ויקיטקסט:מזנון/ארכיון אפריל 2005

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה הוא ארכיון של הדיונים שהתקיימו במזנון. דיונים חדשים יש לקיים במזנון הנוכחי. אין לערוך דף זה.


ויקיטקסט

למה בעצם צריך את ויקיטקסט? למה ויקיטקסט משמשת? מתן 18:07, 9 אפר' 2005 (UTC)

- לדעתי זהו כלי רב-עוצמה למבקשים להעלות תכנים חופשיים לרשת לתועלת ציבור המשתמשים. תלמידים הנזקקים לטקסט לצורך עבודה מטעם ביה"ס, למשל, או שוחרי התרבות העברית למיניהם עשויים למצוא בו חומר.
מיזם הוויקיטקסט דומה ל-פרוייקט-בן-יהודה, המכיל עשרות שירים ומאמרים מגדולי הסופרים ונמשוררים העבריים של העת החדשה שפג תוקף זכויות היוצרים על יצירתם. אך בעוד זה האחרון מרוכז בידי מספר אנשים מצומצם ומתעסק בעיקר בשירה מנוקדת ומאמרים, מיזם ויקיטקסט פתוח לכל מי שמוכן לבוא ולתרום; ומכיוון שהרבה יותר קל להקליד בלי ניקוד, אני צופה שהוא יתרכז בעיקר בטקסטים לא-מנוקדים.
כמובן שאינני רואה כל טעם בכפילות. כך, למשל, העליתי לכאן את הטקסט של מגילת האש, אך זאת רק מכיוון שהטקסט ממילא היה מצוי ברשותי, ומכיוון שזו גרסה בלתי-מנוקדת בעוד זו של פרוייקט בן-יהודה מנוקדת היא. לא העליתי לכאן שירים שהקלדתי וניקדתי עבור פרוייקט בן יהודה ואינני רואה כל טעם לעשות כן. --נבוכדנאצר 02:41, 5 יוני 2005 (UTC)
כמה טעמים: ראשית, עדיף שכל טקסט יהיה מכמה מקומות. כך אם אחד האתרים נופל, יש את זה באתר האחר. שנית, טקסטים המרוכזים באתר אחד קלים יותר לניווט מאשר כמה טקסטים במספר אתרים. שלישית, גם בחו"ל בויקיטסט האנגלי יש שירים וכו', למרות שיש אתרים אחרים (גוטנברג?) שמטפלים בזה. תחרות בין אתרים (אפילו אם הם מלכ"ר) עוזרת לשפר את התכנים של כל האתרים.
תחרות אין פירושה שאותם הטקסטים יימצאו בשני המקומות. כל אחד צריך להתרכז במה שהוא טוב בו. ולמה אינך חותם בשם או בכינוי? אם תירשם (בפינה השמאלית למעלה), תוכל לחתום אוטומטית על ידי הוספת ארבע פעמים זרקא (~) ברצף; אבל גם אם אינך נרשם מסיבות השמורות עימך, רצוי שתזדהה בשם פרטי או בכינוי כל שהוא. --נבוכדנאצר 20:42, 5 יוני 2005 (UTC)

דלפק הייעוץ

לשם מה אנו זקוקים לדלפק הייעוץ? יש פה בקושי ארבעה אנשים עובדים לפעמים (מישהו שמביא טקסטים יש רק אחד). הפיצול הזה מוקדם מדי לטעמי. גם בויקיפדיה לא ביצעו את הפיצול לפני שהמזנון התנפח מרוב תעבורה. אמיתי 21:09, 9 אפר' 2005 (UTC)

לאמיתי ולמתן, שלום!

אני מסכים לכל מה שכתב אמיתי (כאן ובדף השיחה של מתן), חוץ מדבר אחד: ל"קצרמר" יש משמעות כאן, אם מישהו יתחיל להקליד טקסט וישאיר אותו לא-שלם בינתיים.

לגבי קישורים: קישור לאתר זה הוא: hewikisource (עם נקודותיים לפני ואחרי). קישורים לויקיפדיה: w וגם he אמורים לעבוד.

הרבה דברים כאן "בהמתנה": קישורים נורמליים, ואולי גם העיכוב במרחבי השם נובע מזה: שכל פריוייקט ויקיסורס בהמתנה לגבי האפשרות לפיצול לשפות שונות בכל השפות (כמו שיש היום בעברית בלבד). ההצבעה בנושא זה מתקיימת כאן: [1]. Dovi 21:50, 9 אפר' 2005 (UTC)

אני בכלל לא מסכים! כמובן שצריך דלפק יעוץ! לבינתיים אין מספיק משתמשים בויקיטקסט, אבל זה רק יגדל, כפי שאני מאמין. גם בתחילה כך זה היה בויקיפדיה (למרות שגם עכשיו אין מלא משתמשים בויקיפדיה, אבל ההתפתחות שם טובה מאוד). אני תרמתי עד עכשיו הרבה מאוד לויקיפדיה, ושעכשיו גיליתי את ויקיטקסט, אני יתרום הרבה לויקיטקסט, והיו סמוכים על כך. מתן 17:09, 10 אפר' 2005 (UTC)
דובי, אולי תמחק בבקשה את דלפק הייעוץ? עכשיו גיליתי שמשתמש חדש שאל שם שאלה ולא נענה. כשיגיע היום המיוחל נוכל לפתוח דלפק ייעוץ. אמיתי 09:19, 7 מאי 2005 (UTC)
אופס!! כבר עניתי לו, ורק עכשיו ראיתי את ההערה שלך. מצטער. (אבל לפחות צריך לתת עד מוצאי שבת לענות...) אני מציע שבמקום למחוק לגמרי, נעביר את החומר המועט לכאן, ולנשים שם הפניה לכאן. מה אתה אומר? Dovi 17:50, 7 מאי 2005 (UTC)

טקסט מנוקד

צריך לשאול אנשים בויקיפדיה עברית מדוע שטקסט מנוקד, שפעם הופיע בסדר על המסך, אינו מופיע נכון בחודשים האחרונים, ומה אפשר לעשות כדי לתקן את זה. Dovi 19:05, 10 אפר' 2005 (UTC)

קישורים לדיונים בבאג זה בויקיפדיה: [2] - [3]. לי נראה שזה באמת קשור לשדרוג האחרון בתוכנת מדיה-ויקי.07:33, 11 אפר' 2005 (UTC)

מאמץ מרוכז לטפל בבעיית הניקוד בכל הפרויקטים נמצא כאן: ויקיפדיה:ניקוד.Dovi 03:58, 18 אפר' 2005 (UTC)

ויקיטקסט ופרויקט בן-יהודה

(ראה גם: ויקיטקסט:ויקיטקסט ופרויקט בן-יהודה.)

שלום לכם אנשים יקרים. זה עתה נכנסתי לראשונה לויקיטקסט, ואני לא מבין למה צריך אתר זה, בנוסף לפרויקט בן-יהודה שקיים בארצנו והוא ממש טוב. לא כדאי לתרום בפרויקט בן יהודה?

שלום למשתמש האנונימי! נא להירשם לאתר! האמת היא שיחס בין פרויקט זה לפרויקט בן-יהודה נידון הרבה בפרויקט הרב-לשוני (בינו לבין Project Gutenberg). פרויקט בן-יהודה הוא פרויקט מצויין, ולדעתי (ונראה לי לדעת כולם) ראוי לתרום לכל אחד מהם.

לפרויקט בן-יהודה יש יתרון גדול על ויקיטקסט, שמדובר בראשון על אתר שבו מציגים טקסטים "שלמים", שכבר סיימו בהם את ההקלדה והם עברו תהליך של בדיקה. אי-אפשר לשנות את הטקסט המוצג שם באופן ישיר.

לעומת זאת, יש גם יתרונות בויקיטקסט:

  • מגוון הטקסטים: בפרויקט בן-יהודה עברו עד עכשיו אך ורק על הספרות העברית החדשה, וכן על קצת שירה מימי הביניים. לא ברור אם מדובר במדיניות גורפת או לא, אבל בכל ויקיטקסט פתוח לכתחילה לכל הטקסטים העבריים הקיימים בכל הדורות כולם (וגם יידיש, לאדינו,וכו'), ולא רק לכתבים מודרניים, ולא רק ספרות ושירה.
  • התוכנה: התוכנה כאן מאפשרת דברים שהם רק בגדר חלום בפרויקט בן-יהודה: קישורים בין הטקסטים ובין תרגומים בשפות שונות; גרסאות שונות לאותו טקסט על פי שיקולי עריכה שונים; קישורים ישירים לפרויקטי ויקי אחרים כמו ויקיפדיה.
  • ויקיטקסט כ"מעבדה" לפרויקט בן-יהודה: אישית, הייתי רוצה שהטקסטים כאן, לאחר סיום הקלדתם ובדיקתם, ייכנסו לבן-יהודה, כך שה"ויקי" כאן ישמש כ"שולחן עבודה" ביניים בין רצונו הראשוני של התורם לבין התרומה הסופית לבן-יהודה. נראה שטוב אם נפנה לאנשים בבן-יהודה עם הצעה כזאת, וניזום שיתוף פעולה בינינו!!

בכל מקרה, שמתי קישור ברור לפרויקט בן יהודה בעמוד הראשי, כי לדעתי היכרות הדדית בשני הפרויקטים, וגם שיתוף פעולה בינינו בעתיד, הם מאוד מאוד חשובים!Dovi 20:04, 16 אפר' 2005 (UTC)

ויקיטקסט ומכון ממרא

שלום לכם, ראיתי כי מנסים להכניס בויקיטקסט את "ארון הספרים היהודי" הכולל ספרים רבים ביהדות. רציתי לספר לכם כי קיים כבר אתר שמוקלדים בו טקסטים רבים הכוללים את כל התנ"ך הש"ס הבבלי והירושלמי הרמב"ם וכו' האם יש צורך להכניס את הטקסטים גם גאן? האתר של מכון ממרא: http://www.mechon-mamre.org/i/0.htm וגם באתר סנונית: http://kodesh.snunit.k12.il SGVB

תודה! כמובן ש"מכון ממרא" ו"סנונית" ידועים לנו. ראה את הדף ויקיטקסט:ארון הספרים היהודי ברשת. הטקסטים ב"סנונית" הם מ"מכון ממרא".
קודם כל, כמובן שזה נפלא שהטקסטים קיימים במכון ממרא, לאותם טקסטים שנמצאים שם. אבל זה לא כל הטקסטים! כאן ניתן מקום למי שרוצה להקליד טקסט חדש בעצמו, שלא קיים כבר במקום אחר!
עוד: הטקסטים ב"מכון ממרא" אינו לשימוש חופשי (במובן של "דיבור חופשי"). אסור לעתיק אותם. לעומת זאת, כל טקסט שיימצא כאן יהיה חופשי לכולם ולכל מטרה. אשפר לערוך אותם, לשנות אותם, לעצב אותם מחדש, וכו'.
עוד: התוכנה של ויקימדיה היא עצומה: קישורים שניתן להסויף לכל טקסט, ערכית מפתחות, בדיקת עריכות, וכו'... כל זה לא קיים במכון ממרא.
חד כשר ושמח! Dovi 10:36, 21 אפר' 2005 (UTC)