ביאור:בראשית לה ז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, ולא מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

בראשית לה ז: "וַיִּבֶן שָׁם מִזְבֵּחַ וַיִּקְרָא לַמָּקוֹם אֵל בֵּית אֵל כִּי שָׁם נִגְלוּ אֵלָיו הָאֱלֹהִים בְּבָרְחוֹ מִפְּנֵי אָחִיו."כִּי שָׁם נִגְלוּ אֵלָיו הָאֱלֹהִים[עריכה]

רש"י מציין שזה המקום היחיד שבו מופיע אלוהים ברבים - "נִגְלוּ".
במקום הזה יעקב חלם "וְהִנֵּה סֻלָּם מֻצָּב אַרְצָה וְרֹאשׁוֹ מַגִּיעַ הַשָּׁמָיְמָה, וְהִנֵּה מַלְאֲכֵי אֱלֹהִים עֹלִים וְיֹרְדִים בּוֹ" (ביאור:בראשית כח יב), ויעקב ראה הרבה מלאכים, לכן יעקב מציין ברבים ש(מלאכי) אלוהים נגלו לו. בהמשך יעקב מחסיר את המילה 'מלאך' כאשר הוא אמר: "כִּי רָאִיתִי אֱלֹהִים פָּנִים אֶל פָּנִים, וַתִּנָּצֵל נַפְשִׁי" (ביאור:בראשית לב לא), ויעקב אולי ראה את פני המלאך שהוא נאבק עימו, אבל לא ראה את פני אלוהים.

אֵל בֵּית אֵל[עריכה]

קיימת בעיה מדוע המילה "אֵל" מופיעה לפני השם "בֵּית אֵל". האם שם העיר היה "אֵל" וגם "בֵּית אֵל". ייתכן שלמזבח הזה שהיה ליד העיר בית-אל קראו, כפי שכתוב: "אֵל בֵּית אֵל".

העיר בֵּית אֵל[עריכה]

למעשה יעקב ישן מחוץ לעיר, ככתוב: "וַיִּפְגַּע בַּמָּקוֹם וַיָּלֶן שָׁם כִּי בָא הַשֶּׁמֶשׁ, וַיִּקַּח מֵאַבְנֵי הַמָּקוֹם וַיָּשֶׂם מְרַאֲשֹׁתָיו, וַיִּשְׁכַּב בַּמָּקוֹם הַהוּא" (ביאור:בראשית כח יא), וכך גם המזבח היה מחוץ לעיר לוז, במקום לא מיושב או מעובד.

האם העיר בית אל הוקמה סביב המזבח? או שהוא שינה את שם העיר הקרובה, לוז, לבית אל. ייתכן שמקום המזבח נקרא "אֵל" והעיר לידו "בֵּית אֵל". לא נראה שיעקב הקים עיר חדשה כי אברהם כבר היה באזור, ככתוב: "וַיַּעְתֵּק מִשָּׁם הָהָרָה, מִקֶּדֶם לְבֵית אֵל וַיֵּט אָהֳלֹה, בֵּית אֵל מִיָּם וְהָעַי מִקֶּדֶם, וַיִּבֶן שָׁם מִזְבֵּחַ לַיהוָה" (ביאור:בראשית יב ח).