לדלג לתוכן

ביאור:בראשית מג ט

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית מג ט: "אָנֹכִי אֶעֶרְבֶנּוּ מִיָּדִי תְּבַקְשֶׁנּוּ אִם לֹא הֲבִיאֹתִיו אֵלֶיךָ וְהִצַּגְתִּיו לְפָנֶיךָ וְחָטָאתִי לְךָ כָּל הַיָּמִים."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית מג ט.

יהודה ערב לבנימין[עריכה]

אָנֹכִי אֶעֶרְבֶנּוּ[עריכה]

יש רעב בארץ, ויהודה מנסה לשכנע את יעקב אביו לשלוח את בנימין 'הקטן' איתם למצרים:

האם דבריו של יהודה שיכנעו את יעקב? והשאלה - מדוע? הרי ראינו שכשראובן ביקש לקחת את בנימין, יעקב סירב!

 1. ייתכן שהזמן עשה את שלו: ראובן דיבר כאשר עדיין היה אוכל במחסן, אבל עכשיו האוכל כבר נגמר, ולכן יעקב הסכים לקחת סיכון.
 2. ייתכן שיעקב סמך על יהודה, המנהיג הגיבור, לאומת ראובן שהיה "פחז כמים".
 3. יהודה מתחיב בנפשו, לשמור על בנימין ולמות למענו.
 4. דבריו של יהודה נשאו משקל כבד יותר, כי גם הוא איבד שני בנים: את ער ואונן, ואלוהים החזיר לו את פרץ וזרח לשאת את שמם (ביאור:בראשית לח).
 5. ייתכן שההבטחה המיוחדת של יהודה, "וחטאתי לך כל הימים", היא ששכנעה את יעקב. יעקב חינך את בניו ליראת-חטא ללא פשרות. המושג "חטא" היה כל-כך חזק אצלם, שיעקב היה בטוח שהם בשום אופן לא יחטאו.

כך גם יוסף אמר לאשת פוטיפר, שניסתה לשכנע אותו להיות עמה, (בראשית לט ט): "וְאֵיךְ אֶעֱשֶׂה הָרָעָה הַגְּדֹלָה הַזֹּאַתְּ, וְחָטָאתִי לֵאלֹהִים?!". חז"ל פירשו ש"דמות דיוקנו של אביו" נראתה לו באותו זמן, כלומר, החינוך שיוסף קיבל מאביו, להתרחק מחטא בכל מחיר, נתן לו כוח עצום לעמוד בפיתוי ולהתנגד.

וכך אכן קרה: כשהמשנה למלך רצה לקחת את בנימין, השתמש יהודה באותן מילים, (בראשית מד לב): "כִּי עַבְדְּךָ עָרַב אֶת הַנַּעַר מֵעִם אָבִי לֵאמֹר 'אִם לֹא אֲבִיאֶנּוּ אֵלֶיךָ - וְחָטָאתִי לְאָבִי כָּל הַיָּמִים'"; בשם יראת החטא, יהודה היה מוכן להיות עבד, העיקר שבנימין ישתחרר.

ייתכן שהמילה הזו - "חטאתי" - הזכירה ליוסף את הדברים שהוא עצמו אמר לאשת פוטיפר, וכן את יראת החטא שלמד בבית אביו.

ברגע שיהודה אמר "אם לא הביאותיו אליך... וחטאתי לך" - יעקב היה בטוח שיהודה יעשה הכל - ממש הכל - כדי להביא את בנימין בחזרה.

מִיָּדִי תְּבַקְשֶׁנּוּ[עריכה]

"אָנֹכִי אֶעֶרְבֶנּוּ, מִיָּדִי תְּבַקְשֶׁנּוּ: אִם לֹא הֲבִיאֹתִיו אֵלֶיךָ וְהִצַּגְתִּיו לְפָנֶיךָ, וְחָטָאתִי לְךָ כָּל הַיָּמִים" (ביאור:בראשית מג ט). זה משפט יפה מאוד, וכשיהודה חזר עליו ליוסף: "כִּי עַבְדְּךָ עָרַב אֶת הַנַּעַר מֵעִם אָבִי, לֵאמֹר: אִם לֹא אֲבִיאֶנּוּ אֵלֶיךָ, וְחָטָאתִי לְאָבִי כָּל הַיָּמִים" (ביאור:בראשית מד לב), יתכן שהיה לזה השפעה על החלטתו של יוסף שהגיע הזמן להתגלות.

אבל על יעקב זה לא היה צריך לעשות כל רושם:
 • האם זו מחדש ההצעה של ראובן להרוג את בניו של יהודה?
 • מה יהיה העונש ליהודה אם יהודה יומת?
 • מה יהיה העונש ליהודה אם בנימין לא יחזור או יומת?
 • מה יהיה העונש ליהודה אם כל האחים ימותו ולא יחזרו?

עצם העובדה שיהודה אמר "וְחָטָאתִי לְךָ כָּל הַיָּמִים" מראה שהחטא יהיה מוגבל לחייו של יעקב או יהודה, וזה זמן אפסי בחשיבותו וקצר באורכו, ויהיה רק חטא לאביו, אבל לא חטא לבנימין או לאחים או לשבטים או לעם ישראל או לאלוהים.

טַפֵּנוּ[עריכה]

זאת מילת המפתח שגרמה ליעקב לשלוח את בנימין.
יהודה אמר "אֶל יִשְׂרָאֵל אָבִיו שִׁלְחָה הַנַּעַר אִתִּי וְנָקוּמָה וְנֵלֵכָה וְנִחְיֶה וְלֹא נָמוּת גַּם אֲנַחְנוּ גַם אַתָּה גַּם טַפֵּנוּ" (ביאור:בראשית מג ח) - והדגש הוא "יִשְׂרָאֵל ... וְנִחְיֶה ... טַפֵּנוּ" - כלומר נצח ישראל כבר קיים בבנינו, לכל בן יש יורש, אפילו לבנימין יש עשר בנים, אנחנו וחיינו אינם חשובים אלא בשביל "טַפֵּנוּ" שאתה תגרום למותם.

ואם נמשיך ברעיון הזה – אלוהים גרם ליוסף לחכות במצרים עד שלבנימין יהיו עשר ילדים, (ייתכן ממספר אמהות), לפני שטענתו של יהודה תעבוד. מה נפלאות דרכיו של השם.

וְחָטָאתִי לְךָ כָּל הַיָּמִים[עריכה]

בזמנו יהודה הציע למכור את יוסף לעבדות במצרים. לולא יהודה היה מציע את הצעתו, ראובן היה מציל את יוסף, מסביר ליוסף שהאחים עשו צחוק, והכל היה נגמר.

יהודה הרגיש שהוא חטא לאביו מאז מכירת יוסף ועד עכשו, ולכן הוא מתחייב להחזיר את בנימין ולהביא אוכל למשפחה כדי שלא כולם ימותו ברעב, כדבריו: "וְנִחְיֶה וְלֹא נָמוּת, גַּם אֲנַחְנוּ גַם אַתָּה גַּם טַפֵּנוּ" (ביאור:בראשית מג ח), וזאת כדי שהוא לא ימשיך לחטוא ליעקב 'כל הימים', עד מותו של יעקב. ולכן בהמשך יהודה מתנדב להיות עבד במקום בנימין (ביאור:בראשית מד לג), וכך בנימין יחזור בשלום יחד עם האוכל לבני המשפחה. זה היה הנסיון של יהודה להודות באשמתו שהוא חטא ליעקב עד עכשו.


מקורות ופירושים נוספים[עריכה]

" "והצגתיו לפניך - שלא אביאנו אליך מת כי אם חי, וחטאתי לך כל הימים - לעולם הבא" " ( רש"י ) .

שני אנשים השתמשו במילה חטאתי לפני יהודה ויוסף:

 • יעקב עצמו, (בראשית לא לו): "וַיִּחַר לְיַעֲקֹב וַיָּרֶב בְּלָבָן וַיַּעַן יַעֲקֹב וַיֹּאמֶר לְלָבָן 'מַה פִּשְׁעִי מַה חַטָּאתִי כִּי דָלַקְתָּ אַחֲרָי?'".
 • אבימלך, (בראשית כ ט): "וַיִּקְרָא אֲבִימֶלֶךְ לְאַבְרָהָם וַיֹּאמֶר לוֹ 'מֶה עָשִׂיתָ לָּנוּ וּמֶה חָטָאתִי לָךְ כִּי הֵבֵאתָ עָלַי וְעַל מַמְלַכְתִּי חֲטָאָה גְדֹלָה, מַעֲשִׂים אֲשֶׁר לֹא יֵעָשׂוּ עָשִׂיתָ עִמָּדִי'".

ראו פסוקים נוספים על חטא = עבירה מתוך טעות או תאוה .

ביקש = א. הביע רצון במילים; ב. רצה, גם ללא מילים

יסוד הערבות בישראל

בין קדושת החוזים לחירות האדם

מאמרים מאתר ויקיטקסט:

מאמרים נוספים מתוצאות החיפוש ב גוגל[עריכה]

 • מדינת ישראל : אנכי אערבנו, מידי תבקשנו . אם לא הביאֹתיו אליך והצגתיו לפניך, וחטאתי לך כל הימים (בראשית מג, ח-ט). ואף כאן יש התחייבות וקנס בצדה, וחכמים פירשוהו כנידוי שקיבל עליו יהודה. ... ( cache )
 • אנכי אערבנו, מידי תבקשנו : לפני יום 1 ..."אנכי אערבנו מידי תבקשנו . אם לא הביאתיו אליך והצגתיו. לפניך, וחטאתי לך כל הימים" (בראשית מג, ט). זוהי ערבות. מוסרית ואנושית, שיש בה הרבה יותר מה"דיל" ... ( cache )
 • בראשית מג ט : 23 יוני 2009 ... אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים (ראה פסוק זה בהקשרו במהדורת הכתיב של הפרק) * * * אָנֹכִי אֶעֶרְבֶנּוּ ... ( cache )
 • יסוד הערבות בישראל / משה הרשקוביץ : אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים... ויאמר אלהם ישראל אביהם אם כן אפוא זאת עשו קחו מזמרת הארץ בכליכם והורידו לאיש מנחה. ... ( cache )
 • עוד יוסף חי - אנכי אערבנו : יהודה אומר " אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הביאתיו אליך.. וחטאתי לאבי כל הימים", ויעקב מסכים. מה ההבדל בין השנים? הרי ראובן מוכן לשאת באחריות, ואפילו במחיר חיי בניו! האם אין ... ( cache )
 • פרשת מקץ: בדין שיעבוד הערב למלווה : לפני 2 ימים ... אנכי אערבנו מידי תבקשנו (בראשית מג' ט') האם מקור דין ערב מהפסוק אנכי אערבנו הגמ' בב קעג: אמר רב הונא מנין לערב שמשתעבד ומסביר רש"י במקום שהרי הערב ... ( cache )
 • ויגש - שיחה א - 215 : רשב"ם) דכתיב אנכי אערבנו מידי תבקשנו , מתקיף לה רב חסדא הא קבלנות היא דכתיב4 תנה אותו על ידי ואני אשיבנו (כלומר כאילו קבלתיו5 בידי אחזירנו לך. רשב"ם) אלא אמר רבי יצחק ... ( cache )
 • פרשת ויגש ג€“ כי עבדך ערב את הנער ג€“ הערבות : 27 דצמבר 2006 ... א"ר הונא מנין לערב דמשתעבד דכתיב אנכי אערבנו מידי תבקשנו מתקיף לה רב חסדא הא קבלנות היא דכתיב תנה אותו על ידי ואני אשיבנו אלא אמר רבי יצחק מהכא לקח ... ( cache )
 • יהדות - חידון לפרשת ויגש : 12 יולי 2010 ... 5. בני מי היו ישוה וישוי? 6. מיהו שאול בן הכנענית? 7. למי מתייחס הביטוי "ונפשו קשורה בנפשו". 8. " אנכי אערבנו מידי תבקשנו ". באיזה הקשר אחר בתורה נזכר עירבון? ... ( cache )
 • מכון כתר - דף הבית : דכתיב: " אנכי אערבנו מידי תבקשנו " (ב"ב קעג ע"ב)" קרא עוד. פרשת וישב שגשוג כלכלי והשפעה רוחנית. אין הנבואה שורה אלא חכם, גיבור ועשיר ובעל קומה (שבת צב,א). יכולתו של נביא ... ( cache )
 • ערבות יהודה לדורותיה / הרב ד"ר בני לאו : זו עמידה חדשה. תודעת השליחות מוציאה את האדם מעצמו הפרטי ובוחנת את ייעודו. כשליח הוא עומד באיתנות ומבטיח לשאת באחריות: " אנכי אערבנו מידי תבקשנו ". זוהי פסגה של מנהיגות. ... ( cache )
 • צה"ל אנשים ברשת - הרבנות הצבאית - : יהודה מתייצב בפני אביו ומתחייב להיות ערב לשלומו של בנימין: " אנכי אערבנו, מידי תבקשנו ...". יעקב משתכנע ושולח את בנימין עם א?חיו למצרים. יוסף פוגש את א?חיו ומזמין אותם לסעודה ... ( cache )
 • רבי שאול קצנלנבויגן מוילנא שם משמואל כתב סופר ורי תורה עיט החפץ חיים : את זה רמזה לנו התורה בכתבה יהיו, לומר לך שלעתיד. לבא יהיו, ולא עתה. רבי שאול קצנלנבויגן מוילנא. אנכי אערבנו מידי תבקשנו . מה בצע ליעקב בערבותו של יהודה ובקבלת האחריות ... ( cache )
 • ערב ג€“ ויקישיבה : 8 אפריל 2011 ... במקור שהערב משתעבד בלי מעשה קניין הגמרא (בבא בתרא קעג: ורשב"ם ד"ה מניין) הביאה בהו"א פסוקים (" אנכי אערבנו מידי תבקשנו " (בראשית מג-ט), "לקח בגדו כי ... ( cache )
 • פרשני ועדכני : זו עמידה חדשה. תודעת השליחות מוציאה את האדם מעצמו הפרטי ובוחנת את ייעודו. כשליח הוא עומד באיתנות ומבטיח לשאת באחריות: " אנכי אערבנו, מידי תבקשנו ". זו פסגה של מנהיגות. ... ( cache )
 • בית אורות - כִּי אֵיךְ אֶעֱלֶה אֶל אָבִי וְהַנַּעַר אֵינֶנּוּ אִתִּי?! - הרב חן... : ומה אם קדוש אתה, הלא כל ירידתך למצרים נועדה לשם העלאתו של הנער, הלא אמרת: ' אנכי אערבנו מידי תבקשנו '. ועתה, עשית את כל הסיבוב הזה, התעלית, דשנת בשמן ראשך, ואתה בא ... ( cache )
 • ישיבת פתח תקוה - מה בין ראובן ויהודה? : ... ממי שהוא מסוגל גם למסירות נפש של ביקורת עצמית -"צדקה ממני; ממי שהוא מסוגל להמתין לשעת כושר; ממי שהוא מסוגל לשכנע " אנכי אערבנו מידי תבקשנו "; ממי שבסופו של דבר מוכן ... ( cache )
 • מכון כתר - בוררות עסקית : דכתיב: " אנכי אערבנו מידי תבקשנו " (ב"ב קעג ע"ב)" קרא עוד. פרשת וישב שגשוג כלכלי והשפעה רוחנית. אין הנבואה שורה אלא חכם, גיבור ועשיר ובעל קומה (שבת צב,א). יכולתו של נביא ... ( cache )
 • מקץ - בר מעוז : יהודה אומר: " אנכי אערבנו מידי תבקשנו , אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים" (מג, ט), אך מבחינה מעשית אין הוא נותן ערבות של ממש לשלומו של לבנימין. הוא אפילו ... ( cache )
 • מכון כתר - פרשת מקץ - חנוכה : דכתיב: " אנכי אערבנו מידי תבקשנו " (ב"ב קעג ע"ב). ברור היה לחז"ל שאלמלי היה יהודה מקבל במסורת מאביו שערב משתעבד, לא היה אומר לו כך, ומתוך שהתורה כתבה זאת משמע שכך ... ( cache )
 • ישיבת פתח תקוה - לקט מאמרים לפרשת ויגש : אוי לבושה (הרב שי פירון) - לחץ כאן. איך מחוללים שינוי? (הרב דוד סתיו) - לחץ כאן. אנכי אערבנו מידי תבקשנו - פרקי מנהיגות (הרב שי פירון) - לחץ כאן. לעילוי נשמת רות בת אריה ז"ל ... ( cache )
 • מטבעות חז"ל - מכון כתר : דכתיב: " אנכי אערבנו מידי תבקשנו " (ב"ב קעג ע"ב)" קרא עוד. פרשת וישב שגשוג כלכלי והשפעה רוחנית. אין הנבואה שורה אלא חכם, גיבור ועשיר ובעל קומה (שבת צב,א). יכולתו של נביא ... ( cache )
 • ויגש - גוטליב : אנכי אערבנו מידי תבקשנו , אם לא הבאתיו אליך (1) והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים" (בר' מג, ט). ראה, לדוגמה, שו"ת הרשב"א ח"ב סימן כ"ב: "דאלמא (2) אין חיוב הערב חל לעולם תחילה ... ( cache )
 • בשבילי התנ"ך : שנאמר: אנכי אערבנו מידי תבקשנו . מתקיף לה רב חסדא: הא קבלן הוה, דכתיב: תנה אותו על ידי. אלא אמר רב יצחק מהכא: לקח בגדו כי ערב זר. וכתיב: בני אם ערבת לרעך.. התרפס ורהב. ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- בראשית פרק מג : ... שלחה הנער אתי ונקומה ונלכה ונחיה ולא נמות גם אנחנו גם אתה גם טפנו: (ט) אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים: (י) כי לולא התמהמהנו כי ... ( cache )
 • משמורת קטינים - על המשפט והרגש ומה שביניהם / ישראל צבי גילת : ... כדי שיוכלו להציגו בפני 'האיש' - יוסף המתנכר אליהם - "ויכר יוסף את אחיו ויכִּרם ויתנכר אליהם" - ויהודה מתחייב להשיבו אל יעקב: " אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הבאתיו אליך. ... ( cache )
 • יהודה בן יעקב ולאה - MyTzadik, צדיקים, קברי צדיקים בעולם, תפילות, שידורים... : ... ונחיה ולא נמות גם-אנחנו גם-אתה גם-טפנו; אנכי אערבנו מידי תבקשנו , אם-לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל-הימים' (בראשית מ"ג/ח'-ט') וכאשר יוסף רצה להשאיר במצרים ... ( cache )
 • פרשת השבוע וקריאה בתורה : פרשת מקץ: תארו לעצמכם שגלעד שליט היה פוגש בתקופת שביו אדם בעל ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- "ויגש אליו יהודה" : ... משום "שהורידוהו מגדולתו" כשראו בצרת אביהם אמרו: "אתה אמרת לנו למוכרו, אילו אמרת להשיבו היינו שומעים לך", דוקא הוא מתעלה לגדולה נפשית של " אנכי אערבנו מידי תבקשנו " תוך ... ( cache )
 • מקץ - יאיר הלוי : באחריותו, וכהבטחתו הגדולה: " אנכי אערבנו, מידי תבקשנו " (בר' מג ט), ובנימוק נוסף משכנע אף הוא: "כי לולא התמהמהנו, כי עתה שבנו זה פעמיים" (י). יעקב אבינו נותן לבניו מספר הנחיות, ... ( cache )
 • ראובן ויהודה משחקים במהלך הסיפור הרחב של יוסף את תפקיד האח הטוב... : "את שני בני תמית אם לא אביאנו אליך תנה אֹתו על ידי ואני אשיבנו אליך" (מב:לז). "שלחה הנער אתי ונקומה ונלכה ונחיה ולא נמות גם אנחנו גם אתה גם טפנו. אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם ... ( cache )
 • מקץ - "ואמר ראובן דבר סכלות שיעקב ימית בניו" ג€“ האומנם? (תשע"א) : דחיה זו בולטת בעוצמתה על רקע הסכמתו המאוחרת יותר של יעקב להתחייבותו של יהודה, לאחר שכילו לאכול את השבר אשר הביאו ממצרים - " אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הביאותיו ... ( cache )
 • כיתת מנהל : " אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם - לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים". (8) ... וערבותו של יהודה, היתה אכן מיוחדת במינה: " אנכי אערבנו מידי תבקשנו .. "- מתחייב יהודה ... ( cache )
 • דרך ארץ קדמה לתורה : תשובתו היא: הערב הראשון בכלל ישראל היה יהודה, שערב להשבת בנימין - " אנכי אערבנו, מידי תבקשנו "[14]. יעקב אבינו רצה שהישיבה שתוקם במצרים תהיה חדורה בהכרה של ערבות ... ( cache )
 • בראשית, פרשת ויחי, תשנ"ז, ד"ר גבריאל ח' כהן : של בנימין (" אנכי אערבנו, מידי תבקשנו "), ובעקבות דברים אלה שולח יעקב את בנימין עם אחיו. נאומו הגדול של יהודה לפני יוסף (מד; ח-לד) בעקבות תפיסת גביע המלך באמתחת בנימין מוכיח ... ( cache )
 • ישיבת ההסדר מעלה אפרים - מאמרים : אולם כאשר מציע יהודה " אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הביאותיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים" מסכים יעקב לשלוח את בנימין. שיקול דעת של גדולים (פרשת וישב) / הרב ברוך ... ( cache )
 • פרשת מקץ: בדין שיעבוד הערב למלווה - 15:06 כ"ו בכסלו תשעב : לפני 22 שעות ... פרשת מקץ: יהודה שטרן מגיש מבט מעמיק לפרשת השבוע. והפעם: הפרשה אומרת אנכי אערבנו מידי תבקשנו - האם מקור דין ערב מהפסוק אנכי אערבנו? האזינו לשיעור ... ( cache )
 • פרשת ויגש תשע'א : ענה לו אבי זצ'ל, שיהודה היה הערב הראשון בתורה ג€“ ' אנכי אערבנו, מידי תבקשנו ' (בראשית מג ט). יעקב בא ללמדנו, שאדם שניגש להקים ישיבה, צריך להיות ניחון באחריות כלפי אחרים. ... ( cache )
 • more "אנכי אערבנו מידי תבקשנו " :
 • על המאבק הנמשך לכבודו של הזולת ולשמו הטוב / אליקים רובינשטיין : שלחה הנער אתי... ונחיה ולא נמות... אנכי אערבנו, מידי תבקשנו. אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך, וחטאתי לך כל הימים (בראשית מג, ח-ט). ... ( cache )
 • אתנ"כתא - פרשת מקץ, עולה חמישי : ... הורידו את אחיכם: ח ויאמר יהודה אל ישראל אביו שלחה הנער אתי ונקומה ונלכה ונחיה ולא נמות גם אנחנו גם אתה גם טפנו: ט אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך ... ( cache )
 • ראובן מול יוסף ובנימין : אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים..." ובגמרא " (8)אמר רב יהודה אמר רב, נידוי על תנאי צריך הפרה, מנלן מיהודה, דכתיב אם לא הביאתיו ... ( cache )
 • פתרונות מתמטיקה בחינם ללא הרשמה: בראשית פרק מ"ב: ירידת האחים... : אנכי אערבנו, מידי תבקשנו, אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך, וחטאתי לך כל הימים" (פסֲ´ 8- 9) ניתן ללמוד מההשוואה על אופי ראובן כבכור האחים, הדואג לשלום המשפחה, ידע שלא ניתן ... ( cache )
 • מכירת יוסף ומיתת בני יהודה : אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך, וחטאתי לך כל הימים" (מ"ג, ט). כך אם כן, נענש יהודה על מכירת יוסף ושני בניו - ער ואונן - מתים. אולם הספור ממשיך ומתגלגל, וכבר בספור זה עצמו אנו ... ( cache )
 • יהדות מאת הרב אריה קרן - פרשת השבוע - יחי : אנכי אערבנו מידי תבאנו אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך וחוטאתי לך כל הימים. דברים אלה שכנעו את האב הזקן "ויאמר אליהם ישראל אביהם אם כן אפוא זאת עשו...ואת אחיכם קחו ... ( cache )
 • ישיבת עתניאל - מעמד הר סיני כתשתית לחברה הישראלית : הפעם השניה בו מוזכר עניין הערבות, היא כאשר יהודה מבטיח ליעקב: "אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים"(7). במקום זה אנחנו נפגשים שוב ... ( cache )
 • אתנ"כתא - פרשת מקץ : ... אנחנו גם אתה גם טפנו: ט אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים: י כי לולא התמהמהנו כי עתה שבנו זה פעמים: יא ויאמר אלהם ישראל אביהם ... ( cache )
 • פרשת ויגש : 27 דצמבר 2010 ... יהודה מתחייב כלפי אביו יעקב להחזיר את בנימין, או' יהודה " אם לא הביאתיו אליך וחטאתי לך כל הימים" מסביר רש"י כל הימים: לעולם הבא.ראובן, הבכור, ביקש אף הוא ... ( cache )
 • דף קשר 1116 - מלכות יוסף / חיים מאייר : אנכי אערבנו, מידי תבקשנו, אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך, וחטאתי לך כל הימים" (מג,ח-ט). הבטחתו לאביו אינה מנוסחת בצורה חסרת-אחריות כבדברי אחיו הגדול, ראובן, אלא בצורה ... ( cache )
 • Listen to the Shiur - Keren Yishai - Parashat Vayechi : פעם עירבון. תביא עירבון. הביטוי עירבון נלקח ממך, כל ההיסטוריה נזכור עירבון אצלך. "אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך", אז מה יקרה? "וחטאתי לך כל הימים". ... ( cache )
 • יוסף ואחיו : HebHTML R2H 2.46 (17/09/97) Kinetica Internetting Solutions ... ( cache )
 • פרשת ויגש: נאום יהודה, ובכל-זאת תמיהה, תשסט : 29 דצמבר 2008 ... (8) "אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים" (בראשית מג, ט). (9) "אדני שאל את עבדיו לאמר היש לכם אב או אח: ונאמר אל ... ( cache )
 • Listen to the Shiur - Keren Yishai - Parashat Shemot : זאת הפעםתבקשנו אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים" הראשונה שאח מבקש להיות ערב כלפי אחיו כמעט במקביל ליוסף " ג€“את אחי אנוכי מבקש". אבל כאן יש חידוש ... ( cache )
 • Torah MiTzion - פרשה ברשת - כללי : 15 אוקטובר 2006 ... והנה בזמן כחיבת דברים אלה קראנו בתורה על יוסף ואחיו בהם מופיע מושג הערבות לראשונה: "אנכי אערבנו מידי תבקשנו, אם לא הביאתיו אליך והצגתי לפניך וחטאתי לך ... ( cache )
 • פרשת מקץ 30.9.315 פשר ההתנכרותפתיחה הרמב"ן (מ"ב, ט) ומפרשים רבים... : אף יהודה, בדבריו לאביו, מציע " אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך - וחטאתי לך כל הימים" (מ"ג, ט). לכאורה, קשה להבין מהו החטא, ומה אשם יהודה אם בנימין יילקח ממנו בכוח. ... ( cache )
 • Bereshith Modern Hebrew - AhYah Asher AhYah YaHuWaH : 19 מאי 2010 ... 43:9 אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם-לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל-הימים. 43: 10 כי לולא התמהמהנו כי-עתה שבנו זה פעמים. 43:11 ויאמר אלהם ... ( cache )
 • 4 : בהתבוננותו על שפל המדרגה בה הוא מונח, לאחר שנלקח ממנו הפקדון אשר נמסר לידיו במשמרת מתוקף שבועתו לערוב לו ("אנכי אערבנו מידי תבקשנו. אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך, ... ( cache )
 • 5762 - Vayechi : 29 דצמבר 2001 ... אנכי אערבנו מידי תבקשנו, אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים. דברים אלה שכנעו את האב הזקן: "ויאמר אליהם ישראל אביהם אם כן אפוא זאת עשו ... ( cache )
 • פורטל קהילות בלוגים ומורשת : 30 דצמבר 2009 ... אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך וחוטאתי לך כל הימים. דברים אלה שכנעו את האב הזקן "ויאמר אליהם ישראל אביהם אם כן אפוא זאת עשו. ...
 • דיני מחשבים: סמינריון בדיני מחשבים, מאגר עבודות בדיני מחשבים : אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים... ויאמר אליהם ישראל אביהם אם כן אפוא זאת עשו קחו מזמרת הארץ בכליכם והורידו לאיש מנחה. ... ( cache )
 • more "אם לא הביאתיו אליך " :
 • ילקוט שמעוני - ויגש : נוקשת באמרי פיך אם לא הביאותיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים. עשה זאת אפוא בני והנצל התרפס בעפר רגליו. ורהב רעך המליכהו עליך. ויגש אליו יהודה כי הנה המלכים נועדו ... ( cache )
 • יהודה בעניין הורדת בנימין למצרים (11) : ... יהודה אל ישראל אביו שלחה הנער איתי, ונקומה ונלכה ונחיה ולא נמות, גם אנחנו גם אתה גם טפינו, אנוכי הערבנו מידי תבקשנו, אם לא הביאותיו אלך והצגתיו לפניך, וחטאתי לך כל הימים." ... ( cache )
 • פרשת מקץ - מאת הרב יפתח סופר - למען 8 באהבה : אם אין עולם הבא למה לי חיים [פמ"ג פ"ט] אנוכי אערבנו וגו' אם לא הביאותיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים. ויאמר אליהם ישראל אביהם אם כן וגו' ואת אחיכם קחו. צריך לדעת למה ... ( cache )
 • דף קשר מספר 734 - פרשת מקץ : אערבנו, מידי תבקשנו, אם לא הביאותיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים". "אמר לו (יהודה ליוסף): כל זאת שאתה רואה (בבנימין) אני ערבתי אותו. אמר לו (יוסף ליהודה): מפני מה לא ... ( cache )
 • פרשת השבוע: "ויגש" | Facebook : "אם לא הבאתיו לפניך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים", יעקב לא מסכים לתת לבנימין לרדת למצרים בטענה שכבר ילד אחד איננו (יוסף) ואם יקרה משהו לבנימין אז הוא יאבד את עצמו ... ( cache )
 • חיז'ו בטטה / סמי ברדוגו ג€“ סיכומונה : 16 נובמבר 2011 ... כזכור, יהודה אומר לאביו בקחתו את בנימין: בראשית מ"ג, ו': "אנוכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הביאותיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים". עמדת התצפית שלו ... ( cache )
 • יחסו של הגר"א לפלפול ובעיית המסורות בעל פה : ליעקב אביו, אם לא הביאותיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים, ואיתא במדרש, וחטאתי לך כל הימים, היינו לעוה"ב. וזאת היא מרומז בהנגינות האלה קדמא ואזלא רביעי, ר"ל למה קדם ... ( cache )
 • ערבות מופיע בפרויקט השו"ת המקוון ג€“ מאגר ספרות תורנית ושו"ת 7 | Responsa : ... לרעך זה יהודה שנאמר אנכי אערבנו, נוקשת באמרי פיך אם לא הביאותיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים, עשה זאת אפוא בני והנצל התרפס בעפר רגליו, ורהב רעך המליכהו עליך, ... ( cache )
 • בן עמי צרפתי - ויחי : ... נרדה ונשברה לך אכל. ואם אינך משלח לא נרד כי האיש אמר אלינו לא תראו פני בלתי אחיכם אתכם... אנכי אערבנו מידי תבקשנו, אם לא הביאתיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים. ... ( cache )
 • מדינת ישראל : אנכי אערבנו מידי תבקשנו, אם לא הביאותיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים (בראשית מג, ט). אם כן עדיף היה לקורא לחובה הזו "חובת ההצגה", המגלמת על פי האמור בפסוק זה גם ... ( cache )
 • Tog חדשות ותוכן יהודי - גור אריה יהודה : 28 מאי 2010 ... כאשר ראה זאת יהודה הוא אמר ליעקב אביו ש"אנכי אערבנו, מידי תבקשנו, אם לא הביאותיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים", כלומר, שבמילים אלו התחייב ... ( cache )
 • ביאור:בבלי מכות דף יא ג€“ ויקיטקסט : 2 יוני 2009 ... מיהודה, דכתיב (בראשית מג ט) [אנכי אערבנו מידי תבקשנו] אם לא הביאותיו אליך [ והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים];. ואמר רבי שמואל בר נחמני אמר רבי יונתן: מאי ... ( cache )
 • חידונים בפרשת השבוע / אריה פלהיימר : ומי אמר: "אנכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הביאותיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים". 7. היכן ישנן שש מילים עוקבות, שכולן מתחילות באות א? 8. היכן מופיעים שמותם של: א. ... ( cache )
 • ילקוט שמעוני - מקץ : אמר רב יהודה אמר רב נדוי אפילו על תנאי צריך הפרה מנלן מיהודה דכתיב אם לא הביאותיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים וכתיב יחי ראובן ואל ימות וזאת ליהודה כל אותן מ' שנה ... ( cache )
 • ספר במדבר : מי אמר למי "אנוכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הביאותיו אליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל הימים " תשובה! יהודה אמר ליעקוב מ"ג 9. 111.מי אמר למי ".. קחו מזמרת הארץ בכליכם והורידו ...
 • more "והצגתיו לפניך וחטאתי לך " :
 • ראובן ג€“ ויקיפדיה : ... למלך מצרים מציע ליעקב שימית את שני בניו אם לא יחזיר את בנימין ממצרים בשלוםג€�, ולמעשה יהודה הוא שמצליח לשכנע את אביו כשאמר "אם לא אביאנו אליך וחטאתי לך כל הימים "ג€�. ... ( cache )
 • מקץ קריאת התורה - פרשת : וחטאתי לך כל הימים : לעולם הבא: י. כִּי לוּלֵא הִתְמַהְמָהְנוּ כִּי עַתָּה שַׁבְנוּ זֶה פַעֲמָיִם: לולא התמהמהנו: על ידך, כבר היינו שבים עם שמעון ולא נצטערת כל הימים הללו: יא. ... ( cache )
 • פרשת ויגש - מי היה יהודה ובמה ייחודו? : בהמשך רק יהודה בחוכמתו מצליח לשכנע את אביו והוא מציע להיות ערב לבנימין: "אנוכי אערבנו מידי תבקשנו אם לא הביאותיו אליך והצגתי לפניך וחטאתי לך כל הימים .." [שם מ"ג,י] ... ( cache )
 • פרשת לך לך : בנוסף לכך, רש"י מפרש (על פי בראשית רבה, צ"א, י') שפירוש הביטוי "כל הימים" בדברי יהודה " וחטאתי לך כל הימים " הוא "לעולם הבא", ואם כן יהודה מקבל עליו אחריות כבדה מאד: אם הוא ... ( cache )
 • שבט ראובן : ... ליעקב שימית את שני בניו אם לא יחזיר את בנימין ממצרים בשלום (שם מב,לז), ולמעשה יהודה הוא שמצליח לשכנע את אביו כשאמר "אם לא אביאנו אליך וחטאתי לך כל הימים " (בר' מ"ג). ... ( cache )
 • בשבילי התנ"ך : וחטאתי לך כל הימים - לעולם הבא: (י) לולא התמהמהנו - על ידך, כבר היינו שבים עם שמעון ולא נצטערת כל הימים הללו: (יא) אפוא - כל לשון אפוא לשון יתר הוא לתקן מלה בלשון עברי, אם כן ... ( cache )
 • בית אורות - פרשת ויגש - תשס"ו : טענתו השניה של יהודה היא הערבות שקבל על עצמו, "כי עבדך ערב את הנער מעם אבי לאמר, אם לא אביאנו אליך וחטאתי לך כל הימים " (פס' לב'). ערבות זו אינה מופשטת אלא מעשית מאוד ... ( cache )
 • בראשית מד ג€“ ויקיטקסט : 4 אוקטובר 2011 ... בפרשת מקץ הוא אמר: " וחטאתי לך כל הימים ". נראה שלא מדובר כאן בצורת דיבור של כבוד בגוף שלישי כפי שנהוג בשפות הרומיות - כמו לטינית, צרפתית וגרמנית ... ( cache )
 • כל הפרק : 26 יוני 2008 ... פסוק ט (כל הפרק)(כל הפסוק). עריכה. "והצגתיו לפניך" - שלא אביאנו אליך מת כי אם חי. " וחטאתי לך כל הימים " - לעולם הבא. פסוק י (כל הפרק)(כל הפסוק). עריכה ... ( cache )
 • ביאור:בראשית מד ג€“ ויקיטקסט : 31 מאי 2011 ... בפרשת מקץ הוא אמר: " וחטאתי לך כל הימים ". נראה שלא מדובר כאן בצורת דיבור של כבוד בגוף שלישי כפי שנהוג בשפות הרומיות - כמו לטינית, צרפתית וגרמנית ... ( cache )
 • ביאור:איך להינצל מערבות : 27 מאי 2011 ... אם לא הביאותיו אליך, וחטאתי לך כל הימים ". "עשה זאת בני והנצל" - לך והדבק בעפר רגליו וקבל מלכותו ואדנותו: "ויגש אליו יהודה" (בראשית רבה צג א; ראו גם האם ... ( cache )
 • ישיבת ההסדר ירוחם - ויגש - מלכות, דלֵית לַהּ מִגַּרמָהּ כלום - שיחת ליל... : יהודה לא פועל מתוך דאגה לעצמו, שמא יתקיימו בו דבריו שאמר " וחטאתי לך כל הימים ", אלא פועל הוא מתוך הדאגה הגדולה לאביו; מתוך התבטלות מוחלטת כלפיו. יהודה טוען(8), שהוא לא ... ( cache )
 • סוטה ז ב ג€“ ויקיטקסט : 6 אפריל 2010 ... ויהודה איבריו מתפרקין ומתגלגלין בארונו מפני שנידה את עצמו בערבונו של בנימין וחטאתי לך כל הימים (בראשית מג) אפי' לעולם הבא ומהכא נפקא לן (מכות דף יא:). ... ( cache )
 • לז : 23 יוני 2009 ... אם לא אשיבנו אליך והוא כענין מה שאמר יהודה (להלן מג ט) וחטאתי לך כל הימים ואמר את שני בני והם היו ארבעה לאמר תחת האחד מבניך יהיה הכפל בבני והנה יעקב ... ( cache )
 • נאום יהודה ורקעו (בראשית מ"ד 34-18) : פסוקים 8-9: "ויאמר יהודה אל-ישראל אביו... אנכי אערבנו מידי תבקשנו, אם-לא הביאתיו עליך והצגתיו לפניך וחטאתי לך כל-הימים ", פסוק כו: "ונואמר לא נוכל לרדת, אם-יש אחינו הקטן אתנו ... ( cache )
 • פרשת מקץ - פרקים מ"ג-מ"ד - גיליונות נחמה ליבוביץ : ... באצבע דבר שאינו מפורש בתורה והוא: אין העונש זולת העוון, רק העוון הוא בעצמו העונש לפני המשפט האלוקי ג€“ ובמקום תשלום השכר והעונש, וזהו שאמר יהודה: " וחטאתי לך כל הימים".... ( cache )
 • בראשית פרק מב : קיבל עליו באלה להביאו אל אביו, כי אמר לו את שני בני תמית, בהיות ענשך עלי אם לא אשיבנו אליך, והוא כענין מה שאמר יהודה (להלן מג ט): וחטאתי לך כל הימים . ואמר את שני בני, והם היו ... ( cache )
 • more "וחטאתי לך כל הימים " :הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:יהודה ערב לבנימין


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2012-01-04.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/brejit/br-43-09