ביאור:בראשית לז כ

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בראשית לז כ: "וְעַתָּה לְכוּ וְנַהַרְגֵהוּ וְנַשְׁלִכֵהוּ בְּאַחַד הַבֹּרוֹת וְאָמַרְנוּ חַיָּה רָעָה אֲכָלָתְהוּ וְנִרְאֶה מַה יִּהְיוּ חֲלֹמֹתָיו."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית לז כ.


ראו: תהליך מכירתו של יוסף לעבדות

וְנַשְׁלִכֵהוּ בְּאַחַד הַבֹּרוֹת[עריכה]

לְכוּ וְנַהַרְגֵהוּ[עריכה]

נראה שהיה רצון להפטר מיוסף, לחלק את רכוש רחל בין שאר האחים, ולהפטר מהצעיר האהוב שחולם להשתלט על אחיו ולהשפילם.

האחים לא חשבו שהם עומדים לרצוח את יוסף, הם הקטינו בפשע להריגה בלבד. הריגה מותרת לפי החוק כאשר אדם נמצא אשם בעבירה חמורה. בחוקי חמורבי מספר 142 ו143, דנים בעונש קשה לבעל או אישה שהמעיט/ה בערך בן/בת זוגו. על סמך זה, ניתן להבין שגם אח שהמעיט בערך אחיו חייב בעונש קשה. כך, כאשר יוסף הוציא דיבה רעה על אחיו, בני הפלגשים, הם חשבו שהגיע לו עונש.

  • אדם שהמעיט בערך אשתו שלא בצדק - ינותק ממנה (142). כך עשה יעקב שניתק את יוסף מאחיו ומנע ממנו לעבוד איתם בצאן ולהיות אדונם.
  • אישה שהמעיטה בערך בעלה שלא בצדק - תזרק למים (143). זה העונש שבני הפלגשים חשבו שמגיע ליוסף.

וְנַשְׁלִכֵהוּ בְּאַחַד הַבֹּרוֹת[עריכה]

השלכה לבור דומה לעונש של קפיצה למים. אם אלוהים ירצה הוא יציל את הנאשם מטביעה או נפילה.
בהסתמך על דברי האחים, בהמשך ראובן ישתמש בחוק אחר של חמורבי חוק מספר 2, שמעניש מכשף או קוסם בזריקה למים, הן יוסף בעל החלומות היה כמכשף בעיני האחים, ובהמשך יוסף ילגלג על אחיו ואימר להם: "הֲלוֹא יְדַעְתֶּם, כִּי נַחֵשׁ יְנַחֵשׁ אִישׁ אֲשֶׁר כָּמֹנִי" (ביאור:בראשית מד טו)

כאשר אדם נמצא אשם במשפט, אין צורך להחביא את העונש. כאן קיימת אפשרות שחלק מהאחים רצו להרוג את יוסף במכות, ואז לזרוק את הגופה לבור מים, כאילו שהיתה תאונה ויוסף החליק, נפל ומת.
אולם פתרון כזה ימנע מהם לספר לאביהם מה קרה, וגם גוויתו של יוסף תשאר שלמה עם כותנת הפסים, וייתכן שאנשים יריחו את הסרחון, ויוסף ימצא ויזוהה. יעקב מצידו, ישלח משלחת חיפוש למצוא את יוסף וייתכן שיוסף ימצא.
האחים לא התכוונו לכסות את הבור, או לקבור אותו כי אז הם מודים שיוסף לא נהרג לפי החוק, אלא נרצח.

וְאָמַרְנוּ חַיָּה רָעָה אֲכָלָתְהוּ[עריכה]

פתרון אחר האחים מציעים - להרוג אותו, לקבור אותו בבור, ולהביא הוכחה שהם מצאו אותו מת לאחר שנפגע מחיית טרף.
בהמשך האחים באמת ישתמשו בהצעה הזאת כדי להראות ליעקב מה קרה ליוסף (ביאור:בראשית מז לא).

איחוד האחים[עריכה]

אלוהים רצה שהאחים ישארו ביחד, ושיוסף יגיע למצרים כדי להכין מקום שבני ישראל יתרבו לגוי גדול, כפי שאלוהים הודיע לאברם: "יָדֹעַ תֵּדַע כִּי גֵר יִהְיֶה זַרְעֲךָ בְּאֶרֶץ לֹא לָהֶם, וַעֲבָדוּם וְעִנּוּ אֹתָם" (בראשית טו יג).
האחים חששו שיעקב יבחר את יוסף כיורשו היחיד, כשם שעשה אברהם ליצחק, ויצחק ליעקב, ושאר האחים יגורשו למדבר או לחרן ויאבדו את חלקם בברכת אלוהים.
אלוהים רצה לשחרר אותם מהחשש הזה, ולאחד אותם בפשע משותף וסוד, כדי שהם ישארו ביחד ויפעלו ביחד כדי להקים את עם ישראל.