ביאור:בראשית מה כא

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בראשית מה כא: "וַיַּעֲשׂוּ כֵן בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וַיִּתֵּן לָהֶם יוֹסֵף עֲגָלוֹת עַל פִּי פַרְעֹה וַיִּתֵּן לָהֶם צֵדָה לַדָּרֶךְ."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית מה כא.

ראו: פקודת פרעה

וַיִּתֵּן לָהֶם יוֹסֵף עֲגָלוֹת עַל פִּי פַרְעֹה[עריכה]

העגלות היו דבר גדול. זה היה מה ששיכנע את יעקב שבאמת מושל מצרים הוא יוסף שלו, ככתוב: "וַיַּרְא אֶת הָעֲגָלוֹת, אֲשֶׁר שָׁלַח יוֹסֵף לָשֵׂאת אֹתוֹ; וַתְּחִי רוּחַ יַעֲקֹב אֲבִיהֶם" (ביאור:בראשית כה כז).

אולם הכתוב מדגיש: "עַל פִּי פַרְעֹה", כלומר יוסף עשה זאת רק בגלל פקודת פרעה. ייתכן שבלי פקודה הוא לא היה מעיז, או שהוא לא חשב שזה נחוץ.
לנו כותב המקרא מדגיש שזה היה לפי פקודת פרעה, אבל לא כתוב בפרוש שיוסף סיפר זאת לאחיו, וכך הם אמרו ליעקב שאת העגלות "שָׁלַח יוֹסֵף" מושל מצרים (ביאור:בראשית מה כז).

דרך לעגלות[עריכה]

כדי לנסוע עם עגלות חייבים להכין דרך. לבטח האחים בחרו דרך שכבר הלכו בה זמן רב ונוצר בה דרך צרה לחמור או גמל שהולכים בשורה אחת כאשר הם באו למצרים. אולם עגלה דורשת דרך רחבה יותר, לפחות ברוחב שני שוורים או חמורים. יוסף היה צריך לשלוח צבא של עבדים ומהנדסים להרחיב את הדרך. ייתכן שזאת הסיבה שהמצרים באו לכנען מהמזרח ויצרו לעצמם דרך רחבה חדשה.

יעקב ישב "בְּאֶרֶץ מְגוּרֵי אָבִיו" (ביאור:בראשית לז א) אשר היא "מַמְרֵא קִרְיַת הָאַרְבַּע הִוא חֶבְרוֹן אֲשֶׁר גָּר שָׁם אַבְרָהָם וְיִצְחָק" (ביאור:בראשית לה כז). בדרך למצרים יעקב נסע עם כל "אֲשֶׁר לוֹ, וַיָּבֹא בְּאֵרָה שָּׁבַע" (ביאור:בראשית כו א). לא ברור אם הדרך שבני יעקב חזרו ממצרים היתה דרך באר שבע לחברון או דרך אחרת.

בכל מקרה צבא מצרים פתח דרך לכנען שאיפשרה תנועה קלה יותר לסחורות וגם יכולה לאפשר העברה מהירה של צבא וכיבוש כנען. במידה מסוימת פרעה הרחיב את ממלכתו עד חברון, אבל לא היה לו עניין להשאיר צבא מצרי והוא וויתר על הכיבוש.