ביאור:בראשית א כז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.וַיִּבְרָא אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם בְּצַלְמוֹ בְּצֶלֶם אֱלֹהִים בָּרָא אֹתוֹ זָכָר וּנְקֵבָה בָּרָא אֹתָם.
-- בראשית א, כז

בְּצַלְמוֹ[עריכה]

בְּצֶלֶם[עריכה]

"נַעֲשֶׂה אָדָם בְּצַלְמֵנוּ כִּדְמוּתֵנוּ" (בראשית א כו) - בצלם, כדמותינו, כמראנו. והאם כן נעשה?

  • אין ספק שיש לנו דמיון רב לקופי אדם. גם במבנה וגם בהתנהגות. אנחנו נראים כשיכים לאותו שבט, והם היו הבסיס לדמותנו.
  • האם גם בני האלוהים נראו כקופי אדם? האם גם הם עברו את אותו תהליך אבולוציוני?

התמונה המצטירת היא שאדם וחוה נראו דומים גם לבני האלוהים וגם לקופים.

והנה בהמשך נאמר "אֲשֶׁר יָבֹאוּ בְּנֵי הָאֱלֹהִים אֶל בְּנוֹת הָאָדָם, וְיָלְדוּ לָהֶם" (בראשית ו ד). עצם העובדה שנולדו ילדים מבני האלוהים ובני אדם מראה שהמרחק הגנטי לא היה גדול ובני האדם מצאו חן, מינית, בעייני בני האלוהים. ואפילו הילדים שנולדו היו "הַגִּבֹּרִים אֲשֶׁר מֵעוֹלָם, אַנְשֵׁי הַשֵּׁם" (בראשית ו ד). לא נאמר שלאנשי השם הללו נולדו ילדים. אולי זה רמז שהם היו עקרים, ויש לנו דוגמאות מעולמנו לתופעות כאלה.

כמובן קיימת אפשרות שגם בני האלוהים נוצרו על כדור הארץ יחד עם אדם וחוה, מאותו בסיס, אבל זכרים בלבד, ותפקידם היה לשרת את אלוהים ולבצע את הוראותיו. בני האלוהים היו כידיו של אלוהים. בני האלוהים אולי היו בעלי תכונות גנטיות שאלוהים לא רצה שבני האדם יקבלו. לכן האדם דמה לבני האלוהים אבל לא היה זהה. ולכן אולי אלוהים הביא את המבול, כדי להרוג את בני האלוהים הללו וילדיהם. כדי למנוע מבני האלוהים להתערבב עם בני האדם וליצור צרופים בניגוד לתוכניתו של אלוהים במעשיו.