ביאור:בראשית כא יח

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית כא יח: "קוּמִי שְׂאִי אֶת הַנַּעַר וְהַחֲזִיקִי אֶת יָדֵךְ בּוֹ כִּי לְגוֹי גָּדוֹל אֲשִׂימֶנּוּ."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית כא יח.

קוּמִי שְׂאִי אֶת הַנַּעַר וְהַחֲזִיקִי אֶת יָדֵךְ בּוֹ[עריכה]

ראו: השוואה: עקדת ישמעאל ועקדת יצחק

הגר הפקירה את בנה כאשר היא זרקה אותו מתחת לשיח והתרחקה ממנו, ככתוב: "ותַַּשְׁלֵךְ אֶת הַיֶּלֶד, תַּחַת אַחַד הַשִּׂיחִם" (ביאור:בראשית כא טו).
ישמעאל הילד היה צעיר, כבן 13-14, והוא גורש לאחר ברית המילה שאברהם עשה לו. ייתכן שישמעאל גורש לפני שיצחק נולד או אפילו לפני ששרה נכנסה להיריון.

ישמעאל נזקק לאדם מבוגר שיעזור לו לשרוד. אלוהים היה חייב להציל את ישמעאל כי הוא הבטיח זאת להגר, כדי לשכנע אותה לחזור למחנה של אברהם וללדת את ישמעאל שעליו אברהם יתאמן בגידול בן ויהיה מוכן לגדל את יצחק.

המלאך פקד על הגר לשאת את הנער ולהחזיק את ידו. אברהם העביר להגר את האחריות על ישמעאל, ועכשיו המלאך חוזר ומצווה עליה לדאוג לנער. המלאך לא מזכיר להגר שהיא אמו של הנער. המלאך דורש שהיא תטפל בישמעאל כמו היתה המשרתת שלו.

כִּי לְגוֹי גָּדוֹל אֲשִׂימֶנּוּ[עריכה]

דברי המלאך פתחו בבקשה והסתיימו בברכה: "כִּי לְגוֹי גָּדוֹל אֲשִׂימֶנּו"ּ
המילה "כִּי" היא מילת הסבר, מילת תנאי, אך במקרה שלנו מדובר מילת איום ואזהרה.
המלאך בעצם אמר: אם לא תעשי כדבריי, ולא תישאי את הנער, ולא תחזיקי את ידו, ולא תדאגי לו, את תגרמי שברכת אדוני לישמעאל לא תתקים וזאת תהיה פגיעה בכבודו של אלוהים, ולכן עונשך יהיה כבד.
ואכן רואים שהגר הבינה כהלכה את פקודת המלאך:

  • היא השקתה את ישמעאל במים, ככתוב: "ותַַּשְׁקְ, אֶת הַנָּעַר" (ביאור:בראשית כא יט)
  • היא שמרה עליו מבודד במדבר שלא ייטמע בעמים אחרים או ימות במאבקי כוח, ככתוב: "ויֵַּשֶׁב בַּמִּדְבָּר" (ביאור:בראשית כא כ)
  • היא לימדה אותו להיות לוחם, ככתוב: "ויְַהִי, רֹבֶה קַשָּׁת" (ביאור:בראשית כא כ)
  • היא הביאה לו אישה כדי שימשיך את זרעו, ככתוב: "ותִַּקַּח לוֹ אִמּוֹ אִשָּׁה, מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם" (ביאור:בראשית כא כא)

ניתן לראות שהגר מלאה את תפקידה בשלמות - ישמעאל היה מוכן ליהנות מברכת אלוהים.

מקורות[עריכה]

נלקח בחלקו מ-"ראש השנה: ישמעאל ילד לתרגול?" סנדובסקי - sendowski , אילן - ilan. [גרסה אלקטרונית]. אתר מאמרים. 11/08/2010 http://www.articles.co.il/article/77458