ביאור:שמואל א יז לח

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:שמואל א יז לח.

וַיַּלְבֵּשׁ שָׁאוּל אֶת דָּוִד מַדָּיו וְנָתַן קוֹבַע נְחֹשֶׁת עַל רֹאשׁוֹ וַיַּלְבֵּשׁ אֹתוֹ שִׁרְיוֹן.

-- שמואל א יז, לח

וַיַּלְבֵּשׁ שָׁאוּל אֶת דָּוִד מַדָּיו וְנָתַן קוֹבַע נְחֹשֶׁת עַל רֹאשׁוֹ וַיַּלְבֵּשׁ אֹתוֹ שִׁרְיוֹן[עריכה]

וַיַּלְבֵּשׁ שָׁאוּל אֶת דָּוִד מַדָּיו[עריכה]

שאול מלביש את מדיו על דוד, ככתוב: "וַיַּלְבֵּשׁ שָׁאוּל אֶת דָּוִד מַדָּיו" (שמואל א יז לח), וכך דוד לבש בגד מלכות שהמלך לבש,[1] והוא נציגו של המלך. אחר לא יכול לקחת ממנו את הזכות להכות בגוליית, אפילו אם האחר ידע את התוכנית.

רש"י עוסק בגודל הבגד של שאול, שהיה "מִשִּׁכְמוֹ וָמַעְלָה, גָּבֹהַּ מִכָּל הָעָם" (שמואל א ט ב), וכנראה דוד גדל והתאים לבגד.
מדובר על בגד מבד, חלוק, וסביר שניתן בחגורה לקפל ולהקטין בקלות לגודל של הנער.

וְנָתַן קוֹבַע נְחֹשֶׁת עַל רֹאשׁוֹ וַיַּלְבֵּשׁ אֹתוֹ שִׁרְיוֹן[עריכה]

לא נאמר שזה היה כובעו של שאול והשריון של המלך. סביר שחיפשו כובע קטן ושריון קטן לנער, אבל דוד היה מספיק צעיר שלא מצאו שריון וכובע מתאימים.

אפשרי ששאול רצה שדוד יראה כמוהו, ואז העם יחשוב ששאול ניצח את הפלישתי. כאשר שאול ראה שבאמת דוד לא מסוגל ללבוש את הבגדים, הוא הסכים לוותר, והרשה לדוד להסיר את כליו.

לא נאמר מתי דוד הסיר את מדיו של שאול, אבל לבטח זה לא היה מכובד ללכת נגד שאול בבגד של רועה צאן, ואולי זה גם היה מסגיר את כוונתו להתקיף את גוליית בקלע מוקדם מדי, כי רועי צאן נוהגים להשתמש בקלע, וגוליית לא היה קם ויוצא לקרב.

בהמשך נאמר: "וַיִּתְפַּשֵּׁט יְהוֹנָתָן אֶת הַמְּעִיל אֲשֶׁר עָלָיו, וַיִּתְּנֵהוּ לְדָוִד; וּמַדָּיו וְעַד חַרְבּוֹ וְעַד קַשְׁתּוֹ וְעַד חֲגֹרוֹ" (שמואל א יח ד), כלומר דוד היה בגודל של יהונתן עבור הבגדים האלה, אבל לא נאמר שיהונתן נתן לו את כובעו ואת שריונו, כנראה אלו עדיין לא התאימו.
  1. ^ כך ביקש המן לקבל כבוד מלכות (ביאור:אסתר ו ח).