ביאור:בראשית כו יז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, ולא מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

בראשית כו יז: "וַיֵּלֶךְ מִשָּׁם יִצְחָק וַיִּחַן בְּנַחַל גְּרָר וַיֵּשֶׁב שָׁם."וַיֵּלֶךְ מִשָּׁם יִצְחָק וַיִּחַן בְּנַחַל גְּרָר וַיֵּשֶׁב שָׁם[עריכה]

לפי סדר הפסוקים:

  • אבימלך אמר ליצחק "לֵךְ, מֵעִמָּנו"ּ (ביאור:בראשית כו טז).
  • יצחק קם והלך להתגורר מחוץ לעיר, בסמוך לנחל גרר. הוא חפר מחדש את הבארות שאברהם אביו חפר לאורך אפיק נחל גרר, ושאנשי אבימלך סתמו בעפר. ככתוב: "ויַָּשָׁב יִצְחָק ויַַּחְפֹּר אֶת בְּאֵרֹת הַמַּיִם" (ביאור:בראשית כו יח).

לפי התיאור הזה מתקבל שתחילה יצחק עזב את גרר ואחר כך חפר את הבארות. מכאן שבזמן החפירה ליצחק לא היה מים. כמובן שעם מספר רב של עבדים וכאשר מקום הבארות ידוע, ניתן לנקות את הבארות מעפר בתוך זמן קצר.

רש"י והרמב"ן טענו, שתחילה יצחק שלח את אנשיו לנקות את הבארות ורק אז הוא עזב את גרר. כלומר, אבימלך היה אדיב עם יצחק ולא גירש אותו לאלתר כמו שפרעה עשה לאברהם ושרה, ככתוב: "ויְַצַו עָלָיו פַּרְעֹה, אֲנָשִׁים. ויְַשַׁלְּחו אֹּתוֹ וְאֶת אִשְׁתּוֹ וְאֶת כָּל אֲשֶׁר לוֹ" (ביאור:בראשית יב כ).

וַיֵּשֶׁב שָׁם[עריכה]

יצחק עבר להתגורר במרחק קטן מהעיר. יצחק לא הבין שהוא צריך להתרחק לחלוטין מתרבות הפלישתים על מנת שיוכל לגדל את ילדיו להאמין באדוני.

יצחק ניקה את הבארות שאברהם חפר. מכאן ניתן להסיק שיצחק התגורר בשטח שהיה בבעלותו של אברהם, וההוכחה לכך היא שיצחק ידע את מיקומן של הבארות ומצא אותן במהרה. אולם המעבר הקטן הזה לא הספיק לרועי גרר והם רצו לדחוף את יצחק הלאה דרומה.