לדלג לתוכן

ביאור:בראשית כד כג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית כד כג: "וַיֹּאמֶר בַּת מִי אַתְּ הַגִּידִי נָא לִי הֲיֵשׁ בֵּית אָבִיךְ מָקוֹם לָנוּ לָלִין."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית כד כג.

ראו: תוכניתו של עבד אברהם למצוא כלה ליצחק
ראו: בת כמה היתה רבקה בחתונתה?

בַּת מִי אַתְּ הַגִּידִי נָא לִי

[עריכה]

העבד ביקש שמלאך אלוהים יעזור לו ויביא אליו נערה שתציע להשקות את גמליו.
נערה כזו הופיעה - והיא מושלמת בתכונותיה.

העבד לא חשב שהוא חייב לקחת את העלמה הזאת. העבד רצה לוודא האם העלמה היא ממשפחת אברהם?
לפני שהעבד נתן לרבקה את התכשיטים, הוא חקר האם היא מבית אברהם: "בַּת מִי אַתְּ הַגִּידִי נָא לִי הֲיֵשׁ בֵּית אָבִיךְ מָקוֹם לָנו לָּלִין". העבד שם דגש על לינה בבית אביה, כאילו שזו מטרתו, ושעבור זה הוא ישלם בזהב (הרי אם הוא מנפנף בתכשיטי זהב לעיני הנערה הוא בטח עשיר מאוד).

העבד רצה לדעת מי הוא אביה של הנערה, משום שאדם עשיר ומכובד כמוהו יכול ללון רק אצל אנשים עשירים וישרים שלא ינסו לפגוע בו. הנערה עברה את הבחינה, והיתה יפה בעיניי העבד, בכל זאת העבד השאיר לעצמו אפשרות לתת לה את המתנות, ולחכות לנערה אחרת שתהיה אישה ליצחק, במידה ותשובתה תראה שהיא אינה ראויה להיות אשתו של יצחק.

הֲיֵשׁ בֵּית אָבִיךְ מָקוֹם לָנוּ לָלִין

[עריכה]

העבד שאל האם יש מקום מספיק גדול בבית אביה של רבקה על מנת להלין אותו ואת אנשיו.

  • השאלה הזו אינה בדיוק בקשה ללון בבית רבקה, אלא רק שאלה פשוטה: האם ביתכם גדול? האם אתם עשירים?
  • העבד בקש מקום ללון ברבים - "לָנוּ". בהמשך רואים שבאו איתו אנשים (ביאור:בראשית כד לב), אולם לא ברור אם רבקה ראתה את אנשיו, למרות שלא סביר שאיש אחד יכול לנהוג עשר גמלים עמוסים ולא יקח איתו אנשים לעזרה ולשמירה.

רבקה סיפרה ללבן את דברי העבד, ולבן הבין שהעבד מוכן לישון בחוץ, ולכן בצורה עקיפה לבן הזמין את האיש ללון בביתו, ככתוב: "לָמָּה תַעֲמֹד בַּחוץּ, וְאָנֹכִי פִּנִּיתִי הַבַּיִת ומָּקוֹם לַגְּמַלִּים" (ביאור:בראשית כד לא).

העבד לא פרט לכמה זמן הוא ישאר, אבל היה ברור שהוא סוחר במשהו וימשיך לדרכו. כך גם היה עם יעקב שבא כאורח ללבן ועבד חודש בחינם, עד שלבן שאל אותו מה התוכניות שלו (ביאור:בראשית כט טו).