ביאור:בראשית כו לה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית כו לה: "וַתִּהְיֶיןָ מֹרַת רוּחַ לְיִצְחָק וּלְרִבְקָה."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית כו לה.

וַתִּהְיֶיןָ מֹרַת רוּחַ לְיִצְחָק וּלְרִבְקָה[עריכה]

מאז ילדותם של בניו התאומים של יצחק, יצחק אהב את עשו, ככתוב: "ויֶַּאֱהַב יִצְחָק אֶת עֵשָׂו כִּי צַיִד בְּפִיו וְרִבְקָה אֹהֶבֶת אֶת יַעֲקֹב" (ביאור:בראשית כה כח). יצחק לא רק אהב את עשו, יצחק רצה לתת את כל רכושו וברכתו לעשו, ולהפוך את יעקב לעבד לעשו, ככתוב: "יַעַבְדוךָּ עַמִּים, וישתחו (וְיִשְׁתַּחֲוו)ּ לְךָ לְאֻמִּים הֱוהֵ גְבִיר לְאַחֶיךָ, וְיִשְׁתַּחֲוו לְּךָ בְּנֵי אִמֶּךָ; אֹרְרֶיךָ אָרורּ, ומְּבָרְכֶיךָ בָּרוךְּ" (ביאור:בראשית כז כט). יצחק אהב את עשו והעדיף אותו בתור היורש לברכת אלוהים למרות שעשו לקח נשים כנעניות שהיו ל-"מֹרַת רוחַּ לְיִצְחָק ולְּרִבְקָה".

מורת הרוח והכעס המוסתר היה כנגד הנשים, וגם כנגד עשו אשר המשיך לגור לידם. אין ספק שהכלות של עשו היו מודעות לכך שיצחק ורבקה לא מרוצים מהן, ובתמורה הן בוודאי נתנו יחס רע ליצחק ורבקה. ואכן, כאשר יצחק אומר ליעקב: "קַח לְךָ ... אִשָּׁה, מִבְּנוֹת לָבָן אֲחִי אִמֶּךָ" (ביאור:בראשית כח ב), עשו מקשיב לו וממהר לשאת את מחלת בת ישמעאל מעל שתי נשותיו הראשונות.