ביאור:בראשית לב י

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, ולא מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

בראשית לב י: "וַיֹּאמֶר יַעֲקֹב אֱלֹהֵי אָבִי אַבְרָהָם וֵאלֹהֵי אָבִי יִצְחָק יְהוָה הָאֹמֵר אֵלַי שׁוּב לְאַרְצְךָ וּלְמוֹלַדְתְּךָ וְאֵיטִיבָה עִמָּךְ."ראו פסוק ח

וַיֹּאמֶר יַעֲקֹב[עריכה]

יעקב מרגיש שהוא בסכנה והוא מבקש, ודורש מאלוהים להגן עליו:

  • "אֱלֹהֵי אָבִי אַבְרָהָם וֵאלֹהֵי אָבִי יִצְחָק" – יעקב מכיר באדוני אביו, ומזכיר את השבועות שאלוהים נתן לאברהם ויצחק.
  • "יְהוָה הָאֹמֵר אֵלַי שׁוּב לְאַרְצְךָ וּלְמוֹלַדְתְּךָ וְאֵיטִיבָה עִמָּךְ" – יעקב קורא לאלוהים בשמו, ומזכיר לאלוהים את הבטחתו: "וְהִנֵּה אָנֹכִי עִמָּךְ, וּשְׁמַרְתִּיךָ בְּכֹל אֲשֶׁר תֵּלֵךְ, וַהֲשִׁבֹתִיךָ, אֶל הָאֲדָמָה הַזֹּאת" (ביאור:בראשית כח טו), וגם "שׁוּב אֶל אֶרֶץ אֲבוֹתֶיךָ וּלְמוֹלַדְתֶּךָ; וְאֶהְיֶה עִמָּךְ" (ביאור:בראשית לא ג).

הָאֹמֵר אֵלַי שׁוּב לְאַרְצְךָ וּלְמוֹלַדְתְּךָ[עריכה]

יעקב מדגיש שהוא עדיין לא נכנס לכנען, לארצו ולמולדתו, ולכן השבועה של אלוהים להשיב אותו בשלום לכנען עוד לא הושלמה, ואלוהים חייב לשמור עליו להכנס לכנען בשלום. לכן בהמשך יעקב, לאחר שהוא נכנס לכנען, משתהה בשכם ובבית אל, כי הוא עדיין לא הגיע למקום הולדתו (חברון או באר-שבע) ואלוהים חייב לשמור עליו. ולכן יעקב לא הקים בית אלוהים ולא נתן מעשר, כי לדעתו התנאי עוד לא הושלם.

וְאֵיטִיבָה עִמָּךְ[עריכה]

אלוהים אף פעם לא הבטיח ליעקב ואמר לו: "וְאֵיטִיבָה עִמָּךְ". יעקב התנה את אמונתו באלוהים אם אלוהים יטיב לו, כדבריו: "אִם יִהְיֶה אֱלֹהִים עִמָּדִי, וּשְׁמָרַנִי בַּדֶּרֶךְ הַזֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי הוֹלֵךְ, וְנָתַן לִי לֶחֶם לֶאֱכֹל וּבֶגֶד לִלְבֹּשׁ, וְשַׁבְתִּי בְשָׁלוֹם, אֶל בֵּית אָבִי; וְהָיָה יְהוָה לִי לֵאלֹהִים" (ביאור:בראשית כח כא). אלוהים לא ענה ליעקב ולא התחייב שליעקב יהיה טוב. אפילו כאשר יעקב בקש רשות לרדת למצרים אלוהים רק אומר לו: "אַל תִּירָא מֵרְדָה מִצְרַיְמָה ... אָנֹכִי, אֵרֵד עִמְּךָ מִצְרַיְמָה, וְאָנֹכִי אַעַלְךָ גַם עָלֹה; וְיוֹסֵף יָשִׁית יָדוֹ עַל עֵינֶיךָ" (ביאור:בראשית מו ד), אבל לא הבטיח ליעקב שיהיה לו טוב.