ביאור:אסתר ב טז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אסתר ב טז: "וַתִּלָּקַח אֶסְתֵּר אֶל הַמֶּלֶךְ אֲחַשְׁוֵרוֹשׁ אֶל בֵּית מַלְכוּתוֹ בַּחֹדֶשׁ הָעֲשִׂירִי הוּא חֹדֶשׁ טֵבֵת בִּשְׁנַת שֶׁבַע לְמַלְכוּתוֹ."

תרגום ויקיטקסט: התור של אסתר הגיע, והיא נלקחה אל המלך אחשורוש והוכנסה אל בית מלכותו. זה היה בחודש העשירי, הנקרא חודש טבת, בשנה השביעית למלכות אחשורוש.


בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:אסתר ב טז.


דקויות[עריכה]

מדוע זה משנה שאסתר נלקחה בחֹדֶשׁ טֵבֵת?[עריכה]

חודש טבת הוא באמצע החורף, "עת צינה, שהגוף נהנה מן הגוף. זימן הקב"ה אותו עת צינה, כדי לחבבה על עליו". המלך נהנה מחום גופה של אסתר, כשם שדוד המלך התחמם מאבישג השונמית (מלכים א א ג).

בִּשְׁנַת שֶׁבַע לְמַלְכוּתוֹ[עריכה]

תחרות בחירת מלכה התחילה לאחר המשתה בשנה השלישית למולכו, ואסתר נבחרה בשנה השביעית. מכאן שהתחרות נמשכה כארבע שנים! המלך הראה סבלנות גדולה ולא בחר מלכה בחופזה. מכאן שמטרתו לא היתה לבחור "מלכת יופי". כדי לבחור מלכה יפה היה יותר פשוט להציג את כל הנערות יחד, ביום אחד.

וַתִּלָּקַח אֶל בֵּית מַלְכוּתוֹ[עריכה]

זאת הפעם השניה שאסתר נלקחת: בפעם הראשונה - ממרדכי לבית המלך (אסתר ב ח), ובפעם השניה - מבית הנשים לבית מלכותו.

המלך ישב (ביאור:אסתר ה א): "עַל כִּסֵּא מַלְכוּתוֹ, בְּבֵית הַמַּלְכוּת", אשר עליו הוא נמשח למלך. המלכה וושתי קיבלה רשות לעשות (ביאור:אסתר א ט): "מִשְׁתֵּה נָשִׁים, בֵּית הַמַּלְכוּת אֲשֶׁר לַמֶּלֶךְ אֲחַשְׁוֵרוֹשׁ". מכאן, שאסתר באה לאולם המלכות, בו אורגן משתה הנשים של ושתי המלכה, ושם היה כסא המלכות של המלך. אסתר והנערות הופיעו במשתה הערב של המלך. באולם המלכותי הזה המלך שם את כתר המלכות על ראשה ועשה אותה למלכתו.

מקורות[עריכה]

נלקח מ- מגילת אסתר - מגילת ההיפוכים. אילן סנדובסקי, אופיר בכורים, יהוד מונוסון, 2014