ביאור:בראשית כד יג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית כד יג: "הִנֵּה אָנֹכִי נִצָּב עַל עֵין הַמָּיִם וּבְנוֹת אַנְשֵׁי הָעִיר יֹצְאֹת לִשְׁאֹב מָיִם."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית כד יג.

ראט: תוכניתו של עבד אברהם למצוא כלה ליצחק

הִנֵּה אָנֹכִי נִצָּב עַל עֵין הַמָּיִם[עריכה]

העבד עומד לעשות הסכם עם אדוני. הוא מגדיר במדויק את המקום והזמן כדי שאלוהים לא יבוא אליו אחר כך בטענות שהוא לא הגדיר את המצב ולכן קרתה טעות.
העבד דיבר עם אלוהים כשם שהוא משוחח עם אברהם. העבד הבהיר בדיוק מהי חובתו במסגרת הבאת אישה ליצחק. למעשה, העבד הטיל אחריות על אדוני לבחור לזמן לו נערה מתאימה. אם אלוהים יכשל, אזי הוא יהיה חופשי לבחור כרצנו משום שאלוהים קיבל הזדמנות ולא פעל.

וּבְנוֹת אַנְשֵׁי הָעִיר[עריכה]

בחוקי חמורבי, המעמד 'איש' מוגדר כאציל, עשיר או משרת המלך. מתחת למעמד הזה יש שני מעמדות נוספים: איש חופשי ועבד. הכתוב מדגיש שמדובר בבנות של אנשים מכובדים.

וּבְנוֹת אַנְשֵׁי הָעִיר יֹצְאֹת לִשְׁאֹב מָיִם[עריכה]

הבאת מים נקיים וצחים לאנשי הבית היתה העבודה של הבנות של אנשי העיר. הנערות הללו היו אחראיות להביא מים נקיים, טהורים וצלולים. המים הללו שימשו לרחיצת ידיים, לבישול אוכל ולשתייה.

  • לא בדיוק ברור מה היא ההגדרה של משק בית וכן כמה אנשים התגוררו במשפחה.
  • לא בדיוק ברור מאיזה גיל עד איזה גיל נערה מופקדת על הבאת מים לבית אביה. האם נערה נשואה או מאורסת פטורה מהתפקיד הזה?
  • אם אין נערה צעירה ורווקה במשפחה, האם המותר לשפחה להביא מים לבית אדוניה? או שמא המים האלה נתפסים כחשודים?

הבנות כאילו היו שרות המים בבית אביהם (כמו שר המשקים של מלך פרעה). חובתם היתה להביא מים בזמן, בכמות מספיקה ובאיכות מעולה (ללא מחלות, זיהומים או ריח רע).

העבד ידע את מנהגי המקום ואת שפתם[עריכה]

העבד היה מודע למנהג שהנערות יוצאות לפנות ערב להביא מים לביתם. ייתכן שהעבד הכיר את המנהג מילדותו או שכך היה גם נהוג בכנען, או לחילופין, שהוא למד עליו בערים שבהן הוא עבר במהלך המסע לחרן. בכל אופן, ניתן לראות שהעבד דיבר עם רבקה בשפתה. מכאן שהעבד נולד באזור או למד מאברהם את השפה.