ביאור:בראשית כד סד

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.

בראשית כד סד: "וַתִּשָּׂא רִבְקָה אֶת עֵינֶיהָ וַתֵּרֶא אֶת יִצְחָק וַתִּפֹּל מֵעַל הַגָּמָל."וַתִּפֹּל מֵעַל הַגָּמָל[עריכה]

סדר הפסוקים אינו מתקבל על הדעת. לא ייתכן שרבקה זיהתה את יצחק וירדה מגמלה לכבודו, ורק אחר כך שאלה: "מִי הָאִישׁ הַלָּזֶה הַהֹלֵךְ בַּשָּׂדֶה לִקְרָאתֵנו"ּ (ביאור:בראשית כד סה).

וַתִּשָּׂא רִבְקָה אֶת עֵינֶיהָ וַתֵּרֶא[עריכה]

למרות שכבר היה ערב ורבקה ככל הנראה כבר רכבה על הגמל מספר רב של שעות - הרי ידוע שהעבד יצא לדרך מוקדם מדי בוקר, ככתוב: "ויַָּקומּוּ בַבֹּקֶר, ויַֹּאמֶר שַׁלְּחֻנִי לַאדֹנִי" (ביאור:בראשית כד נד) - היא לא נרדמה על אוניית המדבר (גמל), אלא נשארה ערה והסתכלה מסביב.
כנראה גם רבקה היתה סקרנית לראות אל בעלה לעתיד.

וַתֵּרֶא אֶת יִצְחָק[עריכה]

רבקה כמובן לא ידעה שזה יצחק, ולכן היא שאלה: "מִי הָאִישׁ הַלָּזֶה הַהֹלֵךְ בַּשָּׂדֶה לִקְרָאתֵנו"ּ (ביאור:בראשית כד סה). אולם אחרי המסע הארוך שבו הם כבר עברו את צפון כנען ומרכזה, רבקה הבינה שהם מאוד קרובים לנגב ושבקרוב מאוד היא תפגוש את בעלה. היא גם הניחה שיצחק יהיה סקרן לראותה, וככל הנראה יחכה לשיירה.

וַתִּפֹּל מֵעַל הַגָּמָל[עריכה]

'נפל' – ירידה מהירה, איבד את אחיזתו וצלל לעבר הקרקע; מעד ונחבט בקרקע.

אולם, 'נפל' גם משמעו: ירד, רכן, התכווץ, שקע, נטה מטה - 'נפלו פניו' לא אומר שהפנים פגעו ברצפה.
גמל הוא בהמה גבוהה מאוד, במיוחד אם יושבים על אוכף המוצב בראש הדבשת. כדי לעלות ולרדת מהגמל מבריכים את הגמל על בטנו, אך גם אז הגמל עדיין גבוה מאוד וצריך עזרה כדי לרדת ממנו. מנפילה מגמל, על אדמת סלעים יבשה בנגב, אפשר בקלות להיפצע ולשבור רגל. מאוד לא סביר שרבקה תקפוץ מהגמל ותיפול לקרקע אלא אם היא מאוד מתרגשת.

בשלב זה רבקה לא ידעה שהאיש הוא חתנה, ולבטח היא לא תקפוץ מהגמל בכל פעם שהיא רואה איש בכנען שהלך לקראתם בשדות. לא נאמר שהעבד עצר את הגמל, ולא נאמר שרבקה כיוונה את הגמל. כלומר, העבד או אנשיו הובילו את הגמל. העבד היה קרוב לרבקה ושמר עליה, וכך היא היתה יכולה לשאול אותו בלי לצעוק למרחק בחוסר כבוד. אין ספק שהעבד לא היה מרשה לרבקה לפול מהגמל ולסכן את כל המסע ואת הנערה שאלוהים בחר עבור יצחק.

רש"י והרמב"ן מסבירים שרבקה רק נטתה על הגמל ולא ממש נפלה.
ניתן להבין שרבקה נטתה מטה, ככל הנראה כדי להסתיר את עצמה או להתכופף כדי לשאול את העבד שהלך לידה: "מִי הָאִישׁ"?