ביאור:בראשית לב כג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בראשית לב כג: "וַיָּקָם בַּלַּיְלָה הוּא וַיִּקַּח אֶת שְׁתֵּי נָשָׁיו וְאֶת שְׁתֵּי שִׁפְחֹתָיו וְאֶת אַחַד עָשָׂר יְלָדָיו וַיַּעֲבֹר אֵת מַעֲבַר יַבֹּק."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית לב כג.

תוכניתו של יעקב[עריכה]

תוכנית הטעיה[עריכה]

יעקב ישב בהר גלעד במקום אסטרטגי מוגן בצוקים גבוהים על ידי הירדן והיבוק. עשו התקדם וידע את מיקום המחנה כי המלאכים אמרו לו איפה לפגוש את יעקב. כדי להמנע מהתקפת פתע, בלילה, בחסות החושך, יעקב ירד מהגלעד והעביר את משפחתו וצבאו לצד השני של היבוק לכיוון מזרחה והר שעיר בארץ אדום. יעקב ומשפחתו עדיין לא נכנסו לארץ כנען וכך יעקב הרגיש שאלוהים עדיין חייב להגן עליו. לאחר זאת יעקב חזר למחנה בהר גלעד בכוונה לחכות לעשו, ובמידה ועשו יופיע ויראה את אופיו הרע יעקב יתווכח איתו או ידע איך להכין את צבאו.

עשו לא הופיע בלילה אם בגלל שהוא לא רצה לעשות התקפת לילה או בגלל שהוא לא הספיק להגיע לאזור.

וַיַּעֲבֹר אֵת מַעֲבַר יַבֹּק[עריכה]

לבן פגש את יעקב בהר הגלעד (ביאור:בראשית לא כג) באיזור העיר מחניים. אחרי שלבן עזב וחזר לחרן יעקב ירד מהגלעד וחצה את היבוק דרומה על מעבר בנחל כדי לפגוש את עשו שעלה מאדום בצד המזרחי של הירדן.

"מַעֲבַר יַבֹּק" רומז שהיה שם גשר, או מקום ידוע שהמים רדודים ואנשים חצו שם את הנהר. אפשרי להבין שיעקב חזר אחרי גז הצאן בתחילת הקיץ וביבוק זרימת המים היתה חלשה.

מה ידע יעקב על עשו?[עריכה]

  • עשו שמע שיעקב רימה אותו – אבל עשו לא התפרץ ולא התקיף, אלא "ויִַּשָּׂא עֵשָׂו קֹלוֹ ויֵַּבְךְּ" (ביאור:בראשית כז לח)
  • רבקה אומרת ליעקב "הִנֵּה עֵשָׂו אָחִיךָ מִתְנַחֵם לְךָ לְהָרְגֶךָ" (ביאור:בראשית כז מב). יעקב לא התרגש מדברי רבקה ולא עשה מאמץ לברוח מהמחנה. אין הוכחה שעשו אמר את זה, ואין הוכחה שרבקה ידעה מה בליבו של עשו. הן רבקה היא זו שאמרה ליעקב לשקר לאביו "עָלַי קִלְלָתְךָ בְּנִי; אַךְ שְׁמַע בְּקֹלִי" (ביאור:בראשית כז יג). סביר שיעקב לא חשב שעשו רוצה להרוג אותו.
  • כאשר עשו שמע את יצחק פוקד על יעקב לשאת את בתו של לבן, עשו שנשותיו רעות בעיניי אביו (ביאור:בראשית כח ח), ותוך זמן קצר הוא נשא את בת ישמעאל מעל נשותיו. עשו הראה שהוא ילד ממשומע לאביו.
  • עשו עבר להר שעיר עוד לפני שיעקב חזר כי הוא נכנע והסכים שיעקב קיבל את ברכת אביו, וכלוט, הוא יצא מארץ כנען, ככתוב: "ויִַּקַּח עֵשָׂו אֶת נָשָׁיו וְאֶת בָּנָיו וְאֶת בְּנֹתָיו, וְאֶת כָּל נַפְשׁוֹת בֵּיתוֹ, וְאֶת מִקְנֵהו וְּאֶת כָּל בְּהֶמְתּוֹ וְאֵת כָּל קִנְיָנוֹ, אֲשֶׁר רָכַשׁ בְּאֶרֶץ כְּנָעַן; ויֵַּלֶךְ אֶל אֶרֶץ, מִפְּנֵי יַעֲקֹב אָחִיו" (בראשית לו ו).
  • אין הוכחה בכתוב שלבן היה איש מלחמות, או הרג מישהו.
  • בשלב זה עשו כבר אינו ציד אלא בעל מקנה ובהמות, והקים מחנה גדול ועשיר.
  • עשו פתר את הסכסוכים עם השכנים על ידי נישואים
עָדָה, בַּת אֵילוֹן הַחִתִּי
אָהֳלִיבָמָה בַּת עֲנָה, בַּת צִבְעוֹן הַחִוִּי
בָּשְׂמַת בַּת יִשְׁמָעֵאל
  • למרות ריבוי חותנים, עשו לא נכנס למלחמות בכנען.
  • עשו לא פגע במלאכים שיעקב שלח.
  • עשו לא פגע במתנות שיעקב שלח, והיה מוכן, בכבוד המזרחי, להחזיר אותם בשלמות.

לסיכום, לא נראה שחששותיו של יעקב מפני עשו היו מוצדקות, אבל זהירות נדרשה.