ביאור:אסתר ב ו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אסתר ב ו: "- אֲשֶׁר הָגְלָה מִירוּשָׁלַיִם עִם הַגֹּלָה אֲשֶׁר הָגְלְתָה עִם יְכָנְיָה מֶלֶךְ יְהוּדָה אֲשֶׁר הֶגְלָה נְבוּכַדְנֶאצַּר מֶלֶךְ בָּבֶל."

תרגום ויקיטקסט: - הוא היה בירושלים עם יכניה מלך יהודה. וכאשר נבוכדנאצר מלך בבל הוציא את יכניה ושריו לגלות, גם הוא הוגלה מירושלים איתם.


בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:אסתר ב ו.


הגלה - הגלתה - הגלה[עריכה]

בילקוט שמעוני: "אשר הגלה מירושלים. אמר רבא: שגלה מעצמו. ולמה שני פעמים אשר הגלה? גלה עם גלות יכניה וחזר לירושלים, והגלה אותה שנית נבוכדנאצר עם גלות אחרונה."

הילקוט בא לבאר מדוע כתוב הלשון "גלה" שלש פעמים; מדוע לא כתוב רק אֲשֶׁר בא מִירוּשָׁלַיִם עִם הַגֹּלָה אֲשֶׁר הֶגְלָה נְבוּכַדְנֶאצַּר מֶלֶךְ בָּבֶל? מבאר המדרש שמרדכי גלה שלש פעמים:

א. אֲשֶׁר הָגְלְתָה עִם יְכָנְיָה מֶלֶךְ יְהוּדָה בגלות בימי יהויכין (הוא יכניה) - המכונה גם "גלות החרש והמסגר".
ב. אֲשֶׁר הֶגְלָה נְבוּכַדְנֶאצַּר מֶלֶךְ בָּבֶל בגלות האחרונה בימי צדקיהו (לחשבון המדויק עיין ביאור:דניאל ה א).
ג. אֲשֶׁר הָגְלָה מִירוּשָׁלַיִם - על זה אומר רבא שגלה מעצמו, שהרי בשנה הראשונה לכורש מלך פרס הוא הוציא כרוז שמרשה לבנות את בית המקדש (עזרא א) ומרדכי היה בן העולים (עזרא ב), ואיך הגיע שוב לשושן בימי אחשורוש שהיה בתקופה יותר מאוחרת? צריך לומר, שאחרי שראה שצרי יהודה ובנימין מפריעים בבנין בית המקדש (עזרא ד), הוא חזר לגלות והשתקע בשושן, לעזור לאחיו היהודים בגלות (ישראל מאיר ספרא).