ביאור:בראשית לב יח

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית לב יח: "וַיְצַו אֶת הָרִאשׁוֹן לֵאמֹר כִּי יִפְגָּשְׁךָ עֵשָׂו אָחִי וִשְׁאֵלְךָ לֵאמֹר לְמִי אַתָּה וְאָנָה תֵלֵךְ וּלְמִי אֵלֶּה לְפָנֶיךָ."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית לב יח.

ראה: יעקב מפעיל את תוכנית הקרב

יעקב מדריך את אנשיו[עריכה]

  • יעקב לא שלח מלאכים לסייר ולמצוא את מחנה עשו, כדי לא להפחיד את עשו שהוא חושד בו.
  • יעקב שולח את רועיו לחפש ולמצוא את עשו (ביאור:בראשית לב כ), אבל מורה להם לא לפתוח את הפה עד שעשו ישאל אותם.
  • רק במידה ועשו ישאל: "לְמִי אַתָּה וְאָנָה תֵלֵךְ ולְּמִי אֵלֶּה לְפָנֶיךָ", אז תענה לו. ואם הוא יתעלם ממך זה כבר סימן שעשו לא מעונין במסחר והוא מתרכז במלחמה, כפי ששאול אסר על אנשיו לאכול עד אחרי המלחמה (שמואל א יד כד).
  • אם עשו יתעלם מהעדרים, הרועים ימשיכו לרעות ולנוע באזור מאחורי עשו.
  • בצורה זאת או אחרת העדרים יהיו בעורפו של של עשו, ואם עשו יפתח במלחמה היה ברור לרועים שהם יתקיפו את עשו מעורפו.
  • יעקב לא הסביר לנו את זה, אולם "לרועים" היה ברור שעליהם לעזור לו, במידת הצורך, הרי הם עבדים השייכים ליעקב, ורק הצאן היה המנחה במתנה.
  • היתה קיימת סכנה שעשו יהרוג את הרועים ולא יתן להם לנוע לעורפו. בגלל הסכנה הזאת יעקב פקד על העדרים לשמור מרחק ביניהם, וכך הם יראו מה קורה לעדר לפניהם ויגיבו בהתאם. ארבעת העדרים שישרדו היו נעים לאגפיו של עשו ולעורפו.

כמה רועים/חיילים באו עם העדר?[עריכה]

יעקב פונה לראש הקבוצה ביחיד, ועליו יפנה עשו. בכל אופן אין מניעה שהיו רועים נוספים ההולכים בעקבות העדר והמנהיג. ניתן לומר שאדם אחד יכול להוביל עדר גדול, אולם סביר יותר שרועה אחד הולך ראשון, ומאחורי העדר הולכים מספר רועים נוספים כדי לשמור שהעדר לא יעצור ולא יתפזר. לכן יעקב בפרוש אומר את פקודתו "גַּם אֶת כָּל הַהֹלְכִים אַחֲרֵי הָעֲדָרִים" (ביאור:בראשית לב כ).

סביר שכל רועה נשא רצועת עור כקלע שהיו נשק מעולה (ראה סיפור דוד וגולית). לא היה צריך לסחוב אבנים, כי סביר שהיו מספיק אבנים בכול מקום בכנען, בעיקר באזור אפיק נחל היבוק והירדן.