ביאור:בראשית א טז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית א טז: "וַיַּעַשׂ אֱלֹהִים אֶת שְׁנֵי הַמְּאֹרֹת הַגְּדֹלִים: אֶת הַמָּאוֹר הַגָּדֹל לְמֶמְשֶׁלֶת הַיּוֹם, וְאֶת הַמָּאוֹר הַקָּטֹן לְמֶמְשֶׁלֶת הַלַּיְלָה; וְאֵת הַכּוֹכָבִים."

תרגום ויקיטקסט: ואלהים עשה את שני המאורות (מפיצי-האור) הגדולים (שנותנים לנו הכי הרבה אור): את המאור הגדול יותר משניהם (השמש) אלהים עשה כך שימשול (ישפיע על הבריות) במשך היום, ואת המאור הקטן יותר משניהם (הירח) עשה כך שימשול במשך הלילה; וכן עשה מפיצי-אור קטנים יותר - את הכוכבים.


בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית א טז.

הַמָּאוֹר הַקָּטֹן[עריכה]

הפסוק מעורר כמה שאלות:

  1. מדוע נקרא הירח "מאור", והרי אינו מייצר אור מעצמו, אלא רק מחזיר את אור השמש?
  2. מדוע נקרא הירח בתחילת הפסוק "מאור גדול", והרי אינו גדול כלל - הוא קטן יותר מהכוכבים?
  3. ומדוע נקרא הירח בסוף הפסוק "המאור הקטן"?

כדי לענות לשאלות אלו, נשים לב שבכל הפרשה לא נזכרו "שמש" ו"ירח" אלא רק המילה "מאור". פירוש המילה הוא "גוף המפיץ אור" (קונקורדנציה אבן שושן. וראו גם ביאור:שמות עצם שמתחילים באות מ). כלומר, עיקר ההתייחסות אל השמש ואל הירח בפרשה זו היא מבחינת האור שהם מפיצים ושמגיע אלינו. ולכן:

  1. הירח נקרא "מאור" כי הוא מפיץ אור - אמנם לא את האור שלו אלא "אור ממוחזר", אך עדיין הוא מפיץ אור המגיע אלינו.
  2. הירח הוא אחד משני "המאורות הגדולים", כי הוא אחד משני הגופים שמפיצים הכי הרבה אור שמגיע אלינו. אפשר גם להסביר שמבחינת האדם הצופה במאורות מכדור הארץ השמש והירח אכן שוים. השמש אומנם גדולה פי 400 מהירח, אך גם רחוקה פי 400 ממנו, ולכן הם נראים לנו כאילו הם באותו הגודל, והדבר במיוחד בולט בליקוי חמה (ע"פ הרב פרופ' נתן אביעזר, "בראשית ברא").
  3. הירח הוא "המאור הקטן" כי הוא הקטן יותר, מבחינת הפצת האור, מבין שני המאורות הגדולים.

"את שני המאורות הגדולים - השמש והירח, כי שניהם מאירים לארץ יותר משאר הכוכבים, ובבחינה זו שעליה נקראו מאורות, הם גדולים מחבריהם; ואעפ"י שהירח במידת גולמו קטון משאר כוכבים, ואעפ"י שהירח אין לו אור כלל מעצמו, לא דיברה תורה אלא בבחינת בני אדם, והרי אנו מקבלים מן הירח אור הרבה והוא לכן מאור גדול. את המאור הגדול ואת המאור הקטון - אעפ"י שאורם מרובה משאר כוכבים הם שונים זה מזה, שאור האחד מרובה מאור האחר, וזה גדול וזה קטון בבחינת האורה שאנו מקבלים מהם" (שד"ל, וכן גם מלבי"ם).

לְמֶמְשֶׁלֶת הַיּוֹם ולְמֶמְשֶׁלֶת הַלַּיְלָה[עריכה]

מהי הממשלה שניתנה למאורות? ראו בביאור על פסוק יח.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:המאור הקטן

קיצור דרך: tnk1/tora/brejit/br-01-16