שיחת משתמש:Fuzzy

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דיונים ישנים עברו לארכיון ולארכיון

בקשות חוקים[עריכה]

עבר לדף ויקיטקסט:ספר החוקים הפתוח/חוקים חסרים.

עמוד ראשי/טקסטים חדשים[עריכה]

הבוט שלך מציף את עמוד ראשי/טקסטים חדשים ומעמיס על העמוד הראשי. נא לחדול מלעדכן דף זה באמצעות הבוט, ולעדכן ידנית. על כל חוק חדש שאתה מוסיף נא למחוק חוק ישן (או טקסט ישן אחר). מדור הטקסטים החדשים לא אמור להכיל יותר מ-10 עד 12 ערכים.

לחילופין, אולי כדאי להעביר את החוקים החדשים אל מתחת למדור "חקיקה" בעמוד הראשי (וליצור להם תבנית שתתעדכן באמצעות הבוט, ותעבור קיצוץ תקופתי על ידך). לשיקולך. בברכה, נחום - שיחה 02:27, 27 ביולי 2017 (IDT)

שיניתי את ההתנהגות של הבוט כך שיציין רק חוקים חדשים. הבוט לא מציין יותר הוספת תקנות. אם אתה מעוניין, אני יכול שהבוט יסיר ערכים מעבר ל-12. בכל מקרה, תרגיש חופשי לקצץ תוספות מיותרות. ‏– Fuzzy ‏– 10:02, 27 ביולי 2017 (IDT)
בסדר אבל במידה ויש הצפה מוגזמת של החוקים לעומת יתר הדפים החדשים אני אקצץ בהתאם בכדי להניח מקום ליתר התורמים להרגיש שיצירתם מוכרת ומיוצגת. תודה רבה. --Roxette5 (שיחה) 19:41, 27 ביולי 2017 (IDT)
תודה לשניכם!--נחום - שיחה 00:20, 28 ביולי 2017 (IDT)

סימן אוזן[עריכה]

שלום Fuzzy, שמחתי להכירך.
בתקנות הנגישות בשירות יש סימן של אוזן, המוצג גם בתקנות (עיינתי ברשומות, והסימן אכן מופיע שם).
בוויקישיתוף יש סימן אוזן ללא T-coil, ובינתיים שמתי אותו בוויקיטקסט. צריך להוסיף את האות T, משום שהיא מציינת עזר לשמיעה. האם אפשר להעלות קובץ חדש לוויקישיתוף עם האות T? בבקשה אל תעלה את הקובץ עם T, אלא אני אכתוב T על הקובץ הקיים בוויקישיתוף. האם גם רשיון הקובץ עם T הוא {{PD-USGov-MUTCD|D9-6}} כמו רשיון הקובץ הנוכחי? תודה, עורך בורוכוב (שיחה) 17:15, 20 בספטמבר 2017 (IDT)

התמונה היא תחת רישיון {{PD-IsraelGov}}. תבדוק אם יש באתר ממשלתי את הגרפיקה באיכות טובה. ‏– Fuzzy ‏– 12:11, 24 בספטמבר 2017 (IDT)

מירכאות[עריכה]

שלום לך, Fuzzy. למיטב ידיעתי, אתה זה שפיתחת את עיצוב החוקים בשביל ספר החוקים הפתוח, ורציתי לדווח על בעיה קטנה באופן שבו מירכאות מוצגות בעיצוב הזה. הנורמה (או הצורה ”התקנית”) בעברית היא להשתמש בשני זוגות זהים של מירכאות, ולא בזוג אחד רגיל ובזוג אחד הפוך (“ככה” ”ככה“), שזו הנורמה באנגלית. אשמח אם תתקן את זה. Itsused (שיחה) 13:32, 17 בנובמבר 2017 (IST)

שלום Itsused. בקצרה, הבחירה במירכאות סימטריות היא מכוונת ומקובלת בטיפוגרפיה עברית מודרנית. אני מודע להחלטה של תקן SI-1452 להסיר מפריסת המקלדת את המירכאה המעוקלת לימין. זאת החלטה שגויה לדעתי, ולהלן ההסבר מדוע.
בדפוס עברי (ישן) המירכאות מעוצבות ע״י קווים ישרים אלכסוניים הנעשים דקים בצידם התחתון. זה נכון גם למירכאות תחתונות וגם לעליונות. נקרא לתכונה זאת כיווניות המירכאה, בדפוס עברי מלמעלה כלפי מטה. בטיפוגרפיה מודרנית נוספה למירכאות עקמומיות, עיקול ימינה או שמאלה, פנימה או החוצה ביחס למקטע המסומן. ברוב השפות המירכאות מעוצבות באופן סימטרי ביחס לקטע המסומן, וכך גם בטיפוגרפיה עברית בדפוס עתיק.
לצורך ההסבר, נשתמש בסמלים "◣" ו-"◥" כדי לסמן את העקמומיות ואת הכיווניות. באנגלית, המירכאה הפותחת נראית כמו הספרה 6 (◣), והמירכאה הסוגרת נראית כמו הספרה 9 (◥), שתיהן מעוקלות לכיוון המקטע. בשפות אחרות, כמו גרמנית, המירכאות מעוקלות החוצה מהמקטע. אבל כמעט תמיד המירכאות הן סימטריות ביחס למקטע המסומן. בדפוס עברי עתיק נעשה שימוש במירכאות ישרות, ולכן אותו תו שומר גם על תכונת הסימטריה ועם על תכונת הכיווניות. בגופנים לטיניים, המירכאות אינן ישרות אלא מעוקלות, ועדיין שומרות על תכונת הסימטריות.
מכיוון שרוב הגופנים תוכננו במקור לשפות לטיניות, המירכאות שהן עבות מלמעלה הן לרוב מעוקלות לשמאל (◥). זה התו המשמש כמירכאה פותחת בעברית. אם נרצה לשמור על תכונת הכיווניות, כלומר, שהמשולש עבה מלמעלה, אנחנו צריכים את התו הסימטרי ל-◥, שנסמן אותו כ-◤ (◥טקסט◤). בהעדרו, נידרש לוותר או תכונת הסימטריות סביב למקטע (◥טקסט◥), או על תכונת הכיווניות (◥טקסט◣).
רוב העולם מוותר על הכיווניות, ומשתמש במירכאות סימטריות (◥טקסט◣). לדוגמה, מעבד תמלילים word מתקן אוטומטית מירכאות פשוטות למירכאות סימטריות. כותבי תקן SI-1452-1 ויתרו על הסימטריות. הם מנסים לחנך את העולם לעבור לשימוש במירכאות פותחות וסוגרות זהות (◥טקסט◥). אבל התו החסר ◤ מוגדר בתקן יוניקוד (201F), ולכאורה אין בעיה לעשות שימוש במירכאות ”נכונות‟. הבעיה היא בגופנים עבריים רבים, בהם עיצוב המירכאה הסוגרת לא תואם את העיצוב ואת הזווית של המירכאה הפותחת. כל עוד הגופנים הנפוצים מציגים את התו ◤ באופן שגוי, נישאר עם ◣ הישן והמוכר.
גופן מירכאות פשוטות מירכאות ישרות
(◥טקסט◥)
מירכאות סימטריות
(◥טקסט◣)
מירכאות כיווניות
(◥טקסט◤)
גופן אריאל "טקסט" ”טקסט” ו־„טקסט” ”טקסט“ ו־„טקסט“ ”טקסט‟ ו־„טקסט‟
גופן דויד "טקסט" ”טקסט” ו־„טקסט” ”טקסט“ ו־„טקסט“ ”טקסט‟ ו־„טקסט‟
גופן אלף "טקסט" ”טקסט” ו־„טקסט” ”טקסט“ ו־„טקסט“ ”טקסט‟ ו־„טקסט‟
בברכה, ‏– Fuzzy ‏– 17:39, 19 בנובמבר 2017 (IST)
תודה על ההסבר היפה. למען האמת, אינני מבין הרבה בטיפולוגיה העברית ובהיסטוריה שלה, ובחרתי להשתמש במירכאות עגולות זהות (””) כיוון שאלה נראו לי כמו התפתחות מאוחרת של „” וכיוון שרואים אותן כמעט בכל מקום. הוכחת שיש עוד שיטות, ולכן אני עוזב אותך לשלום ומאחל לך המשך מוצלח בעבודתך בוויקיטקסט. חיוך Itsused (שיחה) 18:20, 20 בנובמבר 2017 (IST)

תקנות: הצגת תיקונים לתקנות בתוספות לתקנות[עריכה]

ערב טוב, ערכתי את מקור:תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (הסדרת נגישות לשירותי תחבורה ציבורית) ולא הייתי בטוח בהכנסת "(תיקון: תשע"ו)" בסעיפים 3 ו-4 של התוספת השנייה, ובחלק מהתוספות שאחריה. גם בסעיפים של התוספת השנייה, יש סעיפים עם התיקון ויש סעיפים ללא התיקון. איך מציגים את התיקון בסעיפי התוספת? כאן נמצאות התקנות המקוריות. תודה, BE (שיחה) 20:25, 30 בנובמבר 2017 (IST)

שים לב שאם אין כותרת שוליים, צריך לרשום "@ 2. : טקסט". לגבי השאלה, רושמים "@ 2. (תיקון: תשע"ו) : טקסט" לסעיפים הרלוונטיים בתוספת. אם כל התוספת הוחלפה, מספיק לרשום את התיקון בכותרת. ‏– Fuzzy ‏– 20:46, 30 בנובמבר 2017 (IST)
תיקנתי את המקומות בהם צריך לרשום (תיקון: תשע"ו). כמו כן, בתקנות הללו ההפנייה לפרטים בתוספת אינה סטנדרטית. למשל, הפניה לפרט-משנה א בפרט 1 שבתוספת הראשונה נכתב כפרט 1א בתוספת הראשונה. סימנתי את הקישורים באופן מפורש כדי שהבוט יפענח את הקישור הנכון. ‏– Fuzzy ‏– 12:22, 3 בדצמבר 2017 (IST)
רשמתי לעצמי לשאול אותך על הפניה ל"פרט 1א", וראיתי שתיקנת. בתקציר העריכה של "תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמת נגישות לשירות)" התייחסתי להבדל בין "=תקנות" לבין "תקנות=", ונראה לי שיש סימנים נוספים שאינם מופיעים בויקיטקסט:ספר החוקים הפתוח/תגיות, כמו "++". BE (שיחה) 18:17, 4 בדצמבר 2017 (IST)
צודק, עדכנתי את ההסברים. ‏– Fuzzy ‏– 17:40, 5 בדצמבר 2017 (IST)

היי BE. ראיתי שאתה די פעיל בוויקיפדיה, ולכן אשמח לעזרה קטנה: ערכים רבים בוויקיפדיה מזכירים סעיפים בחוק, אבל לא תמיד יש קישור מתאים לוויקיטקסט. יש תבנית מיוחדת שמיועדת לקישורים אל ספר החוקים הפתוח, {{סחפ}}, והרבה ערכים עושים בה שימוש. אם אתה נתקל באיזכורים ללא קישור, יהיה נחמד אם תוכל להוסיף את הקישור הרלוונטי. תודה רבה, ‏– Fuzzy ‏– 19:43, 20 בדצמבר 2017 (IST)

בשמחה. אם נתקלת בערך שאין בו תבנית, אתה מוזמן לציין זאת בדף השיחה שלי בוויקיטקסט, ואוסיף שַם. כאן אוסיף שהעליתי את מקור:תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות למקום ציבורי שאינו בניין) ועוד לא יצא לי לערוך את זה. אם תרצה, אתה מוזמן לערוך את זה במקומי, ורשאי גם להסיר את התבנית ששמתי בראש התקנות. בהזדמנות זו אוסיף שהידע שלך בספר החוקים הפתוח הוא מדהים. BE (שיחה) 23:39, 20 בדצמבר 2017 (IST)
תודה על עריכת התקנות. העליתי קובץ לתוך התקנות, ואינך צריך להעלותו גם כן. BE (שיחה) 23:58, 25 בדצמבר 2017 (IST)

יותר תועלת או יותר נזק?[עריכה]

היי. רק רציתי לוודא שיש תועלת בעריכות האחרונות שלי – כי נראה שהן יוצרות בשבילך עוד עבודה.
אם אתה מרוצה, בסך הכול, אני אמשיך. אחרת, אני אפנה לעשות דברים אחרים. נדב ס (שיחה) 20:37, 12 באוגוסט 2018 (IDT)

אתה עושה עבודה טובה בסה"כ, פה ושם יש תיקונים קטנים. אשמח אם תמשיך בעבודה :) ‏– Fuzzy ‏– 23:45, 12 באוגוסט 2018 (IDT)

סעיפי תחילה ותחולה של חוקים[עריכה]

היי, ערכתי עכשיו את העדכון לחוק שירות המדינה (גמלאות), ובסוף התיקון היה סעיף על תחילת תוקפו של החוק, ופירוט האנשים עליהם הוא חל. לא הבנתי איפה להכניס את החלק הזה (כרגע השארתי אותו בחוץ, למרות שסימנתי שסיימתי את התיקון. YotamEdit (שיחה) 00:44, 18 בדצמבר 2018 (IST)

אם תאריך התחילה של התיקון היה תאריך עתידי, היה צריך לציין זאת ע"י הערה בטקסט כגון "(((החל משנת 2020):)) [תוכן הסעיף]". במקרה זה תחילת התיקון במיום 1.12.2018, ולכן לא צריך לשים הערה. לגבי הוראות המעבר, אנחנו לא נוהגים לציין אותן כי הן מתייחסות למצב העבר ולא לחוק התקף מעתה והלאה. ‏– Fuzzy ‏– 00:54, 18 בדצמבר 2018 (IST)
וכל הכבוד על השילוב, העריכה הייתה מצוינת :) ‏– Fuzzy ‏– 00:55, 18 בדצמבר 2018 (IST)

עדכון של הדף MediaWiki:PageNumbers.js[עריכה]

שלום משתמש:Fuzzy וחג שמח :-)

יש לך הרשאות של Interface administrator כאן בוויקיטקסט. אודה לך אם תוכל לעדכן את הדף MediaWiki:PageNumbers.js כדי שפונקציית <pages/> יפעל כראוי.

הסבר:

 1. פונקציית <pages/> מראה את דפי הספר ברצף, ואת מספרי העמודים בשוליים, וניתן לשים את הסמן על מספר העמוד כדי לראות בדיוק את הטקסט שהוא מכיל. אפשר לראות איך הוא עובד במיטבו בדוגמה הזאת בוויקיטקסט האנגלי.
 2. אמנם כאן, בוויקיטקסט העברי, פונקציית <pages/> מראה רק את הטקסט של העמודים ברצף. אין מספרי עמודים וכו'. אפשר לראות דוגמה לתפקוד של פונקציית <pages/> כאן בדוגמה הזאת. כדי שהוא יפעל גם כאן באופן מלא, הסבירו לי שצריך לעדכן את הדף MediaWiki:PageNumbers.js כאן, כנראה כדי שהוא ישקף את מה שיש באותו בדף בוויקיטקסט באנגלית.

אודה לך מאוד אם תוכל למצוא פתרון, או אם תוכל להפנות אותי אל מישהו אחר שכן יודע. Dovi (שיחה) 13:38, 21 באפריל 2019 (IDT)

היי דובי. לפני שאני קופץ לנבכי הקוד, מתי הסקריפט הזה עבד? ‏– Fuzzy ‏– 15:34, 21 באפריל 2019 (IDT)
האמת שאני לא חושב שהשתמשו בו קודם כאן בעברית. אבל באנגלית ובעוד שפות יש לקוד הזה תפקיד מרכזי בכמעט כל הספרים המיוצגים באתרים. ממש תודה על המוכנות שלך להסתכל על הקוד. Dovi (שיחה) 16:02, 21 באפריל 2019 (IDT)
אנסה לבדוק מה קורה שם אחרי הפסח. ‏– Fuzzy ‏– 19:16, 22 באפריל 2019 (IDT)
תודה רבה וחג שמח :-) Dovi (שיחה) 20:10, 22 באפריל 2019 (IDT)
שלום Fuzzy, הספקת לבדוק את זה? Dovi (שיחה) 16:13, 20 במאי 2019 (IDT)
זה סקריפט שנראה שמעולם לא פעל בוויקיטקסט העברי. צריך להתאים אותו מחדש והמקור (נכון להיום) שונה לחלוטין ממה שיש אצלנו (על בסיס סריפט ישן יותר). הסקריפט בוויקיטקסט האנגלי כולל כמה תצורות (themes) בעוד כאן זאת תצורה יחידה ללא שינוי דינמי. הקיצר, זה סיפור ואני צריך למצוא זמן כדי לעבוד על זה כמו שצריך. ‏– Fuzzy ‏– 16:52, 20 במאי 2019 (IDT)
תודה שהסתכלת. נא לעדכן אותי אם נראה לך שתוכל לעשות את זה בחודשים הבאים. תודה שוב, Dovi (שיחה) 16:06, 22 במאי 2019 (IDT)

קטגוריות בחוקים[עריכה]

האם ניתן לכלול חוקים בקטגוריות? או שהבוט שלך ידרוס את הקטגוריות בעדכון הבא של החוק? האם להוסיף את דפי המקור לקטגוריות?--נחום - שיחה 15:23, 30 בינואר 2020 (IST)

אפשר, אבל לא רצוי. החוקים מתחילים כולם באותה תחילית, למשל "חוק העונשין", אבל בקטגוריה הדף צריך להיות בע, "עונשין". הוספה כמותית של קטגוריות מתעלמת מהסדר הנכון של החוקים. אם מתעקשים, אפשר להוסיף קטגוריות ע"י שימוש בתבניות ניווט סלקטיביות. הוספת קטגוריות באופן ישיר לדף החוק תידרס ע"י הבוט, והוספתן לדף המקור תגרום להוספה כפולה. הדרך הנכונה לעשות זאת היא שימוש בתבנית ניווט, אבל הוספה לקטגוריה רק במקרה שהדף המכליל הוא במרחב הראשי (ולא מרחב מקור או אחר). ראה תבנית {{חוקי יסוד}} לההכללה סלקטיבית בקטגוריה:חוקי היסוד של מדינת ישראל. ‏– Fuzzy ‏– 16:20, 30 בינואר 2020 (IST)
היי Fuzzy. עד לפני שעה קלה, חוקי היסוד עמדו ללא אף קטגוריה, כמו כל דפי החוקים באתר ורוב הדפים בכלל. איך אפשר לוודא שכל החוקים ישויכו לקטגוריה המתאימה בשיטה שאתה מציע? --Joalbertine (שיחה) 16:29, 30 בינואר 2020 (IST)
אתה מתכוון למשהו כמו קטגוריה:בוט חוקים? ‏– Fuzzy ‏– 17:33, 30 בינואר 2020 (IST)

שלום. הוספתי כעת קטגוריות לכמה דפי חקיקה ואז נזכרתי בהערה שכתבת פעם בדף השיחה שלי, שנראתה לי תמוהה אבל לא טרחתי לברר אותה. ביקשת שלא אוסיף קטגוריות לדפי חקיקה וטענת שהכלי הרלוונטי למיון הדפים הוא תבניות ניווט בלבד.
תוכל בבקשה להסביר איך ייתכן שתוכן המוצג בוויקיטקסט יוחרג מהסטנדרטים הבסיסיים ביותר של אתרי ויקימדיה, ומה הסיבה להחרגה? הרי בכל אתר ויקימדיה מכל סוג ובכל שפה, קטגוריות הן הכלי הבסיסי והמקובל למיפוי תוכן. תבניות הניווט משמשות ליצירת "קיצורי דרך" נוחים לשם הרחבה בתוך דפים אחרים, וכוללות בדרך כלל רק את התוכן החשוב והבולט ביותר ולא את כל התכנים הקיימים בנושא.
חוסר השימוש הכללי בקטגוריות בוויקיטקסט העברי מוזר מאוד ומצריך בירור בפני עצמו, אבל נשמע מדבריך שבנוגע לספר החוקים הפתוח, לא מדובר בהזנחה (כפי שהבנתי את המצב עד כה) אלא החלטה מודעת. אם כך, איך התקבלה ההחלטה להשתמש במקרה הזה בנוהל שונה ומה בדיוק הסיבה הטכנית שציינת שבגללה הדבר לא אפשרי כרגע? --Joalbertine (שיחה) 15:24, 30 בינואר 2020 (IST)

איך ייתכן שתוכן המוצג בוויקיטקסט יוחרג מהסטנדרטים הבסיסיים ביותר של אתרי ויקימדיה? - הסטנדרטים הבסיסיים של אתרי ויקימדיה לא רלוונטיים. מה שרלוונטי הוא הנראות של הטקסטים וקלות הניווט ביניהם. קטגוריה היא הדרך העצלה למיפוי תוכן. הדוגמה שהבאת, קטגוריית חוקי היסוד של המדינה, מדגימה את הבעיה במדויק. מכיוון שהוספת את כל החוקים ישירות לקטגוריה, קיבלנו את כולם באות ח':
ח
 • חוק-יסוד: הכנסת
 • חוק-יסוד: הממשלה
 • חוק-יסוד: הצבא
 • חוק-יסוד: השפיטה
 • חוק-יסוד: חופש העיסוק
 • חוק-יסוד: ירושלים בירת ישראל
 • חוק-יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי
 • חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו
 • חוק-יסוד: מבקר המדינה
 • חוק-יסוד: מקרקעי ישראל
 • חוק-יסוד: משאל עם
 • חוק-יסוד: משק המדינה
 • חוק-יסוד: נשיא המדינה
 • חוק-יסוד: תקציב המדינה לשנים 2009 עד 2016 (הוראות מיוחדות) (הוראת שעה)
 • חוק-יסוד: תקציב המדינה לשנים 2017 ו-2018 (הוראות מיוחדות) (הוראת שעה)
הסדר הנכון של הקטגוריה הוא מיון חוקי היסוד לפי המילה השלישית, וללא ה' הידיעה. למשל, חוק-יסוד: השפיטה צריך להופיע באות ש':
ח
 • חוק-יסוד: חופש העיסוק
י
 • חוק-יסוד: ירושלים בירת ישראל
 • חוק-יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי
כ
 • חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו
 • חוק-יסוד: הכנסת
מ
 • חוק-יסוד: מבקר המדינה
 • חוק-יסוד: הממשלה
 • חוק-יסוד: מקרקעי ישראל
 • חוק-יסוד: משאל עם
 • חוק-יסוד: משק המדינה
נ
 • חוק-יסוד: נשיא המדינה
צ
 • חוק-יסוד: הצבא
ש
 • חוק-יסוד: השפיטה
ת
 • חוק-יסוד: תקציב המדינה לשנים 2009 עד 2016 (הוראות מיוחדות) (הוראת שעה)
 • חוק-יסוד: תקציב המדינה לשנים 2017 ו-2018 (הוראות מיוחדות) (הוראת שעה)
בפן האופרטיבי, כפי שאמרתי לך בפעם הקודמת, הדרך הנכונה היא להוסיף את את הקטגוריות מתוך תבניות ניווט. ראה למשל תבנית {{חוקי יסוד}}. עדכנתי את התבנית כך שהיא מוסיפה את הדפים לקטגוריה קטגוריה:חוקי היסוד של מדינת ישראל. ‏– Fuzzy ‏– 16:41, 30 בינואר 2020 (IST)

הורואת קורונה[עריכה]

תגיד, מאיפה אתה שואב את התקנות? איפה הן פורסמו.david7031שיחה • כ"ד באדר ה'תש"ף • 21:42, 19 במרץ 2020 (IST)

תקנות שעת החירום האחרונות עדיין לא פורסמו ברשומות, והן בסטטוס טיוטה בלבד. הנוסח הוא טיוטות שפורסמו בתקשורת. כשהתקנות יפורסמו ברשומות הנוסח יעודכן. ‏– Fuzzy ‏– 22:14, 19 במרץ 2020 (IST)

Fuzzybot בטרנסלייט ויקי[עריכה]

קשור אליך? דגש חזק • ב' בתמוז ה'תש"ף 14:55, 24 ביוני 2020 (IDT)

ממש לא. User:FuzzyBot הוא בוט ממוכן של צוות תרגום. ‏– Fuzzy ‏– 17:58, 24 ביוני 2020 (IDT)