ביאור:בראשית מז ח

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית מז ח: "וַיֹּאמֶר פַּרְעֹה אֶל יַעֲקֹב כַּמָּה יְמֵי שְׁנֵי חַיֶּיךָ."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית מז ח.


כַּמָּה יְמֵי שְׁנֵי חַיֶּיךָ[עריכה]

יְמֵי שְׁנֵי חַיֶּיךָ[עריכה]

המילה "שְׁנֵי" היא 'שָׁנִים' או 'שְׁנוֹת חיים', ולא המספר 'שְׁנַיִם' (2). פרעה לא ידע שיעקב גר בכנען עד גיל 40, ואז גר בחרן אצל דודו עד גיל 97, ואז גר בכנען עד גיל 130.

"יְמֵי שְׁנֵי חַיֶּיךָ" זה סגנון הדיבור בתקופה שמשמעותו 'שנות חיים', כפי שנאמר על אברהם: "וְאֵלֶּה, יְמֵי שְׁנֵי חַיֵּי אַבְרָהָם, אֲשֶׁר חָי מְאַת שָׁנָה, וְשִׁבְעִים שָׁנָה, וְחָמֵשׁ שָׁנִים" (ביאור:בראשית כה ז), וישמעאל "וְאֵלֶּה שְׁנֵי חַיֵּי יִשְׁמָעֵאל" (ביאור:בראשית כה יז), וגם "יִהְיוּ שֶׁבַע שְׁנֵי רָעָב" (ביאור:בראשית מא כז), ועל יעקב נאמר, "וַיְהִי יְמֵי יַעֲקֹב, שְׁנֵי חַיָּיו" (ביאור:בראשית מז כח).

כַּמָּה יְמֵי שְׁנֵי חַיֶּיךָ?[עריכה]

פרעה כבר שאל את בני יעקב "מַה מַּעֲשֵׂיכֶם" וקיבל תשובה גם עבור אחי יוסף וגם עבור יעקב אביהם. פרעה כבר גמר את כל ההחלטות בענין האדמה ועבודתם של בני ישראל עבורו.

פרעה ראה לפניו איש זקן מאוד, וייתכן שגם לא בריא. יעקב נולד קטן ונשאר קטן, ועכשו בזקנותו, הוא נראה יותר זקן בגלל שהוא כל כך קטן.
השאלות שעיניינו את פרעה הם:

  1. כמה שנות חייך?
  2. והאם אתה חולה במחלה מדבקת?

גם יוסף כל פעם דאג ושאל: "הֲשָׁלוֹם אֲבִיכֶם הַזָּקֵן, אֲשֶׁר אֲמַרְתֶּם הַעוֹדֶנּוּ חָי" (ביאור:בראשית מג כז).

  • יש משהו מעליב בשאלה - פרעה לא שאל:
- איך הגעת לגיל כזה מכובד?
- איך הגעת לרכוש כה רב?
- איך הצלחת לחנך את יוסף לחוכמה רבה?
- למה מכרתם את יוסף לעבדות?
- מה יש לי ללמוד מנסיון החיים שלך?
- איך הצלחת שכל בניך איתך, וכולם מוכשרים וחזקים?
- מה הברכה שמאחדת אותכם?
- יש לך עוד תוכניות לעתיד?

כל מה שפרעה רצה לדעת זה בן כמה אתה?, והאם אתה חולה במחלה מדבקת שתדביק אותו. ולכן אחרי תשובת יעקב, פרעה לא מעונין בנוכחותו יותר וגומר את הפגישה.