ביאור:בראשית לד כא

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בראשית לד כא: "הָאֲנָשִׁים הָאֵלֶּה שְׁלֵמִים הֵם אִתָּנוּ וְיֵשְׁבוּ בָאָרֶץ וְיִסְחֲרוּ אֹתָהּ וְהָאָרֶץ הִנֵּה רַחֲבַת יָדַיִם לִפְנֵיהֶם אֶת בְּנֹתָם נִקַּח לָנוּ לְנָשִׁים וְאֶת בְּנֹתֵינוּ נִתֵּן לָהֶם."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית לד כא.

הָאֲנָשִׁים הָאֵלֶּה שְׁלֵמִים הֵם אִתָּנוּ[עריכה]

התאור המזלזל הזה: "הָאֲנָשִׁים הָאֵלֶּה" מראה שחמור ביטל את הזהות והיחוד של בני ישראל כהכנה לכליונם. הם סתם אנשים מפוזרים שאינם קשורים אחד לשני.

שְׁלֵמִים הֵם אִתָּנוּ[עריכה]

מה פרוש המילה "שְׁלֵמִים"?

  1. מהמילה שלום. הם אנשי שלום ישרים ולא אנשי מלחמה. אפילו לאחר ששכם טימא את אחותם הם דיברו יפה.
  2. מהמילה שלם. הם שלמים ומרוצים בחלקם. הם לא באים בטענות ודרישות. הם לא יהיו לעומס על העיר. הם לא גנבים או כובשים. הם בריאים ושלמים ולא חולים. הם ישלימו אותנו להיות עם גדול וחזק.
  3. מהמילה תשלום. הם משלמים ביד רחבה עבור צרכיהם ולא מתמקחים, כפי שהם קנו אדמה מבני חמור (ביאור:בראשית לג יט). בני ישראל יהיו התשלום שנקבל אותם עלינו.
  4. מהמילה מושלמים. הם מושלמים וטהורים ומתאימים להיות קורבן כשר, נאה ומעולה.
  5. מהמושג קורבן שלמים (שמות לב ו, ויקרא ז), קורבן מסוג קדשים קלים, שמתחלק ונאכל על ידי בעליו והכוהנים. יתכן שיש בזה רמז ששכם תאכל את בני ישראל.

ניתן להבין שהמילה "שְׁלֵמִים" היא תאור חיובי ביותר, שמצדיק שאנו נרצה לקבל אותם.

מה אמר חמור לאנשי עירו?[עריכה]

  • "הָאֲנָשִׁים הָאֵלֶּה שְׁלֵמִים הֵם אִתָּנוּ" – שלמים בפרוש: שלום, שלם, תשלום. חמור לא מציין את בני ישראל בשמם. או שכולם ידעו, או שחמור רצה להבדילם מלבן וצבאו ועשו וצבאו. חמור אומר שבני יעקב הם אנשי טובים איתנו. עם אנשים אחרים בני ישראל יכולים להיות אנשי מלחמה, אבל עכשו, איתנו, הם אנשים טובים. יש בזה איום, שעדיף לא להרגיז אותם ולעשות כבקשתם.
  • "וְיֵשְׁבוּ בָאָרֶץ וְיִסְחֲרוּ אֹתָהּ" - הם סוחרים טובים ועשירים ויהפכו את עירנו למרכז כלכלי חזק.
  • "הָאָרֶץ הִנֵּה רַחֲבַת יָדַיִם לִפְנֵיהֶם" - הארץ בשליטתנו היא רחבה וריקה. יש הרבה מקום חופשי בשבילם לגור בה. כנראה אנשי כנען לא היו רבים בתקופה ההיא.
  • "אֶת בְּנֹתָם נִקַּח לָנוּ לְנָשִׁים וְאֶת בְּנֹתֵינוּ נִתֵּן לָהֶם" - הם יתבוללו בקרבנו ואנו נבלע אותם.
  • "מִקְנֵהֶם וְקִנְיָנָם וְכָל בְּהֶמְתָּם, הֲלוֹא לָנוּ הֵם; אַךְ נֵאוֹתָה לָהֶם וְיֵשְׁבוּ אִתָּנוּ" (ביאור:בראשית לד כג) - כל רכושם יהפך לרכוש בשליטתנו, כי אנחנו נשאר שליטי שכם והם יהיו קורבן שלמים לנו.

אֶת בְּנֹתָם נִקַּח לָנוּ לְנָשִׁים וְאֶת בְּנֹתֵינוּ נִתֵּן[עריכה]

חמור אמר: אנחנו נקח כרצוננו, בטוב או בכח, כפי ששכם לקח, ואנו ניתן כרצוננו, לפי צרכינו נדחוף להם.