ביאור:בראשית ד ה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בראשית ד ה: "וְאֶל קַיִן וְאֶל מִנְחָתוֹ לֹא שָׁעָה, וַיִּחַר לְקַיִן מְאֹד וַיִּפְּלוּ פָּנָיו."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית ד ה.


וישע ה' אל הבל ואל מנחתו, ואל קין ואל מנחתו לא שעה[עריכה]

"וַיִּשַׁע" - שם לב, הבחין, התייחס (מילוג).

מדוע שעה ה' אל מנחתו של הבל ולא אל מנחתו של קין?

תשובות רבות הוצעו לשאלה זו (חלק מהתשובות והקושיות ע"פ אברהם קורמן, שורש חטאו של קין ) :

1. קין הביא קרבן "מן הגרוע", בעוד שהבל הביא "משובח ואיכותי" (בראשית רבה כב ח; רש"י אימץ רעיון זה, הוא מביא גם דעה שהביא "זרע פשתן", ע"פ פרקי דרבי אליעזר פרק כ"א) . בתשובה זו ישנן מספר בעיות:

 • למנחת עני, שערכה פרוטה, אותה החשיבות כמו לפר של עשיר, העולה הון רב. הקב"ה אינו זקוק לקורבנות או לכל דבר אחר, כדברי אליהוּ, בספר איוב, "אם חטאת מה תפעל בו? ורבו פשעיך מה תעשה לו? אם צדקת מה תתן לו?.. ולאיש כמוך רשעך ולבן אדם צדקך!" (לה, ז-ח). בסגנון חז"ל על אותו נושא, " "לא ניתנו המצוות אלא, לצרף בהן את הבריות. וכי מה איכפת ליה לקב"ה למי ששוחט מן הצוואר או למי ששוחט מן העורף" " (בראשית רבה מ"ד, א; ויקרא רבה יג, ג; תנחומא שמיני, ח) .
 • אפשר להסביר, שאכן אין חשיבות לאיכותו של הקרבן, אבל יש חשיבות לכך שהאדם בוחר את הטוב ביותר שיש לו. קין הביא סתם "מפרי האדמה", בלי שום השקעה, בעוד שהבל השקיע והשתדל לבחור את הטוב ביותר - "מבכורות צאנו ומחלבהן" (ראו רש"ר הירש) . וכך נאמר גם ב (דברים יב יא): "וְהָיָה הַמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה' אֱלֹהֵיכֶם בּוֹ לְשַׁכֵּן שְׁמוֹ שָׁם - שָׁמָּה תָבִיאוּ אֵת כָּל אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם: עוֹלֹתֵיכֶם וְזִבְחֵיכֶם מַעְשְׂרֹתֵיכֶם וּתְרֻמַת יֶדְכֶם, וְכֹל מִבְחַר נִדְרֵיכֶם אֲשֶׁר תִּדְּרוּ לה'"( פירוט ), וגם ב (מלאכי א יד): "וְאָרוּר נוֹכֵל, וְיֵשׁ בְּעֶדְרוֹ זָכָר, וְנֹדֵר וְזֹבֵחַ מָשְׁחָת לד'; כִּי מֶלֶךְ גָּדוֹל אָנִי אָמַר ה' צְבָאוֹת, וּשְׁמִי נוֹרָא בַגּוֹיִם".
 • לא לחינם אומרת התורה "והבל הביא גם הוא", כלומר, כמו הקודם, מן הטוב והיפה. עצם הסגנון, "מפרי האדמה", מצביע דווקא על הטוב והיפה, ולא על הגרוע. מהפסוק "וכל מעשר הארץ מזרע הארץ מפרי העץ לה' הוא.." (ויקרא כז ל) לומד הירושלמי, שמדובר מן המשובח ולא מן הפסולת (ירושלמי מעשרות א א; ספרא על אתר. משה סילבר (אביו של אבא הלל סילבר) כבר העיר על כך בספרו "חשוקי כסף" לבראשית שם, שהבל הביא מן המובחר כמו קין, לכן נאמר "גם הוא") . משה רבנו ציווה למרגלים "ולקחתם מפרי הארץ" (במדבר יג, כ), דווקא כדי להראות את טיבם ויופיים של פירות הארץ.

2. " "קין בא בגסות הרוח, והבל בא בנמיכות הרוח" " (ר' יהודה, זוהר חדש יט ב) .

 • אולם, לפירוש זה אין כל יסוד בפסוקים.

3. " "האל לא שעה אל מנחתו של קין למרות שהוא היה היוזם להבאת מנחה לה'" ", ומכאן, " "קין היה אדם חוטא, לכן ה' לא שעה אל מנחתו" " (מ.ז. סולה, "חטאו של קין והישיבה בסוכה", בית מקרא, אלול תמוז-אלול תשמ"ז, עמ' 382-381) . על השאלה העיקרית - במה חטא קין? משיב סולה בהמצאת "חטא", שעצם עבודת האדמה היא חטא. לדעתו ראו רועי הצאן בעובדי האדמה אנשי חטא. אולם לרעיון זה אין יסוד בתורה:

 • התורה ראתה בעבודת אדמה ערך עליון. בהיות אדם הראשון עדיין בגן עדן עם כל הטוב שבו, הוא נצטווה "לעובדה ולשמרה" (בראשית ב טו).
 • בתורה נאמר, כי בעיני המצרים, שהיו עובדי אדמה, נחשבו רועי צאן כאנשי חטא (בראשית מו לד): "כִּי תוֹעֲבַת מִצְרַיִם כָּל רֹעֵה צֹאן"; אך אין רמז לכיוון ההפוך - לא נאמר בשום מקום שרועי הצאן התייחסו לעבודת האדמה כאל חטא.
 • אבותינו היו גם רועי צאן וגם עובדי אדמה - אברהם ויעקב השקיעו בעיקר ברעיית צאן, ויצחק השקיע בעיקר באדמה.
 • ספר משלי ממליץ להשקיע ברעיית צאן כ"הכנסה נוספת" - בנוסף לעבודת אדמה, (משלי כז כג): "יָדֹעַ תֵּדַע פְּנֵי צֹאנֶךָ שִׁית לִבְּךָ לַעֲדָרִים"( פירוט ).
 • ובדברי חז"ל מסופר על אברהם אבינו, שבדרכו מארם נהריים ראה בדרך אנשים אוכלים שותים ופוחזים, אמר " "הלוואי לא יהא חלקי בארץ הזאת" ". כיוון שהגיע לסולמה של צור, ראה אותם עוסקים בניכוש בשעת הניכוש, בעידור בשעת העידור, אמר: " "הלוואי יהיה חלקי בארץ הזאת" " (בראשית רבה לט ח).
 • לא רק תורת ישראל ראתה בעבודת האדמה ערך עליון, אלא גם הוגים וסופרים של עמים אחרים במזרח הקדמון חשבו כך. דיוניסוס מהאליקארנאסוס (60 לפנה"ס- 10 לספירה) אומר בספרו "קדמוניות הרומאים", כי עבודת האדמה היא המרחיקה את האדם מן העבירה יותר מכל האומנויות. לפיכך רק היא ראויה לבן חורין (ב, כח, 1-2). גם אלו שראו בעצם העבודה פחיתות כבוד התייחסו בכבוד לעבודת האדמה, הראויה לבן חורין. הפילוסוף דיון כריסוסטומוס (40-112 לספירה) אומר " "אילו היה מישהו מגביה אותי למרום ומציע לי(לבחירה) את התבל כולה ואת עריה, לא הייתי בוחר... ולא את גורל הסקיתים (נוודים) מפני שאינם עובדים את האדמה" " (ראו מקורות א.א. הלוי: "עולמה של האגדה", עמ' 125) .

יש שניסו ליישב סתירות אלה: " "הקב"ה לא שעה למנחת קין מפני שקין נכשל במשימה להתקדם ולהתפתח לצד שמירה על ערכי המוסר" " ( ד"ר אלכסנדר קליין, דף שבועי 831, בר אילן ).

4. ניתן גם לפרש שקין היה בעל מידות רעות, " "ואכן סופו של הסיפור מלמד על אישיותו של קין - הקנאה השתלטה עליו והעבירה אותו על דעתו, עד שרצח את אחיו. לפי זה אין כאן אפליה בין קרבן לקרבן, אלא עונש על מידותיו הרעות של קין" " ( דב לנדאו, דף שבועי 519 בר אילן ).

 • אולם, אילו זו היתה הסיבה, היה ראוי לציין זאת לפני שנאמר שה' דחה את מנחתו של קין, כדי שנבין את הסיבה לכך.

5. יש שפירשו, שחטאו של קין היה בהשקפת העולם: " "אבל עיקר החטא היה לפי שלא חשב היתרון שיש לאדם על הבעלי חיים לכלום" " ( רבי יוסף אלבו, ספר העיקרים ג טו ) .

6. קין חס על רכושו והביא קרבן "מפרי האדמה", מן ההפקר, בעוד שהבל הביא קרבן "מבכורות צאנו", מהצאן שעמל וטיפח במו ידיו. התורה מדגישה, שכאשר אדם מביא קרבן לה', הוא צריך להביא משלו, (שמות כג יט): "רֵאשִׁית בִּכּוּרֵי אַדְמָתְךָ תָּבִיא בֵּית ה' אֱלֹהֶיךָ"; הדגש הוא על "אדמתך", כלומר, רכושך הפרטי. כבר במשנה קדומה נאמר, שאם אדם נטע עץ על אדמתו, אולם הוא כפף ענף אחד לתוך שדה שכנו, או לרשות הרבים, אינו רשאי להביא ביכורים מעץ זה. העץ צמח על אדמתו, ינק מאדמתו ומהשקייתו, היות וענף אחד גדל באוויר של רשות אחרת, כבר מעורב בזה רכוש של אחרים, והפרי נפסל להבאת ביכורים לבית המקדש, כיוצא בזה בנוגע לעץ הפקר (משנה ביכורים א א) . " "עבודה היא ערך עליון בתפיסת התורה. קין זנח את העבודה, והתפרנס מהקיים ללא עמל ויגיעה. הבטלה גרמה לו, תחילה, להשתעשע ברעיונות על הבאת קורבנות לה', ולאחר מכן, התדרדר לרצח אחיו. ברוח זו אפשר להסביר גם את העונש שהוטל על קין." " ( אברהם קורמן, שורש חטאו של קין ) .

7. ויש שפירשו, שקין נדחה ללא כל סיבה, רק כדי להעמיד אותו בניסיון: " "קין עבר מסלול של התנסות. ה' רצה לראות איך הוא ישלים עם מצב שדווקא הוא, היוזם של הקרבן, נדחה ולעומת זאת הבל, שרק נגרר וחיקה את מעשהו של קין, קרבנו נרצה. ה' פונה אל קין ואומר לו (בפסוק הבא): "למה חרה לך ולמה נפלו פניך? הלוא אם תטיב שאת...", כלומר, ההחלטה שלך מה תעשה ברגע הזה של תסכול היא שתקבע את גורלך. וקין לא עמד בניסיון. "ויאמר קין אל הבל אחיו" [שתיקה], "ויהי בהיותם בשדה ויקם קין אל הבל אחיו ויהרגהו". מה שאמר קין להבל אחיו והתורה אינה אומרת, משמעותו היא, שקין לא אמר דבר משמעותי, אלא הוא התלונן והתמרמר בתוך עצמו ולעצמו על אי הצדק שנגרם לו, לדעתו, שהבל היה הגורם לכך מבחינתו של קין" " (עזרא רענן, ezra_anan @ 012.co.il,26.01.2006) .

8. מתח מיני - הסיפור טוען שקין כעס כי אלוהים שעה למנחתו של הבל, ולא למנחתו. בהמשך הסיפור אנו מוצאים שקין נשא אישה, ככתוב: "וַיֵּדַע קַיִן אֶת אִשְׁתּוֹ" (ביאור:בראשית ד יז). האישה הזאת חייבת להיות אחותו. בספר היובלים כתוב: "ובשבוע השלישי ליובל השני ילדה את־קין וברביעי ילדה את הבל ובחמישי ילדה את בתה אוֶן" (ספר היובלים ד א), ואחר כך נאמר: "ויקח קין את־אחותו און לו לאשה ותלד לו את־חנוך מקץ היובל הרביעי" (ספר היובלים ד יא). ניתן להבין שהיתה רק אישה אחת להיות אשתו של קין או הבל, ולאחר שאלוהים שעה למנחתו של הבל, נוצר מתח (מיני) מוגבר ביותר בין האחים מי יקח את און. נראה שקין חשב לסלק את אחיו מהתחרות, ולשאת את און, ולכן אלוהים מדגיש "וְאֵלֶיךָ תְּשׁוּקָתוֹ" (ביאור:בראשית ד ז), כרמז לתשוקה מינית. (ilan sendowski 20:45, 23 במאי 2020 (IDT))

לעיון נוסף[עריכה]

ה' הפלה לטובה את האח הצעיר, והדבר גרם לקנאה שהסתיימה ברצח. גם בהמשך ספר בראשית מסופר על אב שהפלה לטובה את בנו הצעיר, והדבר כמעט והסתיים ברצח; ראו פרשת וישב - אהבה חיובית ושלילית / מוטי לקסמן .

ישנה הקבלה בין קין בפרשתנו לבין משה בפרשת קורח; ראו משה וקין .

פירוש הפועל שעה[עריכה]

" "וישע - ויפן, וכן ואל מנחתו לא שעה - לא פנה, וכן "ולא ישעה" (ישעיהו יז) - אל יפנו, וכן (איוב יד) "שעה מעליו" - פנה מעליו; וישע - ירדה אש ולחכה מנחתו" " ( רש"י )

מקורות נוספים[עריכה]

מאמרים נוספים - באדיבות גוגל[עריכה]

 • חטא קין לעומת חטא אדם : הבל הוא הנספח, מעתיק מקין את עבודת ה' שלו, ואף את הדרך הוא מעתיק ג€“ "ויבא קין מפרי האדמה מנחה לה' והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלבהן ". ... ( cache )
 • פרשת בראשית - קין והבל | קבוצות דיון : 22 אוקטובר 2008 ... הפסוק אומר והבל הביא גם הוא , לכאורה היה להאמר וגם הבל הביא, ומתוך שנאמר והבל הביא גם הוא יתכן לפרש שהוא הביא את עצמו, הוא הביא את המנחה ... ( cache )
 • חדשות - יהדות - תמר הר-פז nrg - קין והבל ג€“ קץ התמימות : 22 אוקטובר 2008 ... והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן" ואולי הסיבה לא ניתנת כי כמו בכל העדפה, הצד הדחוי, במקרה הזה, קין חווה אותה כשרירותית. ... ( cache )
 • קין והבל - המבול : והבל הביא גם הוא מבכ�רות צאנו פסוק ד. הבל חשב: מה אני אביא לה' כדי להודות לו? חשב ואמר בלבו: אני צריך להביא לה' את הכבשים והעיזים הטובים ביותר שיש בעדר שלי ... ( cache )
 • מרכז ישיבות בני עקיבא - פרק הרחבה: קין והבל : או: והבל הביא גם הוא מנחה לה', מבכורות צאנו ומחלבהן. וַיִּשַׁע יְקֹוָק אֶל הֶבֶל וְאֶל מִנְחָתוֹ - שוב, תחביר ארוך. ... ( cache )
 • המבול : והבל הביא גם הוא מבכ רות צאנו פסוק ד. הבל חשב: מה אני אביא לה' כדי להודות לו? חשב ואמר בלבו: אני צריך להביא לה' את הכבשים והעיזים הטובים ביותר שיש בעדר שלי ... ( cache )
 • הביכורים - אחרית כראשית - הרב צבי שורץ : והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן" (בראשית ד ג-ד). ובתרגום יונתן בן עוזיאל נאמר: "והוה מסוף יומיא בארבֵּסר בניסן ואייתי קין מאיבא דארעא מזדרע כיתנא ... ( cache )
 • ישיבת ההסדר פתח תקוה - אמונה על סדר התורה שבכתב (15):קין והבל (2... : והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן, וישע ה' אל הבל ואל מנחתו (שם ד ד), ולא היה עדיין בעולם שמץ ע"ז כלל...". המחלוקת היא אפוא על השאלה האם הקורבנות הם ... ( cache )
 • פרשת בראשית : אתיב ר' אלעזר לרבי יוסי בר חנינא: והכתיב והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן, דבר שחלבו קרב. מה עבד ליה לר' יוסי? עביד ליה, מן שמניהון. ... ( cache )
 • נשא החזרה בתורה על קרבנות הנשיאים (הרב ישראל - מכון המקדש : הרי נאמר בתורה: ' והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן, וישע ה' אל הבל ואל מנחתו'. והוא הדין בכל דבר שהוא לשם האל הטוב - שיהיה מן הנאה והטוב. ... ( cache )
 • פרשת קין והבל / רבי יוסף אלבו : ולזה אמר הכתוב (בראשית ד') והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו. כלומר: גם הוא על כוונת קין, והיה חושב שיהיה האדם אסור בהריגת הבעלי חיים, אם לא לצורך גבוה ולעשות ... ( cache )
 • קין והבל: פשוטו של כתוב : מפרי האדמה מנחה לה'", ואצל הבל: " והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלבהן". ... אולם הבחנה זו אינה נכונה, כי הכתוב מדגיש: והבל הביא גם הוא.... ( cache )
 • בשלח הידור מצוה התשס"ח - תורה : ... הרי נאמר בתורה והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן וישע י"י אל הבל ואל מנחתו, והוא הדין בכל דבר שהוא לשם האל הטוב שיהיה מן הנאה והטוב, ... ( cache )
 • עלה : והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן וישע ה' אל הבל ואל מנחתו. ואל קין ואל מנחתו לא שעה ויחר לקין מאוד ויפלו פניו. ויאמר ה' לקין: למה חרה לך, ... ( cache )
 • מרכז ישיבות בני עקיבא - פרשת בראשית - תשובתו של קין : ... שלא עלה על דעתו להרהיב עוז בנפשו להקריב קרבן עד שראה את קין מקריב הביא גם הוא, טפל לקין, כמו שכתוב והבל הביא גם הוא , שחשב שבאמצעות קין יתקבל גם קרבנו. ... ( cache )
 • עין טובה : 17 דצמבר 2009 ... מעלתו של קין שעמד לבד על עניין סוד הקורבנות,שקין היה הראשון שהביא קרבן לה' " והבל הביא גם הוא " רק לאחר שראה את קין הביא גם הבל קרבן. ... ( cache )
 • מלחמת אחים / מיכה יוסף ברדיצ'בסקי : והבל הביא גם הוא את קרבנו, אבל הוא הביא מבכורות צאנו ומחלביהן. כה נפרדו יחד במעשיהם; ולפיכך נאסר בתורת האלהים צמר ופשתים יחדיו. אמר האֵל: אינו דין, ... ( cache )
 • הידור מצוה : אלא שהכבש צריך להיות אחד ומיוחד, כלומר שהמביא קורבן צריך שיביא ממבחר הצאן, כפי שנאמר אצל הבל: " והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן..." ואז התקיים ". ... ( cache )
 • דף קשר מספר 728 - פרשת וירא : והבל הביא גם הוא מבכרות צאנו ומחלבהן וישע ה' אל הבל ואל מנחתו, ואל קין ואל מנחתו לא שעה..." (בראשית ד', ג-ה). רש"י מסביר שמנחתו של קין הובאה מן הפרי הגרוע, ... ( cache )
 • ואכלת ושבעת וברכת - מילתא דבדיחותא על אוכל בתנך : 21 דצמבר 2007 ... ויהי מקץ ימים ויבא קין מפרי האדמה מנחה לה' והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן וישע ה' אל הבל ואל מנחתו ואל קין ואל מנחתו לא שעה ויחר ... ( cache )
 • בס"ד - תורה : וראיתי בספר צרור המור שמאשים קצת את הבל שלא נתעורר מעצמו על הקרבן כי לא הביאו עד אחר שראה את קין הולך ומקריב וע"כ נאמר והבל הביא גם הוא במלת והבל הביא גם ... ( cache )
 • האם סכך עיקר או צל עיקר? : מפני שהבל "הידר במצווה" כפי שנאמר אצל הבל " והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן..." כלומר הבל הביא מהעידית, מהמיטב שבמיטב, ולכן המהדר במצווה כפי יכולתו, ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- היום שבו אקריב קרבן : " והבל הביא גם הוא ". מתוך כך אני מביא קרבן אשר חלק ממנו באופן סמלי יעלה לה', הכול ממנו. בקרבן הזה כלל לא חשוב מה אביא. חסרונו של קין לא היה בכך שהביא מן ... ( cache )
 • הבאת המנחות והעדפת הבל - פרשנות : ( והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהם והיה הבל ומנחתו לרצון לפני ה') ... הבינו האנשים והבל הביא גם הוא ויבא קין מפרי האדמה מנחה לה'. ... ( cache )
 • המתהווה בע"מ ~ מה בין סימטריה לסיפור קין והבל. : 5 יוני 2008 ... פסוקים ד ה " ויהי מקץ ימים ויבא קין מפרי האדמה מנחה לאדוני והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן וישע אדוני אל הבל ואל מנחתו. ... ( cache )
 • בת קול ג€“ בראשית ב' : ויהי הבל רעה צאן וקין היה עבד אדמה ויהי מקץ ימים ויבא קין מפרי האדמה מנחה לה' והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלבהן". את כבודו של טיפוס האדם הזה ניתן לראות ... ( cache )
 • הבאת המנחות והעדפת הבל - מדרשים : לפיכך נאסר צמר ופשתים שנא' (דברים והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן: אינו דין שיתערב מנחת החוטא עם מנחת זכאי,הקב"ה כב) "לא תלבש שעטנז וגו'". ואמר ... ( cache )
 • פרשת בראשית : נשים לב שאצל הבל נאמר: והבל הביא גם הוא גם בא לרבות את הוא הבל הביא גם את עצמו בנוסף לקרבן, לכן אין פלא שהתורה כותבת ויושע ה' אל הבל ואל מנחתו ... ( cache )
 • קין והבל - הבלוגיה - תפוז אנשים : והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן,וישע ה` אל הבל ואל מנחתוואל קין ואל מנחתו לא שעה,ויחר לקין מאד ויפלו פניו.(בראשית ד פסוקים ג-ה) ויהי בהיותם בשדה ויקם ... ( cache )
 • פרשת בראשית - קין והבל - גיליונות נחמה ליבוביץ : " והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן, וישע ה' אל הבל ואל מנחתו" (שם ד ד), ולא היה עדיין בעולם שמץ עבודה זרה כלל. ובלעם אמר "את שבעת המזבחות ערכתי ואעל פר ... ( cache )
 • קין : והבל הביא גם הוא מבכרת צאנו ומחלביהן". ההמצאה, היקיצה, הייתה אפוא של קין עובד האדמה. והבל הרועה, גם הוא עשה כמותו. יתר על כן, על פי אגדה שמביא רש"י בעניין, ... ( cache )
 • וישע... לא שעה, מדוע? - בית המדרש הוירטואלי : דבר זה נרמז במילים " והבל הביא גם הוא ". נמצא כי סעיף זה דומה ל-א לא רק מפני שקין נזכר ראשון בשניהם, אלא מפני הסיבה המשותפת לכך: היותו ראשון בזמן. ... ( cache )
 • בדרך לאדם שלם - אילו יהוה היה צמחוני : והבל הביא גם הוא מבכרות צאנו, ומחלבהן'. אלא שלהבל יש יתרון על אחיו, כי הוא כנראה יודע שיהוה אוהב בשר, ושריח של בשר צלוי על הדם מעורר אותו. ... ( cache )
 • ד"ר לאה מזור: על מקרא הוראה וחינוך: כתה, מורה, קין והבל, אדם וחווה... : 31 ינואר 2010 ... הם ידעו היטב שחיות יכולות למות, הרי " והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו"! ג€“ אבל אולי חשבו שהאדם שונה ומיוחד מהן? דומה יותר לאל? בצלם? ... ( cache )
 • סיכום לחזרה למבחן קין והבל.doc - Ministry of Education and Sport... : והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלבהן". הפירוט הזה מעיד על חשיבות המעשה לסופר. בסיפורנו קין מתואר כאקטיבי ובעל יוזמה, כראשון המביא מנחה לה' מפרי האדמה. ... ( cache )
 • נספח - אלוהים והצמחונות : והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן וישע ה' אל הבל ואל מנחתו ואל קין ואל מנחתו לא שעה." (בראשית ד' 3-5). התוצאה היא שקין בקנאתו רוצח את הבל אחיו, ... ( cache )
 • מחוץ לגן העדן: סיפורם של קין והבל - אסופות מדרש אומנות - קרן תל"י : והבל הביא גם-הוא מבכֹרוֹת צאנו ומחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע ה` אל הבל ואל ..... והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן - לפיכך נאסר צמר ופשתים שנא` ... ( cache )
 • more "והבל הביא גם הוא " :
 • תנ"ך מנוקד - בראשית - Byte Quest 2000 - WWW : ד,ד וְהֶבֶל הֵבִיא גַם-הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ, וּמֵחֶלְבֵהֶן; וַיִּשַׁע יְהוָה, אֶל-הֶבֶל וְאֶל-מִנְחָתוֹ. ... ( cache )
 • ביאור:רש"י בראשית ד ג€“ ויקיטקסט : 13 ספטמבר 2009 ... (ד) וְהֶבֶל הֵבִיא גַם הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע יְהוָה אֶל הֶבֶל וְאֶל מִנְחָתוֹ. ... ( cache )
 • בראשית ד - קטגוריה:בראשית ד ג€“ ויקיטקסט : 26 יולי 2007 ... ד וְהֶבֶל הֵבִיא גַם הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע יְהוָה אֶל הֶבֶל וְאֶל מִנְחָתוֹ. ... ( cache )
 • חג ההודיה thanksgiving??? - TheMarker Cafe : 27 נובמבר 2009 ... ד וְהֶבֶל הֵבִיא גַם-הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ, וּמֵחֶלְבֵהֶן; וַיִּשַׁע יְהוָה, אֶל-הֶבֶל וְאֶל-מִנְחָתוֹ ... ( cache )
 • שורש חטאו של קין - הבטלה והגזל : 26 ינואר 2006 ... וְהֶבֶל הֵבִיא גַם הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע יְדֹוָד אֶל הֶבֶל וְאֶל מִנְחָתו. ... ( cache )
 • בס"ד - It works : וְהֶבֶל הֵבִיא גַם הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע ה' אֶל הֶבֶל וְאֶל מִנְחָתוֹ, וְאֶל קַיִן וְאֶל ... ( cache )
 • [http://yi.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%99%D7%9F קין ג€“ �יקיפּעדיע] : וְהֶבֶל הֵבִיא גַם-הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ, וּמֵחֶלְבֵהֶן; וַיִּשַׁע יְהוָה, אֶל-הֶבֶל וְאֶל-מִנְחָתוֹ. ... ( cache )
 • פרשת בראשית : וְהֶבֶל הֵבִיא גַם-הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע ה' אֶל-הֶבֶל וְאֶל-מִנְחָתוֹ, וְאֶל-קַיִן ... ( cache )
 • קין והבל בתנ"ך ובקוראן - קין והבל דו-לשוני : ד וְהֶבֶל הֵבִיא גַם-הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ, וּמֵחֶלְבֵהֶן; וַיִּשַׁע יְהוָה, אֶל-הֶבֶל וְאֶל-מִנְחָתוֹ. ... ( cache )
 • צעירי חב"ד | חברה יהודית : 21 אוקטובר 2009 ... והבל הביא גם הוא מבכרות צאנו ומחלבהן וישע ה אל הבל ואל מנחתו" (מסביר רש"י: "ירדה אש וליחכה מנחתו). "ואל קין ואל מנחתו לא שעה ויחר לקין מאד ... ( cache )
 • קורבן מנחה ג€“ ויקיפדיה : וְהֶבֶל הֵבִיא גַם הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן, וַיִּשַׁע יְהוָה אֶל הֶבֶל וְאֶל-מִנְחָתוֹ. ... ( cache )
 • ד - www.yeshua.co.il - תנ"ך : ... מִפְּרִי הָאֲדָמָה מִנְחָה לַיהוָה׃ 4 וְהֶבֶל הֵבִיא גַם ־הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן; וַיִּשַׁע יהוה, ... ( cache )
 • תולדות השראת שכינה (ג) - בית המדרש הוירטואלי : וְהֶבֶל הֵבִיא גַם הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע ה' אֶל הֶבֶל וְאֶל מִנְחָתוֹ. ... ( cache )
 • תורה : ד,ד והבל הביא גם הוא מבכרות צאנו ומחלבהן וישע יהוה אל הבל ואל מנחתו. ד,ה ואל קין ואל מנחתו לא שעה ויחר לקין מאד ויפלו פניו. ד,ו ויאמר יהוה אל קין: למה חרה ...
 • Inner : (4) וְהֶבֶל הֵבִיא גַם הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע יְהֹוָה אֶל הֶבֶל וְאֶל מִנְחָתוֹ: (5) וְאֶל ... ( cache )
 • HomeEnglishתורהמשנהContactchaver : ... ימים ויבא קין מפרי האדמה מנחה ליהוה ד:ד והבל הביא גם הוא מבכרות צאנו ומחלבהן וישע יהוה אל הבל ואל מנחתו ד:ה ואל קין ואל מנחתו לא שעה ויחר לקין מאד ויפלו ...
 • סיפור קין והבל : והבל הביא גם הוא - מבכרות צאנו ומחלבהן. וישע ה' אל הבל ואל מנחתו ואל קין ואל מנחתו לא שעה. ויחר לקין מאד ויפלו פניו. קין מוצג כמי שהגה את רעיון הקרבן ... ( cache )
 • שלהבתיה. : 1 מאי 2008 ... ראשון המפורש בתורה הוא: פרשת בראשית: ויהי מקץ ימים ויבא קין מפרי האדמה מנחה ליקוק: והבל הביא גם הוא מבכרות צאנו ומחלבהן וישע יקוק אל הבל ... ( cache )
 • ויהי בהיותם בשדה - כחול ולבן - על הגובה: ממשל זמין לילדים : ... וְהֶבֶל הֵבִיא גַם-הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע יְהוָה אֶל-הֶבֶל וְאֶל-מִנְחָתוֹ: וְאֶל-קַיִן ... ( cache )
 • בראשית: "ואל קין ואל מנחתו לא שעה". מדוע? : 14 אפריל 2009 ... והבל הביא גם הוא מבכרות צאנו ומחלבהן וישע ה' אל הבל ואל מנחתו. ואל קין ואל מנחתו לא שעה ויחר לקין מאד ויפלו פניו". ... ( cache )
 • סוג הבחינה: א : ד וְהֶבֶל הֵבִיא גַם-הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע יְהוָה אֶל-הֶבֶל וְאֶל-מִנְחָתוֹ. ... ( cache )
 • על מה פורצות מלחמות? (בראשית) - פרשת השבוע : 21 אוקטובר 2006 ... [ד] וְהֶבֶל הֵבִיא גַם-הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ, וּמֵחֶלְבֵהֶן; וַיִּשַׁע ה', אֶל-הֶבֶל וְאֶל-מִנְחָתוֹ. ... ( cache )
 • הפקולטה למדעי ההתנהגות -:: Y elem:: אתר מידע ותמיכה לצעירים:: : 21 אוקטובר 2006 ... לַיהֹוָה: וְהֶבֶל הֵבִיא גַם הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע יְהֹוָה אֶל הֶבֶל וְאֶל ... ( cache )
 • הספרייה הוירטואלית של מטח - סיפור קין והבל : והבל הביא גם הוא - מבכרות צאנו ומחלבהן. וישע ה' אל הבל ואל מנחתו ואל קין ואל מנחתו לא שעה. ויחר לקין מאד ויפלו פניו. ... ( cache )
 • Bereishit Torah Reading - Parshah : וְהֶבֶל הֵבִיא גַם הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע יְ־הֹוָ־ה אֶל הֶבֶל וְאֶל מִנְחָתוֹ: ... ( cache )
 • מחוץ לגן עדן: סיפורו של קין : (ד) וְהֶבֶל הֵבִיא גַם הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע ה' אֶל הֶבֶל וְאֶל מִנְחָתוֹ: ... ( cache )
 • פרשת בראשית - קין והבל - גיליונות נחמה ליבוביץ : ... מִנְחָה לַה' וְהֶבֶל הֵבִיא גַם הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע ה' אֶל הֶבֶל וְאֶל מִנְחָתוֹ" ... ( cache )
 • וישב - שומרי משפט - רבנים למען זכויות אדם : 23 נובמבר 2010 ... "וְהֶבֶל הֵבִיא גַם הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע ה' אֶל הֶבֶל וְאֶל מִנְחָתוֹ. ... ( cache )
 • צעירי חב"ד | חברה יהודית : והבל הביא גם הוא מבכרות צאנו ומחלבהן וישע ה אל הבל ואל מנחתו" (מסביר רש"י: "ירדה אש וליחכה מנחתו). "ואל קין ואל מנחתו לא שעה ויחר לקין מאד ויפלו פניו". ... ( cache )
 • סוג הבחינה: א : ד וְהֶבֶל הֵבִיא גַם-הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע ה' אֶל-הֶבֶל וְאֶל-מִנְחָתוֹ. ... ( cache )
 • שיעור מס' 4 - www.yeshua.co.il - שיעורים : ... וְהֶבֶל הֵבִיא גַם־הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן ; וַיִּשַׁע יהוה, אֶל־הֶבֶל וְאֶל־מִנְחָתוֹ; וְאֶל־קיִן ... ( cache )
 • פרשת השבוע - 'כי תבוא' לאור הקבלה והחסידות : וְהֶבֶל הֵבִיא גַם-הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ, וּמֵחֶלְבֵהֶן; וַיִּשַׁע ה', אֶל-הֶבֶל וְאֶל-מִנְחָתוֹ" (בראשית ד' ג'). ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- בראשית פרק ד : ... (ג) ויהי מקץ ימים ויבא קין מפרי האדמה מנחה ליהוה: (ד) והבל הביא גם הוא מבכרות צאנו ומחלבהן וישע יהוה אל הבל ואל מנחתו: (ה) ואל קין ואל מנחתו לא שעה ויחר ... ( cache )
 • אנציקלופדיה יהודית דעת - מערכת הזמנים בלשון המקרא ובעברית החדשה; : וְהֶבֶל הֵבִיא גַם הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע ה' אֶל הֶבֶל וְאֶל מִנְחָתוֹ (בראשית ד' ג-ד); ... ( cache )
 • פרשת כי תבוא - הברירה בין עבדות מצרים לבין העבדות לה' במצוות : והבל הביא גם הוא מבכרות צאנו ומחלבהן וישע ה' אל הבל ואל מנחתו. ואל קין ואל מנחתו לא שעה (בראשית, ד', ג-ה). משום כוונת המעשה, שבאה לידי ביטוי באיכות המנחה, ... ( cache )
 • more "מבכרות צאנו ומחלבהן וישע " :
 • התורה והמצוה על שמות יב א ג€“ ויקיטקסט : 8 אפריל 2008 ... כבר התבאר אצלי, באילת השחר [ כלל רח ], שדרך הלשון שאות היחס יבוא כפול עם כל שם ושם, וישע ה' אל הבל ואל מנחתו. וזה דווקא בשניהם שוים! ... ( cache )
 • הרצחת וגם ירשת - מדינת ישראל : והבל הביא גם הוא מבכֹֹרות צאנו ומחלבֵהן, ויִּשע ה' אל הבל ואל מנחתו. ואל קין ואל מנחתו לא שעה, ויחר לקין מאד ויפלו פניו (שם, ב-ה). ... ( cache )
 • אור החיים על בראשית ד ג€“ ויקיטקסט : 21 יולי 2010 ... אלא תהיה מעלתו נשאה והיא בחינת הטוב שהיא בחינת הרוממות והגדולה והם כנגד ב' בחינות האמורים בענין וישע ה' אל הבל ואל מנחתו שהם ב' דברים, ... ( cache )
 • בחינת בגרות בתנ"ך מ"ד קיץ תשס"ו, שאלון 002211 : "וישע ה' אל הבל ואל מנחתו ואל קין ואל מנחתו לא שעה" (פסוקים ד'-ה'). הסבר מדוע שעה ה' אל מנחת הבל, ולא שעה אל מנחת קין. הוכח את דבריו מן הכתוב. ... ( cache )
 • אדם וחוה בגן עדן במסורות דתיות שונות : מפשט הכתוב איננו מבינים מהי הסיבה המדויקת שבעטייה שעה " ה' אל הבל ואל מנחתו, ואל קין ואל מנחתו לא שעה" (פס' ד-ה). (4) מכל מקום, בעקבות הדחייה השרירותית ... ( cache )
 • בראשית פרק ד : רד"ק: "וישע ה' אל הבל ואל מנחתו" ולא נאמר "וישע ה' אל מנחת הבל", לפיכך, היה רצון האל אל הבל, כי ראה כוונתו הטובה וכן היה רצונו אל מנחתו, שהייתה מכובדת ... ( cache )
 • קין והבל: האופי המקוטע של הפרשה : כמו-כן סתם הכתוב ולא פירש, כיצד נתברר לאחים כי שעה ה' אל הבל ואל מנחתו ואילו אל קין ואל מנחתו לא שעה. אף לא מסופר מה היתה האות שניתן לקין. ... ( cache )
 • הוראת הקורבנות - קטעים מן המבוא למדריך למורה, ויקרא לכיתה ה... : על כן ישימו-לב התלמידים למיוחד שבפסוקים (בראשית ד', ד-ה): "וישע ה' אל הבל ואל מנחתו, ואל קין ואל מנחתו לא שעהג€¦"; לא נאמר 'אל מנחת הבל' או 'אל מנחת קין', ... ( cache )
 • הסיפור המלא - מדרשים - מדרש רבה : נתפייס ממנו וישע ה' אל הבל ואל מנחתו ו (בראשית ד). -לא נתפייס ממנו. ואל קין ואל מנחתו לא שעה. - נעשו כאור ויחר לקין מאד ויפלו פניו. (ויקרא כד"א - ברכה, ... ( cache )
 • בראשית : 18 אוגוסט 2007 ... "וישע ה' אל-הבל ואל -מנחתו ואל-קין ואל-מנחתו לא שעה. ויחר לקין מאד ויפלו פניו". ישנם שני סוגים עיקריים בקינאה: קינאה שלנו אין, ... ( cache )
 • סיפורה של חוה - בית המדרש הוירטואלי : וישע ה' אל הבל ואל מנחתו, ואל קין ואל מנחתו לא שעה. ויחר לקין מאוד, ויפלו פניו. (ד-ה). מבנה הפסוקים מדגיש את הניגוד שבין תגובת ה' למנחתו של הבל לבין תגובת ... ( cache )
 • מרכז ישיבות בני עקיבא - פרשת בראשית - קטעים נבחרים מהספר "נר למאור" : "והבל הביא גם הוא"[25], ועל כן: "וישע ה' אל הבל ואל מנחתו"[26] - רק מתוך הדגשה זאת ובהקדמה זאת. ראשית ההתיחסות בפסוק היא אל המקריב, אל הבל. ... ( cache )
 • מסילת ישרים - פרק י"ט : וכבר מצאנו קין והבל, הבל הביא מבכורות צאנו ומחלביהן וקין מן הפסלת, מפרי האדמה, כפירושם ז"ל (בראשית רבה כ"ב), ומה עלה בהם - "וישע ה' אל הבל ואל מנחתו ואל ... ( cache )
 • בראשית פרק יב : (ד) והבל הביא גם הוא מבכרות צאנו ומחלבהן וישע ה' אל הבל ואל מנחתו: (ה) ואל קין ואל מנחתו לא שעה ויחר לקין מאד ויפלו פניו: ... ( cache )
 • מהי פעילות יצירתית : התלמידים יציירו את הפסוק: "וישע ה' אל הבל ואל -מנחתו, ואל קין ואל מנחתו לא שעה" (בראשית ד', ה). הם יציירו עשן המיתמר ישירות למעלה מעל מזבחו של הבל ועשן ... ( cache )
 • בראשית פרק ד' ג€“ סיכומונה : 20 נובמבר 2010 ... פסוק ד - "וישע ה' אל הבל ואל מנחתו..." ההבדל היה כנראה באישיותו של המקריב ולא בטיב הקרבן. רש"י מסביר "מפרי האדמה": "מן הגרוע" ואילו הבל הביא ... ( cache )
 • פרשת בראשית - לפתח חטאת רובץ - הדרך להתמודד עם היצרים היא ע"י תורה... : וישע ה' אל הבל ואל מנחתו" (בראשית, ד', ד'). מכאן שבהכרעת הדין, הדין מוכרע ע"פ המובחר, ע"פ רמת ההידור. ולכן בסוכות יש מצווה מיוחדת להדר, בכדי להגיע מיום הדין ... ( cache )
 • תנך לבגרות עם המורה עמוס - התפתחות התרבות האנושית - HOTTENTOT : פסוק ד - "וישע ה' אל הבל ואל מנחתו..." ההבדל היה כנראה באישיותו של המקריב ולא בטיב הקרבן. רש"י מסביר "מפרי האדמה": "מן הגרוע" ואילו הבל הביא מן המובחר. ... ( cache )
 • קין היום - חננאל ובר - מורשת : וישע ה' אל-הבל ואל -מנחתו ואל-קין ואל-מנחתו לא שעה" (בראשית ד, ד-ה). קין כעס מאוד. ברם, היו לו שתי אפשרויות לפתור את "בעייתו" עם ה': אחת, לשפר את מעשיו ... ( cache )
 • פרשת ויקרא - בטעם מצוות הקורבנות - גיליונות נחמה ליבוביץ : והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן, וישע ה' אל הבל ואל מנחתו (שם ד' ד'), ולא היה עדיין בעולם שמץ עבודה זרה כלל. ובלעם אמר את שבעת המזבחות ערכתי ואעל פר ... ( cache )
 • מרכז ישיבות בני עקיבא - קהלת פרק גֲ´ ט"ו : הבל נרדף מפני קין, והאלהים יבקש את נרדף: 'וישע ה' אל הבל ואל מנחתו' (בראשית ד, ד)... ואף בקרבנות כן, שור נרדף מפני ארי, כבש נרדף מפני זאב, עז נרדף מפני נמר, ... ( cache )
 • more "ה' אל הבל ואל " :
 • "הרצחת וגם ירשת?!" / אליאב שוחטמן : והבל הביא גם הוא מבכרות צאנו ומחלבֵהן, ויִּשע ה' אל הבל ואל מנחתו . ואל קין ואל מנחתו לא שעה, ויחר לקין מאד ויפלו פניו (שם, ב-ה). בספרות המדרשית של חז"ל, ... ( cache )
 • מקין ועד למך : איך ידע קין, שה' שעה אל הבל ואל מנחתו , ואליו ואל מנחתו לא שעה? נשים נא לב, שהשעייה עצמה לא עוררה כל תגובה, כגון נפילה על הפנים או קריאת התפעלות אם מתוך שמחה ... ( cache )
 • הכנה לבגרות בתנך | סקול סאקס ישראל : 17 יוני 2009 ... והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלבהן וישע יהוה אל הבל ואל מנחתו . ואל קין ואל מנחתו לא שעה ויחר לקין מאד ויפלו פניו. ...
 • ספורנו בראשית פרק ד | פרויקט השו"ת המקוון - Responsa : (ד) אל הבל ואל מנחתו . שהיה הבל המקריב רצוי ומנחתו גם כן רצויה, שהיתה מן המין הראוי לרצון: (ה) ואל קין ואל מנחתו לא שעה. לא שעה אל קין המקריב שהיה בלתי רצוי, ... ( cache )
 • קין והבל - ממקור ישראל : ויפן יי וישע אל הבל ואל מנחתו ; ותרד אש מאת יי מן השמים ותאכלנה. ואל קין ואל מנחתו לא פנה יי ולא שעה אליה, כי הקריב לפני יי מרוע פרי האדמה, ויקנא קין בהבל ... ( cache )
 • more "אל הבל ואל מנחתו " :
 • מאכלי האדם והחיות - פרשת לך לך : "ויהי מקץ ימים, ויבא קין מפרי האדמה מנחה לה': והבל הביא גם הוא מבכֹרות צאנו ומחלבהן, וישע ה' אל הבל ואל מנחתו: ואל קין ואל מנחתו לא שעה, ויחר לקין מאד ... ( cache )
 • הסיפור המלא - פרשנות - קאסוטו : כיצד ידעו שני האחים ששעה ה' אל הבל ואל ואל קין ואל מנחתו לא שעה מנחתו, ושאל קין ואל מנחתו לא שעה?...שאחר הקרבת המנחות נתן ה' ברכה ... ( cache )
 • דרכי השאלה, החשיבה והתשובה בגיליונות נחמה ליבוביץ' / דב לנדאו : נאמר בפרק ד' פסוק ג' ואילך: "ויהי מקץ ימים ויבא קין מפרי האדמה מנחה לה': והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלבהן וישע ה' אל-הבל ואל מנחתו: ואל קין ואל-מנחתו ... ( cache )
 • מדינת ישראל : לפי מדרש אחר לאפליית הבל והעדפת מנחתו על פני קין - " ואל קין ואל מנחתו לא שעה" (ד, ה) - היה משקל מכריע בהנעת קין לרצוח את אחיו, ואפשר שהייתה גם גורם להקלה ... ( cache )
 • ה - קטגוריה:בראשית ד ה ג€“ ויקיטקסט : 23 יוני 2009 ... ואל קין ואל מנחתו לא שעה ויחר לקין מאד ויפלו פניו (ראה פסוק זה בהקשרו במהדורת הכתיב של הספר) * * * וְאֶל קַיִן וְאֶל מִנְחָתוֹ ... ( cache )
 • 10 משפטים המסכמים את תכלית התנ"ך - www.yeshua.co.il - שיעורים : ואל קין ואל מנחתו לא שעה..."; ויקרא יז יא: "כי נפש הבשר בדם היא ואני נתתיו לכם על המזבח לכפר על נפשותיכם. כי הדם הוא בנפש יכפר". זהו עיקרון חשוב ביותר: חיים ... ( cache )
 • על כעס, על קין ועל טוריאדור סתום עין... : 31 דצמבר 2007 ... והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן, וישע אדוני אל הבל ואל מנחתו ואל קין ואל מנחתו לא שעה, ויחר לקין מאד ויפלו פניו"... (בראשית פרק ד. ... ( cache )
 • מדוע הבורא רוצה שיקריבו לו קורבנות? : אין תימה איפוא, שקרבנותיהם של קין והבל התקבלו בצורה שונה, כפי שנאמר בתורה: "וישע ה' אל הבל ואל מנחתו, ואל קין ואל מנחתו לא שעה" (בראשית ד', ד'-ה'). ... ( cache )
 • חוברת ב', תשנ"ד : ואל-קין ואל-מנחתו לא שעה, ויחר לקין מאד, ויפלו פניו. בראשית ד, ד'-ה'. כאן תיכנס תמונה. התמונה מנסה לתאר את ההבדל שבין ריצוי קרבנו של הבל ע"י ה' ודחייתו של ... ( cache )
 • דברי תורה לפרשת קרח : 10 יוני 2010 ... ואל קין ואל מנחתו לא שעה..."; והנה, לקרח היו שני אחים ג€“ נפג וזכרי = 370 = בני קרח, י"ל ששני אחיו, הצדיקים, התגלגלו בבניו], וד"ל), ... ( cache )
 • more "ואל קין ואל מנחתו " :
 • דף קשר מספר 138 - פרשת קורח : ... ה): "ואל קין ואל מנחתו לא שעה ויחר לקין מאד" שנתקנא בהבל, ולא היה זה אלא " קנאת סופרים" שבאמת צריכה להיות "קנאת סופרים תרבה חוכמה" (ב"ב כא.). ... ( cache )
 • פרשת השבוע בראשית תשס"ט, באהבה ובאמונה|שיעורי תורה | מכון מאיר... : וישע ה' אל הבל ואל מנחתו, ואל קין ואל מנחתו לא שעה. ויחר לקין מאד, ויפלו פניו... ויאמר קין אל הבל אחיו, ויהי בהיותם בשדה. ויקם קין על הבל אחיו ויהרגהו" ... ( cache )
 • Genesis Chapter 4 - Hebrew Old Testament : ואל־קין ואל־מנחתו לא שעה ויחר לקין מאד ויפלו פניו׃. 6. ויאמר יהוה אל־קין למה חרה לך ולמה נפלו פניך׃. 7. הלוא אם־תיטיב שאת ואם לא תיטיב לפתח חטאת רבץ ואליך ... ( cache )
 • ארכיון שיעורים - ערוץ מאיר, באהבה ובאמונה > > פרשת השבוע קרח תשס"ח... : ולכן נאמר "ואל קין ואל מנחתו לא שעה, ויחר לקין מאוד ויפלו פניו", והוציא את מחשבתו אל הפועל ברוצחו את אחיו ככתוב, "ויקם קין אל הבל אחיו ויהרגהו" (בראשית ד). ... ( cache )
 • בתי כנסת בגליציה - בית-כנסת גליצאי ספרדי : וישע יהוה אל הבל ומנחתו ואל קין לא שעה,ויחר לקין מאד ויפלו פניו. ויאמר יהוה לקין למה חרה לך ולמה נפלו פניך? הלא אם תטיב שאת ואם לא תיטיב-לפתח חטאת רובץ ... ( cache )
 • פרסומים ומאמרים - ערן גולדשטיין - רפואה סינית : והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן, וישע אדוני אל הבל ואל מנחתו ואל קין ואל מנחתו לא שעה, ויחר לקין מאד ויפלו פניו"... (בראשית פרק ד. פסוקים ג ג€“ ה) ... ( cache )
 • פיטורי עובדת בהריון, בטרם חלפו שישה חודשים להעסקתה - www.moital.gov.il : 23 מרץ 2010 ... ואל קין ואל מנחתו לא שעה ויחר לקין מאוד ויפלו פניו" (בראשית ד', ג'-ה'). ומכאן: "ויאמר קין אל הבל אחיו ויהי בהיותם בשדה ויקם קין אל-הבל אחיו ... ( cache )
 • ישיבת ההסדר רמת גן - קניתי איש את הֲ´ - פרשת בראשית : "וישע ה' אל הבל ואל מנחתו ואין קין ואל מנחתו לא שעה, ויחר לקין מְאֹד ויפלו פניו". קין ידע שהוא שונה מאביו ומאמו, ושונה גם מאחיו שהמשיך בדרכם. ... ( cache )
 • Le fratricide fondateur בראשית פרק ד : ואל קין ואל מנחתו לא שעה ויחר לקין מאד ויפלו פניו.:) ו(. ויאמר יקוק אל קין למה חרה לך ולמה נפלו פניך.:) ז(. הלוא אם תיטיב שאת ואם לא תיטיב לפתח חטאת רבץ ... ( cache )
 • על כעס, על קין ועל טוריאדור סתום עין. : 30 ינואר 2007 ... והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן, וישע אדוני אל הבל ואל מנחתו ואל קין ואל מנחתו לא שעה, ויחר לקין מאד ויפלו פניו"... (בראשית פרק ד. ... ( cache )
 • לעובדה ולשומרה - באופן טבעי : (בראשית ד ה) "ואל קין ואל מנחתו לא שעה ויחר לקין מאוד ויפלו פניו" לא כתוב מדוע לא שעה ה' אל מנחתו של קין. אך קין הושפע מהמציאות לרעה ונעצב. ... ( cache )
 • סיפורי ראשית : ואל קין ואל מנחתו לא שעה, ויחר לקין מאד ויפלו פניו". באיזה מבנה בנוי הקטע? תשובה: הקרבת קורבנות ותוצאותיה. 6. 6.א. מיומנויות: השוואה, קריאה בפרשנות מסורתית ... ( cache )
 • הקשר הגורדי,- מי אתה יהווה? : 16 מרץ 2010 ... ואל קין ואל מנחתו לא שעה ויחר לקין מאד ויפלו פניו...". מר יהוה יוצר, בונה ומלבה (ראה במקור) את הקנאה שמביאה לרצח הראשון בהיסטוריה. ... ( cache )
 • 5763 - Bereishit : 5 אוקטובר 2002 ... האדמה מנחה לה': והבל הביא גם הוא מבכֹרות צאנו ומחלבהן, וישע ה' אל הבל ואל מנחתו: ואל קין ואל מנחתו לא שעה, ויחר לקין מאד ויפלו פניו". ... ( cache )
 • פירוש לתנ"ך - פרק ד', ספר בראשית בכפשוטו : ... מפרי האדמה מנחה ליהוה ד והבל הביא גם הוא מבכרות צאנו ומחלבהן וישע יהוה אל הבל ואל מנחתו ה ואל קין ואל מנחתו לא שעה ויחר לקין מאד ויפלו פניו ו ויאמר יהוה ... ( cache )
 • more "לא שעה ויחר לקין " :
 • "כי שבעתים יקם קין ולמך שבעים ושבעה" (בראשית ד א-כו) : ... או קריאת התפעלות ג€“ אם מתוך שמחה ואם מתוך חרדה ג€“ ורק אי-שעייתו עוררה תגובה: ויחר לקין מאד, ויפלו פניו . מכאן ששעיית ה' אל המנחה היתה תופעה רגילה, ... ( cache )
 • שאלון - בגרות לבתי ספר על-יסודיים : "ויחר לקין מאד ויפלו פניו " (פסוק ה). בתגובה על כך ה' פונה אל קין ואומר: "למה חרה לך ולמה נפלו פניך. הלוא אם תיטיב שאת ואם לא תיטיב. ... ( cache )
 • עשרה דורות מאדם עד נח / עמוס גאולה : "ויחר לקין מאד ויפלו פניו " (ד, ה). נראה שהיה ברור לאחים שרק אחד מהם יבחר, וקין חשב שכיון שהוא הבכור לו מגיע להיבחר. קין ראה בהבל אחיו מתחרה, וכשנבחר זה, ... ( cache )
 • תוכן תורה - FaithBit : ויחר לקין מאד ויפלו פניו ". ֳ–. ה' שאלו: "למה חרה לך? ולמה נפלו פניך?" ו. [ספורנו] למה קנאת באחיך כדואג על שקבלתי קרבנו ברצון? ...
 • קטיף.נט:: מנחתם ומאבקם של קין והבל : 14 דצמבר 2010 ... ויחר לקין מאד ויפלו פניו ! לאור זאת אומר הקבה לקין,אל תתעצב, תפוס את עצמך בידים, הכל תלוי בך! אם תיטיב שאת, ואם לא תיטיב לפתח ... ( cache )
 • more "לקין מאד ויפלו פניו " :


תגובות[עריכה]

קין לא עבר שום עברה במובן ציווי של "לא תרצח". ( במובן הילכתי מה שלא אסור מותר)

קין כן עבר עברה מוסרית על המוסר שלא עצמו והדבר בא לידי ביטוי בדרך התנהגותו לאחר הרצח.

רק מתגובתו של אלוהים לאחר הרצח ניתן להבין כי הדבר אינו נושא חן בעייניו ולכן אסור.

-- shimon ben ari, 2010-12-29 20:50:44

שאלה:

ישנו מדרש על הסכסוך בין קין והבל, שהיה סכסוך בין רועה צאן לעובד אדמה. בהקשר זה, ישנו ספר המספר על העיקרון הזה של סכסוך רועי צאן ועובדי אדמה. מישהו זוכר מה שמו? תודה מראש.

-- hagai hoffer, 2010-12-30 13:46:53

אולי "ישמעאל": [1]

"ישמעאל מספר כי על פני כדור הארץ קיימות שתי תרבויות אנושיות בעלות ערכים שונים ומנוגדים. הלקחנים- התרבות האנושית "המתורבתת" שצמחה לאחר המהפכה החקלאית (99% מכל בני האדם), והעוזבים - התרבות האנושית הפרימיטיבית שמאמינה שהאדם חלק ממכלול הטבע ולא נוצר כדי לשלוט בו. הם לוקחים את שצריכים למחייתם בלבד, ואת היתר עוזבים....

ישמעאל גורס כי סיפורי הבריאה: הגירוש מגן עדן בעקבות חטא עץ הדעת וסיפור קין והבל, שאומצו על ידי תרבות הלקחנים, נכתבו בעצם בידי העוזבים כדי לתאר את נפילתם בידי הלקחנים. כך מוסבר למה עץ החיים מוסתר מידי האדם ולמה הוא נענש כאשר מבקש את הדעת לעצמו. העוזבים שמשולים להבל, מרגישים כי הלקחנים (קין) מבקשים לקחת את אדמותיהם כדי שיוכלו להפכם מאדמות ציד ולקט לאדמות חקלאיות.

המהפכה החקלאית של הלקחנים היא עמדתם כנגד סיפור העוזבים. הלקחנים מבקשים את תפקיד האלוהים, הם מיישמים שיטות אגירה כך שיהיו חסינים בפני זעם האלים הגדול ביותר- רעב. כך מבחינה מיתולוגית, מופרדים הלקחנים, היודעים טוב ורע, מהעוזבים, שחייהם בידי האלוהים. אולם, גורס ישמעאל, התפתחות אבולוציונית לא יכולה להתרחש רחוק מידי האלוהים, ועל כן הבריאה (ואיתה האפשרות להתפתח מעבר למציאות הנוכחית) בעצם הגיעה לקיצה. יתר על כן, כדי לגלם את סיפורם החדש, הלקחנים מחליפים את הבריאה בכיליון.

המטרה העיקרית שמציע ישמעאל כאמצעי להצלת כדור הארץ היא, כדבריו, "למנוע מקין להמשיך ולרצוח את הבל."- כלומר, להגן על עמי "העוזבים" האחרונים שעוד נותרו, לא משום היותם בני אדם, אלא משום שבכוחם להראות לנו את הדרך האלטרנטיבית לחיים על פני כדור הארץ. בנוסף, ישמעאל קורא לזנוח את הרעיון שאנו יודעים טוב ורע, ולחדול מלקבוע את גורל חייהם של יתר הברואים.

"

-- אראל, 2010-12-30 23:02:17

מעניין מאוד, אם כי זה לא מה שהתכוונתי, שזה ספר יותר מדעי עד כמה שאני זוכר, בכל מקרה תודה רבה

-- hagai hoffer, 2011-01-01 23:52:57


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:וישע ה' אל הבל ואל מנחתו, ואל קין ואל מנחתו לא שעה


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2011-01-04.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/brejit/br-04-0405