ביאור:בראשית לא כב

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בראשית לא כב: "וַיֻּגַּד לְלָבָן בַּיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי כִּי בָרַח יַעֲקֹב."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית לא כב.

וַיֻּגַּד לְלָבָן[עריכה]

אנו יודעים את הסיפור ובמילה אחת "וַיֻּגַּד" אנחנו יודעים מה אמרו ללבן. אבל כדי להבין את הסיפור חייבים לקרוא מה ידע האיש שאמר ללבן.

מי אמר ללבן?[עריכה]

"וַיֻּגַּד" מופיע בזכר, יחיד, פעיל. ניתן להבין שאיש אחד בא ללבן והגיד לו.

  • איש מאנשי ביתו של לבן? האנשים ראו שנשותיו של יעקב יצאו ליעקב, ואחרי מספר לילות הנשים לא חוזרות. ייתכן שהאנשים דאגו שקרה לנשים דבר בדרך. ייתכן שאנשי הבית ראו שהתרפים נעלמו מהבית. האנשים חיכו יום יומים ואז הם שלחו איש ללבן, שהיה במרחק יום יומים מביתו.
  • כאשר יעקב התחיל במסע, אחד מאנשי יעקב נמלט חזרה ללבן. אבל אז איך האיש ידע שיעקב בורח, הן לבטח יעקב לא הסביר לכל אנשיו את תוכניתו. יעקב פשוט יכול לשנות מקום. כמובן חצית הנהר, ככתוב: "ויַָּקָם ויַַּעֲבֹר אֶת הַנָּהָר" (ביאור:בראשית לא כא) עם הנשים והילדים היא סימן ברור של בריחה, כי לבטח אדמתו של לבן לא היתה בשני צידי הנהר.
  • אנשים זרים ראו שיעקב חוצה את הנהר, הלכו לביתו של לבן שמעו על התרפים והמשיכו ללבן שהיה עם הצאן.
  • במחנה של יעקב היו עבדים של לבן שלא היו שייכים לו, והיו גם צאן של לבן והצמר שיעקב גזז. יעקב השאיר את העבדים של לבן עם הרכוש של לבן. וכך כאשר יעקב עזב אותם, אחד מעבדיו של לבן רץ ללבן להודיע לו מה קרה.
  • יעקב שלח שליח ללבן להודיע לו: אני שב עם משפחתי וצאני לכנען. לא נראה שיעקב עשה זאת כי לבן טוען שיעקב לא הגיד לו (ביאור:בראשית לא כ).

סביר שאמרו ללבן שיעקב עזב את מקומו הקבוע בכיון מערב עם נשותיו וילדיו. ייתכן שהודיעו ללבן שהתרפים נעלמו והוא מייד התקדם למחנה של יעקב והתחיל במרדף בעקבות יעקב. ייתכן שלבן שב לביתו, גילה שהתרפים מביתו נעלמו, אירגן צבא ויצא למרדף.

בַּיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי[עריכה]

"בַּיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי" זה רק יומים ועוד חלק של יום. ב"דֶּרֶךְ שְׁלֹשֶׁת יָמִים" של הליכה מגיעים ביום הרביעי. כמובן שאת המרחק "דֶּרֶךְ שְׁלֹשֶׁת יָמִים" בין צאן יעקב וצאן בני-לבן אפשר לעבור בריצה או רכיבה בפחות משלושה ימים.

לבן יצא לרדוף אחרי יעקב. הוא חזר לביתו ואחרי עוד כשלושה ימים לבן הגיע למחנה יעקב העזוב, ואז לבן התחיל את "דֶּרֶךְ שִׁבְעַת יָמִים; ויַַּדְבֵּק אֹתוֹ בְּהַר הַגִּלְעָד" (ביאור:בראשית לא כג) כאשר הוא הולך בעקבות גללי הצאן של יעקב.