ביאור:ויקרא כה כט

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

למי שייך הבית?[עריכה]

ויקרא כה כט: "וְאִישׁ כִּי יִמְכֹּר בֵּית מוֹשַׁב עִיר חוֹמָה, וְהָיְתָה גְּאֻלָּתוֹ עַד תֹּם שְׁנַת מִמְכָּרוֹ, יָמִים תִּהְיֶה גְאֻלָּתוֹ. וְאִם לֹא יִגָּאֵל עַד מְלֹאת לוֹ שָׁנָה תְמִימָה, וְקָם הַבַּיִת אֲשֶׁר בָּעִיר אֲשֶׁר לא[לוֹ] חֹמָה לַצְּמִיתֻת לַקֹּנֶה אֹתוֹ לְדֹרֹתָיו, לֹא יֵצֵא בַּיֹּבֵל".

(ויקרא כה לא): "וּבָתֵּי הַחֲצֵרִים אֲשֶׁר אֵין לָהֶם חֹמָה סָבִיב, עַל שְׂדֵה הָאָרֶץ יֵחָשֵׁב; גְּאֻלָּה תִּהְיֶה לּוֹ וּבַיֹּבֵל יֵצֵא".

מדוע בית מושב עיר חומה אינו יוצא ביובל, ובתי החצרים כן יוצאים ביובל?

לדעתי יש כאן איזון עדין בין בעלות ה' לבין בעלות האדם.

"והארץ לא תימכר לצמיתות, כי לי הארץ" - הקרקע שייכת לה', הוא יצר אותה לבדו ללא שותפות של בני אדם, ולכן אסור לאף אדם לקחת בעלות עליה לצמיתות.

מצד שני, חפצים מטלטלים כמו דלת או חלון הם מעשה ידי אדם, ולכן הם שייכים לצמיתות למי שיצר אותם.

בית נמצא בנקודת התפר - מצד אחד, הוא צמוד לקרקע שהיא מעשה ידי ה', ומצד שני, המבנה עצמו הוא מעשה ידי אדם.

לכן:

 • בית חצרים - בית בעיר ללא חומה, בית עם חצר, התופס בדך-כלל הרבה קרקע, נחשב כמו קרקע, ויוצא ביובל;
 • אבל בית מושב עיר חומה תופס יחסית מעט קרקע, רובו עבודה אנושית, ולכן הוא נחשב בבעלות אדם כמו כל חפץ.

החומה היא מהותית - היא תוחמת ומגבילה את האיזור שבו מצוות היובל לא חלה. מצוות היובל חלה בכל הארץ, חוץ מבאיזורים קטנים תחומים ומוגדרים היטב.

מקורות ופירושים נוספים[עריכה]

מקראות גדולות:

"" בית מושב עיר חומה" - (ת"כ) בית בתוך עיר המוקפת חומה מימות יהושוע בן נון " והיתה גאלתו לג" - לפי שנא' בשדה שיכול לגאלה משתי שנים ואילך כל זמן שירצה ובתוך שתי שנים הראשונים אינו יכול לגאלה הוצרך לפרש בזה שהוא חלוף שאם רצה לגאול בשנה ראשונה גואלה ולאחר מכאן אינו גואלה " והיתה גאלתו" - של בית " ימים" - ימי שנה שלימה קרויים ימים וכן ( בראשית כד ) תשב הנערה אתנו ימים " ( רש"י )

"" ואיש כי ימכר בית מושב עיר חומה" - בעבור שממכר ביתו של אדם קשה בעיניו מאד ויבוש ממנו בעת שימכרנו רצתה התורה שיגאלנו בתוך השנה הראשונה ובעבור כי האדם לשדה נעבד וממנו יצא לחם למחיתו רצה שיצא השדה ביובל אבל הבית לאחר היאוש ששינה דירתו ועמד שנה בבית אחר לא יזיק לו כי לא תמעט מחיתו אם יחלט ובתי החצרים עשויים לשמירת השדות ולהיותם מושב לעובדי האדמה ועל כן דינם כשדה הארץ

" ( רמב"ן )

אונקלוס:

ירושלמי (יונתן):

ירושלמי (קטעים):

"" וקם הבית וגו' לצמיתת" - יצא מכחו של מוכר ועומד בכחו של קונה " אשר לא חמה" - לו קרינן אמרו רז"ל אע"פ שאין לו עכשיו הואיל והיתה לו קודם לכן ועיר נקבה היא והוצרך לכתוב לה אלא מתוך שצריך לכתוב לא בפנים תקנו לו במסורת זה נופל על זה) "לא יצא ביובל" - אמר רב ספרא (אף) אם פגע בו יובל בתוך שנתו לא יצא " ( רש"י )

"" ובתי החצרים" - כתרגומו פצחי' עיירות פתוחות מאין חומה ויש הרבה בספר יהושוע ( יהושע יג ) הערים וחצריהם ( בראשית כה ) בחצריהם ובטירות' " על שדה הארץ יחשב" - הרי הן כשדות הנגאלים עד היובל ויוצאין ביובל לבעלים אם לא נגאלו " גאלה תהיה לו" - (ת"כ) מיד אם ירצה ובזה יפה כחו מכח שדות שהשדות אין נגאלות עד שתי שנים " וביובל יצא לד" - בחנם " ( רש"י )

מאמרים מאתר ויקיטקסט:

ביטויים:

בית = משל לרכוש, משל למשפחה
תמים = שלם ללא פגם, בגופו או באישיותו או ביחסיו עם הזולת
נחשב = היה דומה לדבר אחר, באופן יחסי

מאמרים נוספים מתוצאות החיפוש ב גוגל[עריכה]

 • אתנ"כתא - פרשת בהר : ... שנת היובל ויצא ביבל ושב לאחזתו: חמישי כט ואיש כי ימכר בית מושב עיר חומה והיתה גאלתו עד תם שנת ממכרו ימים תהיה גאלתו: ל ואם לא יגאל עד מלאת לו שנה תמימה וקם הבית אשר ... ( cache )
 • גאולת בית בעיר חומה / יעקב שמעוני : ואיש כי ימכר בית מושב עיר חומה והיתה גאלתו עד תם שנת ממכרו, ימים תהיה גאלתו. ואם לא יגאל עד מלאת לו שנה תמימה וקם הבית אשר בעיר אשר לו חמה לצמיתֻת לקנה אתו לדרתיו, ... ( cache )
 • ויקרא, פרשת בהר, תשנ"ח, פרופ' זאב ספראי : בעקבות הפסוק " ואיש כי ימכר בית מושב עיר חומה" (ויק' כה כט). כאן כבר לא נאמרה במפורש בתורה ההתניה "כי ימוך", ומבחינה פרשנית-דרשנית היה מקום להבליט את ייחודו של המוכר בית ... ( cache )
 • עשרה דברים נאמרו בירושלים / נחום רקובר : ואיש כי ימכר בית מושב עיר חומה והיתה גאֻלתו עד תם שנת מִמכרו, ימים תהיה גאֻלתו. ואם לא יגָאל עד מלאת לו שנה תמימה וקם הבית אשר בעיר אשר לא [קרי: לו] חמה לצמיתֻת לקנה ... ( cache )
 • יהדות - עיר חומה : 27 דצמבר 2002 ..."ואיש כי ימכר בית מושב עיר חומה והיתה גאלתו" (ויקרא כה כט) ואיש כי ימכר ג€“ אחר שאמר עניין מכר הבית חזר הכתוב לתת טעם לדבר, איך יהיה הדבר הזה שימכר ה' ... ( cache )
 • עשרה דברים נאמרו בירושלים : ואיש כי ימכר בית מושב עיר חומה והיתה גאֻלתו עד תם שנת מִמכרו, ימים תהיה גאֻלתו. ואם לא יגָאל עד מלאת לו שנה תמימה וקם הבית אשר בעיר אשר לא [קרי: לו] חמה לצמיתֻת לקנה ... ( cache )
 • בחזרה אל המקורות : ואיש כי ימכר בית מושב עיר חומה והיתה גאולתו עד תם שנת ממכרו ימים תהיה גאולתו. בגאולת אדם שנמכר לעבד4: וכי תשיג יד גר ותושב עמך ומך אחיך עמו ונמכר לגר תושב עמך או לעקר ... ( cache )
 • הטרגדיה והתיקון : ואיש כי ימכר בית מושב עיר חומה... וכי ימוך אחיך עמך ונמכר לך... וכי תשיג יד גר ותושב עמך ומך אחיך עמו..." (כה, כה-נה). רש"י במקום מסביר בשם חז"ל שהסיבה לנפילה במצבם הכלכלי ... ( cache )
 • הלל ושמאי : ואיש כי-ימכר בית -מושב עיר חומה והיתה גאלתו עד-תם שנת ממכרו ימים תהיה גאלתו. ואם לא- יגאל עד-מלאת לו שנה תמימה וקם הבית אשר-בעיר אשר-לא חמה לצמיתת לקנה אתו לדרתיו ... ( cache )
 • חשיבה חדשה על עברית עתיקה - תפוז בלוגים : 17 יוני 2008 ... פסוק כט: "ואיש כי ימכר בית מושב עיר חומה - והיתה גאלתו עד תם שנת ממכרו - ימים תהיה גאלתו". פעם נוספת, נדרש המחבר של הפרק להבהרה מה פירושה של שנה ... ( cache )
 • בארותיים פורים : מאי טעמא - דכתיב +ויקרא כ"ה+ ואיש כי ימכר בית מושב עיר חומה - שהוקף ולבסוף ישב, ולא שישב ולבסוף הוקף. ואמר רבי יהושע בן לוי: כרך שאין בו עשרה בטלנין - נדון ככפר. מאי קא ... ( cache )
 • אתנ"כתא - פרשת בהר, עולה חמישי : חמישי כט ואיש כי ימכר בית מושב עיר חומה והיתה גאלתו עד תם שנת ממכרו ימים תהיה גאלתו: ל ואם לא יגאל עד מלאת לו שנה תמימה וקם הבית אשר בעיר אשר (לא) [לו] חמה לצמיתת ... ( cache )
 • לצאת מבית עבדים ג€“ היובל כמהפכה דתית חברתית / דוד סבתו : ואיש כי ימכר בית מושב עיר חומה ג€“ בעבור שממכר ביתו של אדם קשה בעיניו מאד ויבוש ממנו בעת שימכרנו, רצתה התורה שיגאלנו בתוך השנה הראשונה. ובעבור כי האדם לשדה נעבד וממנו ... ( cache )
 • ספר המצוות לרמב"ם - מצוות תעשה : והוא אמרו יתעלה: "ואיש כי ימכר בית מושב עיר חומה וגו'" (שם שם, כט). ומצווה זו היא דין בתי ערי חומה. וכבר נתבארנו דיני מצווה זו במסכת ערכים. והיא אינה נוהגת אלא בארץ. המצווה הק" ... ( cache )
 • ערכין לא ב ג€“ ויקיטקסט : 28 ספטמבר 2008 ... פשיטא מהו דתימא (ויקרא כה, כט) ואיש כי ימכר בית מושב אמר רחמנא והאי לאו מכר קמשמע לן (ויקרא כה, כט) והיתה גאולתו מכל מקום: מת הלוקח יגאל מיד בנו וכו': ... ( cache )
 • חבל נחלתו ה כ ג€“ ויקיטקסט : 14 נובמבר 2010 ... והתניא: (ויקרא כ"ה) ואיש כי ימכר בית מושב עיר חומה ג€“ שהוקף ולבסוף ישב, ולא שישב ולבסוף הוקף; יכול אפילו הקיפוה ישראל? נאמר כאן חומה ונאמר להלן חומה, ... ( cache )
 • רעיונות שונים לחלוקת קרקעות ולמצוות יובל בימינו : גם בתים הם הון חשוב, והתורה מדגישה שמצוות היובל חלה רק על בתים הנמצאים בשדה, ולא על בתים בערים מוקפות חומה (פרט לערי הלויים), ויקרא כה כט: "ואיש כי ימכר בית מושב עיר ... ( cache )
 • more "ואיש כי ימכר בית " :
 • עשרה דברים נאמרו בירושלים : ואיש כי ימכֹר בית מושב עיר חומה והיתה גאֻלתו עד תֹם שנת מִמכרו, ימים תהיה גאֻלתו. ואם לא יגָאל עד מלאת לו שנה תמימה וקם הבית אשר בעיר אשר לא [קרי: לו] חֹמה לצמיתֻת ... ( cache )
 • אתר קול צופייך - עלון עדת הצופים - שבת בוגרים-פרשת "בהר" : 11 מאי 2011 ... "כי ימוך אחיך ומכר מאחוזתו ובא גואלו הקרוב אליו וגאל את ממכר אחיו", "ואיש כי ימכור בית מושב עיר חומה והיתה גאולתו... ימים תהיה גאולתו". ועוד ועוד. כלומר גאולה ... ( cache )
 • בסיס עלון מצומצם : ימכר בית מושב עיר חומה, והיתה גאלתו עד תם שנת ממכרו. ימים תהיה גאלתו'. בטעם דין זה כתב. הרמב"ן. (עה"ת שם)., שהוא משום שממכר ביתו. של אדם קשה בעיניו מאוד ויבוש ממנו בעת ... ( cache )
 • more "מושב עיר חומה והיתה " :
 • ויקרא, פרשת בהר, תשנ"ח, הרב חיים טבסקי : "והיתה גאלתו עד תם שנת ממכרו... ואם לא יגאל עד מלאת לו שנה תמימה, וקם הבית אשר בעיר, אשר לו חמה, לצמיתות לקונה אותו לדרתיו, לא יצא ביובל". נעמוד על ההבדלים בין גאולת ... ( cache )
 • הלל ושמאי : ואיש כי-ימכר בית-מושב עיר חומה והיתה גאלתו עד-תם שנת ממכרו ימים תהיה גאלתו. ואם לא- יגאל עד-מלאת לו שנה תמימה וקם הבית אשר-בעיר אשר-לא חמה לצמיתת לקנה אתו לדרתיו ... ( cache )
 • למצוא עבודה ואחר-כך לבנות בית : ואיש כי ימכור בית מושב עיר חומה, והייתה גאלתו עד תם שנת ממכרו, ימים תהיה גאלתו. ובתי החצרים, אשר אין להם חומה סביב, על שדה הארץ יחשב, גאולה תהיה לו וביובל יצא. "בית מושב ... ( cache )
 • פירוש שד"ל על שמות פרק יג : מימים ימימה: משנה לשנה, כמו ימים תהיה גאולתו (ויקרא כ"ה כ"ט), ואח"כ מפורש ואם לא יגאל עד מלאת לו שנה תמימה, וקודם לכן אמר: והייתה גאלתו עד תם שנת ממכרה והנה ממילות עד ... ( cache )
 • שיעורים בספר מלכים א פרק יז : לאחר זמן מה, יכול להיות שהכוונה מקץ שנה לפי הכתוב: "והיתה גאלתו עד תם שנת ממכרו, ימים תהיה גאלתו" (ויק' כה כט). "ימים וארבעה חדשים" (ש"א כז ז). "ויהי דבר ה' אליו לאמר: קום ... ( cache )
 • סדר ההתבססות בחיים - / הרב אלחנן סמט : ואיש כי ימכור בית מושב עיר חומה, והייתה גאלתו עד תם שנת ממכרו, ימים תהיה גאלתו. ואם לא יגאל עד מלאת לו שנה תמימה, וקם הבית אשר בעיר אשר לא (קרי: לו) חומה לצמיתות לקנה ... ( cache )
 • more "גאלתו עד תם שנת " :
 • more "ממכרו ימים תהיה גאלתו " :
 • דברי תורה לפרשת בהר : ראיתי בספר "משחת שמן" שמתייחס בהרחבה למחלוקת זו ומקשר אליה גם את דברי רש"י: על הפסוק " ואם לא יגאל עד מלאת לו שנה תמימה, וקם הבית וגו'", כותב רש"י "יצא מכוחו של מוכר ... ( cache )
 • קרי וכתיב / מנחם בן יצחק : ויקרא כה, ל: "ואם לא יגאל עד מלאת לו שנה... וקם הבית אשר לא [לו קרי] חמה...". אונקלוס: אשר לו [לא] חומה - די ליה שורא (נ. א. דילה); יונתן בן עוזיאל: אשר לו [לא] חמה - די לה שורין; ... ( cache )
 • ע"ב : כסדרן היכי משכחת לה בשלמא לר' משכחת לה בשנה מעוברת דתניא [ ואם לא יגאל עד מלאת לו] שנה תמימה ר' אומ' מונה שלש מאות וששים וחמשה ימים כמנין ימות החמה וחכמ' אומ' מונה ... ( cache )
 • קרי וכתיב : ויש להעיר שהתרגומים תרגמו תמיד עפ"י הקרי *. להלן מספר דוגמאות שבהן התרגומים תרגמו כפי הקרי: ויקרא כה, ל: "ואם לא יגאל עד מלאת לו שנה... וקם הבית אשר לא [לו קרי] חמה...". ( cache )
 • ביאור:בבלי גיטין פרק ז ג€“ ויקיטקסט : 6 אוקטובר 2008 ... כדכתיב ואם לא יגאל עד מלאת לו וגו' (ויקרא כה,ל). התקין הלל הזקן שיהא חולש רש"י ג†�?: זורק; כמו חולש על גוים - מטיל גורל (ישעיה יד,יב) את מעותיו ללשכה, רש"י ... ( cache )
 • קובץ הערות וביאורים - אהלי תורה : "ימים" פירושו "שנים" כמו "ימים תהי' גאולתו" (ויקרא כה, כט) האמור אצל בתי ערי חומה, שהכוונה שנים כמפורש בפסוק שאחרי זה " ואם לא יגאל עד מלאות לו שנה תמימה גו'". (ועי' רד"ק בס' ... ( cache )
 • ראש השנה כט א ג€“ ויקיטקסט : 25 ספטמבר 2008 ... ומהו גואלין לעולם לפי שנאמר בישראל במוכר בית בערי חומה (ויקרא כה) ואם לא יגאל עד מלאת לו שנה תמימה נחלט אבל בלוים גאולת עולם תהיה ללוים ולפי שנאמר ... ( cache )
 • ביאור:בבלי בבא קמא דף פב ג€“ ויקיטקסט : 31 מאי 2009 ... 1</ref> אין הבית חלוט בה - דכתיב (ויקרא כה ל: ואם לא יגאל עד מלאת לו שנה תמימה) וקם הבית [אשר בעיר] אשר לו חומה לצמיתות לקונה אותו לדורותיו [לא יצא ... ( cache )
 • אנציקלופדיה יהודית דעת - ירושלים : ... אין הבית חלוט בה269, אלא גאולה תהיה לו אם ירצה לגאול, ואם יגיע יובל* יצא ביובל, כדין בתי-חצרים*270, לפי שנאמר בבתי ערי חומה: ואם לא יגאל עד מלאת לו שנה תמימה וקם הבית ... ( cache )
 • more "ואם לא יגאל עד " :
 • ערכים כט-לד "אדר ראשון ואדר שני" > Beerot Yitzchak > ניצוצות מהדף היומי : אינו מונה לו שנה אלא משעה שמכר לו שנאמר "עד מלאת לו שנה תמימה " וכשהוא אומר תמימה להביא חדש העיבור. רבי אומר: יתן לו שנה ועיבורה. ומסביר הרמב"ם: 3. פירוש המשנה לרמב"ם ... ( cache )
 • פורטל הדף היומי: "רבי יוחנן ורבי אלעזר" : תנו רבנן: שנה - איני יודע אם שנה לראשון אם שנה לשני, כשהוא אומר: עד מלאת לו שנה תמימה, הוי שנה לראשון. למי חלוט? רבי אלעזר אומר: לראשון חלוט, רבי יוחנן אמר: לשני חלוט. ( cache )
 • Mogen Ovaus ג€” מגן אבות ֲ» גונסלו נותן למלך כסף תמורת הריגת היהודים : ... ויענהו וימת מפני הענוי ויושם בארון בבית הכלא ולא נקבר עד מלאת לו שנה תמימה אין גדול כשמואל בדורו חכם גדול ויועץ למלך וחוזה הכוכבים ודברי שמואל כתובים לכל מלכי קאשטילייא: ... ( cache )
 • דבר הארגון : במשך כל החודשים הבאים עד מלאת לו שנה תמימה, לפי. חישוב זה הו אמור להוסיף למשקלו פי 3.000 כלומר- הוא. ישקול תשעה טון! בחור בן 17 שגובהו 170 ס"מ בשנה הבאה יהיה גובהו ... ( cache )
 • סדנאות במשפט העברי : ... שהרי בחנם היה רוצה ללמדו, אפילו [כך], הכי יכול להכריחם להחזירו אצלו עד מלאת לו שנה תמימה. ואפילו יאמרו האפוטרופוסים "הא לך הט"ו זהובים ויהיו שלך", לא אמרו כלום, אלא חייבים ... ( cache )
 • משנה ערכין ט ג€“ ויקיטקסט : 14 דצמבר 2008 ... מת המוכר, יגאל בנו. מת הלוקח, יגאל מיד בנו. אינו מונה לו שנה אלא משעה שמכר לו, שנאמר (שם), עד מלאת לו שנה [ תמימה ]. וכשהוא אומר תמימה, להביא חדש העבור ... ( cache )
 • רמב"ם הלכות שמיטה ויובל יב ג€“ ויקיטקסט : 10 מאי 2009 ... [עריכה] הלכה ה. היתה שנה מעוברת אינו נחלט עד סופה שנאמר עד מלאת לו שנה תמימה להביא חדש העיבור. [עריכה] הלכה ו. מכר ב' בתים אחד בחצי אדר ראשון ואחד ... ( cache )
 • האמונות והדעות : עד מלאת לו שנה תמימה 47. ומצאנו כל קץ שנתן ה' לאיזו ממלכה לא נתנו אלא שנים לא ימים. יש שפירש את השנים כאומרו: והיה מקץ שבעים שנה יפקד ה' את צר48,. וכן אומרו: מקץ ארבעים ... ( cache )
 • נדרים סג א ג€“ ויקיטקסט : 2 אוקטובר 2008 ... המוכר בית בערי חומה אינו מונה אלא משעה שמכרה לו שנאמר עד מלאת לו שנה תמימה כשהוא אומר תמימה להביא חדש העבור והאי מוכר בית בבתי ערי חומה כאומר ... ( cache )
 • more "מלאת לו שנה תמימה " :
 • תהליך ההתדרדרות אל העוני בויקרא כה : ואם לא ייגאל עד מלאות לו שנה תמימה - וקם הבית אשר בעיר אשר לו חומה לצמיתות לקונה אותו לדורותיו: לא ייצא ביובל. ובתי החצרים אשר אין להם חומה סביב -- על שדה הארץ ייחשב: ... ( cache )
 • מורה נבוכים - החלק הראשון - פרק י"ב : יש בו (בשם "קימה") גם המשמעות של קיום 1 דבר ואמיתותו: יָקֵם ה' את דברו (שמואל א', א', 23); ויקָם שדה עפרון (בראשית כ"ג, 17); וקם הבית אשר בעיר (ויקרא כ"ה, 30); וקמה בידך ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- הלכות נדרים : והכוונה "לצמיתות" כמו שכתוב בויקרא (כה, ל) "וקם הבית אשר בעיר וכו' לצמיתות לקונה אותו לדרתיו לא יצא ביובל", ופירושו לחלוטין - וכך יתקיים באויבינו, בלי אבדות נוספות בגוף בנפש ... ( cache )
 • אתר הנצחה לאביתר אביבי ז"ל - גבולותיה השונים של ארץ ישראל ומעמדם... : והפסוק אומר " וקם הבית אשר בעיר אשר לא חומה" כתיב "לא" וקרי "לו". הגמרא דורשת שהבית נחשב כ"בית עיר חומה" גם אם כעת העיר חרבה ואין לה חומה, כי הקדושה הראשונה שקדשה ... ( cache )
 • רצוא ושוב בתורת האדמו"ר הזקן | מעיינותיך - למחשבת חבד > מאמרים עיוניים... : 17 נובמבר 2011 ... (4) רבי מנחם נחום מטשרנוביל, מאור עיניים, פרשת בהעלותך ג€“ השמטות, ד"ה " וקם הבית אשר בעיר ". (5) רבי אלימלך מליז'נסק, נועם אלימלך, פרשת נח, ד"ה "ויולד נח". ( cache )
 • לרוץ ולשוב: 'רצוא' ו'שוב' בתורתו של אדמו"ר הזקן - רוחניות : 25 אוגוסט 2010 ... רבי מנחם נחום מטשרנוביל, מאור עיניים, פרשת בהעלותך ג€“ השמטות, ד"ה " וקם הבית אשר בעיר ". 5. רבי אלימלך מליז'נסק, נועם אלימלך, פרשת נח, ד"ה "ויולד נח". 6. ( cache )
 • למחשבת חב;quot&ד אחדות ה' רצוא ושוב עשר הספירות לשמוע קול שופר בדרך... : 2. ספר יצירה א, ז. 3. רבי הלל מפאריטש, פלח הרימון, ניו יורק תשי"ז, שמות, עמ' ע"ח. 4. רבי מנחם נחום מטשרנוביל, מאור עיניים, פרשת בהעלותך ג€“. השמטות, ד"ה " וקם הבית אשר בעיר ". 5. ( cache )
 • ערכין לב א ג€“ ויקיטקסט : 28 ספטמבר 2008 ... גמ' בית - וקם הבית אשר בעיר (ויקרא כה): מגדלות - משטיי"ר וקבועה בקרקע: ת"ל בית - והני דלעיל דמו לבית: חולסית - מקום שאינו ראוי לזריעה איכא בינייהו דשדות ... ( cache )
 • מורה נבוכים / יוסף בכה"ר דוד קאפח : יקם ה' את דברו 4, ויקם שדה עפרון 5, וקם הבית אשר בעיר 6, וקמה בידך ממלכת ישראל 7. ובעניין זה נאמר כל לשון קימה כלפי ה' יתעלה: עתה אקום יאמר ה' 8,. ר"ל עתה אקיים פקודתי ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- אונס בגיטין : רק אם לא יוחזר הכסף תוך שנה - אז המכירה קיימת, שנאמר 5: "וקם הבית אשר בעיר וכו'". ובגלל שבמשך השנה הראשונה הכסף ניתן כהלוואה, יש כאן בעיה של ריבית, כי הקונה משתמש ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- להיות בבחינת שוֹב והוא תכלית הבריאה : רבי מנחם נחום מטשרנוביל, מאור עיניים, פרשת בהעלותך ג€“ השמטות, ד"ה " וקם הבית אשר בעיר ". ^ 5.רבי אלימלך מליז'נסק, נועם אלימלך, פרשת נח, ד"ה "ויולד נח". ^ 6.שם, פרשת קרח ... ( cache )
 • more "וקם הבית אשר בעיר " :
 • more "אשר לא חמה לצמיתת " :
 • more "לקנה אתו לדרתיו לא " :
 • more "לדרתיו לא יצא ביבל " :
 • הפוך בה - חצוצרות : ... באדמה וכריתה ממנה. ואפשר להיות כמוהו (יואל ד' י"ד) בעמק החרוץ, עכ"ל. וכן מצינו (ויקרא כ"ה ל"א) ובתי החצרים אשר אין להם חמה סביב. וענינו ל' עיירות פתוחות ופרוצות מאין חומה. ( cache )
 • בריך רחמנא דיהב אוריאן תליתאי, לעם תליתאי. : ומצינו עוד בכתוב - 'ובתי החצרים אשר אין להם חומה סביב על שדה הארץ יחשב' (ויקרא כה,לא), כלומר דאף שהם בתים, בכל זאת אין הלכותיהם כבתי ערי חומה אלא הם 'נחשבים' כשדה ... ( cache )
 • איכות הסביבה. ג€¢ במסורת היהודית : ובתי החצרים אשר אין להם חמה. 3 4 סביב על שדה הארץ יחשב גאולה תהיה לו וביובל יצא�. קרקע הנשארת בבעלות של משפחה אחת לדורות מפתחת בה זיקה לקיימות. לה� הארץ ... ( cache )
 • אברהם פאוסט : ובתי החצרים אשר אין להם חמה סביב על שדה הארץ יחשב. ";. הטרמינולוגיה היישובית המקראית לאור הממצא הארכיאולוגי.,". עיוני מקרא ופרשנות לכבוד פרופ. 'משה גרסיאל.,. כרך. 'ט, ... ( cache )
 • more "ובתי החצרים אשר אין " :
 • more "להם חמה סביב על " :
 • more "שדה הארץ יחשב גאלה " :
 • more "תהיה לו וביבל יצא " :


תגובות[עריכה]

ספר ויקרא פרק כה כתוב:

(לא) וּבָתֵּי הַחֲצֵרִים אֲשֶׁר אֵין לָהֶם חֹמָה סָבִיב עַל שְׂדֵה הָאָרֶץ יֵחָשֵׁב גְּאֻלָּה תִּהְיֶה לּוֹ וּבַיֹּבֵל יֵצֵא:

בתי החצרים כמו בית לאיכרים לעובדי האדמה הישנים בשדות הם ללא מבנה מגודר לאמור פרוץ וכל אחד יכול להכנס לכן זה נחשב חלק מן השדה עַל שְׂדֵה הָאָרֶץ יֵחָשֵׁב גְּאֻלָּה תִּהְיֶה לּוֹ וּבַיֹּבֵל יֵצֵא

-- daian moshe, 2012-05-09 16:04:14


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:למי שייך הבית?


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2012-05-09.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/wyqra/wy-25-2931