ביאור:אסתר ב יא

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אסתר ב יא: "וּבְכָל יוֹם וָיוֹם מָרְדֳּכַי מִתְהַלֵּךְ לִפְנֵי חֲצַר בֵּית הַנָּשִׁים לָדַעַת אֶת שְׁלוֹם אֶסְתֵּר וּמַה יֵּעָשֶׂה בָּהּ."

תרגום ויקיטקסט: ומרדכי דאג מאד לאסתר. בכל יום ויום הוא התהלך לפני החצר של בית הנשים בניסיון לקבל מידע - מה שלום אסתר ומה עומדים לעשות בה.


בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:אסתר ב יא.


דקויות[עריכה]

וּבְכָל יוֹם וָיוֹם[עריכה]

אסתר נלקחה לבית הנשים בשנה השלישית לאחשורוש (אסתר א ג) והומלכה בשנה השביעית למולכו (אסתר ב טז). בכל השנים האלה, מרדכי התהלך יום יום לדעת מה שלום אסתר.

אֶת שְׁלוֹם אֶסְתֵּר - וּמַה יֵּעָשֶׂה בָּהּ[עריכה]

"אֶת שְׁלוֹם אֶסְתֵּר" - עונה לשאלה מה קרה בעבר. אבל מרדכי גם שאל "וּמַה יֵּעָשֶׂה בָּהּ" - בלשון עתיד, מה מתכננים לעשות בה (כדברי המלך (אסתר ו ו): "מַה לַּעֲשׂוֹת בָּאִישׁ" - בעתיד). רק אדם בפיקוד ובשליטה יכול להחליט מה יעשה באיש או באסתר, מכאן שמרדכי קיבל את המידע "מה ייעשה" באסתר מהגי, שומר בית הנשים. זה היה הגי שהחליט לתת את הטוב בחדרים לאסתר, שבע נערות מבית המלך, ומיהר להביא לה תמרוקים ואוכל (אסתר ב ט). מהשאלה "מה יעשה" ומהתשובה "מה נעשה" ניתן, אולי, להבין שמרדכי והגי עבדו בשיתוף פעולה להמלכתה של אסתר (אילן סנדובסקי). אולם אפשר להבין גם להיפך - מרדכי רצה לברר מה עומדים לעשות עם אסתר, כדי שיוכל לשחרר אותה משם.

וּבְכָל יוֹם וָיוֹם[עריכה]

חינוך דורש חזרה ושינון יומי, וזאת עשה מרדכי בעזרתו של הגי. כל יום מרדכי, כמורה טוב, בדק מה למדה אסתר והכין תוכנית ליום הבא. מרדכי שאל בכבוד "מה יעשה בה" כשם שהמלך אמר להמן (אסתר ג יא): "עשה כטוב בעיניך", כאשר הכונה "טוב בעיני", כך גם שאל מרדכי מה תוכניתו של הגי כשבעצם זו היא תוכניתו של מרדכי.

מקורות[עריכה]

נלקח מ- מגילת אסתר - מגילת ההיפוכים. אילן סנדובסקי, אופיר בכורים, יהוד מונוסון, 2014