ביאור:בראשית מה טז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בראשית מה טז: "וְהַקֹּל נִשְׁמַע בֵּית פַּרְעֹה לֵאמֹר בָּאוּ אֲחֵי יוֹסֵף וַיִּיטַב בְּעֵינֵי פַרְעֹה וּבְעֵינֵי עֲבָדָיו."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית מה טז.

ראו: יוסף מנשק את אחיו

וְהַקֹּל נִשְׁמַע בֵּית פַּרְעֹה[עריכה]

כבר כאשר יוסף הוציא את כל המצרים ונשאר עם אחיו נאמר: "וַיִּשְׁמְעוּ מִצְרַיִם, וַיִּשְׁמַע בֵּית פַּרְעֹה", כלומר אחד המרגלים רץ מיד לספר לפרעה מה הוא שמע עד כה.

אחרי שיוסף דיבר עם האחים, ומשרתיו חזרו לשרתו וראו שהזרים הם אחיו של יוסף, מרגל נוסף רץ לפרעה והודיע לו: "בָּאוּ אֲחֵי יוֹסֵף"

בָּאוּ אֲחֵי יוֹסֵף[עריכה]

הדגש הוא על "בָּאוּ". זה נשמע כאילו שפרעה ידע את תוכניתו של יוסף להביא את אחיו למצרים, לענות אותם ולבחון אותם, וכך ההודעה היא ברורה לפרעה. אם פרעה לא היה מודע, ייתכן שהמרגלים היו מודיעים: 'אחי יוסף באו' (נושא קודם לפעל) במבנה פשוט.

וַיִּיטַב בְּעֵינֵי פַרְעֹה וּבְעֵינֵי עֲבָדָיו[עריכה]

עֲבָדָיו[עריכה]

שר המשקים אמר: "פַּרְעֹה קָצַף עַל עֲבָדָיו" (ביאור:בראשית מא י), כלומר כל שרי המלך הם עבדיו של פרעה. גם כאשר יוסף מסביר את חלום פרעה נאמר: "וַיִּיטַב הַדָּבָר בְּעֵינֵי פַרְעֹה, וּבְעֵינֵי כָּל עֲבָדָיו" (ביאור:בראשית מא לז). ניתן להבין שפרעה מיד אסף את עבדיו השרים, סיפר להם מה הוא שמע, הביא דעה שזה דבר טוב, וכל שריו הסכימו וקיבלו את דעתו. במידה מסוימת פרעה פקד על עבדיו כשם שאבימלך ציווה לאנשיו: "הַנֹּגֵעַ בָּאִישׁ הַזֶּה וּבְאִשְׁתּוֹ - מוֹת יוּמָת" (ביאור:בראשית כו יא)
מעניין שיוסף לא הוזמן לפגישה הזו, להביא דעה, אלא אחר כך. רואים שפרעה ריגל אחרי יוסף, והתיעץ עם שריו כדי להגביל את כוחו של יוסף.

וַיִּיטַב[עריכה]

  • יוסף הובא כנער, עבד עברי חסר ערך (ביאור:בראשית מא יב). עכשו מתברר שהוא בן אצילים, מכובד בכנען.
  • יוסף דיבר בשם אלוהים. משפחתו ודאי מבורכת ואלוהים יגן עליהם במצרים ויביא שלום ובטחון למצרים. ואכן הפרעה החדש "אֲשֶׁר לֹא יָדַע, אֶת יוֹסֵף" אמר: "וְהָיָה כִּי תִקְרֶאנָה מִלְחָמָה וְנוֹסַף גַּם הוּא עַל שֹׂנְאֵינוּ, וְנִלְחַם בָּנוּ וְעָלָה מִן הָאָרֶץ" (שמות א י), כלומר לא היו מלחמות עד אז, ופרעה פחד שבני ישראל יברחו.
  • פרעה רוצה לתת תמורה והוקרה ליוסף על הצלחתו.
  • פרעה מבין שעכשו לא תהיה סכנה שיוסף יברח או יעלם.
  • עכשו משפחתו של יוסף יכולה להמשיך ליעץ לו במידה ויקרה משהו ליוסף.
  • עכשו יוסף נרגע, וכולם שמחים שהוא רגוע ושמח.
  • ייתכן שיוסף סיפר לפרעה את תוכניתו, והם שמחו שגם התוכנית הזאת הצליחה.
  • פרעה ראה את ההצלחה שיוסף, אח יחיד הביא לו, עכשו יהיו לו תריסר אחים, וכולם יביאו לו הצלחות רבות, לכן הוא ביקש מיוסף, "יֵשְׁבוּ בְּאֶרֶץ גֹּשֶׁן, וְאִם יָדַעְתָּ וְיֶשׁ בָּם אַנְשֵׁי חַיִל, וְשַׂמְתָּם שָׂרֵי מִקְנֶה עַל אֲשֶׁר לִי" (ביאור:בראשית מז ו). ואכן בני ישראל הצליחו והתרבו במצרים.