ביאור:בראשית לב לא

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בראשית לב לא: "וַיִּקְרָא יַעֲקֹב שֵׁם הַמָּקוֹם פְּנִיאֵל כִּי רָאִיתִי אֱלֹהִים פָּנִים אֶל פָּנִים וַתִּנָּצֵל נַפְשִׁי."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית לב לא.

כִּי רָאִיתִי אֱלֹהִים פָּנִים אֶל פָּנִים וַתִּנָּצֵל נַפְשִׁי[עריכה]

יעקב שמע מאלוהים מספר פעמים:

  1. בחלום: "ויַַּחֲלֹם, וְהִנֵּה סֻלָּם מֻצָבּ אַרְצָה, וְרֹאשׁוֹ, מַגִּיעַ הַשָּׁמָיְמָה" (ביאור:בראשית כח יב) - "ויִַּקְרָא אֶת שֵׁם הַמָּקוֹם הַהואּ, בֵּית אֵל" (ביאור:בראשית כח יט)
  2. בחלום: "וָאֶשָּׂא עֵינַי וָאֵרֶא בַּחֲלוֹם; וְהִנֵּה הָעַתֻּדִים הָעֹלִים עַל הַצֹאּן" (ביאור:בראשית לא י).
  3. מאמר: "ויַֹּאמֶר יְהוָה אֶל יַעֲקֹב, שׁוב אֶל אֶרֶץ אֲבוֹתֶיךָ ולְּמוֹלַדְתֶּךָ; וְאֶהְיֶה עִמָּךְ" (ביאור:בראשית לא ג).
  4. פגישה: "ויִַּפְגְּעו בּוֹ מַלְאֲכֵי אֱלֹהִים" (ביאור:בראשית לב ב) - "ויִַּקְרָא שֵׁם הַמָּקוֹם הַהואּ, מַחֲנָיִם" (ביאור:בראשית לב ג).
  5. מאמר מלאך: "ויַֹּאמֶר, לֹא יַעֲקֹב יֵאָמֵר עוֹד שִׁמְךָ כִּי אִם יִשְׂרָאֵל" (ביאור:בראשית לב כט) - "ויִַּקְרָא יַעֲקֹב שֵׁם הַמָּקוֹם, פְּנִיאֵל".
  6. מאמר: "ויַֹּאמֶר אֱלֹהִים אֶל יַעֲקֹב, קוםּ עֲלֵה בֵית אֵל וְשֶׁב שָׁם" (ביאור:בראשית לה א) - "ויִַּבֶן שָׁם מִזְבֵּחַ, ויִַּקְרָא לַמָּקוֹם אֵל בֵּית אֵל" (ביאור:בראשית לה ז).
  7. מאמר: "ויַֹּאמֶר לוֹ אֱלֹהִים, שִׁמְךָ יַעֲקֹב" (ביאור:בראשית לה י).
  8. חלום: "ויַֹּאמֶר אֱלֹהִים לְיִשְׂרָאֵל בְּמַרְאֹת הַלַּיְלָה, ויַֹּאמֶר יַעֲקֹב יַעֲקֹב; ויַֹּאמֶר, הִנֵּנִי" (ביאור:בראשית מו ב).

ברוב המקרים אלוהים דיבר עם יעקב בחלום או במאמר, אולם עם מלאכים יעקב נפגש פעמים, ועם אחד הוא נאבק והחזיק בו. זה היה מאורע חשוב מאוד ליעקב והוא מגדיר אותו: "כִּי רָאִיתִי אֱלֹהִים פָּנִים אֶל פָּנִים".

כמובן זה רק המלאך ולא אלוהים, וגם את פניו ייתכן שהוא לא ראה בחושך לאור הירח והכוכבים, אבל לפחות הוא היחיד שנגע במלאך אלוהים "ותִַּנָּצֵל נַפְשִׁי".

וַיִּקְרָא יַעֲקֹב שֵׁם הַמָּקוֹם פְּנִיאֵל[עריכה]

בארץ כנען ובגבולה יעקב נהג לתת שמות למקומות בהן הוא שמע מאלוהים, וכך הוא עשה גם כאן, וקרא למקום פניאל הקרובה לעיר פנואל.