ביאור:בראשית לב כד

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית לב כד: "וַיִּקָּחֵם וַיַּעֲבִרֵם אֶת הַנָּחַל וַיַּעֲבֵר אֶת אֲשֶׁר לוֹ."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית לב כד.

וַיַּעֲבֵר אֶת אֲשֶׁר לוֹ[עריכה]

וַיַּעֲבִרֵם אֶת הַנָּחַל[עריכה]

בפסוק הקודם נאמר "ויַַּעֲבֹר, אֵת מַעֲבַר יַבֹּק" (ביאור:בראשית לב כג), ואפשר להניח ש"הַנָּחַל" הוא היבוק. היבוק אינו נהר, ובתקופת הקיץ ייתכן שגם לא מוביל הרבה מים. נאמר שיעקב עבר ב-"מַעֲבַר יַבֹּק", כך שייתכן שמדובר בגשר מסוים או במעבר רדוד, כך שכל הצאן והבקר עברו בשלום את היבוק.

נראה שיעקב היה בטוח שהוא לא יפגוש את עשו מתקדם צפונה במשך הלילה.

אֶת אֲשֶׁר לוֹ[עריכה]

את כל אשר לו, ככתוב: "ויִַּפְרֹץ הָאִישׁ מְאֹד מְאֹד; ויְַהִי לוֹ צֹאן רַבּוֹת ושְּׁפָחוֹת ועֲַבָדִים וגְּמַלִּים וחֲַמֹרִים" (ביאור:בראשית ל מג). לבן הכריז שהכל שייך לו (ביאור:בראשית כא מג), אולם בהמשך לבן משאיר הכל בגלל בנותיו ונכדיו. סביר שכל הרכוש של לבן הפך לנדוניה של רחל ולאה, אבל עורך הסיפור מעניק את הרכוש ליעקב.

יעקב עצמו חזר בלילה למחנה בהר, ייתכן שהוא התכוון לחכות לעשו, במידה ועשו יעשה התקפת לילה, ושם הוא נאבק עם איש (ביאור:בראשית לב כה).

משונה שהמילה 'כל' לא מופיעה, כאילו שחלק מרכושו לא עבר את היבוק יחד עם יעקב אלא המשיך במשך הלילה לעבור את היבוק בזמן שיעקב עצמו כבר חזר לגלעד וחיכה לעשו.