ביאור:בראשית מה ה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, ולא מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

בראשית מה ה: "וְעַתָּה אַל תֵּעָצְבוּ וְאַל יִחַר בְּעֵינֵיכֶם כִּי מְכַרְתֶּם אֹתִי הֵנָּה כִּי לְמִחְיָה שְׁלָחַנִי אֱלֹהִים לִפְנֵיכֶם."לְמִחְיָה שְׁלָחַנִי אֱלֹהִים לִפְנֵיכֶם[עריכה]

אין הוא אומר "טוב עשיתם", אלא זו הבעת בטחון בתכנית על, המוליכה בסופו של דבר אל היעד.

לו עוינותם לא הייתה מגיעה לרמה של מכירת אחיהם, העלילה יכולה היתה להגיע לאותה נקודה בצורה אחרת, יוסף היה יכול להיחטף על ידי אותה ארחת ישמעאלים, לדוגמה, ולא היו צריכים האחים לעבור אותה בושה.

ואם גם הוא לא היה מספר חלומותיו (דבר שלא היה בו כל צורך, יהיה בטחונו בנכונותם אשר יהיה, למה לומר לאדם שהוא עתיד להשתחוות לו?), השמועה על צפנת פענח הייתה יכולה להגיע לפרעה באופן אחר, והיה מוזמן אליו, ולא היה צריך לעבור עבדות ומאסר.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של דוד אקסלרוד שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2007-08-24.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:למחיה שלחני אלהים לפניכם

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/brejit/br-45-05

כִּי לְמִחְיָה שְׁלָחַנִי[עריכה]

הכל נעשה ברצון אלוהים: מטרת אלוהים היתה להראות את גדולתו ליוסף ולאחיו.

מאיפה יוסף יודע שהוא נמכר לעבדות על ידי האחים?[עריכה]

כל מה שיוסף ידע היה שהאחים הפשיטו אותו וזרקו אותו לבור (ביאור:בראשית לז כד).
האחים רצו למכור לישמעאלים (ביאור:בראשית לז כז), אבל המדינים עשו זאת, ככתוב: "וַיַּעַבְרוּ אֲנָשִׁים מִדְיָנִים סֹחֲרִים, וַיִּמְשְׁכוּ וַיַּעֲלוּ אֶת יוֹסֵף מִן הַבּוֹר, וַיִּמְכְּרוּ אֶת יוֹסֵף לַיִּשְׁמְעֵאלִים, בְּעֶשְׂרִים כָּסֶף" (ביאור:בראשית לז כח). יוסף שמע כאשר ראובן האשים את אחיו: "הֲלוֹא אָמַרְתִּי אֲלֵיכֶם לֵאמֹר אַל תֶּחֶטְאוּ בַיֶּלֶד וְלֹא שְׁמַעְתֶּם; וְגַם דָּמוֹ הִנֵּה נִדְרָשׁ" (ביאור:בראשית מב כב), אבל ראובן לא הזכיר מכירה לעבדות. ייתכן שהבור היה קרוב לאחים כאשר הם אכלו ויוסף שמע אותם, או שיוסף שמע את דברי המדינים שמכרו אותו והם ציינו שהם עושים זאת לפי פקודת האחים, או שהישמעאלים סיפרו ליוסף איך הם קיבלו בעלות עליו.

לְמִחְיָה[עריכה]

למחיה של מי?

  • מחיה של יוסף?
  • מחיה של בני יעקב במאכל?
  • איחוד האחים לאחר הפשע שהם עשו. אח לא היה יכול לעזוב את השבט כי אז האחים היו מאשימים אותו. בני יעקב לא נפרדו כישמעאל ויצחק, או עשו ויעקב - הם נשארו כולם מאוחדים.
  • קייום דבר אדוני לאברם: "יָדֹעַ תֵּדַע כִּי גֵר יִהְיֶה זַרְעֲךָ בְּאֶרֶץ לֹא לָהֶם, וַעֲבָדוּם וְעִנּוּ אֹתָם אַרְבַּע מֵאוֹת שָׁנָה" (בראשית טו יג)
  • איחוד העם ביציאת מצרים, ככתוב: "וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה אֶל הָעָם, זָכוֹר אֶת הַיּוֹם הַזֶּה אֲשֶׁר יְצָאתֶם מִמִּצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים, כִּי בְּחֹזֶק יָד הוֹצִיא יְהוָה אֶתְכֶם מִזֶּה" (שמות יג ג).

חלומות הנבואה של יוסף[עריכה]

  1. נבואה שאחיו יבואו לפניו לאכול, והוא יציל אותם מרעב.
  2. נבואה שאלוהים יוציא אותם ממצרים "וּבְכָל אֱלֹהֵי מִצְרַיִם אֶעֱשֶׂה שְׁפָטִים, אֲנִי יְהוָה" (שמות יב יב) - אל השמש (און), הירח, ואחד עשר אלי הכוכבים ישתחוו לאלוהינו.

וכך נוצר עם ישראל - עם ישראל למחיה ולחיים טובים.