ביאור:בראשית ל יא

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית ל יא: "וַתֹּאמֶר לֵאָה: בגד (בָּא גָד). וַתִּקְרָא אֶת שְׁמוֹ, גָּד."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית ל יא.


בגד (בָּא גָד)[עריכה]

וַתִּקְרָא אֶת שְׁמוֹ, גָּד[עריכה]

הכתוב מסביר את מקור השם "גָּד", מזה שלאה אמרה משהו לא ברור "בגד", והעורכים והמנקדים, מאות שנים מאוחר יותר לא הצליחו להסביר את המילה.

לאה קראה לבנה שנולד משפחתה זלפה, "גָּד".

  • לפחות ידוע על זרע הגד, ככתוב: "וַיִּקְרְאוּ בֵית יִשְׂרָאֵל אֶת שְׁמוֹ מָן וְהוּא כְּזֶרַע גַּד לָבָן וְטַעְמוֹ כְּצַפִּיחִת בִּדְבָשׁ" (שמות טז לא), וגם "וְהַמָּן כִּזְרַע גַּד הוּא וְעֵינוֹ כְּעֵין הַבְּדֹלַח" (במדבר יא ז). לכן ייתכן שהתינוק נולד עם עור לבן וצח, או עייניו היו כעין הבדולח, ולכן לאה בשמחה קראה לו גד.
  • יש טוענים, שבגלל שיעקב בגד בה עם זלפה. ללאה לא היתה סיבה חוקית לתת את זלפה ליעקב הן היו לה ילדים שלה, לכן זה כאילו היתה בגידה במשפחה ובזכיותיה של רחל כאישה הראשונה של יעקב, ולכן ייתכן שרחל לא נתנה ללאה לבוא ליעקב, כדברי לאה לרחל: "הַמְעַט קַחְתֵּךְ אֶת אִישִׁי" (ביאור:בראשית ל טו), לכן לאה הנציחה את הבגידה בשמו של גד.
  • אולי המילה "בגד" מציינת בגד לבוש, כאילו שהתינוק היה עטוף בשליה כמו בגד, וכך נוצר שמו.
  • המילה גד מופיעה בדברי ישעיהו, ככתוב: "וְאַתֶּם עֹזְבֵי יְהוָה, הַשְּׁכֵחִים אֶת הַר קָדְשִׁי, הַעֹרְכִים לַגַּד שֻׁלְחָן" (ישעיהו סה יא), וכאן השם "גַּד" נשמע כמו שם של אל נוכרי והוא כוכב צדק, ובני ישראל ששכחו את אלוהים עורכים לכבודו סעודה. לא ברור למה, אולם הפרשנים אמרו שפרוש המילה "גַּד" היא 'מזל טוב' לפי הכוכבים וגורמי השמים של אלילי נכר, כשם שפולחן לגלגל המזלות לאלי נכר, הפך למילה עברית טובה של 'מזל'. ייתכן שלכבוד זלפה שעבדה לאלים בחרן, לאה נתנה של אל מקומי לבנה של זלפה.
  • רש"י אומר "גד גדי וסנוק" וייתכן שהכוונה למזל גדי באסטרולוגיה המערבית, לזמן שבו נולד גד, וברכה שהתינוק יהיה חזק. הכוכב השליט של מזל גדי הוא שבתאי.

אלוהים[עריכה]

לאה לא מזכירה את אלוהים, לא בשם המפורש ולא כאלוהים. התינוק הזה לא זכה להקשר והודיה לאלוהים - פשוט בא תינוק נוסף, בנו של יעקב.
כך גם תינוקה השני של זלפה לא זכה להקשר לאלוהים.

וזה להבדיל מיששכר, שלאה אמרה "נָתַן אֱלֹהִים שְׂכָרִי ... וַתִּקְרָא שְׁמוֹ, יִשָּׂשכָר" (ביאור:בראשית ל יח).
וגם זבולון, שלאה אמרה: "זְבָדַנִי אֱלֹהִים אֹתִי זֵבֶד טוֹב ... וַתִּקְרָא אֶת שְׁמוֹ, זְבֻלוּן" (ביאור:בראשית ל כ).
וארבעת בניה הבכורים זכו להקשר לשם המפורש.

למעט לוי, לכל בניה לאה נתנה שם עם 5 אותיות: ראובן, שמעון, לוי, יהודה, יששכר, זבלון. ולגד ואשר, בני זלפה, היא נתנה שמות קצרים של 2 או 3 אותיות בלבד

ניתן להבין שלאה הורידה בחשיבתם של בני זלפה. ייתכן שהיא נתנה לזלפה ללדת ליעקב כדי (1) לפגוע ברחל, (2) להגדיל את מספר ילדי יעקב כדי שיהיו תריסר, (3) מתנה לזלפה עבור השרותים שלה.