנס, ונראה איך זה יוצא אצלי? אוֹרי 16:20, 10 במאי 2009 (IDT)

תוכן מתחלף[עריכה]

לדעתי, בדף הראשי צריך להדגיש את התוכן המתחלף, כך שיהיה עניין לאנשים לחזור אליו שוב ושוב. כך מקובל גם במיזמים אחרים. דוגמאות לתוכן מתחלף: טקסטים שקשורים לתאריך הנוכחי, טקסטים חדשים, טקסטים מומלצים. צריך לחשוב איך לעשות זאת מבחינה גרפית, למשל:

  • לקצר ולהקטין את הטקסט שמסביר מה זה ויקיטקסט לשורה אחת, הכוללת קישור לשער הקהילה. בשער הקהילה ישנם הסברים מפורטים על ויקיטקסט.
  • במקום שיתפנה מעל הספריה, לשים ציור של לוח שנה המפנה לטקסטים הקשורים לתאריך הנוכחי.
  • ליד הלוח, לשים ציורים של ספרים חדשים (צריך לחשוב איך בדיוק מציירים "ספרים חדשים"), הציורים הללו ישמשו גם כקישורים לטקסטים חדשים. --אראל סגל 15:48, 10 במאי 2009 (IDT)


קודם כל יש את "טקסטים חדשים" מצד שמאל לתמונה, אבל אני גם מסכים איתך שאפשר איכשהו להכניס את תבנית:מאורעות היום באחד המדפים. וכו'
ספרים חדשים - אפשר לשים ציור של ספרים שנמצאים אופקית (שוכבים אחד על השני) בלי לכתוב על הכריכה שלהם כלום, ואז לכתוב טקסט רגיל, שאפשר לערוך אותו, בדיוק על הכריכות שלהם. לנסות? אוֹרי 16:32, 10 במאי 2009 (IDT)
אולי להוסיף עוד צורה גרפית (חלון ראוה או משהו דומה) בצד שמאל של הארון, שם יהיו הטקסטים החדשים ומאורעות היום.
לגבי לוח המפנה לדפים הקשורים לתאריך, עשיתי את זה בארון הספרים היהודי, כיון שההפניה היא אל דפים מארון הספרים היהודי, אם נשים אותו על העמוד הראשי תיווצר שוב הטענה על חוסר אובייקטיביות. ואם נעשה זאת בעמוד הראשי תחת הכותרת "דפים הקשורים לתאריך העברי" גם כן תישאל השאלה מה עם "דפים הקשורים לתאריך הלועזי"?. לכן לדעתי כדי שתהיה רק הפניה לדף "דפים הקשורים ללוח העברי" ובדף זה יהיה הפירוט. או שההפניה תהיה אל העמוד הראשי של ארון הספרים היהודי שם יש כבר פירוט. תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהט"ז אייר ה'תשס"ט 17:12, 10 במאי 2009 (IDT)

מתכוננים ל-20,000?[עריכה]

לפי הקצב של הרמב"ם נראה שאפשר להתחיל להתכונן ל-20,000... בינתיים עלו רק פרקים, עוד מעט תהיה דף לכל הלכה אז אנחנו כבר לא רחוקים. ---תמשיכו...

--תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהי"ז אייר ה'תשס"ט 20:29, 10 במאי 2009 (IDT)

שימו לב!- - - עברנו את ה-15,000--תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהכ"ד אייר ה'תשס"ט 22:51, 17 במאי 2009 (IDT)

הרמב"ם זה המון דפים. הבוט כל הזמן נתקע לי ואני צריך לעדכן לו את רשימת הדפים ולהריץ אותו שוב. זה בטח יקח לי עוד יום-יומיים לגמור את הכל, ואז נראה לאן הגענו... אוֹרי 08:00, 18 במאי 2009 (IDT)

אולי ל-30000[עריכה]

אולי לקראת 30000 דפים יחזרו לעסוק בחידוש העמוד ראשי. העלתי קובץ חדש Ametz.jpg 14:51, 17 - שיחה בנובמבר 2009 (IST)

יפה מאוד - תודה. חשבתי לבקש עזרה בעיצוב התמונות הקטנות מW:ויקיפדיה:סדנה לגרפיקה - מה דעתכם? הם יעזרו לנו? -- אוֹרי 17:11, 17 בנובמבר 2009 (IST)