לדלג לתוכן

ביאור:איוב ד

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית שמות ויקרא במדבר דברים - יהושע שופטים שמואל מלכים ישעיהו ירמיהו יחזקאל תרי עשר - תהלים משלי איוב חמש מגילות דניאל עו"נ דה"י

איוב פרק א ב ג ד ה ו ז ח ט י יא יב יג יד טו טז יז יח יט כ כא כב כג כד כה כו כז כח כט ל לא לב לג לד לה לו לז לח לט מ מא מב

מהדורות נוספות של איוב: ללא ניקוד :: עם ניקוד :: עם טעמי המקרא   :: פרק זה מעומד ומפורש לפי פשוטו


אליפז: ה' הורג רק את הרשעים, ואם אתה צדיק אין לך מה לחשוש

א וַיַּעַן אֱלִיפַז הַתֵּימָנִי וַיֹּאמַר: ב הֲנִסָּה דָבָר אם ינסה מישהו להגיד את דברו אֵלֶיךָ - תִּלְאֶה האם תוכל לשאת זאת, וַעְצֹר בְּמִלִּין בכל אופן, לעצור מלהגיד מספר מילים מִי יוּכָל. ג הִנֵּה יִסַּרְתָּ אתה איוב לימדת (הטפת מוסר) רַבִּים, וְיָדַיִם רָפוֹת תְּחַזֵּק. ד כּוֹשֵׁל את הנוטה ליפול - יְקִימוּן מִלֶּיךָ, וּבִרְכַּיִם כֹּרְעוֹת תְּאַמֵּץ. ה כִּי עַתָּה תָּבוֹא אֵלֶיךָ וַתֵּלֶא?! תִּגַּע עָדֶיךָ וַתִּבָּהֵל?! ו הֲלֹא יִרְאָתְךָ כִּסְלָתֶךָ חייבת להביא אותך לבטחונך בה', תִּקְוָתְךָ וְתֹם דְּרָכֶיךָ ותום דרכיך חייב להביא אותך לכך שתקווה לה' (כלומר, אם אתה באמת מאמין בה' הרי שתבטח בו גם במצבך הקשה). ז זְכָר נָא מִי הוּא נָקִי אָבָד צדיק שמת בטרם עת (הרי אי אפשר לזכור מקרה כזה, ומכיוון שאתה צדיק ה' לא יהרוג אותך)? וְאֵיפֹה יְשָׁרִים נִכְחָדוּ? ח כַּאֲשֶׁר רָאִיתִי חֹרְשֵׁי אָוֶן מי שחורשים את האדמה כדי לגדל רשע וְזֹרְעֵי עָמָל הזורעים כדי להצמיח רשע - יִקְצְרֻהוּ יקבלו את גמולם (אך צדיקים לא נענשים). ט מִנִּשְׁמַת אֱלוֹהַּ מרוחו של ה' יֹאבֵדוּ, וּמֵרוּחַ אַפּוֹ יִכְלוּ. י שַׁאֲגַת אַרְיֵה רשעים המפרסמים את מעשיהם הרעים וְקוֹל שָׁחַל וְשִׁנֵּי כְפִירִים - נִתָּעוּ אבדו. יא לַיִשׁ אֹבֵד מִבְּלִי טָרֶף כי אין לו מה לאכול, וּבְנֵי לָבִיא יִתְפָּרָדוּ יתפזרו ויאבדו (כך יקרה לרשעים, אך מי שצדיק אין לו מה לחשוש).

חזיון שראה אליפז: דרישותיו של ה' רבות מדי אפילו למלאכים, ובוודאי לאדם החלש שימיו קצרים

יב וְאֵלַי דָּבָר יְגֻנָּב נאמר בחשאי, וַתִּקַּח אָזְנִי שֵׁמֶץ מֶנְהוּ ממנו. יג בִּשְׂעִפִּים בהרהורים מֵחֶזְיֹנוֹת לָיְלָה, בִּנְפֹל תַּרְדֵּמָה עַל אֲנָשִׁים. יד פַּחַד קְרָאַנִי וּרְעָדָה, וְרֹב עַצְמוֹתַי הִפְחִיד. טו וְרוּחַ עַל פָּנַי יַחֲלֹף, תְּסַמֵּר שַׂעֲרַת בְּשָׂרִי. טז יַעֲמֹד דמות מסויימת עמדה מולי וְלֹא אַכִּיר מַרְאֵהוּ, תְּמוּנָה לְנֶגֶד עֵינָי, דְּמָמָה וָקוֹל אֶשְׁמָע:

יז הַאֱנוֹשׁ מֵאֱלוֹהַּ לפני ה' יִצְדָּק? אִם מֵעֹשֵׂהוּ יִטְהַר גָּבֶר האם לפני בוראו יכול האדם להיות טהור? בודאי שלא, שהרי לה' יש דרישות גבוהות מאוד? יח הֵן בַּעֲבָדָיו אפילו במלאכים לֹא יַאֲמִין, וּבְמַלְאָכָיו יָשִׂים תָּהֳלָה גנאי. יט אַף ואם על מלאכיו הוא לא סומך בוודאי שאיננו סומך על שֹׁכְנֵי בָתֵּי חֹמֶר בני האדם שנפשם שוכנת בגוף אֲשֶׁר בֶּעָפָר יְסוֹדָם, יְדַכְּאוּם לִפְנֵי עָשׁ ולאחר מותם יכניעום התולעים כמו עש המכלה בגדים. כ מִבֹּקֶר לָעֶרֶב במהירות, תוך יום יֻכַּתּוּ, מִבְּלִי מֵשִׂים בלי ששאר בני האדם ישימו לב לָנֶצַח יֹאבֵדוּ. כא הֲלֹא נִסַּע יִתְרָם בָּם אם מתו כמו מיתר התומך באוהל שיצא ממקומו (כביכול גוף האדם נתמך על ידי מיתרים בתוכו), יָמוּתוּ וְלֹא בְחָכְמָה לפני שהספיקו ללמוד את כל הנדרש לעשות את רצונו של ה'.


הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


הערות