לדלג לתוכן

ביאור:בראשית יט כט

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית יט כט: "וַיְהִי בְּשַׁחֵת אֱלֹהִים אֶת עָרֵי הַכִּכָּר וַיִּזְכֹּר אֱלֹהִים אֶת אַבְרָהָם וַיְשַׁלַּח אֶת לוֹט מִתּוֹךְ הַהֲפֵכָה בַּהֲפֹךְ אֶת הֶעָרִים אֲשֶׁר יָשַׁב בָּהֵן לוֹט."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית יט כט.


ראו "וַיהוָה, הִמְטִיר עַל סְדֹם" - איך נהרסה סדום

ראו מדוע לוט ניצל רק בזכות אברהם

וַיִּזְכֹּר אֱלֹהִים אֶת אַבְרָהָם וַיְשַׁלַּח אֶת לוֹט מִתּוֹךְ הַהֲפֵכָה[עריכה]

  • אברהם שאל: "הַאַף תִּסְפֶּה, צַדִּיק עִם רָשָׁע" ? (ביאור:בראשית יח כג)
  • אלוהים ענה: "לֹא אַשְׁחִית, בַּעֲבורּ הָעֲשָׂרָה" (ביאור:בראשית יח לב). כלומר, העיר לא תושחת בעבור עשרה צדיקים. אולם אלוהים לא עונה לשאלתו של אברהם: "הַאַף תִּסְפֶּה, צַדִּיק עִם רָשָׁע".

תשובת אדוני לשאלת אברהם היא שבמקרה הזה הוא יוציא את הצדיק(ים) מהעיר ולא יהרוג "צַדִּיק עִם רָשָׁע". אולם אלוהים לא נזקק שיזכירו לו זאת. כל זה כבר קרה בעבר כאשר "אֱלֹהִים [זכר] אֶת אַבְרָהָם ויְַשַׁלַּח אֶת לוֹט מִתּוֹךְ הַהֲפֵכָה". קיימת אפשרות היא שזה פשוט משפט סיכום של מה שקרה, המסביר מדוע לוט ניצל.

  • לוט הוכיח שהוא צדיק ושמגיע לו להישאר בחיים, למרות שהוא התגורר בין רשעים, וגם ללא אברהם שהזכיר לאלוהים: "הַאַף תִּסְפֶּה צַדִּיק עִם רָשָׁע"
  • לצערנו, אנחנו יודעים שאלוהים הורג צדיק עם רשע. אפילו אם 'צדיק' מוגדר כאדם שיוצא להילחם ברשע, ולא רק כאדם שלא עושה רע,[1] שכן צדיקים רבים מאחינו מתו בשואה.

תיקון הכתוב[עריכה]

אולי היה צריך להיות כתוב: "ויִַּזְכֹּר אֱלֹהִים אֶת [לוט] ויְַשַׁלַּח אֶת לוֹט מִתּוֹךְ הַהֲפֵכָה", כשם שנאמר: "ויִַּזְכֹּר אֱלֹהִים, אֶת רָחֵל; ויִַּשְׁמַע אֵלֶיהָ אֱלֹהִים" (ביאור:בראשית ל כב), וגם: "ויִַּזְכֹּר אֱלֹהִים, אֶת נֹחַ, וְאֵת כָּל הַחַיָּה וְאֶת כָּל הַבְּהֵמָה, אֲשֶׁר אִתּוֹ בַּתֵּבָה; ויַַּעֲבֵר אֱלֹהִים רוחַּ עַל הָאָרֶץ, ויַָּשֹׁכּוּ הַמָּיִם" (בראשית ח א).

לוט וגמולו[עריכה]

מהסיפור ניתן ללמוד שאלוהים הציל את לוט ואף נתן לו זרע מבנותיו, שילדו את רות המואביה ונעמה העמונית אשר השתתפו במלכות בית דוד. אלוהים הציל את לוט בזכות מעשיו של לוט:

  • לוט הלך עם אברם מאור כשדים ועזב את עמו ומולדתו כדי לשרת את אברם כבנו.
  • לוט עזב את כנען והשאירה עבור זרעו של אברהם.

זו הסיבה שבגללה אלוהים העניק לו צאצאים וחלק חשוב בממלכת יהודה ובבית דוד.


הערות שוליים[עריכה]

  1. ^ לכן ילדים לא יכולים להיות צדיקים