ביאור:מעומד/מקרא/כתובים/משלי/כג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יד ה' במציאות ובגורל

המלחמה בעושר החולף ופיתוייו

כִּי אם תֵשֵׁב תתכנן - מלשון ישיבה וחשיבה לִלְחוֹם לצאת לקרב, ומשחק מלים עם "סעודה" ור' להלן אֶת עם מוֹשֵׁל שליט, ולמעשה זהו 'משל' למפגש עם המציאות, ובא לידי ביטוי באכילה? - בִּין תָּבִין אֶת אֲשֶׁר לְפָנֶיךָ התבונן היטב, או השתמש ב'תבונה' ובינה - הסקת מסקנות.
וְשַׂמְתָּ שַׂכִּין סכין, או: גדר קוצנית (סיכים - במקרא: סיכות וקוצים) בְּלֹעֶךָ בגרון מלשון: לוע. או בפה,
אִם בַּעַל נֶפֶשׁ נשימה - אם אתה רוצה לנשום ולחיות. או: למרות שיש לך תיאבון גדול אָתָּה?
אַל תִּתְאָו לְמַטְעַמּוֹתָיו תזכור שהוא אויבך, ואל תישבה בפיתוייו של האויב, וללוחמה הנפשית שלו נגדך, וְהוּא לֶחֶם כְּזָבִים מאכזב, אינו מתקיים לאורך זמן, כי המושל מקרב לפי האינטרסים שלו ויכול גם להרחיק.
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


אַל תִּיגַע תאמץ את גופך (מלשון יגע - כמו יזע: מלא זעה) לְהַעֲשִׁיר על מנת להתעשר, מִבִּינָתְךָ חֲדָל הפסק לאמץ את מחשבותיך, ואת התבוננותך...
הֲתָעִוף עֵינֶיךָ בּוֹ האם הצצת אליו במעופה - כלומר במהירות, להרף עין? וְאֵינֶנּוּ! כִּי עָשֹׂה יַעֲשֶׂה לּוֹ כְנָפַיִם, כְּנֶשֶׁר יָועוּף הַשָּׁמָיִם אל השמים (ויברח מעל לכל העופות האחרים כך שאין להשיגו).

{פ}

פיתויי העושר שהושג בלא הוגנות

אַל תִּלְחַם תאכל אֶת לֶחֶם רַע עָיִן שהשגת כתוצאה מחמדה וחוסר הוגנות, וְאַל תִּתְאָו לְמַטְעַמֹּתָיו.
כִּי כְּמוֹ שָׁעַר סערה בְּנַפְשׁוֹ במחשבות שלו? -כֶּן הוּא כלומר: מדובר בפיתוי הפכפך - ההולך לכאן ולכאן!
"אֱכֹל וּשְׁתֵה!" - יֹאמַר לָךְ, וְלִבּוֹ - בַּל עִמָּךְ אך בתוך ליבו הוא חושב מחשבות אחרות לגמרי:
"פִּתְּךָ אָכַלְתָּ? - תְקִיאֶנָּה הלוואי שתקיא אותה!"
וְשִׁחַתָּ יתברר שהושחתו - כלומר בוזבזו דְּבָרֶיךָ הַנְּעִימִים! המלים היפות שאמרת כדי להשיג את לחם זה.

אסופת אזהרות

בְּאָזְנֵי כְסִיל טיפש ורע - מלשון כיסוי ואטימות אַל תְּדַבֵּר, כִּי יָבוּז לְשֵׂכֶל מִלֶּיךָ.
אַל תַּסֵּג גְּבוּל תזיז את סימון הגדר של חלקה עוֹלָם הנמצא בַמָּקוֹם מזה זמן רב - הנראה לך כהפקר, וּבִשְׂדֵי יְתוֹמִים שטח שהיתומים ירשו מהוריהם, והם חלשים מכדי לשמור עליו - אַל תָּבֹא.
כִּי גֹאֲלָם בסופו של דבר יתגלה מישהו שאחראי לאדמות אלו, ורומז לקב"ה שהוא אבי יתומים (ר' תהלים סח) חָזָק, הוּא יָרִיב אֶת רִיבָם אִתָּךְ.

התוכיחה והיסורים לך ולבנך

הָבִיאָה לַמּוּסָר למילות התוכיחה המייסרים את הנפש - לִבֶּךָ מחשבותיך ורגשותיך (דופק הלב מואץ בעת התרגשות), וְאָזְנֶךָ - לְאִמְרֵי דָעַת לדברי חכמה - לידיעות של אחרים המלמדים אותך.
אַל תִּמְנַע מִנַּעַר מוּסָר! כִּי תַכֶּנּוּ בַשֵּׁבֶט? - לֹא יָמוּת אמנם יכאב לו אבל הוא לא ימות מזה, ולהיפך - ...
אַתָּה - בַּשֵּׁבֶט תַּכֶּנּוּ? וְנַפְשׁו חייו

להרחבה
ֹ - מִשְּׁאוֹל ממוות כתוצאה מעוונותיו תַּצִּיל!

עצות החכמה לטובת בנה

בן חכם וצדיק

בְּנִי! אִם חָכַם לִבֶּךָ? יִשְׂמַח לִבִּי גַם אָנִי!
וְתַעְלֹזְנָה כִלְיוֹתָי, בְּדַבֵּר שְׂפָתֶיךָ - מֵישָׁרִים!
אַל יְקַנֵּא לִבְּךָ בַּחַטָּאִים בחוטאים, העושים מעשים רעים להנאתם. חטא - מלשון: החטאה והחמצת המטרה, כִּי אִם בְּיִרְאַת יְהוָה עדיף לך להחליף את רגשי הקנאה בפחד מפני ה'? כָּל הַיּוֹם!!
כִּי אִם יֵשׁ אַחֲרִית כאשר יגיע הסוף? - וְתִקְוָתְךָ רק כך המטרה שלך..., מלשון: תקווה, ובעברית עדכנית: רצונותיך לֹא תִכָּרֵת לא יפסק. כלומר רצונותיך יושגו ויהיו ברי קיימא!
שְׁמַע אַתָּה בניגוד לחטאים בְנִי - וַחֲכָם, וְאַשֵּׁר ושַׂמַח, הפוך למאושר בַּדֶּרֶךְ כלומר בחר את הדרך הטובה יותר עבור - לִבֶּךָ.
אַל תְּהִי בְסֹבְאֵי יָיִן, בְּזֹלֲלֵי בָשָׂר לָמוֹ להנאתם.
כִּי סֹבֵא וְזוֹלֵל יִוָּרֵשׁ יהיה רש, עני, וּקְרָעִים בגדים קרועים תַּלְבִּישׁ נוּמָה השינה שאחרי הזלילה והסביאה.
שְׁמַע לְאָבִיךָ - זֶה אשר יְלָדֶךָ שילד אותך, והוא בוודאי רוצה בטובתך, וְאַל תָּבוּז - כִּי כאשר זָקְנָה ויש לה ניסיון חיים אִמֶּךָ:
אֱמֶת - קְנֵה! היה נכון לשלם בכסף או בויתור על הנאות כדי ללמוד דברי אמת וְאַל תִּמְכֹּר אל תוותר עליו. וחז"ל דרשוהו: ואל תקח כסף על הנחלת התורה, - חָכְמָה וכך גם קנה ואל תמכור: חכמה ו... וּמוּסָר וּבִינָה.
גִּול יָגִיל ישמח (ומלשון גילה. צליל הצחוק בתקופה המקראית כללו הוללות ואפשר לשמוע קולות אלו גם בצחוק המערבי הכולל שיהוקים וראו סרטונים על "גופי" הכלב הטיפש והצוחק של אולפני דיסני. אֲבִי צַדִּיק האב של עושה הצדק, כלומר: האב שמח כאשר בנו הגון וישר, וְיוֹלֵד חָכָם גם על בן שלמד והחכים וְיִשְׂמַח בּוֹ האב.
יִשְׂמַח אָבִיךָ וְאִמֶּךָ! וְתָגֵל יוֹלַדְתֶּךָ!

סכנת הנפילה לזנות

תְּנָה, בְנִי, לִבְּךָ לִי, וְעֵינֶיךָ - דְּרָכַי תרצנה תִּצֹּרְנָה.
כִּי שׁוּחָה חפירה, מלכודת. שוח פירושו נמוך - וכך גם: שיח (עץ נמוך) והשתחוויה (הנמכת הראש) עֲמֻקָּה - זוֹנָה, וּבְאֵר צָרָה שהכלים נופלים אליה ואי אפשר להוציאם משם - נָכְרִיָּה.
אַף הִיא בנוסף לכך שמי שמגיע אליה נלכד כמו הנופל לבור, היא גם אורבת ולוכדת את מי שאינו מגיע אליה - כְּחֶתֶף סוג מלכודת - תֶּאֱרֹב תחכה לנלכדים, וּבוֹגְדִים מלשון בליה וכילוי, כלומר: ונלכדים בְּאָדָם תּוֹסִף כלומר: היא מרחיבה את כמות הלכודים.

סכנת היין והשיכרות

לְמִי אוֹי? :לְמִי אֲבוֹי? לְמִי מִדְויָנִים מריבות. מלשון דין ודיון?
לְמִי שִׂיחַ פטפוטים חסרי תוכן? לְמִי פְּצָעִים חִנָּם? לְמִי חַכְלִלוּת אדמימות עֵינָיִם?
לַמְאַחֲרִים עַל הַיָּיִן לנשארים ערים עד מאוחר כדי לשתות יין!
לַבָּאִים לַחְקֹר לבדוק לעומק מִמְסָךְ מזיגה של יינות שונים. מלשון: סיכה וניסוך (מקורם בצליל סכסוך המשקאות הנשפכים האחד לשני)!
אַל תֵּרֶא יַיִן כִּי יִתְאַדָּם אל תסתכל יותר מדי על צבעו האדום והיפה של היין!
כִּי כאשר יִתֵּן בַּכֹּיס עֵינוֹ כשהוא רק מתבונן בכוס ועדיין לא החל לשתות? - יִתְהַלֵּךְ בְּמֵישָׁרִים עדיין הוא מסוגל ללכת ישר בלי להתנדנד.
אַחֲרִיתוֹ אבל בסופו. מלשון: אֲחור או: אחרֵי, והניגוד ל'ראשית'? כְּנָחָשׁ יִשָּׁךְ! - וּכְצִפְעֹנִי יַפְרִשׁ המפריש ומוציא ארס מגופו!
עֵינֶיךָ - יִרְאוּ זָרוֹת דברים מוזרים, הזיות, בהשפעת השתיה, וְלִבְּךָ - יְדַבֵּר תַּהְפֻּכוֹת דברים מבולבלים, דבר והיפוכו.
וְהָיִיתָ - כְּשֹׁכֵב בְּלֶב יָם, וּכְשֹׁכֵב בְּרֹאשׁ חִבֵּל תורן של ספינה, שמתנדנד גם בגלל הגלים וגם בגלל הרוח. נקרא כך עקב תפקיד משיכת החבלים של האדם בראש התורן.
הִכּוּנִי! - בַל חָלִיתִי אך איני אשם, לא חוללתי זאת ולא 'עשיתי דבר'. ואולי: איני מרגיש בפצעים. מלשון מחלה. מקור מילה זו ב'חלחלה' - סחרור והקאה!
הֲלָמוּנִי! - בַּל יָדָעְתִּי אך איני יודע מי!
מָתַי אָקִיץ?! אוֹסִיף ברגע שאתעורר, הרי שאמשיך אֲבַקְשֶׁנּוּ את היין עוֹד!