ביאור:אסתר ב טז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אסתר ב טז: "וַתִּלָּקַח אֶסְתֵּר אֶל הַמֶּלֶךְ אֲחַשְׁוֵרוֹשׁ אֶל בֵּית מַלְכוּתוֹ בַּחֹדֶשׁ הָעֲשִׂירִי הוּא חֹדֶשׁ טֵבֵת בִּשְׁנַת שֶׁבַע לְמַלְכוּתוֹ."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:אסתר ב טז.


מקום וזמן[עריכה]

חֹדֶשׁ טֵבֵת[עריכה]

מרדכי והגי סידרו שאסתר תלקח למלך בחודש טבת שבו הלילות ארוכים והמלך ינוח בלילה הארוך ויהיה מסוגל גם בבוקר. ובנוסף, בטבת הלילות קרירים והמלך לא יזיע ויהנה מחום גופה של אסתר, כשם שדוד המלך התחמם מאבישג השונמית (מלכים א א ג).

בִּשְׁנַת שֶׁבַע לְמַלְכוּתוֹ[עריכה]

תחרות בחירת מלכה התחילה לאחר המשתה בשנה השלישית למולכו. במשך שנה חיכתה הנערה הראשונה לתורה, ואין ספק שלמלך היו נערות אחרות כי לא סביר שהוא יחכה בגפו שנה שלמה. אסתר היתה בבית הנשים בערך ארבע שנים. היה לה זמן ללמוד ולהתפתח לעלמה בוגרת.
המלך הראה סבלנות גדולה ולא בחר מלכה בחופזה. כדי לבחור מלכה יפה היה יותר פשוט להציג את כל הנבחרות יחד, ביום אחד, ולגמור את התהליך.
אם הבחינה שהמלך עשה היתה היכולת של הנערה בלילה, אז אין ספק שהסיכוים של אסתר היו נמוכים מאוד, ואכן לאחר שאסתר נבחרה המלך קיבץ "בְּתוּלוֹת, שֵׁנִית" (ביאור:אסתר ב יט), כלומר אסתר לא נבחרה מהסיבה הזו.

וַתִּלָּקַח אֶל בֵּית מַלְכוּתוֹ[עריכה]

המלך ישב "עַל כִּסֵּא מַלְכוּתוֹ, בְּבֵית הַמַּלְכוּת" (ביאור:אסתר ה א), אשר עליו הוא נמשח למלך, והמלכה וושתי קיבלה לעשות את "מִשְׁתֵּה נָשִׁים בֵּית הַמַּלְכוּת אֲשֶׁר לַמֶּלֶךְ אֲחַשְׁוֵרוֹשׁ" (ביאור:אסתר א ט). מכאן אנו לומדים שאסתר באה לאולם המלכות בו אורגן משתה הנשים של וושתי המלכה, ושם היה כסא המלכות של המלך. אסתר והנערות לא הופיעו ישר למיטתו של המלך אלא למשתה הערב של המלך. באולם המלכותי הזה המלך שם את כתר המלכות על ראשה ועשה אותה למלכתו, עוד לפני שהיא הלכה למיטתו.


מקורות[עריכה]

נלקח מ- מגילת אסתר - מגילת ההיפוכים. אילן סנדובסקי, אופיר בכורים, יהוד מונוסון, 2014