ביאור:בראשית כז מו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בראשית כז מו: "וַתֹּאמֶר רִבְקָה אֶל יִצְחָק קַצְתִּי בְחַיַּי מִפְּנֵי בְּנוֹת חֵת אִם לֹקֵחַ יַעֲקֹב אִשָּׁה מִבְּנוֹת חֵת כָּאֵלֶּה מִבְּנוֹת הָאָרֶץ לָמָּה לִּי חַיִּים."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית כז מו.

אִם לֹקֵחַ יַעֲקֹב אִשָּׁה מִבְּנוֹת חֵת לָמָּה לִּי חַיִּים[עריכה]

תכניתה של רבקה לשלוח את יעקב לחרן נכשלה. יעקב לא התרגש מדברי אמו. הוא לא חשב שעשו רוצה להרוג אותו או שאין באפשרותו להגן על עצמו. הוא לא היה מוכן לברוח כפושע או לעזוב ללא ברכה מאביו. לרבקה לא נשארה ברירה אלא לנסות לשכנע את יצחק לשלוח את יעקב ללבן.

בזמנו, רבקה הסכימה להינשא ליצחק רק לאחר שיצחק הכניס אותה לאוהל שרה (ביאור:בראשית כד סז) והפך אותה לגבירת המאהל, היינו, יצחק בעצם העניק לרבקה את פקודת אלוהים לאברהם: "כֹּל אֲשֶׁר תֹּאמַר אֵלֶיךָ שָׂרָה, שְׁמַע בְּקֹלָהּ" (ביאור:בראשית כא יב). רבקה ידעה שיצחק יקשיב לה ויפעל בהתאם כדי לרצות אותה. רבקה הכינה תוכנית מניפולטיבית שנועדה לגרום ליצחק לעשות כרצונה, בלי שהיא תסביר לו במפורש למה היא רוצה שיעקב יצא מרשותו, מה שיביא לכך שיצחק יהיה גאה בהחלטתו.

ניתן לראות שרבקה סיפרה ליצחק סיפור שונה לגמרי מאשר הסיפור שהיא סיפרה ליעקב.

רבקה לא אמרה את האמת[עריכה]

  1. רבקה לא גילתה שהיא היתה שותפה לגנבת הברכה של יצחק על ידי יעקב - רבקה נשארת אשת אימונים אהובה של יצחק.
  2. רבקה לא סיפרה ליצחק שעשו רוקם לרצוח את יעקב ולקחת את ברכתו - רבקה לא מסכסכת בין יצחק לבנו האהוב עשו.

רבקה מספרת סיפור שמתאים ליצחק כדי להשיג את מבוקשה[עריכה]

  1. עשו נשא נשים חתיות "ותִַּהְיֶין,ָ מֹרַת רוחַּ, לְיִצְחָק, ולְּרִבְקָה" (ביאור:בראשית כו לה) - אם יעקב ימשיך לחיות ליד חברון גם הוא יעשה כך.
  2. יצחק ידע שאביו אמר לעבדו "כִּי אֶל אַרְצִי וְאֶל מוֹלַדְתִּי תֵּלֵךְ; וְלָקַחְתָּ אִשָּׁה לִבְנִי לְיִצְחָק" (ביאור:בראשית כד ד) – מכאן שיש בסיס היסטורי לבקש דבר דומה מיעקב.
  3. רבקה ידעה שיצחק ירגיש חובה לחתן את יעקב כדי שברכת אלוהים תתקיים בזרעו.
  4. רבקה ידעה שיצחק ישלח את יעקב ללבן אחיה, האדם היחיד שהוא מכיר בחרן, וששם יעקב לבטח יישא אישה ממשפחת רבקה.
  5. רבקה ידעה שיצחק לא ישלח את עשו יחד עם יעקב כי לעשו כבר היו נשים.
  6. רבקה ידעה שיצחק יקפוץ על המציאה ויקווה שיעקב לא יחזור מלבן, הרי כך ברכתו תחזור לעשו.
  7. רבקה ידעה שיצחק יטיל ניסיון על יעקב כדי לראות אם אלוהים יברך אותו, וכאילו שיצחק דרש מאלוהים להוכיח את כוחו ולהשיב את יעקב לכנען עם מחנה גדול וחזק.
  8. רבקה ידעה שיצחק אוהב אותה יותר מכל, ושבמצבו הבריאותי הרעוע הוא לא יכול בלעדיה ולכן יעשה כל דבר סביר שרבקה תבקש ממנו.

קַצְתִּי בְחַיַּי - לָמָּה לִּי חַיִּים[עריכה]

רבקה פותחת וסוגרת את דבריה באיום שהיא תתאבד אם יעקב יישא אישה כנענית. כמובן שזה הבהיל את יצחק שהיה עיוור ולכן נזקק לעזרתה. אסתר גם ביקשה מאחשוורוש רשות לשנות את פקודת המן ואימה בהתאבדות, כדבריה: "וְאֵיכָכָה אוּכַל וְרָאִיתִי בְּאָבְדַן מוֹלַדְתִּי" (ביאור:אסתר ח ו). גם רחל פעלה בצורה דומה : "הָבָה לִּי בָנִים, וְאִם אַיִן מֵתָה אָנֹכִי" (ביאור:בראשית ל א).