קטגוריה:לסביה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שמה[עריכה]

משוררים רבים נהגו לתת כינוי חיבה לאהובתם. הנחות:

  1. האהובה קבלה מכתבים אישיים בהם הופיעו שמה. אפשרות זו היא אפשרית אך אינה מסבירה מדוע חלק מהדמויות לא זכו לשם בדוי כמו אמאנה ויובנטיוס.
  2. מבוכתו של קאטולוס שהתאהב באחת מבנות האליטה. גם אפשרות זו נשללה שכן קאטולוס מתאר את ניאופיה של לסביה ולכן מדוע לא נקם בה וחשף שמה?
  3. לסביה הייתה אישה נשואה וקאטולוס כיבד לא דווקא אותה אלא את מוסכמות החברה ואולי את בעלה.[1]

כבר אפולניוס רמז כי הדמות לסביה מסתירה מאחוריה אישיות אמיתית [2] וכך גם אובדיוס. [3] עם השנים הגיעו חוקרים להסכמה כי הדמות העומדת מאחורי לסביה היא קלאודיה מטלי (Clodia Metelli),[4] אחותו של פובליוס קלודיוס פולכר.

לקלודיוס היו שלוש אחיות שהיו נשואות לקונסולים. על סמך קטע בוורונה (rust.3.16.2) אנו יודעים שבעת מות אביו של קלודיוס (appius Claudius Pulcher) בשנת 76 לפנה"ס, אחת הבנות, כנראה קלאודיה מטלי הייתה כבר נשואה וקלאודיוס תכנן באותו זמן את החתונה לקלאודיה לוקוי (clodia luculli). בהתחשב בעובדה זו וכן בידיעת השנים בהם קלודיוס מונה לתפקידים (שנת 54 לפנה"ס קונסול, שנת 56 לפנה"ס, גאיוס פראטור ובשנת 58 לפנה"ס, טריבון של הפלבס) אנו יכולים לתארך את גילי שלושת הבנות.

  • קלאודיה לוקוי - הייתה נשואה ללוקיוס (Lucius Licunius Lucullus) והתגרשה ממנו ב-66 לפנה"ס. נולדה ב-92 לפנה"ס או מאוחר יותר.
  • קלאודיה מטלי - כנראה המבוגרת (וובדאות גדולה מאחיה) הייתה נשואה לבן הדוד הראשון שלה, Quintus Metellus Celer שמת 59 לפנה"ס. כנראה נולדה ב-98-93 לפנה"ס.
  • קלאודיה מרקי (Clodia Marci) - נולדה בין 95-91 לפנה"ס. האחות השלישית. הייתה נשואה ל-Quintus Marcius Rex שמת 61 לפנה"ס.

שיר 79 מחזק את הנחה זו. בשיר קאטולוס מזכיר דמות בשם "Clodius pulcher" (קלודיוס היפה).

הקשר בין לסביה לספפו המשוררת[עריכה]

מצד אחד, השם לסביה הוא שם עבור אהובה ומנגד הוא שם ספרותי, הרומז לאישה מהאי לסבוס. האפשרות הראשונה היא המשוררת המפורסמת ספפו ממנה הושראה קאטולוס.הרי שיר 51 הוא חיקוי לאחד משירה. בדומה לקאטולוס גם ספפו כתבה שירי האהבה. מצד שני, יתכן כי יש רמיזה לפעילות בה היו מפורסמת נשות לסבוס או אולי רמז ליופייה של האי ללסבוס.

  1. ^ quinn, Catullus intereprtion 57-58
  2. ^ Apuleius, Apologia 10: Eadem igitur opera accusent C. Catullum quod Lesbiam pro Clodia nominarit, et Ticidam similiter quod quae Metella erat Perillam scripserit, et Propertium, qui Cynthiam dicat Hostiam dissimulet, et Tibullum, quod ei sit Plania in animo, Delia in versu.
  3. ^ Tristia, 2.427-28: sic sua lascivo cantata est saepe Catullo/femina cui falsum Lesbian omen erat,
  4. ^ Arkins, (1982): pp.51-54..