ביאור:בראשית כז י

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, ולא מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

בראשית כז י: "וְהֵבֵאתָ לְאָבִיךָ וְאָכָל בַּעֲבֻר אֲשֶׁר יְבָרֶכְךָ לִפְנֵי מוֹתוֹ."אֲשֶׁר יְבָרֶכְךָ לִפְנֵי מוֹתוֹ[עריכה]

יש שמשערים שרבקה לא רצתה שיעקב ייקח את ברכתו של עשו, אלא שיעקב גם יופיע בפני יצחק ויבקש ברכה אחרת לעצמו.

מתגובת יעקב לדברי אמו: "הֵן עֵשָׂו אָחִי אִישׁ שָׂעִר וְאָנֹכִי אִישׁ חָלָק" (ביאור:בראשית כז יא) ניתן לראות שיעקב הבין שהוא יתחפש לעשו ויקבל את ברכתו של עשו. גם תגובת רבקה למצב שבו יצחק יגלה את התרמית ויקלל את יעקב מאשרת שזו היתה כוונתה: "עָלַי קִלְלָתְךָ בְּנִי" (ביאור:בראשית כז יג).

קנוניה לדבר עבירה?[עריכה]

מבחינת רבקה, יצחק עומד לחטוא. אדוני אמר לה "וְרַב יַעֲבֹד צָעִיר" (ביאור:בראשית כה כג) וכך הוא בעצם פקד עליה להבטיח שהקטן יקבל עליונות על הגדול, ושחובתה לגרום שיצחק יברך את יעקב כממשיכו כפקודת אלוהים. תפקידה של רבקה היה להציל את יצחק ולמלא אחר פקודת אלוהים. כמובן שאלוהים היה יכול לפתור את הבעיה בעצמו ולהורות בדרכים שונות למי מגיעה הברכה, אולם הדרך הזו פתרה בעיות משפחתיות רבות בין עשו, ליעקב וליצחק. יעקב חשב שברכת אלוהים מגיעה לו, ולכן הוא התאמץ לקנות את הבכורה. ייתכן שרבקה סיפרה לו שאלוהים אמר לו שאחיו הגדול יעבוד בשבילו. כך או כך נראה שליעקב היו מחשבות של גדלות:

  • יעקב קנה את הבכורה בנזיד עדשים.
  • יעקב טען שהוא ראה את אלוהים, כדבריו: "כִּי רָאִיתִי אֱלֹהִים אֱלֹהִים פָּנִים אֶל פָּנִים, ותִַּנָּצֵל נַפְשִׁי" (ביאור:בראשית לב לא), למרות שאין הוכחה שיעקב ראה את פני המלאך או את אלוהים עצמו.‏[1]
  • יעקב החשיב את עצמו ל-'שמש' בחלומו של יוסף: "הֲבוֹא נָבוֹא אֲנִי וְאִמְּךָ וְאַחֶיךָ לְהִשְׁתַּחֲות לְךָ אָרְצָה" (ביאור:בראשית כז י).
  • יעקב העניק לעצמו זכות לברך את פרעה: "ויְַבָרֶךְ יַעֲקֹב אֶת פַּרְעֹה" (ביאור:בראשית מז ז).

לִפְנֵי מוֹתוֹ[עריכה]

כל יום שאדם חי כלול בתקופה "לִפְנֵי מוֹתוֹ". אולם כאן הנקודה היא 'לפני מותו הקרוב', שבסוף היה מוקדם מאוד ממותו האמיתי של יצחק בגיל 180. כל סיפור הברכה היה חלק מתכניתו של אלוהים לשלוח את יעקב ללבן לפני שהוא יתחתן עם אישה כנענית. ניתן להבין שהיה חשוב לאלוהים שיעקב יגדל את בניו אצל לבן בחרן כדי שהם יהפכו לאנשים אמיצים וקשוחים כלבן, ולא רכי לב מתפשרים כיצחק או יעקב.

הערות שוליים[עריכה]

  1. ^ בחלום נאמר "וְהִנֵּה יְהוָה נִצָבּ עָלָיו" (ביאור:בראשית כח יג) אבל לא נאמר שיעקב ראה את פני אלוהים.